Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί δουλειές σπιτιού κάνετε καθημερινά?


linav

Recommended Posts

Κορίτσια τί δουλειές κάνετε σε καθημερινή βάση στο σπίτι? Περιορίζεστε στα απολύτως απαραίτητα και ΣΚ κάνετε γενική σε όλο το σπίτι? Εγώ πχ έχω μανία με την καθαριότητα και δεν μπορώ αν δεν βάλω μια μέρα ηλεκτρική ή δεν ξεσκονίσω το τραπεζάκι του σαλονιού στο οποίο βρισκόμαστε συνεχώς ή αν δεν έχω πεντακάθαρη κουζίνα το βράδυ πέφτοντας για υπνο. Για να πω την αλήθεια ώρες ώρες νιώθω ότι βγαίνω off με την τελειομανία μου, δουλεύω και τα πρωινά συν τα δύο μικρά μου θηριάκια τα οποία φροντίζουν καταλλήλως ώστε η μανούλα να μην κάθεται ούτε λεπτό. Για πείτε και σεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια τί δουλειές κάνετε σε καθημερινή βάση στο σπίτι? Περιορίζεστε στα απολύτως απαραίτητα και ΣΚ κάνετε γενική σε όλο το σπίτι? Εγώ πχ έχω μανία με την καθαριότητα και δεν μπορώ αν δεν βάλω μια μέρα ηλεκτρική ή δεν ξεσκονίσω το τραπεζάκι του σαλονιού στο οποίο βρισκόμαστε συνεχώς ή αν δεν έχω πεντακάθαρη κουζίνα το βράδυ πέφτοντας για υπνο. Για να πω την αλήθεια ώρες ώρες νιώθω ότι βγαίνω off με την τελειομανία μου, δουλεύω και τα πρωινά συν τα δύο μικρά μου θηριάκια τα οποία φροντίζουν καταλλήλως ώστε η μανούλα να μην κάθεται ούτε λεπτό. Για πείτε και σεις!

κι εγώ σπαστική με την καθαριότητα και κυρίως την τάξη, αλλά αυτά προ παιδιών. μετά το 2ο παιδί, κάνω καθημερινά τα απολύτως απαραίτητα ώστε το σπίτι να είναι σε κόσμια κατάσταση και 2 φορές τη βδομάδα βάζω σκούπα και ξεσκονίζω. 1 φορά τη βδομάδα κάνω γενική (όσο μπορώ) αν και σε μισή ώρα το σπίτι είναι πάλι ψιλοχάλια. το μόνο που κάνω κάθε βράδυ, αφού κοιμηθούν τα παιδιά είναι να συμμαζεύω τα πράγματα ώστε το σπίτι να φαίνεται τακτοποιημένο και "καθαρό", αλλιώς δε μπορώ να ησυχάσω.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσει η ταξη....ας τα παρουμε απο την αρχη....

σκουπιζω καθε μερα....ξεσκονιζω το σαλονι...μολις ξυπναμε αεριζω καλα τα δωματια και απλωνω τα σκεπασματα(αναλογα κ τον καιρο)μου αρεσει να ειναι στρωμενα τα κρεβατια...κ να εχω καθαρο νεροχυτη...1 φορα την εβδομαδα αναλυτικα το μπανιο και μες στην βδομαδα συντηρω το μπανιο....σιδερο μια φορα την εβδομαδα..εκτος ανα επειγει καποιο ρουχο που το κανω εκεινη την ωρα...αλλα πριν κοιμηθουμε εχω σε ταξη τα παιχνιδια του μωρου(που ειναι ολα στο σαλονι)και εχω καθαρη κουζινα...

το ψυγειο σας καθε ποτε το κανετε αναλυτικα?????

τα μπαλκονια σας????

Link to comment
Share on other sites

Τα μπαλκόνια τα κάνω 1-2 φορές την εβδομάδα, ανάλογα με τον καιρό, αν έχει βρέξει λάσπη πχ θα τα καθαρίσω, δεν ρίχνω νερό με το λάστιχο γιατί λιμνάζουν σε κάποια σημεία, απλώς τα σφουγγαρίζω και ξεσκονίζω και το τραπέζι με τις καρέκλες. Το ψυγείο δεν το κάνω συνέχεια, όταν δω ότι έχει λερωθεί κάποιο ράφι ή τα συρτάρια τα περνάω με το βετέξ. Εγώ έχω και μια ακόμη απορία, τα πλακάκια στους τοίχους του μπάνιου πώς τα καθαρίζετε και πόσο συχνά?

Link to comment
Share on other sites

πριν κανω το μωρακι μου που ειχα πιο πολυ χρονο για μυρμιρισμα το εκανα με το βετεξ ριχνοντας σπρευ με χλωρινη και το στεγνωνα με χαρτι κουζινας..α!καμια φορα τα εκανα με το τραβηχτιτι..εχω ενα μικρουλι...τωρα τα κανω στα γρηγορα με το σφουγγαρι που κανω την μπανιερα,τα ξεπλενω με νερο και οτι αρπαξει το χαρτι μετα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μπαλκόνια τα κάνω 1-2 φορές την εβδομάδα, ανάλογα με τον καιρό, αν έχει βρέξει λάσπη πχ θα τα καθαρίσω, δεν ρίχνω νερό με το λάστιχο γιατί λιμνάζουν σε κάποια σημεία, απλώς τα σφουγγαρίζω και ξεσκονίζω και το τραπέζι με τις καρέκλες. Το ψυγείο δεν το κάνω συνέχεια, όταν δω ότι έχει λερωθεί κάποιο ράφι ή τα συρτάρια τα περνάω με το βετέξ. Εγώ έχω και μια ακόμη απορία, τα πλακάκια στους τοίχους του μπάνιου πώς τα καθαρίζετε και πόσο συχνά?

για να γλιτωνεις χρονο απο τα πλακακια του μπανιου μια καλη συνηθεια ειναι να τα σκουπιζεις με ενα βιτεξ μετα το ντουζ σου...εγω κανοντας αυτο δεν τα εχω δει ποτε βρωμικα αλλα για σιγουρια τα κανω και με σφουγγαρι με απορυπαντικο μια στο μηνα....παντως δεν μαζευει καθολου αλατα και δεν χρειαζονται μετα τριψιμο με τις ωρες...τωρα γενικη καθαριοτητα κανω μια φορα τη βδομαδα γιατι δεν χρειαζεται και παραπανω,ψυγειο κι εγω οποτε βλεπω οτι παει να βρωμισει το περναω με βιτεξ με νερο και ξυδι...τα τζαμια οποτε λερωθουν και τα μπαλκονια επισης...τη κουζινα καθημερινα γιατι ειναι το μερος του σπιτιου που λερωνει περισσοτερο!ξεσκονισμα μια φορα τη βδομαδα,εκτος ττου τραπεζιου στο μπαλκονι που το κανω καθημερινα...παντως ολα ειναι σχετικα με το που μενεις(κεντρικοι δρομοι=περισσοτερη σκονη και βρωμια)και ποσα ατομα ειστε στο σπιτι...με μικρα παιδια φανταζομαι θα χρειαζεται περισσοτερη φροντιδα!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

επειδη τωρα με δυο μωρα οι δουλειες του σπιτιου φανταζουν κατορθωμα,περα απο το μαγειρεμα,νεροχυτη και τακτοποιηση δεκα φορες τη μερα τα υπολοιπα τα εχω αναγαγει σε 1-2 φορες την εβδομαδα.καθε μερα εχω ξεσκατισμα 15 φορες,ντυσιμο,αλλαγμα,ταισμα,υπνο κτλ...δεν εχω αλλο χρονο και κουραγιο.μετα 2-3 πλυντηρια την εβδομαδα,1-2 σκουπισμα-ξεσκονισμα,1 σεντονια κτλ

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα οταν εχεις μικρα παιδια ολα ειναι πιο δυσκολα...εκει που φτιαχνεις εκει χαλανε!!!εχει δικιο η κανινα ..εχω κ εγω βετεξ κ τα κανω μετα το μπανιο...το ξεχασα να το γραψω....το σκουπισμα-ξεσκονισμα κ την κουζινα καθεμερα!!!!

ακουω κατι τρελα γιατα ψυγεια...αναλυτικο πλυσιμο καθε 10 μερες...και λεω μαλλον εγω ειμαι ανοικοκυρευτη που τα κανω με απλο βετεξ οταν το βλεπω λερωμενο....αλλα οκ τωρα ..μαλλον αυτες ειναι οι περιεργες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθε μέρα (μπορεί και 2 φορές) σκούπισμα, ξεσκόνισμα (τα βασικά), καθάρισμα τραπεζιών κλπ, κουζίνα. Μπάνιο περίπου 2 φορες τη βδομάδα(χωρίς τα πλακάκια), σφουγγάρισμα σχεδόν μέρα παρά μέρα. Μάζεμα και τακτοποίηση παιχνιδιών οπωσδήποτε κάθε βράδυ. Πλυντήρια ΠΟΛΛΑ αλλά όχι και σίδερο .Σίδερο μόνο τα απολύτως απαραίτητα. Αυτά κάνω και νομίζω είναι πολλά αν λάβουμε υπόψη τέσσερα παιδιά και δουλειά..!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι δουλειές του σπιτιού μου είναι άμεσα συνδεδεμένες με τα παιδιά μου. Όταν είχα μόνο την κόρη μου έκανα καθημερινά σκούπισμα (ιδιαίτερα όταν ξέστρωνα το swiffer μου φαινότανε παιχνίδι), σφουγγάρισμα, τις τουαλέτες και έριχνα νερό στα μπαλκόνια (εννοείτε όταν είχε καλό καιρό). Επίσης παίρναγα με Cif ή με απορρυπαντικό γενικής χρήσης 2 φορές την ημέρα τους πάγκους της κουζίνας. Εννοείται ότι ποτέ δεν υπάρχουν άπλυτα μέσα στον νεροχύτη!

Μια φορά την εβδομάδα έκανα γενική, άλλαζα πετσέτες, σεντόνια (την ίδια μέρα εννοείται) και σιδέρωνα τα πάντα την επόμενη μέρα.

Πλέον με δύο παιδιά όπου ο μικρός δεν με αφήνει ούτε λεπτό νομίζω ότι κάνω τα βασικά. Μία φορά την εβδομάδα κάνω γενική, πετσέτες, σεντόνια και ανά δυο-τρείς μέρες βάζω σκούπα, σφουγγάρισμα και μπάνια. Αλλά τώρα έχω πολύ πιο πολλά ρούχα για πλύσιμο και βάζω ανά 2 μέρες πλυντήριο...Έχω ξεπατωθεί στο σίδερο!!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καθε μέρα (μπορεί και 2 φορές) σκούπισμα, ξεσκόνισμα (τα βασικά), καθάρισμα τραπεζιών κλπ, κουζίνα. Μπάνιο περίπου 2 φορες τη βδομάδα(χωρίς τα πλακάκια), σφουγγάρισμα σχεδόν μέρα παρά μέρα. Μάζεμα και τακτοποίηση παιχνιδιών οπωσδήποτε κάθε βράδυ. Πλυντήρια ΠΟΛΛΑ αλλά όχι και σίδερο .Σίδερο μόνο τα απολύτως απαραίτητα. Αυτά κάνω και νομίζω είναι πολλά αν λάβουμε υπόψη τέσσερα παιδιά και δουλειά..!

 

πες μου ότι κάνεις πλάκα!!!!!!!!!

πολύ άχρηστη είμαι τελικά....

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε δεν κάνω πλάκα...όταν λέω σκούπισμα δεν εννοώ ηλεκτρική αλλά την παραδοσιακή σκούπα..όταν λέω ξεσκόνισμα δεν εννοώ το κάθε έπιπλο του σπιτιού αλλά αυτά που χρησιμοποιούμε καθημερινά...και ναι η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές τα βράδια νευριάζω που τα κάνω...αλλά από την άλλη δεν μπορώ και να τα αφήσω! Πάντως αναγκαστικά δουλέυω-καθαρίζω και τα κάνω όλα γρήγορα πλέον;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την ηλεκτρική σκούπα σε όλο το σπίτι δεν την γλυτώνω, μου φαίνεται ότι αν δεν σκουπίσω μία μέρα όλο το σπίτι γίνεται χάλια. Οσο για τα υπόλοιπα? Μπάνιο-κουζίνα καθημερινά, δεν αφήνω άπλυτα πιάτα πριν πάω το βράδυ για ύπνο, ξεσκόνισμα 2-3 φορές την εβδομάδα και πλυντήρια? Πονεμένη ιστορία, σχεδόν κάθε μέρα και σίδερο κάθε φορά που μαζεύω τα ρούχα για να μην μου φαίνονται πολλά. Δεν μπορώ βρε παιδιά την ακαταστασία καθόλου, αρρωσταίνω. Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν έχω και πολύ μεγάλο σπίτι οπότε σε γενικές γραμμές μαζεύεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Kαθημερινά μάζεμα κρεββάτια/καναπέδες και σφουγγάρισμα, ειδικά μπροστά στην εξώπορτα και πάνω από μια φορά. Χλωρίνη στα είδη του μπάνιου κάθε 3-4 μέρες, νεροχύτης και πάγκος κουζίνας καθημερινά όσες φορές χρειαστεί. Αυτά. Τώρα γενική και άλλαγμα σεντονιών μια στις 15, πετσέτες μια φορά την εβδομάδα και δυο πλυντήρια την εβδομάδα (σίδερο συνήθως σιγά σιγά). Δεν έχω ιδέα πώς θα εξελιχθεί το πράγμα όταν γεννηθεί το μωρό...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικα κανω και χωρις προγραμμα... Αναλογα τις συνθηκες καθε φορα, καθοτι δουλευω και λειπω τις περισσοτερες ωρες απο το σπιτι.

Προτεραιοτητα εχουν το μαγειρεμα-κουζινα, πλυντηρια και μια υποτυπωδης τακτοποιηση. Σκουπες,ξεσκονισματα, σφουγγαρισματα, οποτε μπορω και αναλογα τις αναγκες. 2 φορες το μηνα ερχεται γυναικα για γενικη+μπαλκονια+σιδερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεγάλο θέμα....θα θελα φυσικά ολοκάθαρο και τακτοποιμένο στην τρίχα σπίτι ΑΛΛΑ δεν γίνεται...εχω δυο παιδιά μικρά, δεν μπορώ να τα αγνοώ για να κάνω δουλειές, προτεραιότητα έχουν οι βόλτες/παιχνίδια μας και τα βασικά στο σπίτι φυσικά. Δηλ....πλυντήρια πάααααρα πολλά...καμιά 10ρια την εβδομάδα, ευτυχώς εχω στεγνωτήριο, σκούπισμα κάθε δεύτερη μέρα, σφουγγάρισμα μια φορά την εβδομάδα, ξεσκόνισμα επίσης, μπάνια 2 φορές συνήθως, τζάμια/αυλές ποτε-τα κάνει η γυναίκα που έρχεται 2 φορές το μήνα....άλλαγμα σεντονιών 1 στις 15, πετσέτες πάρα πολύ συχνά...αυτά!και φυσικά πολύ πλύσιμο στο νεροχύτη, μαγείρεμα και συχνό πέρασμα επιφάνειες με οινόπνευμα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τί δουλειές κάνετε σε καθημερινή βάση στο σπίτι? Περιορίζεστε στα απολύτως απαραίτητα και ΣΚ κάνετε γενική σε όλο το σπίτι? Εγώ πχ έχω μανία με την καθαριότητα και δεν μπορώ αν δεν βάλω μια μέρα ηλεκτρική ή δεν ξεσκονίσω το τραπεζάκι του σαλονιού στο οποίο βρισκόμαστε συνεχώς ή αν δεν έχω πεντακάθαρη κουζίνα το βράδυ πέφτοντας για υπνο. Για να πω την αλήθεια ώρες ώρες νιώθω ότι βγαίνω off με την τελειομανία μου, δουλεύω και τα πρωινά συν τα δύο μικρά μου θηριάκια τα οποία φροντίζουν καταλλήλως ώστε η μανούλα να μην κάθεται ούτε λεπτό. Για πείτε και σεις!

 

Αχ!!! Εγω τι να πω κοριτσι, που δεν εχω ουτε ΣΚ??? :rolleyes: Δουλευω 6 ημερες την εβδομαδα, ρεπο Κυριακη μου βγαινει καθε εναμιση μηνα, συνηθως μου βαζουν καθημερινη και δουλευω και ολο το Σαββατοκυριακο, δεν εχω αργιες, δεν εχω γιορτες, δεν εχω καλοκαιρια, δεν μου δινουν αδειες....αυτο που εχω, βεβαια, ειναι 2 υπεροχα παιδακια που φροντιζουν να τα κανουν ολα ανω κατω!! Αρα, καθημερινα προσπαθω κι εγω α διατηρω την κουζινα στην εντελεια, να ειναι ολα στη θεση τους, βαζω ηλεκτρικη καθε μερα σχεδον, μαγειρευω, ξεσκονιζω καθε τρεις μερες και φυσικα τακτοποιω 2-3 φορες την ημερα απο τη λαοθαλασσα των παιχνιδιων!!! Βεβαια, συνηθως δεν μου μενει χρονος ουτε να φαω, ουτε να κανω ενα μπανιο....καλα, για γενικο δεν το συζητω....τι εννοεις ομως γενικο? Γιατι για παραδειγμα τοιχους δεν πλενω, μπαλκονια μια φορα στο τοσο -την μικρη τι θατην κανω, ουτε στο καρεκλακι φαγητου δεν καθεται πια-....για μενα γενικο πλεον ειναι τα βασικα....γιατι κι αυτα τα κανω συνεχως και με εξαντλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καμω μια φορα τη βδομαδα σκουπισμα σφουγγαρισμα ξεσκονισμα μπανιο. Κουζινα κτλ καθε μερα τωρα πισω απο ψυγεια κτλ δε κανω ποτε και σκοπευω τη καθαριοτητα εκτος απο σκουπα να τα κανω καθε δυο βδομαδες παρολο που εχω μωρο γιατι νομιζω οτι ειναι υπερβολικα αυτα που λετε και παρολο που δεν δουλευω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Εγώ αυτά που κάνω καθημερινά είναι :μαγείρεμα, καθαρίζω κουζίνα και λεκάνη μπάνιου, στρωνω κρεβάτια. Τακτοποίηση (3 φορές τη μέρα σχεδόν γιατί εκεί που τα φτιάχνω εκεί τα βλέπω όλα αράδιασμενα) Μέρα παρά μέρα ηλεκτρική. Κάθε βδομάδα αλλαγή σεντόνια και πληντυρια. Σε περιόδους κατρουλιων έβαζα πληντυριο και κάθε μερα αλλά μιλάμε σε μια νορμάλ φάση τι κάνω.

Στην κουζίνα δεν παίρνω ανάσα. Εκεί που το μαζεύω εκεί ξαναγεμιζει.

 

Σιδερο, σφουγγαρισμα, μπανιέρα, χοντρόδουλειες μπαλκόνια αυλές τα κάνει η καθαρίστρια κάθε 10 μέρες που έρχεται. Κάθεται 10 ώρες σχεδόν... 

Επισης θα αγοράσω στεγνωτήριο να γλιτώσω 4 ώρες από τη ζωή μου εβδομαδιαίες απλωματος.

 

Ακούγονται λίγα αλλά με δύο μωρά συν αλλες υποχρεώσεις του σπιτιού συν δουλεια εμένα το 24ωρο δε μου φτάνει.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Στην κουζίνα δεν παίρνω ανάσα. Εκεί που το μαζεύω εκεί ξαναγεμιζει.

Η κουζίνα είναι δράμα πράγματι. εχω πλυντήριο πιάτων και παρόλα αυτά τα χέρια μου είναι μόνιμα σκασμένα. ευτυχώς δηλαδή που το πρωί κάνει κάποια πράγματα κι η κοπελα και γλιτώνω λίγο νεροχύτη!

 

Κουζίνα μέσες άκρες κι εγώ καθαρίζω κάθε μέρα, λεκάνη και νιπτήρα μπάνιου κάνω ένα πιο γρήγορο πέρασμα περίπου κάθε δυο μέρες, στην μπανιέρα ψεκάζω με ένα καθαριστικό και ρίχνω νερό και το ξεπλένω έτσι 1-2 φορές την εβδομάδα. Πλυντήρια αρκετά αλλά σε νορμάλ πλαίσια, σίδερο μια φορά την εβδομάδα κάποια πολύ βασικά και αν χρειαστεί κάτι από τα ρούχα μας πρόχειρα.  Η απελπισία μου είναι το πάτωμα. Με το μπες βγες σε βεράντα και κήπο δεν είναι εύκολο να τηρείται ο κανόνας του χωρίς παπούτσια, τουλάχιστον στο καθιστικό αλλά αυτό με ε΄να σκούπισμα λύνεται εύκολα, το έχουμε και λίγο παιχνίδι με τον μικρό και δεν με νοιάζει. Στα υπνοδωμάτια δεν χρειάζεται καν κάθε μέρα γιατί εκεί προσέχουμε τα παπούτσια. Η απελπισία μου είναι ο χωρος γύρω από την κουζίνα. Δεν είναι τα ψίχουλα. Μάλλον είμαι τσαπατσούλα. Το πάτωμα έχει μόνιμα στάμπες και δεν είναι ότι πέφτει φαγητό του παιδιού. ΠΙτσιλάω όταν μαγειρεύω και όταν πλένω, μου πέφτουν ζουμια ή λαχανικά, είναι μια απελπιστική κατάσταση. Δεν μπορω κάθε μέρα όμως τη διαδικασία με τον κουβά και τη σφουγγαρίστρα, οπότε κάθε βράδυ καθαρίζω τοπικά τις στάμπες. ντρέπομαι που μπαίει η κοπέλα στο σπίτι κ το βλέπει έτσι αλά δεν γίνεται κάτι άλλο. Ο μικρός έχει πέσει δυο τρεις φορές σε σφουγγαρισμένα κ ο άντρας μου δεν κάθεται σε ησυχία, στάνταρ την ώρα που θα έχω σφουγγαρίσει θα ξεχαστεί και θα πατήσει. Το βράδυ δεν έχω κουράγιο να σφουγγαρίζω συνέχεια, αν κοιμόταν στις 9 ο μικρός ίσως κ να το έκανα αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. και τα ντουλάπια κ το ψυγείο έχουν σταμπες αλλά δεν ασχολούμαι συνέχεια, επίσης επειδή ο μικρός παίζει κατά καιρούς με συρτάρια και ντουλάπια έχει δαχτυλιές που πάλι καθαρίζω στην καλύτερη 1 φορά την εβδομάδα, και τα τζάμια είναι χάλια γιατί κολλάει πάνω τη μούρη του για να βλέπει τις γάτες απ έξω, και οι γάτες αντίστοιχα κολλάνε κ λερώνουν το τζάμι από την άλλη  μεριά.

 

Βεράντες λόγω εξοχής σκουπίζουμε ίσως και κάθε μέρα, εκτός αν έχει για μέρες θυελλώδεις ανέμους που δεν έχει νόημα, και πάλι όμως δεν γίνεται να μη σκουπίζουμε γιατί μπαίνουν μέσα στο σπίτι τα χώματα. Τζάμια καθαρίζω όταν κάνει καλό καιρό μετά από παρατεταμένες περιόδους αέρα που φέρνει είτε άμμο είτε αλμύρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η κουζίνα είναι δράμα πράγματι. εχω πλυντήριο πιάτων και παρόλα αυτά τα χέρια μου είναι μόνιμα σκασμένα. ευτυχώς δηλαδή που το πρωί κάνει κάποια πράγματα κι η κοπελα και γλιτώνω λίγο νεροχύτη!

 

Κουζίνα μέσες άκρες κι εγώ καθαρίζω κάθε μέρα, λεκάνη και νιπτήρα μπάνιου κάνω ένα πιο γρήγορο πέρασμα περίπου κάθε δυο μέρες, στην μπανιέρα ψεκάζω με ένα καθαριστικό και ρίχνω νερό και το ξεπλένω έτσι 1-2 φορές την εβδομάδα. Πλυντήρια αρκετά αλλά σε νορμάλ πλαίσια, σίδερο μια φορά την εβδομάδα κάποια πολύ βασικά και αν χρειαστεί κάτι από τα ρούχα μας πρόχειρα.  Η απελπισία μου είναι το πάτωμα. Με το μπες βγες σε βεράντα και κήπο δεν είναι εύκολο να τηρείται ο κανόνας του χωρίς παπούτσια, τουλάχιστον στο καθιστικό αλλά αυτό με ε΄να σκούπισμα λύνεται εύκολα, το έχουμε και λίγο παιχνίδι με τον μικρό και δεν με νοιάζει. Στα υπνοδωμάτια δεν χρειάζεται καν κάθε μέρα γιατί εκεί προσέχουμε τα παπούτσια. Η απελπισία μου είναι ο χωρος γύρω από την κουζίνα. Δεν είναι τα ψίχουλα. Μάλλον είμαι τσαπατσούλα. Το πάτωμα έχει μόνιμα στάμπες και δεν είναι ότι πέφτει φαγητό του παιδιού. ΠΙτσιλάω όταν μαγειρεύω και όταν πλένω, μου πέφτουν ζουμια ή λαχανικά, είναι μια απελπιστική κατάσταση. Δεν μπορω κάθε μέρα όμως τη διαδικασία με τον κουβά και τη σφουγγαρίστρα, οπότε κάθε βράδυ καθαρίζω τοπικά τις στάμπες. ντρέπομαι που μπαίει η κοπέλα στο σπίτι κ το βλέπει έτσι αλά δεν γίνεται κάτι άλλο. Ο μικρός έχει πέσει δυο τρεις φορές σε σφουγγαρισμένα κ ο άντρας μου δεν κάθεται σε ησυχία, στάνταρ την ώρα που θα έχω σφουγγαρίσει θα ξεχαστεί και θα πατήσει. Το βράδυ δεν έχω κουράγιο να σφουγγαρίζω συνέχεια, αν κοιμόταν στις 9 ο μικρός ίσως κ να το έκανα αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. και τα ντουλάπια κ το ψυγείο έχουν σταμπες αλλά δεν ασχολούμαι συνέχεια, επίσης επειδή ο μικρός παίζει κατά καιρούς με συρτάρια και ντουλάπια έχει δαχτυλιές που πάλι καθαρίζω στην καλύτερη 1 φορά την εβδομάδα, και τα τζάμια είναι χάλια γιατί κολλάει πάνω τη μούρη του για να βλέπει τις γάτες απ έξω, και οι γάτες αντίστοιχα κολλάνε κ λερώνουν το τζάμι από την άλλη  μεριά.

 

Βεράντες λόγω εξοχής σκουπίζουμε ίσως και κάθε μέρα, εκτός αν έχει για μέρες θυελλώδεις ανέμους που δεν έχει νόημα, και πάλι όμως δεν γίνεται να μη σκουπίζουμε γιατί μπαίνουν μέσα στο σπίτι τα χώματα. Τζάμια καθαρίζω όταν κάνει καλό καιρό μετά από παρατεταμένες περιόδους αέρα που φέρνει είτε άμμο είτε αλμύρα. 

 

Να ξέρεις ότι για τέτοια "μικρουσφουγγαρίσματα" υπάρχουν υγρά swiffer τα οποία προσαρμόζεις στην σκούπα swiffer. Εγώ όταν είχα τα παιδιά πιο μικρά και ήταν το πάτωμά μου στην κουζίνα σε παρόμοια κατάσταση, "έπαιζα" καθημερινά με ηλεκτρικό σκουπάκι και αυτά τα πανάκια.

 

Και ένα τύπου ψάθινο χαλάκι μπροστά από τα μάτια της κουζίνας και τον νεροχύτη θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν έχουμε πλυντήριο πιάτων, οπότε καταλαβαίνετε τι ζω... :roll: μέρα παρά μέρα πέρασμα νεροχύτη, τουαλέτα. 1-2 φορές την εβδομάδα σκούπα, σφουγγαρισμα, 1 φορά την εβδομάδα γενική στο μπάνιο, τουαλέτα, νιπτήρα, ξεσκόνισμα. Σίδερο 1 φορά την εβδομάδα (το σιχαίνομαι) και καθημερινά μάζεμα τα παιχνίδια του μικρού. Κρεβάτι στρώσιμο εννοείται κάθε μέρα. Μπαλκόνι δεν έχουμε δυστυχώς. Μαγείρεμα για τον μικρό 1 φορά την εβδομάδα διαφορά φαγητά ποικιλία κσι τα βάζω κατευθείαν σε ταπερακια στην κατάψυξη. Για εμάς κάθε 2 ημέρες, γιατί δουλεύουμε και λείπουμε αρκετές ώρες από το σπίτι. Δηλαδή θα φάμε ένα φαγητό 2 μέρες.

Αυτά, Κάτι άλλο δεν προλαβαίνω να κάνω.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Σας θαυμάζω, μου ακούγονται εξωπραγματικά όλα αυτά. Οι δουλειές που κάνω καθημερινά είναι οι εξής: μαγείρεμα. Αυτά :) 

 

Κ εγώ μια από τα ίδια μόνο μαγείρεμα κ αυτό με το ζόρι έχει τύχει βράδυ συνηδιτοποιω ξαφνικά ότι δεν έχω ετοιμάσει φαγητό για να δώσω στο γιο μου για το σχολείο κ τρέχω μετά...

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Η κουζίνα είναι δράμα πράγματι. εχω πλυντήριο πιάτων και παρόλα αυτά τα χέρια μου είναι μόνιμα σκασμένα. ευτυχώς δηλαδή που το πρωί κάνει κάποια πράγματα κι η κοπελα και γλιτώνω λίγο νεροχύτη!

 

Κουζίνα μέσες άκρες κι εγώ καθαρίζω κάθε μέρα, λεκάνη και νιπτήρα μπάνιου κάνω ένα πιο γρήγορο πέρασμα περίπου κάθε δυο μέρες, στην μπανιέρα ψεκάζω με ένα καθαριστικό και ρίχνω νερό και το ξεπλένω έτσι 1-2 φορές την εβδομάδα. Πλυντήρια αρκετά αλλά σε νορμάλ πλαίσια, σίδερο μια φορά την εβδομάδα κάποια πολύ βασικά και αν χρειαστεί κάτι από τα ρούχα μας πρόχειρα.  Η απελπισία μου είναι το πάτωμα. Με το μπες βγες σε βεράντα και κήπο δεν είναι εύκολο να τηρείται ο κανόνας του χωρίς παπούτσια, τουλάχιστον στο καθιστικό αλλά αυτό με ε΄να σκούπισμα λύνεται εύκολα, το έχουμε και λίγο παιχνίδι με τον μικρό και δεν με νοιάζει. Στα υπνοδωμάτια δεν χρειάζεται καν κάθε μέρα γιατί εκεί προσέχουμε τα παπούτσια. Η απελπισία μου είναι ο χωρος γύρω από την κουζίνα. Δεν είναι τα ψίχουλα. Μάλλον είμαι τσαπατσούλα. Το πάτωμα έχει μόνιμα στάμπες και δεν είναι ότι πέφτει φαγητό του παιδιού. ΠΙτσιλάω όταν μαγειρεύω και όταν πλένω, μου πέφτουν ζουμια ή λαχανικά, είναι μια απελπιστική κατάσταση. Δεν μπορω κάθε μέρα όμως τη διαδικασία με τον κουβά και τη σφουγγαρίστρα, οπότε κάθε βράδυ καθαρίζω τοπικά τις στάμπες. ντρέπομαι που μπαίει η κοπέλα στο σπίτι κ το βλέπει έτσι αλά δεν γίνεται κάτι άλλο. Ο μικρός έχει πέσει δυο τρεις φορές σε σφουγγαρισμένα κ ο άντρας μου δεν κάθεται σε ησυχία, στάνταρ την ώρα που θα έχω σφουγγαρίσει θα ξεχαστεί και θα πατήσει. Το βράδυ δεν έχω κουράγιο να σφουγγαρίζω συνέχεια, αν κοιμόταν στις 9 ο μικρός ίσως κ να το έκανα αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. και τα ντουλάπια κ το ψυγείο έχουν σταμπες αλλά δεν ασχολούμαι συνέχεια, επίσης επειδή ο μικρός παίζει κατά καιρούς με συρτάρια και ντουλάπια έχει δαχτυλιές που πάλι καθαρίζω στην καλύτερη 1 φορά την εβδομάδα, και τα τζάμια είναι χάλια γιατί κολλάει πάνω τη μούρη του για να βλέπει τις γάτες απ έξω, και οι γάτες αντίστοιχα κολλάνε κ λερώνουν το τζάμι από την άλλη  μεριά.

 

Βεράντες λόγω εξοχής σκουπίζουμε ίσως και κάθε μέρα, εκτός αν έχει για μέρες θυελλώδεις ανέμους που δεν έχει νόημα, και πάλι όμως δεν γίνεται να μη σκουπίζουμε γιατί μπαίνουν μέσα στο σπίτι τα χώματα. Τζάμια καθαρίζω όταν κάνει καλό καιρό μετά από παρατεταμένες περιόδους αέρα που φέρνει είτε άμμο είτε αλμύρα. 

Κ εγώ έτσι στη κουζίνα τη λερωνω αρκετά όταν μαγειρεύω 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

. Σίδερο 1 φορά την εβδομάδα (το σιχαίνομαι

 Ποσο σε καταλαβαίνω! Κι εγώ μία φορά την εβδομάδα το κάνω σαν αγγαρεία. Οι μόνες φορές που το έκανα με χαμόγελο ήταν οι πρώτες σαράντα μέρες με το μωρό! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...