Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση μικρών ποσοτήτων μητρικού γάλακτος


tina28

Recommended Posts

Καλημέρα

Eίμαι και εγώ μια νέα μαμά με έναν γιο 2 μηνών και 1 εβδομάδας:-).

Μέχρι στιγμής θηλάζουμε αποκλειστικά με αρκετά προβλήματα στην αρχή (τραυματισμός θηλών,υπερφόρτωση κτλ) αλλά τα έχουμε ξεπεράσει όλα και πάμε καλά. Θα ήθελα να μοιραστώ τον εξής προβληματισμό .

 

Χρειάστηκε να φύγω 3-4 φορές χωρίς το μωρό από το σπίτι και τις 2 από αυτές γύρισα μέσα στον πανικό γιατί ο μικρός είχε ξυπνήσει και έκλεγε ασταμάτητα οπότε χωρίς καν να ξεντυθώ κάθισα αμέσως για θηλασμό...Ο σύζυγος μου "τα είδε όλα" όπως καταλαβαίνετε και μου είπε ότι κάτι πρέπει να κάνουμε γιατί επί 45 λεπτά να κλαίει είναι και για εκείνον και για το μωρό κυρίως κακό.

 

Σκέφτήκαμε ότι θα ήταν καλό να έχω ένα δύο γεύματα στην κατάψυξη για τέτοιες περιπτώσεις έκτακτες. Η μαία που με είχε βοηθήσει στην αρχή μου είπε ότι η περιστασιακή χρήση του μπιμπερό (3-4 φορές το μήνα) δεν θα δημιουργήσει προβλήματα στο θηλασμό. Μου έχουν δώσει το mini θήλαστρο της medela αλλα δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Καλό είναι

ή να πάρω κάτι άλλο; Από μπιμπερό έχω ένα της chicco(φυσική μέθοδος) και της medela το innovator calma αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα από τα 2

Τί χρειάζεται να αγοράσω?Είδα κάποια μπουκαλάκια πάλι της medela για αποθήκευση αλλά πώς θα προλάβει να ξεπαγώσει τη στιγμή που όταν θα χρειαστεί να του το δώσει ο άντρας μου θα πρέπει να είναι έτοιμο γρήγορα?

Να σημειώσω ότι το στήθος μου έχει ρυθμιστεί με βάση τις ανάγκες του μπέμπη γιατί σπάνια τρέχει και νομίζω ότι το αδειάζει όλο.Το βάρος του μωρού είναι πολύ καλό(γεννήθηκε 3,5 και τώρα στις 9 εβδ είναι σχεδόν 6 kgr)

Ευχαριστώ. Κάθε συμβουλή εννοείται ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1. Πρέπει να δεις αν το μωρό δέχεται το μπιμπερό. Κοντά στην ώρα θηλασμού άντλησε (όσο βγει) φύγε απο κοντά του και άσε τον αντρα σου να το ταίσει σε ένα ρηλαξ πχ. Αν τελειώσει και πεινά τον θηλάζεις μετά.

Η δοκιμή είναι απαραίτητη γιατί ίσως χρειαστεί να το εκπαιδεύσετε. Δεν θα έχει νόημα να φύγεις κάποια φορα και να έχουν γάλα που το μωρό απλά αρνείται να φάει.

 

2. Κατέγραψε μερικές μέρες τις ώρες που περίπου θηλάζει (θα δεις ότι πράγματι δεν είναι τόσο άστατο το ωράριό των μωρών). Βρες κάποια ώρα που θα απέχει ανεχτά από θηλασμούς (πχ πολύ νωρίς το πρωί). Κάνε την άντληση.

 

3. Μπορείς να μαζέψεις σε ειδικά σακουλάκια μεριδούλες 60 πχ ml. Τα φυλάς στη κατάψυξη. Μπορείς να βγάλεις και μερικές μικρότερες. Οι μικρές μερίδες είναι πιο εύκολες στη διαχείρηση γιατί αν χρειαστεί συμπλήρωμα δεν θα χρειαστεί να ξεπαγώσεις 60 μλ για να φάει τα 30.

 

 

Καλή επιτυχία

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα στο θέμα διατήρηση μητρικού γάλατος για γρήγορη απόψυξη μπορεί να γίνει κάτω από κρύο τρεχούμενο νερό βρύσης και κάνει κανένα εικοσάλεπτο. Άρα για μένα πιστεύω ότι η λύση είναι στη συντήρηση που όπως είδα στον πρώτο πίνακα μπορεί να διατηρηθεί και μια εβδομάδα στους 5 βαθμούς. Αν τώρα δε χρησιμοποιηθεί...τι να κάνουμε, πέταμα

Link to comment
Share on other sites

1. Πρέπει να δεις αν το μωρό δέχεται το μπιμπερό. Κοντά στην ώρα θηλασμού άντλησε (όσο βγει) φύγε απο κοντά του και άσε τον αντρα σου να το ταίσει σε ένα ρηλαξ πχ. Αν τελειώσει και πεινά τον θηλάζεις μετά.

Η δοκιμή είναι απαραίτητη γιατί ίσως χρειαστεί να το εκπαιδεύσετε. Δεν θα έχει νόημα να φύγεις κάποια φορα και να έχουν γάλα που το μωρό απλά αρνείται να φάει.

 

Καλή επιτυχία

 

Εντάξει..όλα καλά,έβγαλα περίπου 20μλ πριν τον θηλασμό και του το έδωσα με το μπιμπερό calma της medela που λέει ότι μοιάζει πολύ με τον τρόπο που τρώνε τα μωρά.

του πήρε περίπου 5 λεπτά να καταλάβει τί γίνεται αλλά όταν το κατάλαβε το κατέβασε μέσα σε 15 sec:-)Πήγε να το κάνει ο σύζυγος αλλά επειδή το μωρό έκλαιγε μου το έδωσε εμένα.

το θέμα είναι ότι αυτό το μπιμπερό δεν τρέχει και έτσι δεν καταλαβαίνεις αν ζεστάθηκε. Σκέφτηκα να ανοίγω όλο το καπάκι και να βάζω σε ένα μικρό κουταλάκι του γλυκού για να δω αν ζεστάθηκε.Κουτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν χρειάζεται πολύ ζέσταμα. Θερμοκρασια δωματίου είναι οκ. Οπότε μην άγχεσαι. ¨οσο πιο πολύ ανεβάζει θερμοκρασία τόσα περισσότερα συστατικά χάνονται.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα στο θέμα διατήρηση μητρικού γάλατος για γρήγορη απόψυξη μπορεί να γίνει κάτω από κρύο τρεχούμενο νερό βρύσης και κάνει κανένα εικοσάλεπτο. Άρα για μένα πιστεύω ότι η λύση είναι στη συντήρηση που όπως είδα στον πρώτο πίνακα μπορεί να διατηρηθεί και μια εβδομάδα στους 5 βαθμούς. Αν τώρα δε χρησιμοποιηθεί...τι να κάνουμε, πέταμα

 

Όταν θα είναι να φύγεις να κατεβάζεις το γάλα από τη κατάψυξη στην απλή ψύξη. Έτσι η απόψυξη θα έχει ροχωρήσει όταν θα το χρειαστεί ο άντρας σου. Είναι κρίμα να πετάς γάλα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα είναι να φύγεις να κατεβάζεις το γάλα από τη κατάψυξη στην απλή ψύξη. Έτσι η απόψυξη θα έχει ροχωρήσει όταν θα το χρειαστεί ο άντρας σου. Είναι κρίμα να πετάς γάλα.

 

Αν όμως έχω γυρίσει και το μωρό πχ κοιμάται ακόμα τί να κάνω όταν ζητήσει γάλα;Να το βάλω στο στήθος ή να του δώσω αυτό που ήταν στη συντήρηση;

Link to comment
Share on other sites

Ότι νομίζεις!

 

Τα πράγματα είναι απλά μη χάνεσαι στη λεπτομέρεια. Μπορείς να της δώσεις αυτό που έχεις στη ψύξη, να κάνεις άντληση και ότι βγάλεις να το βάλεις κατάψυξη. Ή απλά να τη θηλάσεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει..όλα καλά,έβγαλα περίπου 20μλ πριν τον θηλασμό και του το έδωσα με το μπιμπερό calma της medela που λέει ότι μοιάζει πολύ με τον τρόπο που τρώνε τα μωρά.

του πήρε περίπου 5 λεπτά να καταλάβει τί γίνεται αλλά όταν το κατάλαβε το κατέβασε μέσα σε 15 sec:-)Πήγε να το κάνει ο σύζυγος αλλά επειδή το μωρό έκλαιγε μου το έδωσε εμένα.

το θέμα είναι ότι αυτό το μπιμπερό δεν τρέχει και έτσι δεν καταλαβαίνεις αν ζεστάθηκε. Σκέφτηκα να ανοίγω όλο το καπάκι και να βάζω σε ένα μικρό κουταλάκι του γλυκού για να δω αν ζεστάθηκε.Κουτο?

 

αρχικα πρεπει να εκπαιδευσεις τον συζηγο και οχι το μωρο!

απο το αγχος του δεν μπορει να ταισει το μωρο και του μεταφερει ολο τον εκνευρισμο του καθε φορα που λειπεις! καλο ειναι να μην ταιζεις εσυ το μωρο αλλα παντα καποιος αλλος.. το μωρο σε εχει συνδεσει με το φαγητο του και το ζιζι..δεν σε εχει συνδεσει με το μπιμπερο και καλο ειναι να μην σε συνδεσει !

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν όμως έχω γυρίσει και το μωρό πχ κοιμάται ακόμα τί να κάνω όταν ζητήσει γάλα;Να το βάλω στο στήθος ή να του δώσω αυτό που ήταν στη συντήρηση;

 

καλο ειναι πριν γυρισεις να εχεις ενημερωσει τον αντρα σου ωστε εαν εισαι κοντα να μην ταισει το μωρο ,αλλα να σε περιμενει να το θηλασεις. Δεν εννοω να το αφησετε να κλαιει και να πειναει, εννοω οτι δεν δινω 100 μλ στο μωρο και σε 5 λεπτα ειναι η μαμα στο σπιτι!

προτεραιοτητα εχει ο θηλασμος! το ερεθισμα που δινει το μωρο στο στηθος ειναι απαραιτητο. Εαν γυρισεις λοιπον στο σπιτι, το βαζεις στο στηθος.. το γαλα που εχει περισσεψει το κρατας στην συντηρηση.

Εαν το ειχες αποψυξει παραμενει στην συντηρηση για 24 ωρες.

μπορεις ισως μετα απο καποιο γευμα θηλασμου να το δωσεις στον συζηγο (οχι εσυ!) και να ταισει το μωρο, για να μην το πεταξεις..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια...τα κατάφερε ο σύζυγος και του έδωσε 20 μλ!!Τώρα μένει να δώ το πότε θα κάνω τις αντλήσεις όταν θέλω να λείπω.Ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια...τα κατάφερε ο σύζυγος και του έδωσε 20 μλ!!Τώρα μένει να δώ το πότε θα κάνω τις αντλήσεις όταν θέλω να λείπω.Ευχαριστω και πάλι

 

εμενα με εχει βολεψει το πρωι, ειδικα αμα εχω πιει πολυ νερο το βραδυ ή εχω φαει κατι με πολλα υγρα. συνηθως ξυπναω λιγο "τουμπανο" (βεβαια η μικρη μου δεν ξυπναει συνηθως το βραδυ για να φαει. ετσι το πρωι της δινω απο το ενα και το αλλο το αδειζω και το βαζω στον καταψυκτη στα σακουλακια της medela με την ημερομηνια και την ποσοτητα του γαλακτος. κατα τη ιαρκεια της ημερας πλεον δυσκολο να εχω πολυ παραπανω και η παραγωγη εχει μπει πλεον κι αυτη στο προγραμμα που τρωει η μικρη ;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα με εχει βολεψει το πρωι, ειδικα αμα εχω πιει πολυ νερο το βραδυ ή εχω φαει κατι με πολλα υγρα. συνηθως ξυπναω λιγο "τουμπανο" (βεβαια η μικρη μου δεν ξυπναει συνηθως το βραδυ για να φαει. ετσι το πρωι της δινω απο το ενα και το αλλο το αδειζω και το βαζω στον καταψυκτη στα σακουλακια της medela με την ημερομηνια και την ποσοτητα του γαλακτος. κατα τη ιαρκεια της ημερας πλεον δυσκολο να εχω πολυ παραπανω και η παραγωγη εχει μπει πλεον κι αυτη στο προγραμμα που τρωει η μικρη ;)

 

:-)και εγώ ξυπνάω "τούμπανο" κατά τις 4.00 με 5.00 το πρωί αλλά μαζί με μένα ξυπνάει και ο κύριος και κάνει λουκούλειο γεύμα...Μετά θα πάει βαριά 8.30 για να φάει ξανά. Την υπόλοιπη μέρα το στήθος μου δε διογκώνεται μπορώ να πω (έχει προσαρμοστεί μάλλον).Τώρα ο μπέμπης είναι 2,5 μηνών αλλά τον έχω συνηθίσει από την αρχή να τρώει και από τους 2 μαστούς. Μου είχαν πει οτι αυτο θα ήταν πρόβλημα αν δεν έπαιρνε βάρος ικανοποιητικά κάτι που δεν το έχουμε γιατί έχει καλό βάρος.Τρώει περίπου 6-8 φορές το 24ωρο

Link to comment
Share on other sites

:-)και εγώ ξυπνάω "τούμπανο" κατά τις 4.00 με 5.00 το πρωί αλλά μαζί με μένα ξυπνάει και ο κύριος και κάνει λουκούλειο γεύμα...Μετά θα πάει βαριά 8.30 για να φάει ξανά. Την υπόλοιπη μέρα το στήθος μου δε διογκώνεται μπορώ να πω (έχει προσαρμοστεί μάλλον).Τώρα ο μπέμπης είναι 2,5 μηνών αλλά τον έχω συνηθίσει από την αρχή να τρώει και από τους 2 μαστούς. Μου είχαν πει οτι αυτο θα ήταν πρόβλημα αν δεν έπαιρνε βάρος ικανοποιητικά κάτι που δεν το έχουμε γιατί έχει καλό βάρος.Τρώει περίπου 6-8 φορές το 24ωρο

μια χαρα τοτε:P να τον χαιρεσαι!!! κι εμενα καπως ετσι αν και κοιμαται σερι 1-10 και καποιες φορες τρεχουν γαλατα στο κρεβατι..χαμος! οταν θηλαζα κι εγω μικρες ωρες με εσωσε κυριολεκτικα η σταση που την θηλαζω ξαπλωμενη (μαμα κ κορη ξαπλωμενες).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρα τοτε:P να τον χαιρεσαι!!! κι εμενα καπως ετσι αν και κοιμαται σερι 1-10 και καποιες φορες τρεχουν γαλατα στο κρεβατι..χαμος! οταν θηλαζα κι εγω μικρες ωρες με εσωσε κυριολεκτικα η σταση που την θηλαζω ξαπλωμενη (μαμα κ κορη ξαπλωμενες).

 

Ευχαριστώ και εσύ τη μπέμπα!

Την έχω δοκιμάσει αυτή τη στάση αλλά δε με βολεύει νιώθω ότι δεν πιάνει πολύ καλά το μωρό αν και μάλλον είναι ιδέα μου.από την αρχή έχω συνηθίσει να τον θηλάζω στην κλασική στάση αγκαλιάς και να πιάνω το μαστό με το ένα χέρι(δεξί χέρι-δεξιός μαστός).όταν θηλάζω αλλιώς δε μου αρέσει η αίσθηση.πόσο είναι η μπέμπα σου και κοιμάται σερί;τυχερούλα:-)

Link to comment
Share on other sites

:cool:

Ευχαριστώ και εσύ τη μπέμπα!

Την έχω δοκιμάσει αυτή τη στάση αλλά δε με βολεύει νιώθω ότι δεν πιάνει πολύ καλά το μωρό αν και μάλλον είναι ιδέα μου.από την αρχή έχω συνηθίσει να τον θηλάζω στην κλασική στάση αγκαλιάς και να πιάνω το μαστό με το ένα χέρι(δεξί χέρι-δεξιός μαστός).όταν θηλάζω αλλιώς δε μου αρέσει η αίσθηση.πόσο είναι η μπέμπα σου και κοιμάται σερί;τυχερούλα:-)

τωρα ειναι σχεδον 6μηνων (θα με μισησουν πολλες μαμαδες :lol:) αλλα η μικρη μου κοιμαται ετσι απο το τελος του 2ου... στην αρχη προσπαθουσα να την ξυπναω αλλα το βαρος που επαιρνε ηταν ικανοποιητικο (και με το παραπανω) οποτε την αφησα ετσι. διαβαζα παλαιοτερα για διαφορες τεχνικες υπνου (οπως το να κρατας το μωρο ξυπνιο την ημερα ωστε να κοιμαται το βραδυ και κατι τετοια), που δεν ειχαν κανενα αποτελεσμα σε εμας και εκαναν την κατασταση χειροτερη. το μονο που "επιασε" τελικα ηταν το προγραμμα και η ρουτινα, δλδ 8.30-9 παιζουμε, 9-9.30 κανουμε μπανιο, 10-.. τρωμε, την αφηνω 15-30' στο ριλαξ και τελος, κουνια!! κριμα που δε σε βολεψε να την θηλαζεις ξαππλωμενη αλλα οπως βολευεται η καθε η μαμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...