Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!μολις γυρισα απο το γιατρο μου και μου ειπε οτι για την εβδομαδα που διανυω, 38+6, ο τραχηλος ειναι πολυ πισω και το μωρο πολυ ψηλα, .....περπατημα για 2 μερες και αν δεν αλλαξει κατι τεταρτη γενναω δυσκολα με φυσιολογικο τοκετο αλλα θα προσπαθησουμε...........μου ηρθε πολυ αποτομο,.......εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποια?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια!μολις γυρισα απο το γιατρο μου και μου ειπε οτι για την εβδομαδα που διανυω, 38+6, ο τραχηλος ειναι πολυ πισω και το μωρο πολυ ψηλα, .....περπατημα για 2 μερες και αν δεν αλλαξει κατι τεταρτη γενναω δυσκολα με φυσιολογικο τοκετο αλλα θα προσπαθησουμε...........μου ηρθε πολυ αποτομο,.......εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποια?

 

γιατι τοσο νωρις?αν δε συντρεχουν αλλοι λογοι και εφοσον δεν υπαρχουν συνθηκες δεν παμε για προκληση γιατι θα αυξηθουν οι πιθανοτητες για καισαρικη

λαθος μου δεν ειδα καλ νομιζα πως εισαι 36+6

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!μολις γυρισα απο το γιατρο μου και μου ειπε οτι για την εβδομαδα που διανυω, 38+6, ο τραχηλος ειναι πολυ πισω και το μωρο πολυ ψηλα, .....περπατημα για 2 μερες και αν δεν αλλαξει κατι τεταρτη γενναω δυσκολα με φυσιολογικο τοκετο αλλα θα προσπαθησουμε...........μου ηρθε πολυ αποτομο,.......εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποια?

μηπως αφου θες να γεννησεις φυσιολογικα να το αφηνες να γεννηθει στην ωρα του? γεννησσα την κορη μου στις 41 εβδομαδες και ημουν σ αυτη την καταστασηκαι χωρις καθολου διαστολη μεχρι λιγα λεπτα πριν τον τοκετο.

Link to comment
Share on other sites

την περασμενη πεμπτη στον υπερηχο το μωρο μας βγηκε 4250!!! ισως γι' αυτο φοβαται η γιατρος να το αφησουμε παραπανω.....σε 2 μερες ομως προλαβαινει ο τραχηλος να αλλαξει κατασταση????

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

την περασμενη πεμπτη στον υπερηχο το μωρο μας βγηκε 4250!!! ισως γι' αυτο φοβαται η γιατρος να το αφησουμε παραπανω.....σε 2 μερες ομως προλαβαινει ο τραχηλος να αλλαξει κατασταση????

μπορει ναι μπορει και οχι. γνωμη μου αν δεν εχει κατεβει το μωρο μεχρι την τεταρτη κ δε θελεις να περιμενεις παραπανω μπες κατευθειαν για καισαρικη, μην περασεις κ την ταλαιπωρια της προκλησης. αλλιως ξεκινα κανε δουλιες, περπατα, μπας και κατεβει το μωρο, ή περιμενε να αποφασισει μονο του ποτε θα βγει εξω. οσο για το βαρος μην το δενεις κομπο κι ο υπερηχος εχει καποια αποκλιση μπορει να ειναι περισσοτερο, μπορει κ λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την περασμενη πεμπτη στον υπερηχο το μωρο μας βγηκε 4250!!! ισως γι' αυτο φοβαται η γιατρος να το αφησουμε παραπανω.....σε 2 μερες ομως προλαβαινει ο τραχηλος να αλλαξει κατασταση????

 

Γιατι δεν πηγαινεις να παρεις και τη γνωμη αλλου ιατρου?

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τελικα μπηκα στις 6/7 στις 7 το προι για προκληση και μεχρι τη 1 και δεν ειχε αλλαξει η κατασταση....ετσι μπηκα για καισαρικη.....ο μικρουλης μου ερχοταν με το κεφαλακι του στραβα....τελικα η φυση προειδοποιει....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

xristinio να σου ζησει το μωρακι σου.καισαρικη με επισκληριδιο εκανες?τον ιδιο οπισθιο τραχηλο εχω και γω.το μωρο πρεπει να βγει γιατι ο πλακουντας ειναι χαλια και εχω και λιγο αμνιακο αλλα ο τραχηλος ειναι αλλου για αλλου και σκληρος.ειπαμε να μπω για προκληση αλλα αυτο ειπε ο γιατρος μου η φυση θα μας εκδικηθει και θα καταληξουμε καισσαρικη.τωρα θα πηγαινω καθε τρεις και λιγο να βλεπουμε το μωρο αν αντεχει εκει μεσα μεχρι να του ρθει του τραχηλου να παρει τα ισα του.αν φτασω πητ η αν δεν αντεχει αλλο το μωρο μεσα και ο τραχηλος ακομα τιποτα την ιδια πορεια με σενα θα χω προκληση ταλαιπωρια μπας και πιασει και στο τελος καισσαρικη.η πρωτη μου γεννα ηταν τελεια η μικρη βγηκε μονη της 1 και μιση εβδομαδα νωριτερα και τακα τακα για πρωτοτοκη.και ακουγα οτι τα δευτερα βγαινουν πιο ευκολα.βλακειες......

πες μου την διαδικασια αμα αδειασεις να ξερω τι εχω να τραβηξω...

φιλακια στο μπεμπακι σου....

Link to comment
Share on other sites

ναι, επισκληριδιο εκανα.κι εγω δεν ηθελα καισαρικη με τπτ αλλα τελικα δεν υπηρχε αλλη λυση. κανε αυτο που νομιζεισ καλυτερο και για τουσ 2 σασ.....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!

Αποφάσισα ν'ανοίξω αυτό το θέμα για να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου! Μετά από μήνες λοιπόν προσπαθειών, έφτασα κι εγώ στο σημείο να κάνω σαλπιγκογραφία! Η ηλικία μου είναι 31. Πήγα λοιπόν σε ιδιωτική κλινική, αλλά μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες του γιατρού έμαθα ότι ο τράχηλός μου είναι πολύ στενός κ δεν μπορούσε καν να περάσει το σωληνάκι το πιο λεπτό. Μου είπε λοιπόν ότι θα έπρεπε να κάνω διάνοιξη τραχήλου! Αφού μίλησα με τη γιατρό μου, μου είπε κι αυτή το ίδιο κ κλείσαμε ραντεβού για τη διάνοιξη κ πάλι σε κλινική. Όταν τελείωσε η διαδικασία, που έγινε με μέθη κ δεν κατάλαβα τπτ, μου είπε η γιατρός μου ότι ο τράχηλος μου ήταν τελείως φραγμένος με πολλές συμφύσεις κ είχε κ μια μικρή κλίση, κ τι δεν είχε δηλαδή! Η αλήθεια είναι ότι μια απογοήτευση την πήρα!!! Μάλιστα μου είπε ότι δεν ξέρει πόσο θα μείνει ανοιχτός κι αν θα προλάβουμε να κάνουμε τη σαλπιγκογραφία, γιατί μπορεί να ξανακλείσει! την άλλη βδομάδα έχω ραντεβου για σαλπιγκογραφία, άντε να δούμε τι θα δούμε κι εκεί! Και ρωτάω εγώ: Αν δε μπορεί ο τράχηλός μου να μείνει ανοιχτός ούτε μια βδομάδα εγώ πως θα μείνω έγκυος???? Ε???? Η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα αρκετά! Περιμένω κ τα αποτελέσματα της σαλπιγκογραφίας για να μάθω τι μπορούμε να κάνουμε! Μέχρι τότε...

Σας φιλώ!

Όλα στη ζωή γίνονται για κάποιο λόγο...:P

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα και τη σαλπιγκογραφία μου! Ολα πήγαν καλά! Δεν πόνεσα καθόλου σχεδόν, μόνο μια μικρή ενόχληση ένιωσα! Ο γιατρός μου είπε ότι οι σάλπιγκές μου είναι βατές! :P Άρα μάλλον το πρόβλημα τόσο καιρό ήταν ο φραγμένος τράχηλος! Ξεκινάμε λοιπόν και πάλι και... ο Θεός βοηθός!!!

Όλα στη ζωή γίνονται για κάποιο λόγο...:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

τελικα σε μια σαλπιγγογραφια μπορεις να δεις πολλα και οχι μονο τις σαλπιγγες οπως νομιζα αρχικα...πρεπει να κανω και εγω αυτη την εξεταση αλλα δεν το παιρνω αποφαση!παντως βρηκες το προβλημα και το ελυσες!!!!!!!!!!ειναι πολυ καλο αυτο!αφου υπαρχει ο κινδυνος να ξανακλεισει ο τραχηλος σου εγω στην θεση σου θα εκανα παρακολουθηση ωορρηξιας στον γυναικολογο και με θερμοδιαγραμμα.για να ξερω οτι ολα λειτουργησαν σωστα!σου ευχομαι ολα καλα να πανε και συντομα με μωρακι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Αναστασία! Και σε'σένα εύχομαι να έρθει σύντομα το μωράκι! Η αλήθεια είναι ότι από αυτή την εμπειρία κατάλαβα ότι είναι καλύτερα να τα ψάχνουμε τα πράγματα αν δούμε ότι περνάει ο καιρός χωρίς αποτέλεσμα! Εγώ απ'την αρχή είχα μια διαίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά κ βγήκε αληθινή! Και δεν ξέρω αν εί ναι μόνο αυτό το πρόβλημα, τι να πω! Τον προηγούμενο μήνα έκανα τεστάκια ωορηξίας κ ήξερα ακριβώς τη μέρα, οπότε το προσπαθούσαμ εκάθε μέρα εκείνο το διάστημα! Αυτό το μήνα, λόγω διακοπών δεν έκανα καθόλου τεστ αλλά ερχόμαστε σε επαφή μέρα παρά μέρα κ νομίζω ότι ένιωσα ποια ήταν η γόνιμη! Τώρα τι έγινε, θα το μάθουμε σε λίγες μέρες...

Όλα στη ζωή γίνονται για κάποιο λόγο...:P

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Αναστασία! Και σε'σένα εύχομαι να έρθει σύντομα το μωράκι! Η αλήθεια είναι ότι από αυτή την εμπειρία κατάλαβα ότι είναι καλύτερα να τα ψάχνουμε τα πράγματα αν δούμε ότι περνάει ο καιρός χωρίς αποτέλεσμα! Εγώ απ'την αρχή είχα μια διαίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά κ βγήκε αληθινή! Και δεν ξέρω αν εί ναι μόνο αυτό το πρόβλημα, τι να πω! Τον προηγούμενο μήνα έκανα τεστάκια ωορηξίας κ ήξερα ακριβώς τη μέρα, οπότε το προσπαθούσαμ εκάθε μέρα εκείνο το διάστημα! Αυτό το μήνα, λόγω διακοπών δεν έκανα καθόλου τεστ αλλά ερχόμαστε σε επαφή μέρα παρά μέρα κ νομίζω ότι ένιωσα ποια ήταν η γόνιμη! Τώρα τι έγινε, θα το μάθουμε σε λίγες μέρες...

 

 

και εγω σε ευχαριστω πολυ!το θερμοδιαγραμμα δεν διχνει μονο ποτε εγινε ωορρηξια αλλα και αν ηταν καλη.ειναι σαν την εξεταση της προγεστερονης.εχεις 2 σε 1.μολις αδιαθετησεις ξεκινα θερμομετρηση και θα καταλαβεις πολλα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετά από 2 διανοίξεις τραχήλου και 2 σπερματεγχύσεις να'μαι και πάλι! Σε λίγες μέρες περιμένω τα αποτελέσματα της 2ης σπερματέγχυσης, προσπαθώντας να σκέφτομαι θετικά! Σήμερα όμως έγινε κάτι που με "έριξε" πάλι! Πήρα τις καθιερωμένες εξετάσεις για το θυροειδή μου (έχω υποθυροειδισμό) και ενώ στα μέσα Ιουνίου η tsh ήταν μια χαρά (1,50), ανέβηκε στο 6,62! Όπως καταλαβαίνετε έχασα κ πάλι κάθε ελπίδα για θετικό αποτέλεσμα! Σα να μην έφτανε αυτό η κορτιζόλη ορού, που δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, ανεβασμένη κι αυτή στο 24,3 με φυσιολογικές τιμές 6,2-19,4. Είμαι να σκάσω! Πραγματικά πιστεύω ότι τα εμπόδια δεν πρόκειται να σταματήσουν ποτέ! Μόλις πάμε να διορθώσουμε το ένα πρόβλημα, προκύπτει κάτι άλλο και άντε πάλι απ'την αρχή! Ο γιατρός μου είχε πει ότι θα κάνουμε άλλη μια σπερματέγχυση και μετά εξωσωματική! Εκτός αυτού, στο μεταξύ ο τράχηλος θα κλείσει πάλι, γιατί έχω φυσική τάση λέει να δημιουργώ συμφύσεις, και άντε πάλι διάνοιξη-σπερματέγχυση!

Αυτά τα φανταστικά μου νέα! Ζητείται ελπίς!

Όλα στη ζωή γίνονται για κάποιο λόγο...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

5 μήνες μετά το τελευταίο μου μήνυμα είμαι και πάλι εδώ να σας πω τα νεότερα! Μετά την αποτυχημένη 2η σπερματέγχυση σκοπός μας έγινε να ρυθμίσουμε το θυροειδή, ο οποίος λες και βάλθηκε να μας τρελάνει! Στη μία εξέταση ανεβασμένος κ στην επόμενη μετά από κανένα δίμηνο έπεσε στα τάρταρα...Μ'αυτά κ μ'αυτά φτάσαμε στον Απρίλιο, όπου μετά από μια καλή τιμή tsh ετοιμαζόμασταν για 3η σπερματέγχυση! Με το που ερχόταν η περίοδος ξεκινούσα Clomiphene και ούτω καθεξής..Έλα όμως που αυτή τη φορά δεν έλεγε να'ρθει...Βέβαια, επειδή τον τελευταιο καιρό μου έκανε κόλπα κ η περίοδος και ερχόταν 2-3 μέρες αργότερα, αποφάσισα να μην ενθουσιαστώ κ πάλι και να περιμένω κι άλλο!! Όταν μια μέρα είδα μια πολύ μικρή κόκκινη κηλιδίτσα στο εσώρουχο κ λίγο καφέ υγρό κάτι άρχισα να ψιλιάζομαι αλλά και πάλι δεν ήθελα να χαρώ...τόση απογοήτευση έχω φάει όλα αυτά τα χρόνια! Περίμενα λοιπόν κι άλλο..Αυτό που με έκανε να πειστώ ήταν το πρησμένο στήθος κάθε πρωί που ξυπνούσα (συνήθως πριν έρθει περίοδος ξεπρηζόταν κανα δυο μέρες πριν). Πήρα λοιπόν τη γυναικολόγο μου, στην 32η πια μέρα του κύκλου, της είπα τα συμπτώματα και με παρέπεμψε για Β-χοριακή να σιγουρευτούμε! Το αποτέλεσμα..το κρατάω στα χέρια μου σήμερα και δε μπορώ να το πιστέψω ακόμα..290!!!!

Για την ιστορία να πω ότι το μωράκι μας πιάστηκε στο Πασχαλινό μας ταξίδι στο εξωτερικό, οπου φυσικά δεν το είχαμε καν στο μυαλό μας, απλά προσπαθούσαμε να έχουμε επαφές μέρα παρά μέρα ως μια ύστατη προσπάθεια πριν τη σπερματέγχυση! Ε ναι λοιπόν, για μια ακόμη φορά στη ζωή μου..."Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις"

Πραγματικά εύχομαι σε όλες εκεί έξω να ζήσετε τη χαρά που ζω σήμερα με όλα τα επακόλουθα φυσικά μέχρι την υπέρτατη χαρά! :D

Όλα στη ζωή γίνονται για κάποιο λόγο...:P

Link to comment
Share on other sites

μόλις διάβασα το θέμα σου.... και έχω να σου πω συγχαρητήρια!!!! να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο και πανέμορφο μωράκι! τελικά και σε εσάς ισχύει ότι τα καλά έρχονται όταν δεν τα περιμένεις

kWVKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολλα συγχαρητηρια κι απο μενα και με το καλο το μωρακι σου!! Οταν θες κατι πολυ τοτε γινεται...και μην ξεχνας.... "οι δυσκολιες ειναι για τους δυνατους"😉

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σας, αλλά δυστυχώς η περιπέτεια δεν τελείωσε...απέβαλλα λίγο πριν την 6η βδομάδα.. Το είχα πιστέψει τόσο πολύ ότι αυτή η φορά θα ήταν και η τυχερή μας..σα να ήταν σταλμένο απ'το Θεό...τελικά απ'ότι φαίνεται η ζωή έχει περισσότερη φαντασία και μου επιφυλλάσσει κι άλλες εκπλήξεις..ελπίζω θετικές! Αφού έκλαψα και πόνεσα, μάζεψα τα κομμάτια μου κ αποφάσισα να συνεχίσω..ούτως ή άλλως κι αυτό για κάποιο λόγο θα'γινε! Τώρα περιμένω να τελειώσει η "περίοδος" για να δει ο γιατρός μου αν όλα είναι καλά και να συνεχίσουμε!

Όλα στη ζωή γίνονται για κάποιο λόγο...:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...