Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Tετραγωνικά σπιτιού


arieta

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν επαιρνα τωρα θα επαιρνα 100-120

Εμας ειναι 86 , εχει 3 κρεβατοκαμαρες αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι οσο μεγαλες θα τις ηθελα. Επισης παιζει μεγαλο ρολο και το σχεδιο του σπιτιου. Εμεις αναγκαστηκαμε να ακολουθησουμε τις κολονες και τα δοκαρια :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν τόση σημασία τα τετραγωνικά όσο η δαρύθμιση του σπιτιού. Το σπίτι μου είναι 94τμ αλλά έχει μονο δύο μικρά υπνοδωμάτια και ένα τεράστιο σαλόνι- τραπεζαρία-γραφείο. Είναι πολύ ωραίο αλλά για ένα παιδί. Βέβαια εγώ είμαι με ενοίκιο όμως όταν απόφασίσουμε για δεύτερο παιδί θα πρέπει πρώτα να μετακομίσουμε.

oUOXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι τελείως υποκειμενικό..

Το δικό μας διαμερισμα ειναι 95τμ και εχει δυο υπνοδωματια μικρά όμως, καθολου καλους αποθηκευτικούς χωρους κ φυσικα ουτε αποθηκη..Εχει μεγαλο σαλόνι...

Τωρα που ερχεται και το μπεμπέκι, με το ζόρι χωράνε τα πράγματα ολων στις ντουλάπες, αναγκαστηκαμε να φτιαξουμε και μια τεραστια εκ νεου, αλλα ετσι το παιδικο δωματιο μικρυνε παρα πολύ...

Σε κανα χρονο ευελπιστω θα μετακομισουμε

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα καινούργια σπίτια είναι γενικά άβολα (τα περισσότερα), σε παλιό σπίτι και με 70 τετραγωνικά μεγώλωναν 3 παιδιά..ήταν μεγαλύτερα τα δωμάτια και πιο λειτουργικοί οι χώροι. Τώρα (όπως και το δικό μας) εχουν τερααααστιο σαλόνι (είπαμε να κάνουμε καμια γιορτη όχι και πανηγύρι, και πού να βάλεις όλα τα πραγματά σου? στο σαλόνι??) και πολυυυυ μικρά υπνοδωμάτια!!! Είναι πρόβλημα τελικά να βρεις άνετο σπίτι.....

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχουν καταρχήν οι ανάγκες σας! Μπορεί να διοργανώνεται συχνά τραπέζια σε φίλους οπότε να χρειάζεστε μεγαλύτερο χώρο τραπεζαρίας καθιστικού, μπορεί να μην είναι απαραίτητα 3 υπνοδωμάτια αλλά 2 μεγαλύτερα, μπορεί... χιλιαδυο! Θέλετε να προχωρήσετε σε αγορά ή ενοικίαση? Εχετε ήδη έπιπλα ή θα αγοράσετε καινούρια? Οπότε τα τετραγωνικά επηρεάζονται ανάλογα..Πάντως για σχετική άνεση περίπου 120τ.μ. είναι καλύτερα για 4μελή οικογένεια με 3 υπνοδωμάτια..

Link to comment
Share on other sites

εμάς είναι μεζονέτα 110 τμ. και δεν νομίζω να χωρέσουν 2 παιδάκια. Ο λόγος.... 2 κρεβατοκάμαρες μικρές και άλλη μία ακόμα πιο μικρή που έχουμε στριμώξει ντουλάπες κλπ. αν ήταν διαμέρισμα αυτά τα τετραγωνικά νομίζω θα ήταν τέλεια....

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω ένα παιδάκι, βέβαια, αλλά , επειδή σκέφτομαι για δεύτερο, ένα θέμα που με προβληματίζει ειναι το σπίτι. Είναι 85 τετραγωνικά και νομίζω ίσα ίσα είμαστε εντάξει τα τρία άτομα. Οι αποθηκευτικοί χώροι είναι λίγοι , έχω και εγώ την τάση να μαζεύω... Πάντως στο μυαλό μου, το ιδανικό για μια τετραμελή οικογένεια είναι τα 120 τετραγωνικά. Να μπορούν και τα παιδιά να απλώνουν τα παιχνίδια τους , να καλούν τους φίλους τους κτλ

Link to comment
Share on other sites

O κανόνας που έχουν οι αρχιτέκτονες είναι 25 με 30 τμ ανά άτομο. Βέβαια όπως έχουμε "προχωρήσει" στη σχεδίαση των χώρων, πολλά σπίτια δεν έχουν τους χώρους που πρέπει. Σου πετάνε ένα εννιαίο χώρο και μετά εσύ τρελλαίνεσαι που θα βάλεις μια παπουτσοθήκη!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εξαρταται απο τις αναγκες καθε οικογενειας και ποσα πραγματα εχει να βολεψει...Νομιζω οτι γυρω στα 120 τετραγωνικα ειναι καλα ακομη και για 5μελη οικογενεια!Με την προυποθεση να υπαρχουν 3 υπνοδωματια και να αξιοποιηθουν καταλληλα οι χωροι!Παντως πραγματι τα καινουργια διαμερισματα ειναι συνηθως μη λειτουργικα!

Link to comment
Share on other sites

το παν είναι η διαρρύθμιση να είναι σωστή και λειτουργική. Η αδερφή μου έχει 280 τ.μ με τρία μόνο υπνοδωμάτια! Και όμως γίνεται.

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ειναι μεζονετα 210 τετραγωνικα

Στο ισογειο ειναι καθιστικο,τραπεζαρια,κουζινα,wc,και ξενωνας-γραφειο(τελευταια στιγμη ειπα να μην γινει η αποθηκουλα της κουζινας και τωρα ψαχνω να δω πως θα την κανω)

Στον οροφο ειναι το δικο μας υπνοδωματιο(μεγαλυτερο απο οτι πρεπει)και το δικο του μπανιο,δυο τεραστια παιδικα υπνοδωματια και αλλο ενα σε κανονικο μεγεθος,το μπανιο των παιδιων με μπανιερα και ενα δωματιο ντουλαπες οπυο εχω στενωτηριο και πλυντηριο μεσα

Αν η διαρυθμηση ηταν διαφορετικη και μπορουσα ν παρω τετραγωνικα απο τα παιδικα και το δικο μας υπνοδωματιο θα εβγαζα ανετα αλλο ενα παιδικο

Καλα να ειμαστε να εχουμε δουλεια να ξεπληρωσουμε το στεγαστικο σε καμια 15αρια χρονια:confused:

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα το σπιτι μας ειναι 90τμ και εχουμε τρεις κρεβατοκαμαρες.η μια ειναι αρκετα μικρη την εχουμε ως γραφειο μεχρι να ερθει και τεταρτο μελος στο σπιτι.ειμαι ευχαριστημενη γιατι εχω οσους χωρους χρειαζομαι και πραγματικα το σπιτι μου ειναι λειτουργικο.βεβαια το πηραμε απο τα σχεδια και τη διαρυθμιση την καναμε εμεις.τα υπολοιπα διαμερισματα της πολυκατοικιας εχουν 2 τεραστιες κρεβατοκαμαρες.εγω κρατησα μονο τη δικη μας κρεβατοκαμαρα μεγαλη και την αλλη τη μικρυνα και πηρα και χωρο απο το σαλονι και εκανα την τριτη.και δε μπορω να πω οτι το σαλονι μικρυνε αφου εχω και τραπεζαρια.και η κουζινα μου ειναι ανετη αφου εχει μεσα και τραπεζι να τρωμε χωρις να αναγκαζομαστε να τρωμε στη τραπεζαρια.απλα εχω μικρο μπανιο.μου αρκει ομως που ξερω οτι αν κανω δευτερο παιδι θα μπορει να εχει το δικο του χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη μου ενα σπιτι 100-120 τετραγωνικα με σωστη διαρυθμιση είναι υπερ-βολικο για μια 4μελη οικογενεια:

 

14 τμ κρεβατοκάμαρα * 3= 42τμ

16 τμ σαλόνι

16τμ κουζίνα (εννιαια με τραπεζαρια και σαλόνι)

6τμ μπανιο

4τμ wc

3τμ αποθηκη

 

Συνολο: 87τμ

υπολογησε και το παχος των τοιχων (απο 15 εκατοστα εκαστος) το εφτασες το 100τμ

 

τωρα αν θες περισσοτερο χωρο για την τραπεζαρία (3*4) εεε τα φτανεις τα 120τμ.

αν θες και ενα ξενωνα υπολογισε αλλα 9-10τμ

 

Αυτα κατα την ταπεινη μου γνώμη ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα τετραγωνικά που αναφέρετε λογικά είναι καθαρά;:confused:

Γιατί συνήθως στις πολυκατοικίες αγοράζουμε με μικτά τετραγωνικά. Ένα διαμέρισμα 100 τετραγωνικών ενδέχεται να έχει από 60 έως 80 το πολύ καθαρά. Ωστόσο, όταν ερωτάται ο ιδιοκτήτης, λέει ότι το σπίτι του είναι 100 τετραγωνικά.

 

Οπότε το σπίτι που περιέγραψε η alan ως κατοστάρι, αν βγει κάποιος στην αγορά για να το αγοράσει θα του πουληθεί τουλάχιστον ως 130άρι.:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το σημαντικότερο είναι αυτό που γράφει πιο πάνω η Εβελίνα.Το βασικότερο είναι η διαρρύθμιση και η λειτουργικότητα των χώρων.Τώρα μένουμε 2 άτομα σε σπίτι 45μ² με μεγάλα δωμάτια, αλλά τώρα που έρχεται το μωράκι θα μετακομίσουμε σε σπίτι 100μ² (παλιό) με 2 μεγάλα υπνοδωμάτια και ένα αρκετά καλό σε μέγεθος βοηθητικό.

Ολα είναι σχετικά...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι τα μπαλκόνια τιγράκι...

Στις πολυκατοικίες σε κάθε διαμέρισμα εκτός των δικών του τετραγωνικών προστίθεται και ένα ποσοστό των τετραγωνικών των κοινόχρηστων χώρων (διάδρομοι, είσοδος, κ.λπ.) Τα διαμερίσματα λοιπόν που αναφέρονται ως 100 τετραγωνικά (και πληρώνονται ως 100 τετραγωνικά :evil:) ΔΕΝ είναι 100 τετραγωνικά!

 

Σε κάθε πολυκατοικία οι κοινόχρηστοι χώροι είναι διαφορετικοί και επίσης ο εργολάβος τους υπολογίζει με διαφορετικό τρόπο σε κάθε διαμέρισμα. Έτσι ένα 100στάρι από άλλο 100στάρι μπορεί να διαφέρει σημαντικά σε πραγματικούς χώρους από πολυκατοικία σε πολυκατοικία.

 

Πάντως από ό,τι γνωρίζω κανένας δεν αναφέρει τα καθαρά τετραγωνικά του σπιτιού του αλλά αυτά που πλήρωσε!;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Για'μένα το σημαντικότερο είναι τα μέλη της οικογένειας να έχουν προσωπικό χώρο,ακόμα και ένα μικρό δωματιάκι.Όσο είναι μικρά τα παιδάκια,τα βολεύουμε,αλλά όταν μεγαλώσουν τι κάνουμε;

Εμάς το σπίτι μας είναι 120 τμ.Το φτιάξαμε μόνοι μας και το κάναμε όπως ακριβώς το θέλαμε στο θέμα της διαρρύθμισης.Έχουμε τρεις ευρύχωρες κρεβατοκάμαρες,σαλονοτραπεζαρία(ενιαίος,μεγάλος χώρος)και κουζίνα που τα χωρίζει ένα πάσο.Δυο μπάνια.

Το ένα δωμάτιο το χρησιμοποιούμε ως γραφείο αλλά τώρα που θα έχουμε δύο επιπλέον μέλη και το παιδάκι του συζύγου απο τον πρώτο γάμο,που είναι 16 και θέλει τον χώρο του,να δώ πώς θα χωρέσουμε :roll:

Του μικρού αρχίσαμε και του φτιάχνουμε δικό του χώρο πάνω απο το σπίτι,που θα το κάναμε έτσι και αλλιώς για μελλοντική χρήση.Δεν θέλω όμως να νιώσει πως τον διώχνουμε,οπότε μάλλον θα στριμώξω τα τρία μωρά σε ένα δωμάτιο.Δύσκολα τα πράγματα,για πολλούς απο εμάς όπως βλέπω.

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω ότι τα τετραγωνικά είναι σχετικά, προσωπικά σε σπίτι 70 τμ με το παιδί δεν θα έμενα.

έχω φίλους που έχουν αγοράσει διαμέρισμα 75 τμ με 2 κρεβατοκάμαρες...δεν χωράς...

εμείς σε νοικιασμένο σπίτι μένουμε 90τμ,είμαι ικανοποιημένη...σαλονι-τραπεζαρία ενιαίος χώρος,κουζίνα με πάσο,χωράει τραπέζι,wc,και ο πάνω όροφος σοφίτα,μπάνιο και 2 δωμάτια.

το παιδικό είναι μεγάλο,αλλά έχει μικρή ντουλάπα. το σημαντικό είναι οι αποθηκευτικοί χώροι,εμείς δεν έχουμε.

ένα σπίτι θέλει πολλές ντουλάπες,αποθήκη και προσωπικό χώρο για κάθε παιδί.

αυτά όταν αγοράζεις σπίτι ή φτιάχνεις.

βέβαια αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα...τότε ότι μπορείς.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...