Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Χρειάζομαι τις πολύτιμες συμβουλές σας κορίτσια!

Μετά από πολλές προσπάθειες και αφού σαράντισε το μωρό μου, κατάφερα να κόψω το συμπλήρωμα και να τη θηλάζω αποκλειστικά! Το καμάρι μου δεν περιγράφεται!!

Όμως, εκτός από ό,τι άλλο έκανα για να επιτύχω το στόχο μου, επίσης έκοψα και το ωράριο ταίσματος. Που σημαίνει, ατελείωτες ώρες με το μωρό στο στήθος. Να τρώει, να πιπιλάει, να κοιμάται...

Πράγμα που έκανε τις θηλές μου να πληγωθούν! Και τώρα, εδώ και μία εβδομάδα, τη θηλλάζω μόνο από το ένα στήθος κι αυτό όχι σε όλα τα γεύματα. Στα υπόλοιπα αντλώ το γάλα μου και τις το δίνω με μπιμπερό.

Το θήλαστρο όμως δεν μπορεί να αντλήσει όσο γάλα πίνει το μωρό όταν το θηλάζω, με αποτέλεσμα – φοβάμαι – κάποια στιγμή να μην μου φτάσει το γάλα μου. Ήδη της έχω δώσει 1 φορά ξένο συμπλήρωμα.

Στις θηλές έβαζα τις πρώτες μέρες βαλσαμέλαιο και τώρα (2 μέρες) λανολίνη, αλλά ο πόνος εξακολουθεί. Δεν έχω αίμα, αλλά πάνω στις θηλές σαν μικρά αιματώματα και πονάω γύρω γύρω σαν μελανιά. Σ’αυτά τα σημεία πονάω και με το θήλαστρο.

Φοβάμαι μήπως κινδυνεύσει ο θηλασμός μου με όλα αυτά.

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε? Σας έχει συμβεί? Πώς θα θεραπεύσω τις θηλές γρήγορα??

SOS!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

katrin περαστικά και κουράγιο!

Θα σου πω τη βοήθησε εμένα.Έβγαζα λίγο γάλα το άπλωνα στις θηλές και άφηνα το στήθος για κάποια ώρα να αερίζεται, χωρίς μπλούζα ή σουτιέν. Επίσης είχα εντοπίσει τη στάση που πονούσα περισσότερο και την απέφευγα, προσπαθώντας κάθε φορά να θηλάζω σε διαφορετική στάση.Σιγά σιγά έστρωσα.Υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

katrin, περαστικά σου!

Το έχω πάθει κι εγώ στο ένα στήθος μόλις είχα αρχίσει να θηλάζω και καταλαβαίνω απόλυτα τον πόνο σου! :cry:

Στη δική μου περίπτωση, (είχε φτάσει και να ματώσει και έπινε αίμα και γάλα μαζί το παιδί!) αυτό που με έσωσε ήταν, αμέσως μετά το θηλασμό, να αφήνω λίγο από το γάλα πάνω στη θηλή και να βάζω λανολίνη (Purelan). Επίσης, μέχρι να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση, ξεκινούσα από το άλλο στήθος το θηλασμό, για λίγο, μέχρι να σταματήσει να ρουφάει με πολύ δύναμη και στη συνέχεια τον περνούσα στο πονεμένο στήθος. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν σωστό για το θηλασμό, αλλά με βοήθησε πολύ και φυσικά το έκανα μόνο μέχρι να φτιάξει λίγο η θηλή μου.

Για το θήλαστρο, χωρίς να είμαι ειδική, νομίζω ότι μάλλον χειροτερεύει την κατάσταση. Το θήλαστρο, ειδικά αν δεν είναι νοσοκομειακό, όπου ρυθμίζεις ένταση και συχνότητα, δεν αφήνει την πληγή να επουλωθεί.

Δεν ξέρω αν αυτά που γράφω είναι σωστά (θα σου πεί και η Αγλαία, ως ειδική) αλλά ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.

Καλή δύναμη και μην εγκαταλείπεις!

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όμως, εκτός από ό,τι άλλο έκανα για να επιτύχω το στόχο μου, επίσης έκοψα και το ωράριο ταίσματος. Που σημαίνει, ατελείωτες ώρες με το μωρό στο στήθος. Να τρώει, να πιπιλάει, να κοιμάται...

Πράγμα που έκανε τις θηλές μου να πληγωθούν!

 

katrin, το στήθος σου δεν πληγώθηκε από τις πολλές ώρες θηλασμού αλλά από τη λάθος τοποθέτηση του μωρού. Αν το μωρό θηλαζει σωστά μπορεί να μείνει 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος χωρίς να σε πονέσει ή να σε πληγώσει.

 

Αν πονάς την ώρα του θηλασμού σημαίνει ότι το μωρό έχει τη θηλή αρκετά πιο έξω στο στόμα σου. Θα πρέπει η θηλή να βρίσκεται βαθεια μέσα στο στόμα του εκεί που αρχίζει η μαλακή υπερώα (το μαλακό του ουρανίσκου).

 

Αν φοράς επιθέματα τότε αυτά εμποδίζουν την επούλωση.

 

Αν πλένεσαι συχνά και αυτό εμποδίζει την επούλωση και δημιουργεί προϋποθέσεις για να πληγωθείς. Νερό μπορείς να βάζεις μια φορά το 24ωρο στο στήθος, όχι περισσότερο.

 

Θα σου στείλω και πμ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οταν θηλαζα ειχα καποιες ελαχιστες φορες πληγουλες κυριως απο το θηλαστρο οταν χρησιμοποιουσα και σωθηκα με το γαλα μου και μια κρεμουλα για τις θηλες της frezyderm.

Την εβαζα μετα τον θηλασμο και εννοειται οτι επλενα το στηθος πριν απο τον επομενο θηλασμο.

Ηταν ομως θαυματουργη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katrin περαστικά γρήγορα να είναι γιατί ξέρω πόσο πονάει!

εγώ είχα κάνει κάτι πληγές...άλλο πράγμα!τώρα άρχισαν να κλείνουν μετά από 45μέρες!!! όσο έβαζα κρέμα με λανολίνη κρατούσε τις θηλές μου μαλακές με αποτέλεσμα να μην τις αφήνει να σκληρύνουν.κοινώς με καλό "εξαερισμό" και υπομονή περνάει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και την συμπαράσταση! Και μόνο που τα διαβάζω, αισθάνομαι καλύτερα! :)

Θήλαστρο χρησιμοποιώ νοσοκομειακό, δοκίμασα ήδη και τις δύο εταιρείες, αλλά τώρα επειδή πονάω χρησιμοποιώ αυτό που αγόρασα (swing της medela), είναι πιο απαλό :D

Τις θηλές δεν τις πλένω συχνά, βάζω λανολίνη και το μωρό έχει τη σωστή στάση!

Απλά, όταν χορταίνει, αρχίζει το παιχνίδι με τη θηλή - αυτό πρέπει να σταματήσει μάλλον!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οταν θηλαζα ειχα καποιες ελαχιστες φορες πληγουλες κυριως απο το θηλαστρο οταν χρησιμοποιουσα και σωθηκα με το γαλα μου και μια κρεμουλα για τις θηλες της frezyderm.

Την εβαζα μετα τον θηλασμο και εννοειται οτι επλενα το στηθος πριν απο τον επομενο θηλασμο.

Ηταν ομως θαυματουργη!

 

Είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε προϊόντα που δεν θέλουν ξέβγαλμα μετά το θηλασμό. Οι αλοιφές από καθαρή λανολίνη όπως η purelan και η lansinoh είναι ειδικές γι αυτό το σκοπό και επειδή δεν χρειάζονται απομάκρυνση, δεν ερεθίζεται το στήθος.

 

Επίσης η κεραλοιφή, μια αλοιφή που μπορούμε να παρασκευάσουμε με παρθένο ελαιόλαδο και κερί μέλισσας, δεν χρειάζεται απομάκρυνση και είναι κατάλληλη γι αυτή τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 10 ΗΜΕΡΩΝ.

ΠΑΡΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΠΡΑΞΗ...

ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΛΑΙΩ ΣΥΝΕΧΩΣ .ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΓΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΚΟΜΑ ,ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ. ΚΑΝΩ ΜΑΣΑΖ ΚΑΙ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΜΙΚΡΗ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ,ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ,ΕΦΤΑΣΑ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ.ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΑ ΣΤAΓΟΝΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΕΖΩ.(ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΣΑΖ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤ http://WWW.THILASMOS.GR)

ΣΗΜΕΡΑ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ . ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΒΓΑΛΑ 60ML ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ, ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ, ΕΒΓΑΛΑ 30 ΚΑΙ ΤΩΡΑ 4 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΟΥΤΕ 10ml.ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.

ΝΟΙΩΘΩ ΧΑΛΙΑ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ,ΤΟ SYMPHONY.ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ?

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΞΑΝΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 10 ΗΜΕΡΩΝ.

ΠΑΡΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΠΡΑΞΗ...

ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΛΑΙΩ ΣΥΝΕΧΩΣ .ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΓΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΚΟΜΑ ,ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ. ΚΑΝΩ ΜΑΣΑΖ ΚΑΙ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΜΙΚΡΗ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ,ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ,ΕΦΤΑΣΑ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ.ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΑ ΣΤAΓΟΝΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΕΖΩ.(ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΣΑΖ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤ http://WWW.THILASMOS.GR)

ΣΗΜΕΡΑ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ . ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΒΓΑΛΑ 60ML ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ, ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ, ΕΒΓΑΛΑ 30 ΚΑΙ ΤΩΡΑ 4 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΟΥΤΕ 10ml.ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.

ΝΟΙΩΘΩ ΧΑΛΙΑ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ,ΤΟ SYMPHONY.ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ?

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΞΑΝΑ?

Μαρία μου καλώς ήρθες και να σου ζήσει το κοριτσάκι σου !!

Όλα αυτά που λες είναι εντελώς φυσιολογικά …και εγώ πριν περίπου ένα χρόνο όταν βρέθηκα στη θέση σου είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα μη σου πω και περισσότερα.

Όταν ήρθαμε σπίτι από το μαιευτήριο δε θήλαζα αποκλειστικά γιατί πίστευα πως δεν είχα γάλα . Oταν με επισκέφτηκε ο παιδίατρος μου είπε ότι αν θέλω να θηλάσω αποκλειστικά θα έπρεπε να κόψω το ξένο γάλα μαχαίρι. Είχα και εγώ πρόβλημα με τις θηλές μου γιατί εκτός από πληγωμένες ήταν και μικρές και δεν μπορούσε να τις πιάσει το μωρό, η λύση…οι θηλές σιλικόνης ή«ψευδοθηλές» τις βάζεις ακριβώς πάνω από τις δικές σου και το μωρό θηλάζει κανονικά χωρίς να σε πονάει καθόλου. Έντεκα μήνες τώρα θηλάζω με θηλές σιλικόνης χωρίς να έχω αντιμετωπίσει κανένα εντελώς πρόβλημα .

Όσο για την ποσότητα του γάλακτος…να βάζεις την μικρή όσο πιο συχνά μπορείς στο στήθος σου, όσο περισσότερο γίνονται οι θηλαστικές κινήσεις από το μωρό τόσο περισσότερο γάλα παράγεται.

Επίσης καλό θα ήταν να είσαι ήρεμη και χαλαρή και να τρέφεσαι σωστά ,για συμπλήρωμα υπάρχουν στα φαρμακεία ταμπλέτες με μαγιά μπίρας οι οποίες κάνουν καλό .

Ελπίζω να σε ξεάγχωσα λίγο και να σε βοήθησα .Και βέβαια η κορούλα σου θα ξεπεράσει το μπιμπερό και θα ξαναθηλάσει , να σκέφτεσαι θετικά!!!

Καλή αρχή σε αυτή την υπέροχη σχέση που ξεκινάς με την κορούλα σου, καλές γιορτές και όλα θα πάνε καλά!!! :D:D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.Τις θηλές σιλικόνης τις έχω δοκιμασει ηδη.Η μικρη τις πιανει καλα παρόλα αυτα ειναι το γαλα λιγο και εκνευριζεται.Βλεπεις της δινω και συμπληρωμα με μπιμπερο.Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το κοψω το θηλασμο.Δεν εχω χαρει ακομα την μικρη λογω του αγχους μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρία, να χαίρεσαι την μικρούλα σου!

Τις πιο ειδικές συμβουλές θα σου τις δώσει η Αγλαΐα, εγώ από την εμεπιρία μου μόνο θα σου πω υπομονή και επιμονή!

Όσα λες τα πέρασα και εγώ! Σε καταλαβαίνω απόλυτα όπως και την έκληση σου για βοήθεια (όπως είναι ο τίτλος της δημοσίευσής σου) αλλά και την απογοήτευση και τα κλάμματα. Ένα πράγμα θα σου πω, ο γιος μου είναι πλέον 11 μηνών και εξακολουθεί να θηλάζει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Θέλω να πω ότι παρόλα τα προβλήματα στο τέλος να καταφέραμε! Δεν μας πήρε πολύ καιρό και για σένα είναι πολύ νωρίς ώστε να λύσεις τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις και να συνεχίσεις! Πίστεψέ με όταν τα καταφέρετε και μετά, θα τα θυμάσαι μόνο σαν ένα κακό όνειρο! Να ξέρεις ότι είμαστε όλες μαζί σου!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το κοψω το θηλασμο.Δεν εχω χαρει ακομα την μικρη λογω του αγχους μου.

Τις ίδιες ακριβώς ανησυχίες είχα κι εγώ Μαράκι! Σκεφτόμουν πως θα αναγκαστώ να σταματήσω στις 20 μέρες, στις 30, στις 40...αλλά τελικά όπως βλέπεις συνεχίζουμε ακάθεκτοι!

Μην σε παίρνει από κάτω! Δύναμη και κουράγιο! Θα περάσουν οι δύσκολες μέρες.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι να σου ζήσει η κορούλα σου.

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα παρόλο που είχα κανονικές θηλές.

40 ημέρες πόναγα κάθε φορά που θήλαζα. Τι αλοιφές έβαζα, τι αμυγδαλέλαιο που μου είχε πει ο γυναικολόγος, τι θηλές σιλικόνης τίποτα. Έφτασα σε σημείο να ματώσουν, αλλά εγώ ακάθεκτη.

Τελικά κατάλαβα ότι το πρόβλημα ήταν ότι έβαζε μόνο τη θηλή ενώ έπρεπε και τη θηλαία άλω (το σκουρόχρωμο γύρω απ' τη θηλή) στο στόμα της, οπότε ούτε εκείνη τράβαγε πολύ γάλα κι εγώ πόναγα περισσότερο. Το μωρό ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗ ΘΗΛΗ.

Σιγά σιγά με υπομονή επουλώθηκαν οι πληγές και ευχαριστήθηκα επιτέλους το θηλασμό που είχε γίνει (όπως είπες κι εσύ) φόβος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 10 ΗΜΕΡΩΝ.

 

Μαρία να σου ζήσει η μικρή!

 

ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΓΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΚΟΜΑ ,ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ.

 

Οι θηλές σου είναι πληγωμένες γιατί το μωρό δεν είναι σωστά τοποθετημένο στο στήθος. Πιάνει τη θηλή πιο έξω από αυτό που πρέπει και γι αυτό σε πληγώνει. Το λάθος πιάσιμο σημαίνει ότι το μωρό δεν πίνει αρκετό γάλα και συνεπώς το στήθος σου δεν παράγει αρκετό γάλα.

 

Αν διορθωθεί η στάση και δεν θα πονάς και το γάλα θα αυξηθεί.

 

Αν ενδιαφέρεσαι για επιπλέον υποστήριξη, γράψε μου με προσωπικό μήνυμα που μένεις. Δεν δουλεύω ως σύμβουλος αλλά μπορώ να σε παραπέμψω σε κάποια σύμβουλο θηλασμού αν υπάρχει στην περιοχή σου για να σε βοηθήσει.

 

 

 

ΚΑΝΩ ΜΑΣΑΖ ΚΑΙ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ

 

Αν βρέχεις και τη θηλή πριν από κάθε θηλασμό, τότε και μόνο αυτό είναι αρκετό για να έχεις πληγωμένες θηλές....

 

Θα ήταν καλύτερα να σταματήσεις το πλύσιμο. Αν πιστεύεις ότι το ζεστό σε χαλαρώνει και κατεβάζεις περισσότερο γάλα, τότε να κάνεις κομπρέσσες και να μην βρέχεις τη θηλή.

 

 

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΜΙΚΡΗ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ,ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ,ΕΦΤΑΣΑ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ.

 

Χρειάζεσαι σίγουρα επιπλέον υποστήριξη... Το μωρό είναι λογικό να εκνευρίζεται αν το γάλα που πίνει δεν την ικανοποιεί. Πρέπει σύντομα να διορθώσεις τον τρόπο που το μωρό πιάνει τη θηλή.

 

ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΑ ΣΤAΓΟΝΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΕΖΩ.(ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΣΑΖ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤ http://WWW.THILASMOS.GR)

 

Η τεχνική αυτή θέλει πολύ καλή εκπαίδευση για να είναι αποτελεσματική. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν μπορείς να την κάνεις αποτελεσματικά... Άλλωστε η τεχνική αυτή από μόνη της δεν είναι αρκετή για να κατεβάσει γάλα, είναι μόνο υποβοηθητική του θηλασμού.

 

Μόνο σε λάθος συμπεράσματα σε οδηγεί, δεν σε βοηθάει σε κάτι αυτή τη στιγμή... :?

 

 

 

ΣΗΜΕΡΑ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ . ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΒΓΑΛΑ 60ML ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ, ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ, ΕΒΓΑΛΑ 30 ΚΑΙ ΤΩΡΑ 4 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΟΥΤΕ 10ml.ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.

 

Κανένα θήλαστρο δεν μπορεί να σου δείξει πόσο γάλα μπορείς να παράγεις.

 

Υπάρχουν πολλές μητέρες που θηλάζουν αποκλειστικά τα μωρά τους και δεν καταφέρνουν ποτέ να αντλήσουν γάλα. Αυτό δε σημαίνει τίποτα για την παραγωγή τους.

 

 

Τα θήλαστρα που αγοράζονται είναι μόνο για μητέρες που έχουν εδραιώσει τη γαλουχία, δηλαδή για μητέρες που θήλασαν αποκλειστικά για 6 τουλάχιστον εβδομάδες....

 

Το θήλαστρο που έχεις δεν πρόκειται να σε βοηθήσει σε τίποτα περισσότερο από το να βγάλεις επίσης λάθος συμπεράσματα... :?

 

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.

ΝΟΙΩΘΩ ΧΑΛΙΑ.

 

Αν πιστεύεις ότι ο θηλασμός σε κάνει να νιώθεις τόσο χάλια και αν είσαι τόσο σίγουρη ότι όλα θα βελτιωθούν σταματώντας το θηλασμό, είμαι στη διάθεσή σου να σε βοηθήσω στο να αποθηλάσεις γρήγορα κι εύκολα.

 

Ο τρόπος όμως που γράφεις δείχνει ότι δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι θέλεις να κάνεις. Αν θέλεις τόσο πολύ να θηλάσεις μπορείς να προσπαθήσεις να λύσεις τα προβλήματα που έχουν προκύψει. Αν δεν τα καταφέρεις τότε μπορείς να σταματήσεις.

 

Θα μπορούσες ίσως να βάλεις έναν μικρό στόχο. Πχ ότι θα προσπαθήσεις να θηλάσεις μέχρι τις 40 μέρες και αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις ή δεν σου ταιριάζει, τότε το σταματάς.

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βιάζεσαι τόσο πολύ και να αποφασίσεις κάτι τόσο νωρίς στη ζωή του παιδιού σου.

 

Αν ο θηλασμός είναι επώδυνος ή δύσκολος μπορείς να παραλείψεις κάποιο ή κάποια γεύματα. Μπορείς δηλαδή να τον λιγοστέψεις, να αναρρώσεις και μετά όταν θα είσαι πιο ήρεμη, να αποφασίσεις αν θέλεις να συνεχίσεις ή όχι.

 

Το ότι κλαις συνέχεια δεν σχετίζεται με το θηλασμό, έχει να κάνει με τις απότομες ορμονικές μεταβολές που συμβαίνουν στον οργανισμό μετά τον τοκετό. Οι μητερες που δεν θηλάζουν έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να εμφανίσουν αυτά τα συμπτώματα και τα εμφανίζουν πιο έντονα.

 

 

ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ,ΤΟ SYMPHONY.ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ?

 

Αν το χρησιμοποιήσεις συστηματικά και σωστά έχεις μεγάλη πιθανότητα να αυξήσεις την παραγωγή. Είναι το καλύτερο θήλαστρο που υπάρχει και είναι το θήλαστρο που μπορεί να ανταποκριθεί στις περισσότερες μητέρες.

 

Δεν υπάρχει όμως κανένα θήλαστρο που να καλύπτει το 100% των μητέρων.

 

Μόνο αν το δοκιμάσεις θα ξέρεις.

 

Πιστεύω όμως ότι αυτό που χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή δεν είναι το θήλαστρο αλλά κάποιον που να σε βοηθήσει να τοποθετήσεις σωστά το μωρό στο στήθος και να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τα προβλήματα.

 

 

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΞΑΝΑ?

 

Υπάρχουν μωρά πρόωρα που νοσηλεύτηκαν για μήνες χωρίς να θηλάσουν ποτέ και μετά θήλασαν μια χαρά. Υπάρχουν και άλλα μωρά που θήλαζαν για εβδομάδες παίρνοντας συμπλήρωμα με μπουκάλι και συνέχισαν με αποκλειστικό θηλασμό. Αυτά είναι τα πιο συχνά. Σπανιότερα συναντάμε μωρά που μετά το μπουκάλι δε συνεργάζονται στο θηλασμό.

 

Κανείς δεν μπορεί να μαντέψει και να σου πει σε ποια κατηγορία ανήκει το μωρό σου.

 

Αυτό όμως δεν είναι το κύριο πρόβλημά σου. Αν και όταν προκύψει τέτοιο θέμα θα το αντιμετωπίσεις ανάλογα.

 

Για την ώρα προτεραιότητα έχει να επουλώσουν οι θηλές γιατί δεν μπορείς να θηλάζεις ενώ πονάς.

 

Επίσης είναι σημαντικό να διορθωθεί η στάση του μωρού για να μην εμφανιστεί ξανά το πρόβλημα.

 

Το θέμα της παραγωγής συνήθως λύνεται μόνο του όταν διορθώνεται η στάση.

 

Αν δεν λυθεί σύντομα θα μπορέσεις να πάρεις και μαγιά της μπύρας που θα σου αυξήσει την παραγωγή. Δεν έχει όμως νόημα να την πάρεις αν το μωρό δεν θηλάζει συχνά και αποτελεσματικά.

 

Για το θήλαστρο δεν γράφω τίποτα για την ώρα γιατί νομίζω ότι δεν το χρειάζεσαι.

 

Ελπίζω να σε βοηθήσω να σκεφθείς, να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις και θα είμαι πάντα στη διάθεσή σου για να σε βοηθήσω στο θηλασμό ή στον αποθηλασμό.

 

Με εκτιμηση :)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολύ για την υποστήριξη.έχεις δίκιο ,δεν έχω αποφασίσει τι να κανω.

Σήμερα το πρωί την έβαλα στο στήθος,δεν πονούσα και τόσο,20 λεπτά στο κάθε ένα.Δεν καταπίνει πολύ συχνά όμως . Μέτα ,βέβαια στο καπάκι της έδωσα το συμπλήρωμα γιατί έψαχνε και ήταν ανήσυχη.Το συμπλήρωμα το τρώει πολύ λαίμαργα.

Είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη παρόλα αυτά ήμουν αγχωμένη εξ αιτίας της αυχενικής που είχα κάνει και ήταν οριακή.Οταν γεννήθηκε η κόρη μου ηρέμησα αφού είναι υγιέστατη .

Τώρα θέλω να την απολαύσω και δεν μπορώ γιατί νοιωθω τύψεις που δεν την ταΐζω αποκλειστικά με στηθος και δεν εχω πολυ γαλα.

Θα προσπαθήσω περισσότερο για την σωστή τοποθέτηση. Σήμερα νομίζω κάτι κατάφερα. Θα προσπαθήσω και άλλο για να αυξηθεί η παραγωγή βάζοντας την πιο συχνά.

Μένω στο Κερατσίνι.Οι σύμβουλοι θηλασμού ερχονται στο σπίτι?

το θήλαστρο βοηθάει στην επούλωση ή χειροτερεύει την κατάσταση?

 

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μέτα ,βέβαια στο καπάκι της έδωσα το συμπλήρωμα γιατί έψαχνε και ήταν ανήσυχη.Το συμπλήρωμα το τρώει πολύ λαίμαργα.

τον πρωτο καιρό το μωρό μου ήταν διαρκως κολλημένο στο στήθος μου,αλλά αυτό δεν ειναι ενδειξη οτι δεν ειχα γάλα. Ετσι είναι τα νεογέννητα τους αρέσει το στήθος της μαμάς.

Οσο αφορα τωρα το θηλασμό πιστευω οτι αξίζει να το παλέψεις εστω και για λίγο καιρό γιατι σιγουρα δεν θα αντιμετωπίσει η κορουλα σου προβλήματα δυσκοιλιότητας, θα εχει πολύ μικρότερες πιθανότητες τωρα που ειναι πολύ μωρό ακόμα να αρρωστήσει, θα βρεις τη φόρμα σου πολύ γρήγορα. Ετσι όπως σου προτεινε η aglaia,βαλλέ ενα μικρό στοχο τις 40 μέρες και μετά βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τις πληγωμένες θηλες, οπως ειπε η Αγλαία, οχι σαπουνι κ νερο πανω, εκτος οταν λούζεσαι, αυτο δεν μπορεις να το αποφύγεις.

 

Παρε κρεμα απο το φαρμακειο, την Purelan ή την lasinoh, μπορεις να την χρησιμοποιήσεις ΚΑΙ πριν τον θηλασμο, δεν θελει ξέβγαλμα...

 

Οταν θηλάζεις, για ευκολία, εχεις καποιο μαξιλάρι στα πόδια σου, ώστε να ακουμπάς το μωρό και να βρεις σιγα σιγα την στάση ώστε να μην πληγώνεσαι??

 

ΠΡεπει να παρεις αποφαση, αν αποφασισεις να θηλάσεις, οτι το μωρό θα βρισκεται, πιθανόν, πολλές ωρες πανω σου...μπορει να θηλάζει τώρα, να κοιμαται και μετα απο μισή ώρα, φτου και απο την αρχή...

Οσο πιο πολύ θηλάζει, τοσο θα αυξανεται το γαλα..

 

Ναι το θήλαστρο βοηθάει στην επουλωση, θα το ξεκινησεις με αργες κινήσεις και στην συνέχεια θα δυναμώσεις την ενταση.

 

Προς το παρόν μην μπεις στην διαδικασία του θήλαστρου, προσωπική μου άποψη..Μόνο κουραση επιπλέον θα σου φέρει..

 

Υπομονή, ξάπλωσε στο κρεβάτι, παρε το μωρο αγκαλιά σου, βαλε γύρω σου ανετα μαξιλάρια, ανοιξε την τηλεόραση και αφέσου..

Οταν το μωρό θα πιανει σωστα την θηλη, δεν θα σε πονάει ο θηλασμός και με την βοήθεια της κρεμας, θα επουλωθούν οι θηλές σου..

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο πράγμα για τις πληγωμένες θηλές είναι το ίδιο σου το γάλα. Και εγώ είχα πληγωμένες θηλές και ότι κρέμα και να έβαζα δεν επουλωνόνουσαν. Στο μαιευτήριο μου είπαν οι μαίες μετά τον θηλασμό να βγάζω με το χέρι λίγο από το γάλα μου - μια σταγόνα - και να επαλείφω τις θηλές μου. Αυτό ήταν, δεν ξαναμάτωσαν. Δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Mlagoudaki,

τράβηξα τα ίδια με σένα σχετικά με το θηλασμό της κόρης μου: πληγωμένες θηλές, αίματα, κλάματα, τύψεις και ήμουνα πολύ χάλια επί 2-3 εβδομάδες.

Τα έχω γράψει και μάλιστα εκτενώς στο θέμα " θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά.."

 

Με την πολύτιμη βοήθεια των μελών και αρκετών άρθρων του forum, κατάφερα να ξεπεράσω εν μέρει το πρόβλημα.

Η μπέμπα μου τις πρώτες 20 ημέρες έτρωγε 1 γεύμα γάλα σκόνη και όλα τα άλλα τη θήλαζα με πόνο ή χρησιμοποιώντας ένα χειροκίνητο θήλαστρο. Στη συνέχεια, με το σωστό θήλαστρο (που για μένα ήταν το Lactina της medela) και τις σωστές συμβουλές της Αγλαϊας και των υπολοίπων, κατάφερα να της καλύπτω όλα τα γεύματα με μητρικό γάλα και να καταψύχω κιόλας ένα μπουκαλάκι την ημέρα.

Σημειωτέον, η μπέμπα πλέον πίνει 120-150 ml σε κάθε γεύμα (6-8 ημερησίως) και εγώ βγάζω περίπου 200ml ανά 3-4 ώρες. Στην αρχή αντλούσα κάθε 3 ώρες περίπου.

Δυστυχώς όμως, τελικά δεν την θηλάζω, κι αυτό γιατί κάπου βολέυτηκα με το θήλαστρο και το μπουκάλι και τώρα μου φαίνεται περίεργο να τη βάζω συνέχεια στο στήθος. Το κάνω 1 φορά την ημέρα, αλλά επειδή δεν είμαστε πια ούτε αυτή ούτε εγώ μαθημένες, γινεται ένας χαμός.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, είναι σαν να γυρνάμε ξανά στην πρώτη μέρα που γυρίσαμε από την κλινική στο σπίτι και το παιδί άρχιζε να θηλάζει, δηλαδή όλη την ώρα μέχρι να μάθει. Αυτό δεν αντέχω να το περάσω ξανά...

Τέλος πάντων και συνοψίζοντας: για να επουλωθούν εντελώς οι πληγές στις θηλές και να διατηρήσεις-αυξήσεις το γάλα σου, αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, μάλλον πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα σοβαρό θήλαστρο (βλ. νοσοκομειακό), το οποίο σε έμενα αύξησε θεαματικά την παραγωγή και επιπλέον με βοήθησε πολύ στην επαναφορά των θηλών μου.

Απλά έχει κόπο διότι πρέπει να αποστειρώνεις μπουκάλια, να πλένεις κλπ., συν του ότι δεν έχεις τη σωματική + ψυχική επαφή με το μωρό που προφανώς σου προσφέρει ο θηλασμός.

Αυτά όσον αφορά το μητρικό γάλα.

Αν θέλεις να τη θηλάσεις (αυτό κατάλαβα εγώ) τότε θα σου πουν οι πιο ειδικοί τα κατάλληλα βήματα, μιας και εγώ έμεινα στο στάδιο του θήλαστρου.

Ξέρω πως το θήλαστρο είναι βαρετό από ένα σημείο και μετά, όμως έχει και πλεονεκτήματα, από τα οποία όμως θα σου πω μόνο ένα γιατί δεν θέλω να σε επηρεάσω: αν είναι να παρατήσεις το θηλασμό και να δίνεις στο μωρό ξένο γάλα, ενώ θες πολύ να του δώσεις το δικό σου, τότε καλύτερα να του δίνεις με το μπιμπερό παρά καθόλου.

 

Καλή επιτυχία και ελπίζω πραγματικά να μην χρειαστείς καθόλου θήλαστρο τελικά! :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη.

Σήμερα οι θηλές μου ειναι καλύτερα. ίσως φταίει που έκοψα το πλύσιμο.

Προσπαθώ να βελτιώσω την στάση θηλασμού και νομίζω κάτι γίνεται.

Βέβαια το συμπλήρωμα δεν το γλιτώνουμε ,αλλά με υπομονή και επιμονή θα τα καταφέρουμε...Η άμεση στήριξη σας είναι πολύ σημαντική.

Σας ευγνωμονώ.

Νομίζω τελικά πως όλα θα πάνε καλά. Εχω δρόμο μπροστά μου.

Θα σας ενημερωνω.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι μου χάρηκα πολύ όταν διάβασα τα νέα σου!!! :D:D

Όπως είπες και εσύ με υπομονή και επιμονή όλα θα γίνουν…

Δοκίμασε και το κόλπο που σου είπε η Παλλάδα το είχα κάνει και εγώ και γλίτωσα από τον πόνο. :wink:

Καλές γιορτές να χαίρεσαι την οικογένεια σου και θα δεις ότι μέχρι να μπει το 2008 όλα θα έχουν βρει το ρυθμό τους!! :!::!::)

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣΉ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ?ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΙΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ.

ΠΑΝΤΟΣ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ 45 ΛΕΠΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...