Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειχα μια συναντηση με ενα ποντικι. :-(


elenik

Recommended Posts

μυοκτονια μπορεις να κανεις μονο στο δικο σου σπιτι και ας εισαι στο ενοικιο. το κοστος ειναι απο 30 εως 80 ευρω, πιστευω ομως οτι αξιζει τον κοπο γιατι ησυχαζεις απο ποντικια και λοιπα σιχαμενα ειδη. δεν ειναι αναγκη να γινει σε ολη την πολυκατοικια. το ξερω γιατι και εγω καποτε εμενα σε πολυκατοικια και υπηρχε αναλογο προβλημα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο σπιτι ναι εννοείται για την πολυκατοικία έλεγα εγω, πάντως αύριο κάτι πρέπει να γίνει διότι το φάρμακο δεν του έκανε τίποτα,προσπάθησε ο άντρας μου να το ξετρυπωσει αλλα την έκανε κάτω απο τα ντουλάπια και δεν τα κατάφερε, θα πάρω και μια φάκα καλού κακού όπως είπε και μια κοπέλα πιο πάνω και ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Θαυματα κανει αυτο http://www.e-pestcontrol.gr/view_product.php?productid[3]=46&idcat[3]=1&idsubcat[3]=4&idsubsubcat[3]=-1&keypro[3]=23225734&sIDpro[3]=943t8s890qt12rq7qq9181r54808t0ps&f=3

 

Με ειδικη ταινια μεσα οπωσδηποτε ή ποντικοφαρμακο. Κανει μονο για οικιακο ποντικι αλλα δεν ξερω αν βγαινει και σε μεγαλυτερο για αρουραιους.

 

Και τα παιδια δεν εχουν κανενα κινδυνο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ :!:

 

Αν εχετε μικρα παιδια στο σπιτι να μην βαζετε φαρμακα γιατι τα ποντικια τα μεταφερουν αλλου και δεν τα τρωνε πάντα ....μην νομιζεις οτι αν δεις να λειπει πως φαγώθηκε κιόλας....

Μπορει να το βρει κανα παιδακι μετα απο μερες κρυμμενο αλλου.....

ΠΡΟΣΟΧΗ...

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Στο σπιτι ναι εννοείται για την πολυκατοικία έλεγα εγω, πάντως αύριο κάτι πρέπει να γίνει διότι το φάρμακο δεν του έκανε τίποτα,προσπάθησε ο άντρας μου να το ξετρυπωσει αλλα την έκανε κάτω απο τα ντουλάπια και δεν τα κατάφερε, θα πάρω και μια φάκα καλού κακού όπως είπε και μια κοπέλα πιο πάνω και ειδωμεν

 

αστεία αστεία..... δεν φέρνεις κανένα σκύλο στο σπίτι για να το εντοπίσει ? δεν υπάρχει κάποιος γνωστός σου που να έχει σκυλί να σε βοηθήσει ? μόνο πρόσεξε πολύ να μην βρει και φάει τίποτα απο το φάρμακο που έχεις βάλει ή πιαστεί στη φάκα..... να είσαστε απο κοντά του, δεν χρωστάει τίποτα το καμόμοιρο..... θα μυρίσει όλες τις διαδρομές που έχει κάνει το ποντίκι και είμαι σίγουρη ότι θα το στριμώξει κάπου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα το απόγευμα στις έξι θα έρθουν ειδικοί να δούμε τι μπορούν να κάνουν και ελπίζω να τα καταφέρουμε,κουράστηκα πια νιώθω φυλακισμενη στο ίδιο μου το σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Τέλος το μαρτύριο πιάστηκε το τέρας με κολλα τελικά που έβαλε το παιδι που ήρθε είναι σαν τετράδιο και το ανοίγεις γιατί μέσα έχει την κολλα όχι σαν τα σωληναρια που πουλάνε στα μαγαζιά,εκείνη μόνο κουνούπια πιάνει!!! Τελοσπαντων τέλος καλο όλα καλα και η απολύμανση στα φόρτε της!!! Καλο ξημέρωμα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να σας πω και εγώ τον πόνο μου...στο χωριό που πάμε διακοπές στο πατρικό της μαμάς μου, έχουμε ένα τεράστιο χωράφι δίπλα....στο οποίο τα ποντίκια όχι απλά υπάρχουν τα βλέπεις κιόλας πριν καλά καλά βραδιάσει...έχουμε ρίξει πόσα φάρμακα αλλά πόσα να σκοτώσεις εκεί υπάρχουν σίγουρα και αρουραίοι. Αυτό που κάνω είναι πάντα όταν λείπω να έχω κλειστά τα τζάμια και έχω βάλει σίτες στα παράθυρα, για να μην σκάσουμε κιόλας..η μαμά μου από κάτω που μένει δεν καταλαβαίνει τίποτα, τα αφήνει όλα ανοιχτά και προχτές είδα ένα μικρό ποντικάκι στην κουζίνα της. Της αγόρασα αυτήν την πλάκα που έχει αυτοκόλλητο πάνω και έβαλε στην μέση ένα κομμάτι σοκολάτα μικρό, μέσα σε δύο μέρες το ποντικάκι είχε πιαστεί, αλλά να ξέρετε μένει κολλημένο πάνω και είναι ζωντανό οπότε εκεί μετά πρέπει κάποιος να το σκοτώσει :)....

 

Ωστόσο το θέμα με τα ποντίκια το καταπίνω όσο μπορώ αφού στο σπίτι μέσα δεν έχω βρει κανένα τόσα χρόνια....αλλά από το χωράφι και από τους βόθρους που έχει το χωριό βγαίνουν κάτι "γαιδούρες" κατσαρίδες ιπτάμενες και τεράστιες που πραγματικά δεν αντέχω να τις βλέπω....εδώ και τρία χρόνια από μαγαζί με γεωπονικά αγοράζουμε ένα φάρμακο (assist λέγεται για όσες ενδιαφέρονται) το οποίο το ρίχνουμε στην λεκάνη και πάει κατευθείαν στον βόθρο, την πρώτη χρονιά που το κάναμε το πρωί βρήκαμε στον κήπο πολλές ψόφιες και το κάνουμε μια φορά το χρόνο από το Πάσχα. Επίσης κάθε βράδυ ψεκάζω, μα κάθε βράδυ, με άοσμο κατσαριδοκτόνο έξω απο τις βεράντες και στις άκρες στα παντζούρια και δεν πλησιάζει καμία μέσα στο σπίτι, και αν ποτέ μπει ψοφάει, αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι δεν τις αντέχω, τις σιχαίνομαι, υπάρχει κανένας τρόπος να μην τις ξαναδώ ποτέ?????????

 

Μην μου πείτε για απολύμανση γιατί μια περίοδο που κάναμε για συνεχόμενο καιρό δεν είδαμε κανένα αποτέλεσμα, μόνο με το assist είχαμε αποτέλεσμα αλλά δεν εξαφανίζονται και όλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια Βοήθεια!!!Δεν είχα ποτέ ποντίκια στο σπίτι μου μεχρι πρόσφατα..Ξαφνικά μια μέρα και ενω τακτοποιούσα ενα ντουλάπι με πραγματα που εχω στην αποθήκη που ειναι συνέχεια του σπιτιου...βλέπω ξαφνικά ενα τεράστιο ποντικι να πετάγεται κατω..παραλιγο να πέσει πανω μου.Το πως μπήκε το ποντικι σε ντουλαπα στο πανω ραφι που ηταν και κλειστο..αγνωστο!Το προβλημα μου ειναι το εξής,σ'αυτο το ντουλάπι εχω πραγματα του μωρού.1 πάπλωμα,1 κουβερτουλα,2 τσαντες με παιχνιδάκια ολα μου τα ειχε δωσει μια φιλη για το μωρό.Εγω τωρα τι να κάνω?Απ΄τη μια λυπάμαι να τα πεταξω και σκεφτομαι να πλυνω τις κουβερτες στους 60 βαθμους και τα παιχνιδια(οσα δεν εχουν μπαταριες) να τα βαλω σε μια λεκανη με ντετολ υγρο η χλωρινη και να τα σαπουνησω..απ΄την αλλη μονο με την ιδεα αηδιαζω...να βλεπω το παιδι να βαζει στο στομα του τα παιχνιδια αυτα..η να σκεπαζεται με τις κουβερτες...ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Βοήθεια!!!Δεν είχα ποτέ ποντίκια στο σπίτι μου μεχρι πρόσφατα..Ξαφνικά μια μέρα και ενω τακτοποιούσα ενα ντουλάπι με πραγματα που εχω στην αποθήκη που ειναι συνέχεια του σπιτιου...βλέπω ξαφνικά ενα τεράστιο ποντικι να πετάγεται κατω..παραλιγο να πέσει πανω μου.Το πως μπήκε το ποντικι σε ντουλαπα στο πανω ραφι που ηταν και κλειστο..αγνωστο!Το προβλημα μου ειναι το εξής,σ'αυτο το ντουλάπι εχω πραγματα του μωρού.1 πάπλωμα,1 κουβερτουλα,2 τσαντες με παιχνιδάκια ολα μου τα ειχε δωσει μια φιλη για το μωρό.Εγω τωρα τι να κάνω?Απ΄τη μια λυπάμαι να τα πεταξω και σκεφτομαι να πλυνω τις κουβερτες στους 60 βαθμους και τα παιχνιδια(οσα δεν εχουν μπαταριες) να τα βαλω σε μια λεκανη με ντετολ υγρο η χλωρινη και να τα σαπουνησω..απ΄την αλλη μονο με την ιδεα αηδιαζω...να βλεπω το παιδι να βαζει στο στομα του τα παιχνιδια αυτα..η να σκεπαζεται με τις κουβερτες...ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?

 

Το χειροτερο μου!!!!!Και γω τα σιχαινομαι!!!!Τις κουβερτες και γω θα τις επλενα οσο πιο καλα μπορουσα!Μπορει και 2 φορες!Οσο για τα παιχνιδια...θα ειμαι ειλικρινης.Θα με πονουσε πολυ,αλλα μαλλον θα τα πετουσα!Αν και δεν υπαρχει καλυτερη απολυμανση απο το Detol ή τη χλωρινη!Βεβαια,δε ρωτας και την παιδιατρο σου?

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια Βοήθεια!!!Δεν είχα ποτέ ποντίκια στο σπίτι μου μεχρι πρόσφατα..Ξαφνικά μια μέρα και ενω τακτοποιούσα ενα ντουλάπι με πραγματα που εχω στην αποθήκη που ειναι συνέχεια του σπιτιου...βλέπω ξαφνικά ενα τεράστιο ποντικι να πετάγεται κατω..παραλιγο να πέσει πανω μου.Το πως μπήκε το ποντικι σε ντουλαπα στο πανω ραφι που ηταν και κλειστο..αγνωστο!Το προβλημα μου ειναι το εξής,σ'αυτο το ντουλάπι εχω πραγματα του μωρού.1 πάπλωμα,1 κουβερτουλα,2 τσαντες με παιχνιδάκια ολα μου τα ειχε δωσει μια φιλη για το μωρό.Εγω τωρα τι να κάνω?Απ΄τη μια λυπάμαι να τα πεταξω και σκεφτομαι να πλυνω τις κουβερτες στους 60 βαθμους και τα παιχνιδια(οσα δεν εχουν μπαταριες) να τα βαλω σε μια λεκανη με ντετολ υγρο η χλωρινη και να τα σαπουνησω..απ΄την αλλη μονο με την ιδεα αηδιαζω...να βλεπω το παιδι να βαζει στο στομα του τα παιχνιδια αυτα..η να σκεπαζεται με τις κουβερτες...ΑΝΑΤΕ?

 

Καλημερα!Παλι καλα που δε το ειδες μεσα στο σπιτι!Εγω καθ'οτι πολυ σιχασιαρα με κατι τετοια θα τα πεταγα...δε λεω υπαρχουν τροποι να τα καθαρισεις αλλα εγω και μονο στην ιδεα δε θα μπορουσα να τα χρησιμοποιησω...

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλε μην πεταξεις τα παιχνιδια..αλλωστε δεν φανταζεσαι τι ποντικι μπορει να τα εχει περπατησει στις αποθηκες των μαγαζιων ή των εργοστασιων

Απολυμανε τα καλα ..και ρωτησε την παιδιατρο ή καποιον με γνωσεις τετοιες πώς πρεπει να απολυμανεις

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...