Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άντληση στη δουλειά


iojik

Recommended Posts

Γεια σας.Έχω μερικές απορίες.

Ο μικρός μου είναι 4,5 μηνών.Τον θηλάζω και τελευταία δίνουμε και συμπλήρωμα.

Εγώ εδώ και κανά δυο μέρες πάω στη δουλειά.Εκεί με πολύ ζόρι,προσπαθώ να αντλήσω.Μετά την πρώτη άντληση ,το θήλαστρο,δηλαδή το χωνί του,δεν είναι αποστειρωμένο.Μπορώ με αυτό να κάνω δεύτερη άντληση?

Λείπω από τις 8,μέχρι τις 4.Πόσα γεύματα να αφήσω στην πεθερά μου για το μικρό?Δεδομένου ότι όταν ήμουν μαζί του όλη μέρα,τον είχα σχεδόν συνέχεια στο στήθος.

Τι ποσότητα γάλακτος να αφήσω στα μπιμπερό στο σπίτι όσο λείπω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πείτε κάτι βρε παιδιά. είμαι χαμένη.

Το χωνι μου ειχε πει κ η κ. Αγλαϊα οτι δεν χρειαζεται να το αποστειρωνεις καθε φορα!Εγω αφου το χρεισιμοποιησω το βαζω στο ψυγειο για να μην αναπτυσονται μικροβια κ το ξαναχρεισιμοποιω χωρις να το πλυνω!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου είναι 4,5 μηνών.Τον θηλάζω και τελευταία δίνουμε και συμπλήρωμα.

Θέλεις να μην δίνεις συμπλήρωμα ή απλά το αναφέρεις;

 

Εγώ εδώ και κανά δυο μέρες πάω στη δουλειά.Εκεί με πολύ ζόρι,προσπαθώ να αντλήσω.Μετά την πρώτη άντληση ,το θήλαστρο,δηλαδή το χωνί του,δεν είναι αποστειρωμένο.Μπορώ με αυτό να κάνω δεύτερη άντληση?

Αν μπορείς να το πλύνεις μετά την πρώτη άντληση, είσαι εντάξει. Αρκεί η αποστείρωση 24ωρου για τα αντλητικά (δηλαδή να αποστειρώνεις 1 φορά το 24ωρο, ανεξάρτητα από το πόσες φορές αντλείς μέσα στο 24ωρο), με την προϋπόθεση ότι πλένονται καλά ενδιάμεσα. Αν δεν μπορείς να το πλύνεις καθόλου, βάλτο στο ψυγείο μετά την πρώτη άντληση, σε σακουλάκι για τα τρόφιμα.

 

Λείπω από τις 8,μέχρι τις 4.Πόσα γεύματα να αφήσω στην πεθερά μου για το μικρό?Δεδομένου ότι όταν ήμουν μαζί του όλη μέρα,τον είχα σχεδόν συνέχεια στο στήθος.

Τι ποσότητα γάλακτος να αφήσω στα μπιμπερό στο σπίτι όσο λείπω?

Γενικά υπολογίζουμε 80-150ml ανά 3-4 ώρες (όχι ότι το μωρό θα τρώει ανά 3-4 ώρες - θα τρώει όποτε πεινάει αλλά σίγουρα με το μπιμπερό δεν θα τρώει τόσο συχνά όσο από το στήθος).

Άρα για το 8ωρο που λείπεις θα υπολογίσεις όχι λιγότερο από 250 και όχι πάνω από 400-420ml. Στην αρχή οι ποσότητες που πίνουν είναι πολύ λίγες (άρα μην πανικοβληθείς αν πιεί λιγότερο από 250ml στις αρχές. Σιγά-σιγά όπως θα συνηθίζει την απουσία σου, την πεθερά σου και φυσικά το μπιμπερό θα φτάσει σε κάποια ποσότητα που θα του ταιριάζει (με μια μικρή απόκλιση από μέρα σε μέρα).

Link to comment
Share on other sites

Το χωνι μου ειχε πει κ η κ. Αγλαϊα οτι δεν χρειαζεται να το αποστειρωνεις καθε φορα!Εγω αφου το χρεισιμοποιησω το βαζω στο ψυγειο για να μην αναπτυσονται μικροβια κ το ξαναχρεισιμοποιω χωρις να το πλυνω!

Ισχύει αυτό αλλά μόνο αν δεν μπορούμε πραγματικά να το πλύνουμε ενδιάμεσα στις αντλήσεις (στη δουλειά). Αν μπορούμε να το πλύνουμε είναι καλύτερο. Το ψυγείο καθυστερεί την ανάπτυξη μικροβίων και γι' αυτό προτείνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω παιδια, με βοηθησατε πολύ.Κρίμα που παράγγειλα ήδη 2 χωνιά απο e farmacy.

 

 

Θέλεις να μην δίνεις συμπλήρωμα ή απλά το αναφέρεις;

Μακάρι!! αλλά το τελευταίο μήνα πήραμε 300 γρ μονο και μεχρι τότε πολύ οριακά, για αυτο δίνουμε και ξένο. Εν τω μεταξύ φοβάμαι πάρα πολύ οτι δεν θα φτασουμε τους 6 μήνες γιατι στη δουλεια 1 φορα μπορω να αντλήσω , με πολύ ζόρι 2 και δεν έχω στη κατάψυξη παρα 400μλ.:?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι!! αλλά το τελευταίο μήνα πήραμε 300 γρ μονο και μεχρι τότε πολύ οριακά, για αυτο δίνουμε και ξένο.

Αν θες δώσε τις ζυγίσεις του μωρού αναλυτικά με ημερομηνίες (από την αρχή, από τη γέννηση δηλαδή) για να δούμε αν όντως υπάρχει λόγος ανησυχίας-συμπληρώματος.

 

Εν τω μεταξύ φοβάμαι πάρα πολύ οτι δεν θα φτασουμε τους 6 μήνες γιατι στη δουλεια 1 φορα μπορω να αντλήσω , με πολύ ζόρι 2 και δεν έχω στη κατάψυξη παρα 400μλ.:?

 

Κατ' αρχήν να πω ότι το απόθεμα στην κατάψυξη δεν είναι απαραίτητο όταν γυρνάμε στη δουλειά - καλό είναι να υπάρχει για ώρα ανάγκης: π.χ. έσπασε ένα μπιμπερό με φρεσκοαντλημένο γάλα, δεν έφτασε η ποσότητα που αντλήσαμε την προηγούμενη, δεν προλάβαμε να αντλήσουμε, ή καθημερινά αντλούμε 30-40ml λιγότερα από όσα πίνει το μωρό, οπότε π.χ. μία φορά την εβδομάδα βγάζουμε από την κατάψυξη για να συμπληρώσουμε την εβδομαδιαία ποσότητα.

 

Το απόθεμα στην κατάψυξη όσο και να είναι δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες ενός μωρού, όταν η μαμά επιστρέψει στη δουλειά. Π.χ. και 5 λίτρα να έχεις απόθεμα (που θες στην καλύτερη περίπτωση 50 ημέρες καθημερινής άντλησης από 100ml την ημέρα για να το δημιουργήσεις), θα σου φτάσουν για max. 14 εργάσιμες ημέρες ανάλογα και με το πόσες ώρες λείπεις και πόσο πίνει το μωρό σου...(5000/350=14,28 ).

 

Το να χρησιμοποιούμε αποκλειστικά το απόθεμα όταν επιστρέφουμε στη δουλειά, υπονομεύει την παραγωγή μας: Η παραγωγή προσαρμόζεται στη ζήτηση. Αν τις ώρες που λείπουμε στη δουλειά δεν αντλούμε (δεν είναι απαραίτητο) και μέσα στην ημέρα δεν αντλήσουμε την ποσότητα ή το μεγαλύτερο μέρος της ποσότητας που πίνει το μωρό μας όσο λείπουμε, το στήθος θα προσαρμοστεί στη μειωμένη ζήτηση και η παραγωγή μας σταδιακά θα μειωθεί.

 

ΑΡΑ: Επιστρέφω στη δουλειά και συνεχίζω να θηλάζω αποκλειστικά, σημαίνει αντλώ μέσα στην ημέρα το μεγαλύτερο μέρος της ποσότητας που χρειάζεται το μωρό μου όσο λείπω, είτε με άντληση/αντλήσεις που γίνονται στη δουλειά είτε τις ώρες που είμαι στο σπίτι, αρκεί αυτές να μην γίνονται σε βάρος του θηλασμού.

 

Αν θες εξήγησε τι εννοείς όταν λες ότι αντλείς με πολύ ζόρι, πόση ποσότητα αντλείς και πώς, αν τελικά αντλείς 1 ή 2 φορές στη δουλειά, και θα βρούμε μια λύση.

 

Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι η συνέχιση του θηλασμού με την επιστροφή στη δουλειά δεν είναι άσπρο-μαύρο. Υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις (π.χ. ξένο γάλα τις ώρες που λείπεις και όσο έχεις καταφέρει να αντλήσεις και θηλασμός όλες τις υπόλοιπες ώρες, σταδιακή μείωση του ξένου με την εισαγωγή των στερεών τροφών τις ώρες που λείπεις και διατήρηση του θηλασμού τις υπόλοιπες ώρες κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Eva μου, ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον σου.

Οι ζυγίσεις μας

¨Γέννηση 8/10=3775

βγηκαμε απο το νοσοκομείο 13/10=3565

8/11=4200

10/12 4900

12/1=5690

9/2=6 κιλα καναμε εξετάσεις για ουρολοιμωξεις (-)

24/2 6300

 

Οταν έλεγα με ζορι αντλω 1-2 φορες στη δουλειά, στα αλήθεια δεν κατάφερα ποτέ τη 2η φορά, και αυτο λόγω πολλής δουλειας. θηλαζω το πρωί πριν φύγω γύρω στις 7, στη δουλεια καταφέρνω να αντλώ γύρω στις 13:00:-(. ποσότητα 120 μέχρι 150. αυτο λοιπον το δίνω την επόμενη μέρα, βγάζω μια μερίδα των 120 μλ απο το κατάψυξη, και το τρίτο γεύμα είναι ξένο. Απο 7πμ- μεχρι 3μμ τρωει 3 γεύματα των 120.Αλλά πολλές φορές αργώ μέχρι τις 5μμ και το 4ο γεύμα είναι πάλι ξένο. Αλλά το μεγαλο πρόβλημα είναι ότι με το να αντλώ μόνο 1 φορα για τόσο μεγάλο διάστημα ειναι προφανές ότι θα κοπεί το γάλα μου νωρίς.:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Eva μου, ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον σου.

Οι ζυγίσεις μας

¨Γέννηση 8/10=3775

βγηκαμε απο το νοσοκομείο 13/10=3565

8/11=4200

10/12 4900

12/1=5690

9/2=6 κιλα καναμε εξετάσεις για ουρολοιμωξεις (-)

24/2 6300

 

Οταν έλεγα με ζορι αντλω 1-2 φορες στη δουλειά, στα αλήθεια δεν κατάφερα ποτέ τη 2η φορά, και αυτο λόγω πολλής δουλειας. θηλαζω το πρωί πριν φύγω γύρω στις 7, στη δουλεια καταφέρνω να αντλώ γύρω στις 13:00:-(. ποσότητα 120 μέχρι 150. αυτο λοιπον το δίνω την επόμενη μέρα, βγάζω μια μερίδα των 120 μλ απο το κατάψυξη, και το τρίτο γεύμα είναι ξένο. Απο 7πμ- μεχρι 3μμ τρωει 3 γεύματα των 120.Αλλά πολλές φορές αργώ μέχρι τις 5μμ και το 4ο γεύμα είναι πάλι ξένο. Αλλά το μεγαλο πρόβλημα είναι ότι με το να αντλώ μόνο 1 φορα για τόσο μεγάλο διάστημα ειναι προφανές ότι θα κοπεί το γάλα μου νωρίς.:-(

 

Η ποσότητα που αντλείς είναι πολύ καλή. Το λάθος που κάνεις είναι στο πρόγραμμα των αντλήσεων.

 

1. Να αντλείς οπωσδήποτε το πρωί ΠΡΙΝ φύγεις από το σπίτι και αφού έχει θηλάσει το μωρό. Όσο και να αντλήσεις μετά το θηλασμό είναι κέρδος και θα σε βοηθήσει να φύγεις με πιο άδειο στήθος.

 

2. Να αντλείς και το απόγευμα, όταν επιστρέφεις από τη δουλειά και αφού έχει θηλάσει το μωρό ένα γεύμα. Την άντληση την κάνεις πάλι αμέσως μετά το θηλασμό και φυσικά όσο και να αντλήσεις, είναι κέρδος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Aglaia.

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου αγαπι μου.

Αντλω με το medela swing.

 

Nοίκιασε για μια εβδομάδα ένα νοσοκομειακό για να το δοκιμάσεις.

 

Το swing που είναι ελαφρύ θα το έχεις στη δουλειά γι αυτή τη μία άντληση που κάνεις.

 

Με το νοσοκομειακό μπορείς να αντλήσεις μεγαλύτερη ποσότητα σε μικρότερο χρόνο (είναι σα να έχεις τζιπ 4Χ4, ενώ τώρα έχεις ένα σκούτερ).

Θα το χρησιμοποιείς το πρωί πριν φύγεις και το απόγευμα μόλις ευκαιρείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Eva μου, ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον σου.

Οι ζυγίσεις μας

¨Γέννηση 8/10=3775

βγηκαμε απο το νοσοκομείο 13/10=3565

8/11=4200

10/12 4900

12/1=5690

9/2=6 κιλα καναμε εξετάσεις για ουρολοιμωξεις (-)

24/2 6300

 

Οταν έλεγα με ζορι αντλω 1-2 φορες στη δουλειά, στα αλήθεια δεν κατάφερα ποτέ τη 2η φορά, και αυτο λόγω πολλής δουλειας. θηλαζω το πρωί πριν φύγω γύρω στις 7, στη δουλεια καταφέρνω να αντλώ γύρω στις 13:00:-(. ποσότητα 120 μέχρι 150. αυτο λοιπον το δίνω την επόμενη μέρα, βγάζω μια μερίδα των 120 μλ απο το κατάψυξη, και το τρίτο γεύμα είναι ξένο. Απο 7πμ- μεχρι 3μμ τρωει 3 γεύματα των 120.Αλλά πολλές φορές αργώ μέχρι τις 5μμ και το 4ο γεύμα είναι πάλι ξένο. Αλλά το μεγαλο πρόβλημα είναι ότι με το να αντλώ μόνο 1 φορα για τόσο μεγάλο διάστημα ειναι προφανές ότι θα κοπεί το γάλα μου νωρίς.:-(

 

Για την άντληση σού έχει απαντήσει ήδη η Αγλαΐα.

 

Για το βάρος:

Το μωρό στη 2η μέτρηση (4200) δηλ. σε 26 μέρες έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης κι έχει πάρει και 425γραμ. Μέσος όρος πρόσληψης είναι 24,42 την ημέρα.

Στην τρίτη μέτρηση, σε 32 ημέρες πήρε 700 γραμμάρια, δηλ. 21,9/ημέρα.

Στην τέταρτη μέτρηση, σε 33 ημέρες πήρε 790 γραμμάρια, δηλ. 23,94/ημέρα.

Στην πέμπτη μέτρηση, σε 28 ημέρες πήρε 310 γραμμάρια, δηλ. 11,07/ημέρα.

Στην έκτη μέτρηση, σε 15 ημέρες πήρε 300 γραμμάρια, δηλ. 20/ημέρα.

 

Το μωρό δεν έχει διπλασιάσει ακόμα το βάρος γέννησης, αλλά αυτό μπορεί να γίνει μέχρι τον 6ο μήνα.

Ο μέσος όρος πρόσληψης την ημέρα είναι 25 γραμμάρια με κατώτατο φυσιολογικό τα 16,15 γραμ/ημέρα. Με πρόσληψη 21 γραμμάρια την ημέρα συνήθως δεν παρεμβαίνουμε στο θηλασμό.

 

Το μωρό σου, αν εξαιρέσεις τη μέτρηση της 9/2, είναι μέσα στα φυσιολογικά.

 

Αν θέλεις πες μας, πότε ξεκίνησες το συμπλήρωμα (ξένο γάλα) και πόσο συμπλήρωμα παίρνει το μωρό το 24ωρο. Υποψιάζομαι ότι το ξένο γάλα δεν έχει κάνει κάποια ιδιαίτερη διαφορά στην πρόσληψη βάρους...

 

Επίσης, πες μας πόσα γεύματα κάνει το μωρό την ημέρα, τόσο σε θηλασμούς όσο και με μπιμπερό, όπως επίσης κι αν τηρείς κάποιας μορφής πρόγραμμα για τα γεύματα (min. ώρες, διάρκεια, εκπαίδευση στον βραδυνό ύπνο/θηλασμό κλπ.), αν βάζεις το μωρό στο στήθος όταν/κάθε φορά που κλαίει, αν παίρνει πιπίλα, αν έχει αναγωγές/εμετούς, καθώς και τι χρώμα έχουν τα κακά του (και φυσικά ό,τι άλλο θεωρείς σημαντικό).

 

Ενδεχομένως αυτός να είναι ο φυσιολογικός ρυθμός ανάπτυξης του μωρού σου, ίσως όμως να γίνονται και κάποια λάθη στο θηλασμό, ή να συντρέχει και κάποια άλλη περίπτωση (πχ. ΓΟΠ ή αλλεργία), οπότε το μωρό να μην αναπτύσσεται στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων του.

 

Το ξένο γάλα δεν είναι καλύτερο από το μητρικό, δεν έχει περισσότερες θερμίδες, δεν είναι πιο χορταστικό και πρέπει να δίνεται μόνο όταν είναι εντελώς απαραίτητο (πχ. όταν το γάλα της μαμάς δεν επαρκεί και ωσότου εκείνη ανεβάσει την παραγωγή της στις ανάγκες του μωρού της). Διαφορετικά, υπονομεύει την παραγωγή της μαμάς, εκθέτει άσκοπα ένα παιδί στην πιθανότητα της αλλεργίας στο αγελαδινό γάλα και σε κάποιες πειρπτώσεις εφησυχάζει τους γονείς/γιατρούς για άλλα υποβόσκοντα προβλήματα (μιλώ γενικά και δεν υπονοώ ότι υπάρχει οπωσδήποτε κάποιο πρόβλημα με το δικό σου μωρό!).

Link to comment
Share on other sites

Για την άντληση σού έχει απαντήσει ήδη η Αγλαΐα.

 

Για το βάρος:

Το μωρό στη 2η μέτρηση (4200) δηλ. σε 26 μέρες έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης κι έχει πάρει και 425γραμ. Μέσος όρος πρόσληψης είναι 24,42 την ημέρα.

Στην τρίτη μέτρηση, σε 32 ημέρες πήρε 700 γραμμάρια, δηλ. 21,9/ημέρα.

Στην τέταρτη μέτρηση, σε 33 ημέρες πήρε 790 γραμμάρια, δηλ. 23,94/ημέρα.

Στην πέμπτη μέτρηση, σε 28 ημέρες πήρε 310 γραμμάρια, δηλ. 11,07/ημέρα.

Στην έκτη μέτρηση, σε 15 ημέρες πήρε 300 γραμμάρια, δηλ. 20/ημέρα.

 

Το μωρό δεν έχει διπλασιάσει ακόμα το βάρος γέννησης, αλλά αυτό μπορεί να γίνει μέχρι τον 6ο μήνα.

Ο μέσος όρος πρόσληψης την ημέρα είναι 25 γραμμάρια με κατώτατο φυσιολογικό τα 16,15 γραμ/ημέρα. Με πρόσληψη 21 γραμμάρια την ημέρα συνήθως δεν παρεμβαίνουμε στο θηλασμό.

 

Το μωρό σου, αν εξαιρέσεις τη μέτρηση της 9/2, είναι μέσα στα φυσιολογικά.

 

Αν θέλεις πες μας, πότε ξεκίνησες το συμπλήρωμα (ξένο γάλα) και πόσο συμπλήρωμα παίρνει το μωρό το 24ωρο. Υποψιάζομαι ότι το ξένο γάλα δεν έχει κάνει κάποια ιδιαίτερη διαφορά στην πρόσληψη βάρους...

 

Το ξενο το ξεκινήσαμε απο το νοσοκομειο, σαν συμπλήρωμα. αλλα το σταματήσαμε και λόγω οριακού βάρους απο το 2 μήνα ξαναμπηκε. ο παιδιατρος μου είπε να του δώσω το μιτρικο και μετα το καθε γεύμα να το βαλω 90 με 120 μλ συμπλήρωμα και όσο φαει. το έκανα 3-4 μέρες και η παραγωγη μου έχει πέσει απίστευτα. για αυτο το έδωσα για καποιες μέρες μονο 2 συμπληρώματα απο 30μλ μέχρι 90μλ.τωρα πέρνει 1 ξενο το πρωι και 1 το βράδυ απο 120-150 μλ.

 

 

Επίσης, πες μας πόσα γεύματα κάνει το μωρό την ημέρα, τόσο σε θηλασμούς όσο και με μπιμπερό, όπως επίσης κι αν τηρείς κάποιας μορφής πρόγραμμα για τα γεύματα (min. ώρες, διάρκεια, εκπαίδευση στον βραδυνό ύπνο/θηλασμό κλπ.), αν βάζεις το μωρό στο στήθος όταν/κάθε φορά που κλαίει, αν παίρνει πιπίλα, αν έχει αναγωγές/εμετούς, καθώς και τι χρώμα έχουν τα κακά του (και φυσικά ό,τι άλλο θεωρείς σημαντικό).

 

Θηλαζω το πρωι (7-:cool:. Μετα, η πεθερά μου του δίνει 2-3 γευματα όσο λείπω μεχρι 3 η 5 το μμ αντίστοιχα.Μετα εγω το βαζω 2-3 φορες στο στηθος (με τ. συνολικα απο 5 μεχρι 7 γευματα.στο στηθος μένει οσο θελει. αλλα τελευταια με ζόρι ξεπερνα 10 λεπτα. η ζήτηση, χωρίς πρόγραμμα)

Το βάζω παντα οταν κλαει στο στηθος, αλλα το παιρνει για 2-3 λεπτα μόνο. Πιπιλα δεν παιρνει, και εγω πολεμάω για να τη παρει γιατι έχει φαει τα χέρια του, αλλά τίποτα.

Εμετους δεν κάνει. Κακα τελευταια κανουμε καθε 2 μέρες, μεγαλη ποσότητα, χρωμα κανονικο μουστάρδι.

Νομίζω ότι έχει αλλεργια ( εκζεμα στο κεφαλι, και το ξινει πολυ) σταμάτησα το γαλα γαι 1 μηνα τωρα , αλλά τρωω το κιτρινο τυρι. Επίσης το βαλαμε ξενο υποαλλεργικο, αλλά τιποτα δεν αλλαξε. τη δερματίτιδα μας την έχουμε.

:(.Ο παιδίατρος δεν δίνει σημασία στην αλλεργια, εγω αποφάσισα να δοκιμάσουμε το υποαλλεργικο.

Link to comment
Share on other sites

Nοίκιασε για μια εβδομάδα ένα νοσοκομειακό για να το δοκιμάσεις.

 

Το swing που είναι ελαφρύ θα το έχεις στη δουλειά γι αυτή τη μία άντληση που κάνεις.

 

Με το νοσοκομειακό μπορείς να αντλήσεις μεγαλύτερη ποσότητα σε μικρότερο χρόνο (είναι σα να έχεις τζιπ 4Χ4, ενώ τώρα έχεις ένα σκούτερ).

Θα το χρησιμοποιείς το πρωί πριν φύγεις και το απόγευμα μόλις ευκαιρείς.

 

Ποσο κανει παιδια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξενο το ξεκινήσαμε απο το νοσοκομειο, σαν συμπλήρωμα. αλλα το σταματήσαμε και λόγω οριακού βάρους απο το 2 μήνα ξαναμπηκε. ο παιδιατρος μου είπε να του δώσω το μιτρικο και μετα το καθε γεύμα να το βαλω 90 με 120 μλ συμπλήρωμα και όσο φαει. το έκανα 3-4 μέρες και η παραγωγη μου έχει πέσει απίστευτα. για αυτο το έδωσα για καποιες μέρες μονο 2 συμπληρώματα απο 30μλ μέχρι 90μλ.τωρα πέρνει 1 ξενο το πρωι και 1 το βράδυ απο 120-150 μλ.

 

Το συμπλήρωμα δεν το κόβουμε απότομα, ειδικά αν η μαμά δεν έχει την αντίστοιχη παραγωγή. Το κόβουμε σταδιακά.

 

 

Θηλαζω το πρωι (7-:cool:. Μετα, η πεθερά μου του δίνει 2-3 γευματα όσο λείπω μεχρι 3 η 5 το μμ αντίστοιχα.Μετα εγω το βαζω 2-3 φορες στο στηθος (με τ. συνολικα απο 5 μεχρι 7 γευματα.στο στηθος μένει οσο θελει. αλλα τελευταια με ζόρι ξεπερνα 10 λεπτα. η ζήτηση, χωρίς πρόγραμμα)

Το βάζω παντα οταν κλαει στο στηθος, αλλα το παιρνει για 2-3 λεπτα μόνο.

Πιπιλα δεν παιρνει, και εγω πολεμάω για να τη παρει γιατι έχει φαει τα χέρια του, αλλά τίποτα.

 

Πιπίλα καλά κάνει και δεν παίρνει και να σταματήσεις να το πιέζεις να πάρει! Θα προσφέρεις πάντα το στήθος, διαφορετικά θα το αφήσεις να βάζει τα χέρια του στο στόμα: ο λόγος είναι ότι αν πρόκειται για πείνα, το μωρό θα φάει και δεν θα ξεχαστεί με την πιπίλα, αν θέλει απλά να εξερευνήσει τα χέρια του έχει δικαίωμα να το κάνει, αν το τρώνε τα ούλα του, άστο να τα τρίψει με τα χεράκια του, δεν θα πάθει κάτι.

 

Αν το μωρό δείχνει να προτιμά το μπιμπερό από το στήθος (σύγχιση θηλών) ή να αρνείται το στήθος, μην δίνεις εσύ μπιμπερό στο μωρό και φρόντισε να θηλάζεις όσο περισσότερο μπορείς τις ώρες που είστε μαζί.

 

Εμετους δεν κάνει. Κακα τελευταια κανουμε καθε 2 μέρες, μεγαλη ποσότητα, χρωμα κανονικο μουστάρδι.

Πολύ καλά αυτά

 

Νομίζω ότι έχει αλλεργια ( εκζεμα στο κεφαλι, και το ξινει πολυ) σταμάτησα το γαλα γαι 1 μηνα τωρα , αλλά τρωω το κιτρινο τυρι. Επίσης το βαλαμε ξενο υποαλλεργικο, αλλά τιποτα δεν αλλαξε. τη δερματίτιδα μας την έχουμε.

:(.Ο παιδίατρος δεν δίνει σημασία στην αλλεργια, εγω αποφάσισα να δοκιμάσουμε το υποαλλεργικο.

Το έκζεμα είναι αλλεργία. Το υποαλλεργικό σαφώς είναι καλύτερο από το μη υποαλλεργικό, αλλά ένα 10% των αλλεργικών παιδιών δεν αντιδρά καλά ούτε σ' αυτό.

Κανονικά θα πρέπει να απέχεις κι εσύ από τα γαλακτοκομικά.

 

Γενικά το ότι το μωρό έχει αλλεργία στο αγελαδινό, μπορεί να είναι κι ένας λόγος μειωμένης/αργής ανάπτυξης. Είναι σημαντικό να ενισχύσεις την παραγωγή σου, μειώνοντας σταδιακά το ξένο γάλα, προσφέροντας στο μωρό το στήθος με τα πρώτα σημάδια πείνας (όταν φτάσει να κλαίει είναι ήδη αργά), προσφέροντας το στήθος και για παρηγοριά (πιπίλισμα), καθώς όλα αυτά αυξάνουν την παραγωγή σου. Είτε το μωρό σου είναι αλλεργικό είτε όχι το δικό σου γάλα είναι το καλύτερο. Προφανώς η παραγωγή σου είναι μειωμένη λόγω του συμπληρώματος που δίνεις. Δοκίμασε να μειώσεις το ξένο κατά 30ml και μετά από 4-5 μέρες άλλο τόσο κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

 

Πιπίλα καλά κάνει και δεν παίρνει και να σταματήσεις να το πιέζεις να πάρει! Θα προσφέρεις πάντα το στήθος, διαφορετικά θα το αφήσεις να βάζει τα χέρια του στο στόμα: ο λόγος είναι ότι αν πρόκειται για πείνα, το μωρό θα φάει και δεν θα ξεχαστεί με την πιπίλα, αν θέλει απλά να εξερευνήσει τα χέρια του έχει δικαίωμα να το κάνει, αν το τρώνε τα ούλα του, άστο να τα τρίψει με τα χεράκια του, δεν θα πάθει κάτι.

 

Αν το μωρό δείχνει να προτιμά το μπιμπερό από το στήθος (σύγχιση θηλών) ή να αρνείται το στήθος, μην δίνεις εσύ μπιμπερό στο μωρό και φρόντισε να θηλάζεις όσο περισσότερο μπορείς τις ώρες που είστε μαζί.

.

 

Ο παιδίατρος μας είπε να του δώσουμε τη πιπίλα γιατι λέει ότι με το να μασάει το δαχτυλο, αυτό μπορεί να ατροφίσει.Και ότι δεν αποστειρωνεται. Στη ερωτηση τι να κάνω για να κρατάει τη πιπίλα μας ειπε: "Παλιά τα βουτούσανε στη ζάχαρη , αλλά σαν παιδιατρος δεν μπορω να σας πω να το κανετε, αλλά ήταν αποτελεσματικο!!!" Μη μου πείτε να τον αλλάξω, γιατι ήδη ψαχνω άλλον.....

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος μας είπε να του δώσουμε τη πιπίλα γιατι λέει ότι με το να μασάει το δαχτυλο, αυτό μπορεί να ατροφίσει.Και ότι δεν αποστειρωνεται. Στη ερωτηση τι να κάνω για να κρατάει τη πιπίλα μας ειπε: "Παλιά τα βουτούσανε στη ζάχαρη , αλλά σαν παιδιατρος δεν μπορω να σας πω να το κανετε, αλλά ήταν αποτελεσματικο!!!" Μη μου πείτε να τον αλλάξω, γιατι ήδη ψαχνω άλλον.....

 

Ναι, όντως, δεν είναι καν για σχολιασμό το όλο θέμα....

Άλλαξε παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

SOS Παιδια την πατησα ασχημα! 2 μέρες στη δουλεια μπόρουσα να αντλησω μονο από 1 φορα. Το μωρo το θηλάζω στις 7 το πρωί και μετά μόνο στις 3 μμ μπορώ να αντλησω. και η παραγωγη μου επεσε στο ελάχιστο. Το παιδι είναι ανησυχο πολυ στο στήθος, το οποιο, δε γεμίζει όπως τις προηγούμενες μέρες. Και αντλω το πολυ 30μλ και απο τα δυο, εκει που αντλουσα μέχρι πριν 5 μερες 120 μλ άνετα. Πως να σωσω το πραγμα τωρα? SOS!

Link to comment
Share on other sites

SOS Παιδια την πατησα ασχημα! 2 μέρες στη δουλεια μπόρουσα να αντλησω μονο από 1 φορα. Το μωρo το θηλάζω στις 7 το πρωί και μετά μόνο στις 3 μμ μπορώ να αντλησω. και η παραγωγη μου επεσε στο ελάχιστο. Το παιδι είναι ανησυχο πολυ στο στήθος, το οποιο, δε γεμίζει όπως τις προηγούμενες μέρες. Και αντλω το πολυ 30μλ και απο τα δυο, εκει που αντλουσα μέχρι πριν 5 μερες 120 μλ άνετα. Πως να σωσω το πραγμα τωρα? SOS!

 

Την απάντηση σου την έγραψα στις 28 Φεβρουαρίου, η ίδια ισχύει και τώρα:

 

 

Nοίκιασε για μια εβδομάδα ένα νοσοκομειακό για να το δοκιμάσεις.

 

Το swing που είναι ελαφρύ θα το έχεις στη δουλειά γι αυτή τη μία άντληση που κάνεις.

 

Με το νοσοκομειακό μπορείς να αντλήσεις μεγαλύτερη ποσότητα σε μικρότερο χρόνο (είναι σα να έχεις τζιπ 4Χ4, ενώ τώρα έχεις ένα σκούτερ).

Θα το χρησιμοποιείς το πρωί πριν φύγεις και το απόγευμα μόλις ευκαιρείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα! Λειπω περιπου 10 ωρες απο το σπιτι τις καθημερινες και οσο ειμαι στη δουλεια κανω μια αντληση για 5 λεπτα σε καθε μαστο και συλλεγω περιπου 70 γρ γαλα.

 

Αυτη την αντληση την κανω κυριως για να μη μεινει το στηθος χωρις ερεθισμα τοσες ωρες.

 

Αραγε κανω καλα?Η επειδη ειναι συντομη η διαρκεια της δεν βοηθαει?

 

Εδω και εξι μηνες αντλω μια φορα στη δουλεια και δεν με εχει κουρασει καθολου αλλα αν δεν ειναι απαραιτητη για την επαρκεια γαλακτος να μην την συνεχισω.Το μωρο ετσι και αλλιως τρωει αλλα πραγματα οσο λειπω.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Λειπω περιπου 10 ωρες απο το σπιτι τις καθημερινες και οσο ειμαι στη δουλεια κανω μια αντληση για 5 λεπτα σε καθε μαστο και συλλεγω περιπου 70 γρ γαλα.

 

Αυτη την αντληση την κανω κυριως για να μη μεινει το στηθος χωρις ερεθισμα τοσες ωρες.

 

Αραγε κανω καλα?Η επειδη ειναι συντομη η διαρκεια της δεν βοηθαει?

 

Εδω και εξι μηνες αντλω μια φορα στη δουλεια και δεν με εχει κουρασει καθολου αλλα αν δεν ειναι απαραιτητη για την επαρκεια γαλακτος να μην την συνεχισω.Το μωρο ετσι και αλλιως τρωει αλλα πραγματα οσο λειπω.

 

Αν το μωρό σου δεν πίνει γάλα όσο λείπεις, τότε μπορείς και να κόψεις εντελώς την άντληση.

Τις άλλες ώρες πόσες φορές θηλάζει το μωρό;

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρό σου δεν πίνει γάλα όσο λείπεις, τότε μπορείς και να κόψεις εντελώς την άντληση.

Τις άλλες ώρες πόσες φορές θηλάζει το μωρό;

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!

 

Το γαλατακι της αντλησης το πινει με μπιμπερο ειτε για να συμπληρωσει το φαγητο του αν εφαγε λιγο, ειτε σαν προκαταρκτικο του υπνου, ειτε μετα τον υπνο.Ειναι καλοδεχουμενο απο το μωρο αλλα οχι απαραιτητο.

 

Την αντληση την κανω κυριως για το ερεθισμα στο στηθος.Να μη μεινω τοσες ωρες χωρις.Αλλα βεβαια συνολο διαρκει 10 λεπτα.

 

Το μωρο θηλαζει απο 5 μεχρι 7 φορες το 24ωρο. (εχουμε και εξαρσεις και υφεσεις)

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!

 

Το γαλατακι της αντλησης το πινει με μπιμπερο ειτε για να συμπληρωσει το φαγητο του αν εφαγε λιγο, ειτε σαν προκαταρκτικο του υπνου, ειτε μετα τον υπνο.Ειναι καλοδεχουμενο απο το μωρο αλλα οχι απαραιτητο.

Μ' αυτό ως δεδομένο, επιλέγεις εσύ αν θες να συνεχίσεις την άντληση ή όχι.

 

Την αντληση την κανω κυριως για το ερεθισμα στο στηθος.Να μη μεινω τοσες ωρες χωρις.Αλλα βεβαια συνολο διαρκει 10 λεπτα.

Παρότι η διάρκεια της άντλησης είναι μικρή (5 λεπτά για κάθε μαστό) φαίνεται ότι έχει αποτέλεσμα! Υπάρχουν μαμάδες που βγάζουν αυτή την ποσότητα από πλήρη άντληση... Ωστόσο το θέμα είναι μόνο αν υπάρχει λόγος να το συνεχίσεις.

 

Το μωρο θηλαζει απο 5 μεχρι 7 φορες το 24ωρο. (εχουμε και εξαρσεις και υφεσεις)

Σε ρώτησα κυρίως για να δω μήπως μου πεις π.χ. πρωί-βράδυ (= 2 θηλασμούς) οπότε εκεί πλέον μπορεί να είχες πρόβλημα παραγωγής. Ουσιαστικά, με τόσους θηλασμούς (5-7) το στήθος σου έχει σημαντικό ερέθισμα και προφανώς το μωρό παίρνει όλο το γάλα που χρειάζεται για την ηλικία του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...