Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λύση για ψύξη/θέρμανση της μικρής;


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλες (κυρίως) και όλους (όσοι υπάρχουν)...

 

Δεν μου λέτε καμιά ιδέα, για ψύξη/θέρμανση του δωματίου της μικρής;

Ναι, δεν λέω, οι θερμοπομποί είναι "τζετ", αλλά δεν γίνεται να πάρω ΚΑΙ θερμοπομπό ΚΑΙ κλιματιστικό για το καλοκαίρι, θέλω κάτι "2 σε 1".

 

Κλιματιστικό; Αν ναι, υποθέτω ινβέρντερ, με Α κλάση.

 

Για πείτε ιδέες, παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια χαρά σε όλες (κυρίως) και όλους (όσοι υπάρχουν)...

 

Δεν μου λέτε καμιά ιδέα, για ψύξη/θέρμανση του δωματίου της μικρής;

Ναι, δεν λέω, οι θερμοπομποί είναι "τζετ", αλλά δεν γίνεται να πάρω ΚΑΙ θερμοπομπό ΚΑΙ κλιματιστικό για το καλοκαίρι, θέλω κάτι "2 σε 1".

 

Κλιματιστικό; Αν ναι, υποθέτω ινβέρντερ, με Α κλάση.

 

Για πείτε ιδέες, παιδιά.

 

Kαλησπέρα! ;) Αν δεν κάνω λάθος μόνο το κλιματιστικό συνδυάζει ψύξη και θέρμανση, οπότε αν αυτό είναι το ζητούμενο τότε δεν έχεις και άλλη επιλογή. Επειδή κι εμείς βρισκόμαστε στο ψάξιμο για το πώς θα μπορέσουμε να ζεστάνουμε φέτος το κοκαλάκι μας... (αν και διαθέτουμε καλοριφέρ, δεν διαθέτουμε φράγκα για πετρέλαιο :rolleyes: ) τη λύση του αιρκοντίσιον για θέρμανση την έχω απορρίψει γιατί την έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν που δεν είχα άλλη επιλογή και πραγματικά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη. Εκτός του ότι με το που θα το κλείσεις παγώνει αμέσως το δωμάτιο, ξηραίνει απίστευτα την ατμόσφαιρα και νιώθεις πολύ άβολα στο χώρο. Μάτια, μύτη και στόμα είναι λες και τα φυσάς με πιστολάκι, ακόμα κι αν η θερμοκρασία που θα επιλέξεις είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού. Ίσως αν αφήνεις κάποιο παράθυρο ανοικτό να εξομαλύνεις κάπως την κατάσταση... από την άλλη όμως θα έχεις και απώλειες. Ένας υγραντήρας ίσως να βοηθήσει αλλά και πάλι υπερβολή μου φαίνεται όλο αυτό. Στη θέση σου νομίζω θα προτιμούσα να βρω μια εναλλακτική λύση για τη θέρμανση σε πρώτη φάση και θα προβληματιζόμουν για την ψύξη αργότερα...

Θα μου πεις στους χαλεπούς καιρούς ψάχνουμε έναν τρόπο να ρίξουμε με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια...

Link to comment
Share on other sites

Για το καλοκαίρι μπορείς να βάλεις και ανεμιστήρα οροφής που έχει αρκετά καλή απόδοση αν δε ζεις στη Σαχάρα βέβαια... και με το 1/6 της κατανάλωσης του αιρ- κοντίσιον.

http://www.in2life.gr/home/buy/articles/206122/article.aspx#bellow

Μπππρρρρ και μόνο που αναφέρθηκα σε ψύξη με έπιασε ένα τρέμουλο...

Δεν αφήνουμε να την ξανακάνουμε την κουβέντα κατά τον Ιούνιο; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλες (κυρίως) και όλους (όσοι υπάρχουν)...

 

Δεν μου λέτε καμιά ιδέα, για ψύξη/θέρμανση του δωματίου της μικρής;

Ναι, δεν λέω, οι θερμοπομποί είναι "τζετ", αλλά δεν γίνεται να πάρω ΚΑΙ θερμοπομπό ΚΑΙ κλιματιστικό για το καλοκαίρι, θέλω κάτι "2 σε 1".

 

Κλιματιστικό; Αν ναι, υποθέτω ινβέρντερ, με Α κλάση.

 

Για πείτε ιδέες, παιδιά.

 

2 σε 1 μονο κλιματιστικό αλλά δεν είναι και η καλύτερη λύση ιδίως το καλοκαίρι που δεν κάνει να χτυπάει πάνω στο παιδί ..

δεν ξέρω εγώ θα έβαζα κάποια σόμπα έτσι ώστε να ζεσταίνεται ο χώρος και το καλοκαίρι κάποιο καλό ανεμηστήρα ή ένα πολύ φθηνο αιρκοντίσιον που όμως δεν θα το είχα στο δωμάτιο του παιδιου εγώ φέτος επειδή γέννησα αυγουστο και έφαγα όλες τις ζέστες 2 μέρες πριν γεννησω βρήκαμε κλιματιστικό 200 ευρώ νομίζω και είμαστε πολύ ικανοποιημένη γιατί το σπίτι είναι μικρό με ένα υπνοδωμάτιο και απλά έριχνε την θερμοκρασία στο δωμάτιο χωρίς να χτυπάει το βρεφάκι.

σόμπα βάλτην έξω απο το δωματιο της μικρής αλλα αν βολέυει σε σημείο που να αντανακλά η ζέστη μέσα στο δωμάτιο

(σόμπα ξύλο ή τζακόσομπα είναι οι καλύτερες για κάτι πιο φθηνό )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H μικρή γεννήθηκε 6 Ιουνίου.

Έφαγε ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ του καύσωνα - κι εμείς μαζί της - με ΑΙΡΚΟΝΤΙΣΙΟΝ, απλά δεν ήταν στο δωμάτιο εκείνο (την κοιμήζαμε στην καλαθούνα στο καθιστικό δίπλα, με την εσωτερική πόρτα του σαλονιού ανοικτή και το εκεί αιρ-κοντίσιον στο φουλ, στους 24 βαθμούς, με ανοικτή λίγο την μπαλκονόπορτα)...

 

Δεν είναι απαραίτητο να "πέφτει πάνω της" ο αέρας (ζεστός ή κρύος).

Απλά, όπως αναφέρθηκε, όντως όταν κλείνεις το αιρ-κοντίσιον ΔΕΝ ΚΡΑΤΑ ΠΟΛΥ η θερμοκρασία (όπως ΚΑΙ η ψύξη).

 

Ανεμιστήρες οροφής τί να τους κάνω, να ανακυκλώνουν τον ΖΕΣΤΟ ΑΕΡΑ;

Αυτό κάνει ο ανεμιστήρας, εκτός αν είναι εκείνοι σε κάτι καφετέρειες με ΥΔΡΑΤΜΟΥΣ (που ψεκάζεται κρύο νερό και ο ανεμιστήρας τον στέλνει στον χώρο)... Επίσης, παίζει ρόλο ΕΑΝ ΑΝΤΕΧΕΙ η μικρή την ζέστη. Εγώ πχ., απ' τους 35 βαθμούς και άνω, αρχίζω και "λιώνω" (μαρτύριο).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανεμιστήρες οροφής τί να τους κάνω, να ανακυκλώνουν τον ΖΕΣΤΟ ΑΕΡΑ;

 

Βάλαμε το καλοκαίρι στα υπνοδωμάτια το δικό μας και τα δυο των παιδιών ανεμιστήρες οροφής και σε πληροφορώ κάνουν δουλειά!!! Καμία σχέση με αυτό που λες!

Δεν είναι σαν το κλιματιστικό αλλά δροσίζουν, σκέψου ότι αυτοί που πήραμε είχαν τρεις βαθμίδες και τους βάζαμε στην πιο χαμηλή. Θα πρότεινα να ξανασκεφτείς τη λύση των ανεμιστήρων, οικονομική, υγιεινή και αποδοτική.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑ, αγαπητή Ειρήνη μου, ανεμιστήρα οροφής - και πήγε "άκλαφτος" δωράκι στον... συμπέθερο!

 

Δεν ξέρω ΠΟΣΟ εσείς αντέχετε την ζέστη - ενδεχομένως σαν την συμβία μου, που με 46 βαθμούς... ρεμβάζει στο μπαλκόνι άνετη! - αλλά εγώ και η μπέμπα "ΛΙΩΝΟΥΜΕ" απ' την ζέστη, μετά τους 35-37 βαθμούς.

Βρέφος ημερών ήταν τον Ιούνη που την φέραμε σπίτι (και πλάκωσε ο καύσωνας) και υπέφερε το καημένο. Με τον ανεμιστήρα οροφής ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΚΛΑΙΓΕ, αλλά ποτάμι ο ιδρώτας μετά τους 37 βαθμούς.

(Κι εγώ "κάνω υπομονή" - αν και δεν αντέχω πολύ - μέχρι τους 37 βαθμούς, με απλούς ανεμιστήρες).

 

Αλλά εκτός της ψύξης, είναι και η θέρμανση (άλλωστε ΑΥΤΟΣ είναι κι ο 2ος τίτλος του θέματος που άνοιξα). Και πριν βγείτε και πείτε "πάρτε θερμοπομπό, πάρτε σόμπα τάδε, καλοριφέρ λαδιού" κτλ., σας πληροφορώ ότι απ' τον... Σεπτέμβρη ΩΣ ΤΩΡΑ (!!!) - γιατί κάνω τεράστια, εις βάθος χρόνο, έρευνα αγοράς, ακόμα και για απλή... ψηφιακή φωτ. μηχανή! - μίλησα με 2 ντουζίνες ηλεκτρολόγους, ηλεκτρονικούς, ψυκτικούς κτλ. (και συγγενείς, αρκετοί απ' αυτούς), μίλησα με παιδιάτρους και μαίες...

...και σας πληροφορώ ότι για το ζήτημα ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ, ΕΚΤΟΣ ενεργειακών τζακιών και σόμπες/λέβητες ΠΕΛΕΤ (δηλαδή, λύσεις θέρμανσης με ΣΤΕΡΕΟ ΚΑΥΣΙΜΟ), όλα τα άλλα είναι ..."θρίχες", που 'λεγε κι ο Βουτσάς!

Είναι "της μόδας" και σας/μας πιάνουν "κότσο"!

 

Με όλους όσους μίλησα, με πίνακες και παρα-πίνακες Watt/Volt/κιλοβατόρων κτλ., ΤΟ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ μετά τα ενεργειακά τζάκια & σόμπες/λέβητες Πέλετ, είναι ΦΥΣΙΚΑ το κλιματιστικό!

 

Και όσο αφορά την πολλές φορές "μανιακή" υπερ-αγχωτική πώρωση που πιάνει πολλές από εσάς νέες μαμάδες (που διαβάζω εδώ στο φόρουμ) - μέχρι και μίνι... ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ έγραφε μια άλλη ότι είχε φτιάξει στο παιδικό δωμάτιο, ένα σορό παιδιάτροι και μαίες μου εξήγησαν ότι ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ στον... πλανήτη Γη, δεν έχει κάτι άλλο... από καλοριφέρ και ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ!

Ειδικά μάλιστα στα "κλασικά" μαιευτήρια/νοσοκομεία εδώ στην Αττική (πχ. στο "ΙΑΣΩ" που πήγαμε εμείς), ΜΟΝΟ κλιματιστικά δουλεύουν.

Εννοείται... ΣΟΒΑΡΑ μηχανήματα, ακριβά, όχι "φτινιάρικα κινέζικα", με ιονιστές, με υγραντήρες ενσωματωμένους κτλ.

 

Αυτά...

 

(Εγώ πάντως, διάλεξα και παράγγειλα ένα FUJITSU LEC7 - 7άρι, μικρό, γιατί είναι 9 τ.μ. το παιδικό δωμάτιο - και έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ τα υπερσύγχρονα που χρειάζεται να διαθέτει ένα κλιματιστικό, Α/Α Ενεργειακή Κλίμακα, τα πάντα... στα 450 ευρώπουλα.)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...