Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΠΝΟΣ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ


baggi

Recommended Posts

Έζησα να το δω κι αυτο...Πέρα από τα χίλια προβλήματα που έχω με τους από κάτω εχθές φτιάξανε τζάκι και μόλις το ανάψανε όλος ο καπνός γύρισε σε μας..Δεν βλεπόμασταν από τον καπνό.Το παιδί το έστειλα σε μια γειτόνισσα δεν γινόταν αλλιώς...τι φταίει? Γνωρίζει κανείς???Ζούμε σε οικοδομή και εγώ καίω το τζάκι μου 6 χρόνια χωρίς προβλήματα. Ενημερωτικά...έχουμε ξεχωριστές καμινάδες που όμως είναι κολλητά. Σας έχει συμβεί??? Μήπως καμιάς ο σύζυγος ασχολείται με τζάκια και ξέρει??? sos!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έφτιαχνε ο μπαμπάς μου τζάκια.

 

Από όσο μπορώ να καταλάβω πρέπει να βάλεις άλλο καπάκι στην καμινάδα.

Κάποιες φορές επειδή οι καμινάδες είναι κοντά η μιά μα την άλλη συμβαίνει αυτό.

Διαφορετικά αν έκλεινες το εσωτερικό καπάκι από το δικό σου τζάκι ίσως να γλίτωνες προσωρινά.

 

Αλλά πόσο καπνό είχες δηλ? Μπας κ κάναν καμία βλακεία σοβαρότερη?

Τώρα το φτιάξαν κ το άναψαν κιόλας? Θα τους κάνει κανένα μπαμ κ θα τρέχετε!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

tzini μου καπνο...πολυ καπνο σαν να εβαλα στο σαλονι μου φωτια...πολυ φοβαμαι πως ειναι κατι πιο σοβαρο δεν θα βρω ακρη...αφου να φανταστεις τους ζητησα να αφησουν το τζακι να σβήσει και εκεινοι μου απα;ντησαν με υφακι: Κι εμεις με τι θα ζεσταθουμε ? Θα αναψουμε καλοριφέρ? (τοσα χρονια στην οικοδομή δεν ειχαν τζακι..ακομα δεν το αναψαν και θα τους λείψει κιολας)

Link to comment
Share on other sites

απο ότι καταλαβαίνω το τζάκι σας τράβηξε τον καπνό απο το διπλανό τζάκι..

πρέπει να μιλήσεις οποσδήποτε μαζί τους και να βρείτε μια κοινή λύση και να μιλήσετε απο κοινού με αυτόν που τους κατασκευασε το τζάκι γιατί διαφορετικά το κόβω να προβαίνεις σε καταγγελίες...

Link to comment
Share on other sites

ειναι κι αυτο μια λύση...οι κατασκευαστες βέβαια ήταν διαφορετικοι και οπως καταλαβαινεται ο καθενας θα υποστηριξει το εργο του....Κορίτσια ευχαριστω για τη συμπαρασταση και την ανταπόκριση. Το έχω πολύ ανάγκη.Αυριο γιορταζει και το Κατερινάκι μας πρωτη χρονια και ηθελα να το γιορτασω με καλη διαθεση...αλλα...και θα εχω και κοσμο και σημερα και αυριο...προσπαθω να μη δειχνω τη τσαντιλα μου στο παιδι και ξεσπαω στο forum ειναι το λιγότερο που μπορω να κανω. Χίλια ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι κι αυτο μια λύση...οι κατασκευαστες βέβαια ήταν διαφορετικοι και οπως καταλαβαινεται ο καθενας θα υποστηριξει το εργο του....Κορίτσια ευχαριστω για τη συμπαρασταση και την ανταπόκριση. Το έχω πολύ ανάγκη.Αυριο γιορταζει και το Κατερινάκι μας πρωτη χρονια και ηθελα να το γιορτασω με καλη διαθεση...αλλα...και θα εχω και κοσμο και σημερα και αυριο...προσπαθω να μη δειχνω τη τσαντιλα μου στο παιδι και ξεσπαω στο forum ειναι το λιγότερο που μπορω να κανω. Χίλια ευχαριστω

 

να χαίρεσαι το αγγελόυδι σου ..

καλοφωτιστο να είναι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι κ να χαίρεσαι τι κοριτσάκι σου!!! Ο άντρας μου κάνει τζάκια κ μου είπε να σε ρωτήσω αν η καμινάδα τους βγαίνει πιο ψηλά από τη δικιά σας ή όχι και τι εννοείς κολλητά? χωρίς καθόλου κενό? Είναι υποχρεωμένοι να το σβήσουν κ να το φτιάξουνε πες τους χαιρετίσματα, από τη στιγμή που εσύ το έκαιγες χωρίς προβλήματα τόσα χρόνια.... Δεν θα δηλητηριαστείτε εσείς για να μην ανάψουν εκείνοι καλοριφέρ....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για τις ευχες σας!!! η καμιναδα τους ειναι χαμηλοτερα απο τη δικη μας. Σε μια δοκιμη που καναμε ακομα επειτα απο συννενοηση ειχαμε πολυ εντονη μυρουδια καμενου ξυλου αλλα καθολου καπνο.. επειδη ομως δεν μπορουμε να ειμαστε με το αγχος ο αντρας μου τους ζητησε να μονωσουν το σπιραλ τους μηπως εχει καμια διαρροη. το καναν σημερα και περιμενουμε να αναψουν το βραδυ (θελει καποιες ωρες μετα) να το αναψουνε...οσο για τα καλοριφερ της ειπα οτι εφοσον υπαρχει προβλημα θα τα αναψει οπως κανω κι εγω για να ζεσταθει ενα δωματιο και τα υπολοιπα τα εχω ανοιχτα για να φευγει η μυρωδια και ο καπνος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι!!! Λοιπόν ο αντρούλης μου είπε ότι πρέπει να απομακρύνουν εκείνοι την καμινάδα για να μην έχεις πρόβλημα κ ότι ήταν άκυρο που την κόλλησαν στην δικιά σου.... επίσης να ξέρεις ότι αν ανάψεις απορροφητήρα θα τραβήξει ακόμα περισσότερο... Αυτά!!! Ελπίζω να βρείτε λύση γρήγορα....

Link to comment
Share on other sites

Ελενη καλησπερα!επειδη ειδα οτι εγραψες πως ο αντρας σου ασχολειται με τζακια απευθυνομαι σε σενα αν μπορει να με διαφωτισει.το τζακι μας δουλευε χωρις να καπνιζει μονο αν αφηναμε ελαχιστα ανοικτη μια μπαλκονοπορτα.η καμιναδα ηταν χτιστη και αποφασισαμε να την σπασουμε και να τοποθετησουμε ενα περιστρεφομενο.και παλι ομως ελαχιστα καπνιζει.τι μπορει να φταιει και τι αποψη εχει ο αντρας σου για τα μοτερ?μας ειπαν οτι μονο ετσι θα δουλεψει σωστα.Ευχαριστω εκ των προτερων

YZ36p2.png

OZiRp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενη καλησπερα!επειδη ειδα οτι εγραψες πως ο αντρας σου ασχολειται με τζακια απευθυνομαι σε σενα αν μπορει να με διαφωτισει.το τζακι μας δουλευε χωρις να καπνιζει μονο αν αφηναμε ελαχιστα ανοικτη μια μπαλκονοπορτα.η καμιναδα ηταν χτιστη και αποφασισαμε να την σπασουμε και να τοποθετησουμε ενα περιστρεφομενο.και παλι ομως ελαχιστα καπνιζει.τι μπορει να φταιει και τι αποψη εχει ο αντρας σου για τα μοτερ?μας ειπαν οτι μονο ετσι θα δουλεψει σωστα.Ευχαριστω εκ των προτερων

 

το χλαπέ το έχετε ανοιχτό??

εμείς που έχουμε τζακολέβητα όταν θελουμε να βάλουμε ξύλα ανούγουμε την πόρτα.. και φυσικά ούτε λόγος για να βάλω τον απορροφητήρα στο δυνατό..

σε εμάς φταίει το ότι έχτισε με πέτρα ο άντρας μου την καμινάδα και δεν άφησε κανένα ανοιχτό σημείο και για αυτό κάπνιζε πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Ελενη καλησπερα!επειδη ειδα οτι εγραψες πως ο αντρας σου ασχολειται με τζακια απευθυνομαι σε σενα αν μπορει να με διαφωτισει.το τζακι μας δουλευε χωρις να καπνιζει μονο αν αφηναμε ελαχιστα ανοικτη μια μπαλκονοπορτα.η καμιναδα ηταν χτιστη και αποφασισαμε να την σπασουμε και να τοποθετησουμε ενα περιστρεφομενο.και παλι ομως ελαχιστα καπνιζει.τι μπορει να φταιει και τι αποψη εχει ο αντρας σου για τα μοτερ?μας ειπαν οτι μονο ετσι θα δουλεψει σωστα.Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Καλημέρα!!! Κοίτα ο άντρας μου λέει ότι δεν υπάρχει τζάκι χτιστό που να μην καπνίζει, έχει να κάνει λέει με τον ελκυσμό.... Το θέμα είναι ότι τα παλιά σπίτια επειδή από μόνα τους είχαν διαρροές, κοινώς μπάζανε, από κουφώματα, πόρτες κτλ, αυτός ο ελάχιστος αέρας βοηθούσε το τζάκι να τραβάει.... στα καινούργια σπίτια επείδή έχουν σχεδον μηδενίσει τις διαρροές μπορεί να χρειαστεί να αφήσεις λίγο ανοιχτά... το περιστρεφόμενο πάντως βοηθάει σε σχέση με την χτιστή και το μοτέρ θα βοηθήσει, αρκεί αυτός που θα στο βάλει να είναι γνώστης κ να μην έχει πολύ θόρυβο στο σπίτι.... Αλλά τι σε ενοχλεί να αφήνεις ένα δάχτυλο ανοιχτά? Ανανεώνεις κ τον αέρα....

Link to comment
Share on other sites

eleni αυτο που σηκωνεις την καμιναδα πιο ψηλα το εχει κανει καποιος στην απεναντι οικοδομη και αναρωτιομασταν τοσο καιρο γιατι το εκανε. Βεβαια εκει οπως βλεπω εχουν σηκωσει την πιο ψηλη καμιναδα ακομα ψηλοτερα Ειμαι διατεθειμενη να το κανω αν πραγματικα με γλυτωσει απο το προβλημα αρκει να μην ειναι μεγαλο το κοστος ...το θεμα ειναι οτι εαν εχει καποιο σπιραλ απο τα δυο διαρροη σε ενα σημειο οσο ψηλα κι αν σηκωθει η καμιναδα του/μας το προβλημα θα υπαρχει...ετσι φανταζομαι δλδ μ αυτα που καταλαβαινω...το ασχημο ειναι πως και το δικο μας τζακι εχει χτιστη καμιναδα και καθε παρεμβαση εχει και κοστος και ταλαιπωρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

eleni αυτο που σηκωνεις την καμιναδα πιο ψηλα το εχει κανει καποιος στην απεναντι οικοδομη και αναρωτιομασταν τοσο καιρο γιατι το εκανε. Βεβαια εκει οπως βλεπω εχουν σηκωσει την πιο ψηλη καμιναδα ακομα ψηλοτερα Ειμαι διατεθειμενη να το κανω αν πραγματικα με γλυτωσει απο το προβλημα αρκει να μην ειναι μεγαλο το κοστος ...το θεμα ειναι οτι εαν εχει καποιο σπιραλ απο τα δυο διαρροη σε ενα σημειο οσο ψηλα κι αν σηκωθει η καμιναδα του/μας το προβλημα θα υπαρχει...ετσι φανταζομαι δλδ μ αυτα που καταλαβαινω...το ασχημο ειναι πως και το δικο μας τζακι εχει χτιστη καμιναδα και καθε παρεμβαση εχει και κοστος και ταλαιπωρια!!!!

 

Για να καταλάβω βρε κορίτσι μου.... Τι δουλειά έχει το δικό του το σπιράλ με το δικό σου? Σίγουρα πρέπει να απομακρυνθούν οι καμινάδες κ μόλις γυρίσει ο άντρας μου από τη δουλειά θα σου πω αν πρέπει η δικιά του ή η δικιά σου να σηκωθεί πιο ψηλά....

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το ιδιο προβλημα... φαντασου οτι η μυρωδια εφτασε μεχρι τον πανω οροφο. Ειχαμε και τον απορροφητηρα ανοιχτο οποτε το προβλημα ηταν εντονοτερο. Βγηκα στο μπαλκονι για να δω τις καμιναδες και ειδα οτι ειναι κολλημενες η μια με την αλλη, μονο η μια ειναι ελαχιστα πιο ψηλα. Το ειπαμε σημερα στο αλλο παλικαρι και απο την στιγμη που δεν αναβουμε το δικο μας, συμφωνησαμε να βαλουμε στην καμιναδα μας μια σακουλα. Εαν δεν γινει κατι, θα δουμε τι θα κανουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το τζακι μας καπνιζε κανονικα μεσα στο σπιτι οπως το δικο σας.σε εμας ομως μεσα απο το δικο μας περνανε οι 2 σωληνες των κατωθεν μας.δεν ηταν το προβλημα η καμιναδα αλλα διαρροη απο τη μια σωληνα εντος του τζακιου μας :lol::lol::lol:.σε εσας περνανε απο μεσα σωληνες?εαν ναι δοκιμαστε να κλεισετε τις περσιδες που υπαρχουν για να βγαινει η ζεστη με ενα ναυλον.εαν τοτε σταματησει το προβλημα τοτε πρεπει να το δειτε...εμας μας στοιχισε κατιτις ομως θελω να πιστευω οτι το λυσαμε το προβλημα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως τα πραγματα δεν εξελίχθηκαν και τοσο καλα..Ζητήσαμε απο τους απο κάτω να μην αναψουν ξανα το τζακι μεχρι να ερθει μαστορας να σηκωσει πιο ψηλα την καμιναδα μας(4 πηραμε τηλ ολοι θεωρησαν οτι ειναι μερεμετι και δεν συμφερει να χασουν χρονο)Ευτυχως βρεθηκε ενας χριστιανος 40? μας πήρε και την ανεβασε πιο πανω κατα 1 μετρο. μεχρι που να ερθει ομως εκεινοι αναβαν κανονικα την ... ξυλόσομπα ... παρακαλω γιατι τελικα δεν βαλαν τζακι αλλα ξυλόσομπα και τη συνδεσαν με τα καλοριφερ. Οποτε μας ντουμανιασανε 2 φορες ακομα. Εγω με το παιδι να τρεχω στις γειτόνισσες ο αντρας μου να προσπαθει να αερισει. Εχασα την υπομονη μου και τη βουτηξα απο τα μαλλια γιατι ενω ειχαμε συμφωνησει να μην αναψει το εκανε και μαλιστα γελαγε και ελεγε πως δεν την νοιαζει για το μωρο αυτη κρυωφνει και θελει να ζεσταθει. Ηταν τοσο προκλητικη που με εφτασε στα ορια μου. Το φοβομουν αυτο!!! Σήμερα ηρθε ο τζακας φτιαξαμε την καμιναδα και τωρα που τους ενημερωσαμε οτι μπορουν να το χρησιμοποιουν δεν το αναβουν. Πάντως επειδη απευθυνθηκαμε στην υπηρεσια δημοσιας υγειας και υγειονομικο νομιζω (ο αντρας μου ασχοληθηκε) δεν βρισκεις λυση. Πρέπει πρωτα να γίνει μύνηση μετα διαπιστωση να πας δικαστικως και μετα να βρις λυση ισως και μετα απο χρονια. Η μόνη μου απορία τωρα είναι εαν επιτρέπεται να συδεθει ξυλόσομπα με καμιναδα τζακιού. Η συνδεσμολογία είναι ίδια??? για το σπίτι δεν θα σας πω...ελιναι σε αθλια κατασταση και μυρίζει απαίσια....Ευχομαι μεχρι το Σαββατο πουτ λεω να στολισω να προλαβω να καθαρισω τιποτα!!!!!Ουφ τα πα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως τα πραγματα δεν εξελίχθηκαν και τοσο καλα..Ζητήσαμε απο τους απο κάτω να μην αναψουν ξανα το τζακι μεχρι να ερθει μαστορας να σηκωσει πιο ψηλα την καμιναδα μας(4 πηραμε τηλ ολοι θεωρησαν οτι ειναι μερεμετι και δεν συμφερει να χασουν χρονο)Ευτυχως βρεθηκε ενας χριστιανος 40? μας πήρε και την ανεβασε πιο πανω κατα 1 μετρο. μεχρι που να ερθει ομως εκεινοι αναβαν κανονικα την ... ξυλόσομπα ... παρακαλω γιατι τελικα δεν βαλαν τζακι αλλα ξυλόσομπα και τη συνδεσαν με τα καλοριφερ. Οποτε μας ντουμανιασανε 2 φορες ακομα. Εγω με το παιδι να τρεχω στις γειτόνισσες ο αντρας μου να προσπαθει να αερισει. Εχασα την υπομονη μου και τη βουτηξα απο τα μαλλια γιατι ενω ειχαμε συμφωνησει να μην αναψει το εκανε και μαλιστα γελαγε και ελεγε πως δεν την νοιαζει για το μωρο αυτη κρυωφνει και θελει να ζεσταθει. Ηταν τοσο προκλητικη που με εφτασε στα ορια μου. Το φοβομουν αυτο!!! Σήμερα ηρθε ο τζακας φτιαξαμε την καμιναδα και τωρα που τους ενημερωσαμε οτι μπορουν να το χρησιμοποιουν δεν το αναβουν. Πάντως επειδη απευθυνθηκαμε στην υπηρεσια δημοσιας υγειας και υγειονομικο νομιζω (ο αντρας μου ασχοληθηκε) δεν βρισκεις λυση. Πρέπει πρωτα να γίνει μύνηση μετα διαπιστωση να πας δικαστικως και μετα να βρις λυση ισως και μετα απο χρονια. Η μόνη μου απορία τωρα είναι εαν επιτρέπεται να συδεθει ξυλόσομπα με καμιναδα τζακιού. Η συνδεσμολογία είναι ίδια??? για το σπίτι δεν θα σας πω...ελιναι σε αθλια κατασταση και μυρίζει απαίσια....Ευχομαι μεχρι το Σαββατο πουτ λεω να στολισω να προλαβω να καθαρισω τιποτα!!!!!Ουφ τα πα!!!!!

 

πωπω μπέλα που έβαλες στο κεφάλι σου.

να αγιάσει το χεράκι σου !!!

μιλάμε για πολύ ηλίθια άτομα τελικά ..

μωρέ καλά τις έκανες..

πωπω εκνευριστικα με την άντε μην πω

αυτό που ρωτας νομιζω γίνεται..

στην θέση σου θα της πετούσα αυγα στο μπαλκόνι και κλούβια κιολας!!

καλό κουράγιο και ευχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

τι λες τώρα βρε κοπέλα μιλάμε για πολύ θράσος.... αντιμετωπίζω κάτι σχεδόν παρόμοιο αλλά εγώ ακόμα να βγάλω άκρη καμία συννενόηση με τη γειτόνισσα.. τεσπα είναι να μη σου τύχει :( :(

Link to comment
Share on other sites

Η ταλαιπωρία μας δεν έχει τέλος...σηκώσαμε την καμινάδα μας 1 μέτρο πιο ψηλά και οι από κάτω μονώσανε την καμινάδα τους αλλά πάλι το σπίτι μυρίζει καμένο ξύλο...οι τζακάδες όσους παίρνουμε τηλ δεν μας εξυπηρετεί κανείς..έχουν φαίνεται πολύ δουλειά εδώ στη Λάρισα...είμαστε από τζάκι όλοι...θα τρελαθώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ταλαιπωρία μας δεν έχει τέλος...σηκώσαμε την καμινάδα μας 1 μέτρο πιο ψηλά και οι από κάτω μονώσανε την καμινάδα τους αλλά πάλι το σπίτι μυρίζει καμένο ξύλο...οι τζακάδες όσους παίρνουμε τηλ δεν μας εξυπηρετεί κανείς..έχουν φαίνεται πολύ δουλειά εδώ στη Λάρισα...είμαστε από τζάκι όλοι...θα τρελαθώ!!!

 

καταρχας ηρέμησε..

το σπίτι μυρίζει ξύλο απλά ή έχει κάπνα όπως είχε??

δεν βελτιώθηκε καθόλου η κατάσταση???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι τι τζάκι έχεις? Χτιστό ή μαντέμι? Από που σου φέρνει μυρωδιά? Έχεις αεραγωγούς? Είστε κ στη Λάρισα.... Θες να σου δώσω τηλ να μιλήσεις με τον άντρα μου?

Link to comment
Share on other sites

αμαν τι κακο ειναι αυτο!σε ειχα ρωτησει κ παραπανω αν περνανε οι σωληνες των απο κατω σου μεσααπο το δικο σου τζακι....?μολις τελειωσαμε τον δικο μας μπελα...ομοιοπαθουσα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι τι τζάκι έχεις? Χτιστό ή μαντέμι? Από που σου φέρνει μυρωδιά? Έχεις αεραγωγούς? Είστε κ στη Λάρισα.... Θες να σου δώσω τηλ να μιλήσεις με τον άντρα μου?

 

μαντέμι είναι...είμαι απελπισμένη. αν έχει τη διάθεση να μου εξηγήσει κάτι να βρεθεί μια λύση στείλε μου πμ. Σήμερα ω ναι μου έρχεται στο σπίτι μέσα από το τζάκι το άρωμα που φοράει η από κάτω ρε παιδια...δεν ξέρω πως επικοινωνούμε τόσο πολύ οι καμινάδες. Θα βάλουμε ένα περιστρεφόμενο στην καμινάδα και λέμε να ανοίξουμε και περισσότερο μια τρύπα ποιυ υπάρχει στον εξωτερικό τοίχο και επικοινωνεί με το τζάκι εσωτερικά μπας και βοηθήσει να τραβάει περισσότερο αέρα από το περιβάλλον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...