Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρίση και Κοινωνικότητα


Recommended Posts

Καλε της το είπα!:D Εξάλλου γιατι να μην της το πω? Για κανεναν πια δεν ειναι ντροπη "να μην μπορει". Οπότε μιλάμε για να μη "φορτωνουμε"...

 

Καλά της είπες!

 

Πάντως μια από τις πιο κοινωνικές οικογένειες που γνώρισα από το νηπιαγωγείο των παιδιών μου είναι πρόσφυγες και μένουν σε μια προσφυγική εστία, γιατί ακόμη δεν έχει εγκριθεί η αίτηση για άσυλο. Τα παιδιά μας κάνουν πολύ καλή παρέα και οι γονείς έχουμε καλή επικοινωνία. Στα γενέθλια καλούν ένα σωρό παιδιά από το νηπιαγωγείο και παίζουν στο χώρο εκδηλώσεων της εστίας. Η μητέρα ετοιμάζει πίτες η ίδια. Πολλές φορές έτυχε να διανυκτερεύσουν τα παιδιά τους στο σπίτι μας, ή τα δικά μας στο δικό τους. Το διαμέρισμά τους είναι 30 τμ. για δύο γονείς και τα τρία παιδιά τους, συν τα δυο μεγαλύτερα τα δικά μας. Όταν φιλοξενούν τα δικά μας, κοιμούνται τα πέντε παιδιά στρωματσάδα σ΄αυτό το μίνι διαμέρισμα και πάντα μένουν ενθουσιασμένα. Η κοινωνικότητα είναι κάτι που βγαίνει από μέσα, δεν είναι θέμα χρημάτων.

 

ΥΓ: Χωρίς να θέλω να πω ότι η κοινωνικότητα είναι αυτοσκοπός, και οι εσωστρεφείς μια χαρά άνθρωποι είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παρατηρώ με λύπη γύρω μου πολύ καιρό τώρα ανθρώπους που αντιμετωπίζουν οικονομικό πρόβλημα να κοιτούν περίεργα και με φθόνο τους πιο «τυχερούς» οικονομικά και να σκέφτονται ή σχεδόν να εύχονται να γίνουν σαν και αυτούς σύντομα για να «μάθουν» …. Έστω και αν αυτοί είναι φίλοι τους…

Link to comment
Share on other sites

Καλά της είπες!

 

 

 

ΥΓ: Χωρίς να θέλω να πω ότι η κοινωνικότητα είναι αυτοσκοπός, και οι εσωστρεφείς μια χαρά άνθρωποι είναι.

 

 

Ακριβως! Εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουνται οι ενδοστρεφεις ανθρωποι προβληματικοι. Οταν ο Αριστοτελης χαρακτηριζε τον ανθρωπο ως κοινωνικο ον, δεν εννοουσε να τρωει τα νιατα του πινοντας καφε και ανταλλασσοντας επισκεψεις και πηγαινοντας σε παρτυ μεχρι τελικης πτωσεως!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ με λύπη γύρω μου πολύ καιρό τώρα ανθρώπους που αντιμετωπίζουν οικονομικό πρόβλημα να κοιτούν περίεργα και με φθόνο τους πιο «τυχερούς» οικονομικά και να σκέφτονται ή σχεδόν να εύχονται να γίνουν σαν και αυτούς σύντομα για να «μάθουν» …. Έστω και αν αυτοί είναι φίλοι τους…

Και στη συζητηση αυτη που το παρατηρεις?

 

Ακριβως! Εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουνται οι ενδοστρεφεις ανθρωποι προβληματικοι. Οταν ο Αριστοτελης χαρακτηριζε τον ανθρωπο ως κοινωνικο ον, δεν εννοουσε να τρωει τα νιατα του πινοντας καφε και ανταλλασσοντας επισκεψεις και πηγαινοντας σε παρτυ μεχρι τελικης πτωσεως!

 

Αυτο δεν ειναι κοινωνικο ον, αλλα party animal:)

 

Ουτε κι εγω θεωρω τους ενδοστρεφεις προβληματικους.

Εξάλλου κι εγω μαλλον ετσι θα με χαρακτηριζα...

 

Η κοινωνικότητα είναι κάτι που βγαίνει από μέσα, δεν είναι θέμα χρημάτων.

Συμφωνώ με αυτο. Η κριση δεν επηρεαζει την κοινωνικοτητα. Υπάρχουν τροποι...

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...