Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμία ενημέρωση


Recommended Posts

Γειά σας καλές μου μανούλες κα καλοί μου πατερούλιδες βεβαίως βεβαίως :)

 

Ελπίζω να σας βρίσκω όλους καλά. Επειδή είμαι ολίγον από πρωτάρα στο θέμα,ήθελα να ρωτήσω το εξής : η μικρή μου άρχισε το σχολείο 14 Σεπτεμβρίου. Εκτός από την ορώτη μέρα που τα πήγαμε και μας έκαναν μια γενική ενημέρωση, έκτοτε δεν μας έχουνε ενημερώσει για κάτι. Θέλω να πω δεν έχει γίνει καμία συγκέντρωση γονέων για να μας ενημερώσουν για τα παιδιά. Το μόνο που μας λένε είναι αν φάγανε, πόσο φάγανε και όλα καλά. Δεν θα έπρεπε βρε παιδί μου να μας γίνει μια ενημέρωση για το κάθε παιδάκι χωριστά, να μιλήσουμε με τις δασκάλες, να τους πούμε κι εμείς κάποια πράγματα?

Εδω όταν δούλευα στο φροντιστήριο και είχα νηπιακά τμήματα, η πρώτη ενημέρωση ήταν στον μήνα από την ημέρα έναρξησ των μαθημάτων τους ! Όχι ότι τους λέγαμε οτι σε ένα μήνα παιδάκια 4-5 ετών μιλάγανε φαρσί, αλλά βρε παιδί μου έτσι, για τον έρμο γονιό να ξέρει τι γίνεται.

 

Έχω λάθος βρε κορίτσια ή να το ψάξω?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στον δικό μας παιδικό (ιδιωτικό) η πρώτη ενημέρωση γονέων γίνεται αρχές Νοεμβρίου και η δεύτερη τέλη Μαίου. Thats it!!

Από εκεί και πέρα αν δούμε κάτι και μας ανησυχήσει μιλάμε εμβόλιμα με την δασκάλα είτε από κοντά είτε τηλεφωνικά. Ελπίζω να βοήθησα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Και στον δικό μας. Αλλά το ξέρουμε από την αρχή. Πέρσυ, που ήμουν ανασφαλής, με ενοχλούσε που δεν είχαμε συγκεντρώσεις γονιών σε μηνιαία βάση. Φέτος, που είμαι άνετη, το βλέπω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό που την πηγαίνω όχι μόνο έχουμε ενημέρωση όποτε θέλουμε αλλά μία φορά το μήνα γίνονται σεμινάρια γονέων με διάφορα θέματα και έχουμε την ευκαιρία μετά τα σεμινάρια να μιλήσουμε και με τις παιδαγωγούς για διάφορα θέματα του παιδιού μας.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα,εμενα ο μικρος παρολο που παει βρεφικο σταθμο δε μας εχουν κανει καμια συγκεντρωση.παρα μονο μια που στην ουσια ηταν συναντηση με παιδοψυχολογο του σταθμου για να μας μιλησει εκεινη γενικα και τεσπα να κανουμε μια συζητηση.

εγω μιλαω σχεδον καθημερινα τηλεφωνικα με τη δασκαλα του και ηδη εχω παει δυο φορες εγω,εφοσον εχω κλεισει ραντεβου μαζι της μετα το ωραριο της.

καθημερινα εχει βιβλιο στη τσαντα του που ενημερωνει για τις δραστηριοτητες και αν εφαγε,κοιμηθηκε κλπ.

δε καταλαβα βεβαια τι ηλικια εχει το παιδακι σου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά και πέρσυσι ( προνήπια σε δημότικό σταθμό ) και φέτος νήπια κανονικά όποτε θέλω ενημερώνομαι...

κάναμε στην αρχή της χρονιάς με συγκέντρωση ενημερώθηκαμε γενικά και απο κει και πέρα αρκετά συχνά μιλάω με τη δασκάλα του...γιατί να περιμένω συγκέντρωση ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω σε δημόσιο νηπιαγωγείο και έχω ήδη κάνει δύο συγκεντρώσεις. Προγραμματίζω περίπου μια συνάντηση τον μήνα...και επιπλέον έχω και μια ατομική με τους γονείς του κάθε παιδιού ξεχωριστά , μετά το σχόλασμα του σχολείου , σε συγκεκριμένηε ημέρα και ώρα που έχουμε κανονίσει από κοινού, ώστε να μπορούμε να συζητήσουμε και ιδιαίτερα για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει κάθε παιδί .

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα κορίτσια. Σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις απαντήσεις σας, να στε καλά. Τελικά απ' ότι καταλαβαίνω είναι θέμα πολτικής κάθε σταθμού πως και πότε κάνει το κάθε τι. Anyway, όπως είπε και μια άλλη μανούλα, no news is good news. To ελπίζω :)

 

Και πάλι σας ευχαριστώ. Χρόνια Πολλά σε όσες γιορτάζετε και στους δικού σας.

Φιλια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...