Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αμεσως μετα απο παλινδρομη κυηση?


xxristinoula

Recommended Posts

γεια σας απο μενα! ειμαι η χριστινα ,29 ετων και δυστυχως ειχα και γω παλινδρομη κυηση στην 9 εβδομαδα....χθες εκανα αποξεση... :(. ο γιατρος μου ειπε πως μπορω αμεσως μετα απο 14-15 μερες (ειπε οτι θα ειναι γονιμες παλι) να προσπαθησουμε παλι.γινεται αυτο? δεν θελω να αμφισβητησω το γιατρο μου αλλα δεν το εχω ξανακουσει.... οποια γνωριζει κατι ας απαντησει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά,λυπάμαι για αυτό που έγινε.Το ίδιο πάθαμε και εμείς,θα σου δώσω μια συμβουλή που έδωσα και σε μια άλλη κοπέλα με παρόμοια με εμάς κατάσταση:πρώτα να ασχοληθείς με την ψυχολογία σου,να προσπαθήσεις να είσαι ήρεμη γιατί θα περάσει λίγος καιρός να επανέλθεις,σωματικά θα νιώσεις καλύτερα όταν σου έρθει περίοδος,μιλάω εκ πείρας.Ο γιατρός μας μας είπε να προσπαθήσουμε 2 μήνες μετά την πρώτη περίοδο και αυτό γιατί πρέπει να επανέλθει ξανά η μήτρα,περίοδος σου ήρθε;χωρίς να ξέρω μου φαίνεται λίγο νωρίς να προσπαθήσετε τόσο σύντομα,ψαξ'το λίγο,μήπως δεν κατάλαβες καλά.Αν θες μιλάμε με προσωπικό μήνυμα.

ncVop3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας απο μενα! ειμαι η χριστινα ,29 ετων και δυστυχως ειχα και γω παλινδρομη κυηση στην 9 εβδομαδα....χθες εκανα αποξεση... :(. ο γιατρος μου ειπε πως μπορω αμεσως μετα απο 14-15 μερες (ειπε οτι θα ειναι γονιμες παλι) να προσπαθησουμε παλι.γινεται αυτο? δεν θελω να αμφισβητησω το γιατρο μου αλλα δεν το εχω ξανακουσει.... οποια γνωριζει κατι ας απαντησει...

 

 

 

εγω το εχασα στην 40 βδομαδα...

μετα απο 32 μερσ εμειινα ξανα εγκυος!!:-)

προσπαθησε!!!!θα αισθανεσαι πιο καλα...

φιλια

Link to comment
Share on other sites

Γειά,λυπάμαι για αυτό που έγινε.Το ίδιο πάθαμε και εμείς,θα σου δώσω μια συμβουλή που έδωσα και σε μια άλλη κοπέλα με παρόμοια με εμάς κατάσταση:πρώτα να ασχοληθείς με την ψυχολογία σου,να προσπαθήσεις να είσαι ήρεμη γιατί θα περάσει λίγος καιρός να επανέλθεις,σωματικά θα νιώσεις καλύτερα όταν σου έρθει περίοδος,μιλάω εκ πείρας.Ο γιατρός μας μας είπε να προσπαθήσουμε 2 μήνες μετά την πρώτη περίοδο και αυτό γιατί πρέπει να επανέλθει ξανά η μήτρα,περίοδος σου ήρθε;χωρίς να ξέρω μου φαίνεται λίγο νωρίς να προσπαθήσετε τόσο σύντομα,ψαξ'το λίγο,μήπως δεν κατάλαβες καλά.Αν θες μιλάμε με προσωπικό μήνυμα.

 

εγω ειμαι τησ αποψης οτι αμα ειναι καλα να δοκιμασει τωρα!!! εγω δεν επαθα τιποτα....εγω το γεννησα κιολασ,:(και εμινα αμεσως παλι εγκυος..

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχασα στην 40 βδομαδα...

μετα απο 27μερσ εμειινα ξανα εγκυος!!:-)

προσπαθησε!!!!θα αισθανεσαι πιο καλα...

φιλια

 

 

 

λυπαμαι πολυ! στην 40 εβδομαδα? πως ?τι εγινε?

 

μετα απο 27 μερες? σου ειχε ερθει περιοδος? ηξερες οτι ηταν γονιμες ή ετυχε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά,λυπάμαι για αυτό που έγινε.Το ίδιο πάθαμε και εμείς,θα σου δώσω μια συμβουλή που έδωσα και σε μια άλλη κοπέλα με παρόμοια με εμάς κατάσταση:πρώτα να ασχοληθείς με την ψυχολογία σου,να προσπαθήσεις να είσαι ήρεμη γιατί θα περάσει λίγος καιρός να επανέλθεις,σωματικά θα νιώσεις καλύτερα όταν σου έρθει περίοδος,μιλάω εκ πείρας.Ο γιατρός μας μας είπε να προσπαθήσουμε 2 μήνες μετά την πρώτη περίοδο και αυτό γιατί πρέπει να επανέλθει ξανά η μήτρα,περίοδος σου ήρθε;χωρίς να ξέρω μου φαίνεται λίγο νωρίς να προσπαθήσετε τόσο σύντομα,ψαξ'το λίγο,μήπως δεν κατάλαβες καλά.Αν θες μιλάμε με προσωπικό μήνυμα.

 

 

σου απαντησα και σε προσωπικο μυνημα. οχι δεν ειμαι καλα ψυχολογικα...χθες εκανα την αποξεση....μια νεα εγκυμοσυνη θα μας εκανε να νιωσουμε πολυ καλυτερα ομως....

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι πολυ! στην 40 εβδομαδα? πως ?τι εγινε?

 

μετα απο 27 μερες? σου ειχε ερθει περιοδος? ηξερες οτι ηταν γονιμες ή ετυχε?

 

ακριβωσ να σου πω.το εχασα 23 σεπτεβρη και μετα μου ηρθε ξανα περιοδος...και μετρουσα τησ μερεσ!!και δοκιμασα 25 οκτωβρη.

και ευτηχως εχω τωρα 2παιδακια;)

κανεις δεν ξερει τη εγινε....ολα ιταν καλα και λιγες μερες πριν το ραντεβου να γεννησω δεν χτυπουσε η καρδουλα του....ετσι ξαφνικα.δεν βρηκαν τιποτα.

ιταν μαλλον να γινει τι να σου πω....

θα πανε ολα καλα θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται διαλειμμα.οι γιατροι μου ειχαν πει μετα απο 3 κυκλους.

 

 

εμας ο γιατρος μας ειπε οτι σε μια εβδομαδα το πολυ θα εχει σταματησει η αιμοραγια, αυτο το αιμα λειτουργει σαν την περιοδο ειναι για να καθαρησει η μητρα. και πως μετα απο 14-15 μερες θα εχω ωορηξια (θα ειναι γονιμες μερες) επισης ο γιατρος μας ενθαρυνε κιολας μας λεγοντας μας μπορουμε να ξεκινησουμε προσπαθειες αμεσως. δεν ξερω τωρα τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται διαλειμμα.οι γιατροι μου ειχαν πει μετα απο 3 κυκλους.
σορυ αλλα δεν χρειαζεται κανενα διαλειμα...αμα ειναι καλα να δοκιμασει.

εγω που το γεννησα κιολασ?η κοπελα το εχασε στην 9 εγω στν 40.

οι γιατροι λενε αυτο που νομιζουν σωστο για αυτους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάθε γιατρός έχει διαφορετική άποψη και ξέρει καλύτερα την πελατισά του εκ των έσω ;) Να ακολουθήσεις τη συμβουλή του γιατρού σου αφού όπως λες θα στρώσει και η ψυχολογία σου αν μείνεις ξανά έγκυος :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

σου απαντησα και σε προσωπικο μυνημα. οχι δεν ειμαι καλα ψυχολογικα...χθες εκανα την αποξεση....μια νεα εγκυμοσυνη θα μας εκανε να νιωσουμε πολυ καλυτερα ομως....

 

Σου έστειλα μήνυμα,ήρθε;

ncVop3.png
Link to comment
Share on other sites

... ο γιατρος μου ειπε πως μπορω αμεσως μετα απο 14-15 μερες (ειπε οτι θα ειναι γονιμες παλι) να προσπαθησουμε παλι.γινεται αυτο?

16-5-2003 έκανα απόξεση λόγω παλλίνδρομης, τον Ιούνιο έμεινα έγκυος και γέννησα το πρώτο μου παιδί τον Μάρτιο του 2004. Αφού έχεις το οκ από το γιατρό σου μπορείς να προσπαθήσεις. Όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις λίγο.

Είχα και εγώ μια παλίνδρομη και έμεινα αμέσως μετά έγκυος. Η επόμενη κύηση ήταν μύλη. Διαβάζοντας τις αιτίες της μύλης κύησης βρήκα ανάμεσα τους το να μείνεις έγκυος αμέσως μετά από αποβολή.

Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω, απλά σου λέω τι συνέβει σε μένα. Κατά τη γνώμη μου να δώσεις λίγο χρόνο στον οργανισμό σου να επανέλθει.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16-5-2003 έκανα απόξεση λόγω παλλίνδρομης, τον Ιούνιο έμεινα έγκυος και γέννησα το πρώτο μου παιδί τον Μάρτιο του 2004. Αφού έχεις το οκ από το γιατρό σου μπορείς να προσπαθήσεις. Όλα να πάνε καλά!

 

 

ζετα πρωτα να σου ζησει το παιδακι-α σου! ηθελα να σε ρωτησω ,εσενα σου ειχε ερθει περιοδος ? γονιμες μερες ποτε ειχες? εμενα μου ειπε μετα απο 14-15 μερες θα ειναι γονιμες πριν καν μου ερθει η περιοδος...

Link to comment
Share on other sites

ζετα πρωτα να σου ζησει το παιδακι-α σου! ηθελα να σε ρωτησω ,εσενα σου ειχε ερθει περιοδος ? γονιμες μερες ποτε ειχες? εμενα μου ειπε μετα απο 14-15 μερες θα ειναι γονιμες πριν καν μου ερθει η περιοδος...

Αν θυμάμαι καλά είχα περίοδο 9/6, δεν θυμάμαι πια, έχουν περάσει εφτά χρόνια :D... Η περίοδος είχε έρθει καμιά 15ρια μέρες μετά την απόξεση και μετά ξεκίνησε νέος κύκλος. Δεν υπολόγιζα γόνιμες μέρες και δεν το περίμενα να ξαναμείνω έγκυος αμέσως, το θεωρούσα απίθανο να συμβεί.

Ήμουν πάρα πολύ στεναχωρημένη τότε.

Θα έλεγα να ξαναπροσπαθήσεις χαλαρά, απλώς είναι κάτι που μπορεί να συμβεί, είτε αυτόν το μήνα, είτε σε κάποιον επόμενο και τότε αυτό που σε στεναχωρεί τόσο πολύ τώρα, θα το αφήσεις πολύ εύκολα πίσω...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα τουλαχιστον μια περιοδο να την αφησεις να περασει για να καθαρισεις πιο καλα εμενα στην πρωτη αποβολη μου ειπε 3 μηνες περιμενα κμολις εβαλα μπροστα εμεινα αμεσως εγκυος κ την 8 βδομαδα παλινδρομησε τοτε μου ειπε 4 μηνες να ηρεμησει η μητρα καθε γιατρος ειναι διαφορετικος αν δεν θελεις παλι να περιμενεις οπως ουτε εγω ηθελα ( αλλα ο γιατρος επεμενε )καλη επιτυχια κ συντομα εγκυουλα!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσάκι λυπάμαι πολύ για ότι σου συνέβει....εγω απο πλευρά μου και απο δική μου εμπειρία και αφου έχω στο ενεργητικο μου 3 παλλινδρομες θα σου πρότεινα να περιμένεις 3 κύκλους ...αυτο συστήνουν και οι περισσοτεροι γιατροι και όσον αφορα έμενα όλοι ήταν τις ίδιας αποψης....Λένε πως πρέπει να έπενέλθει ή μήτρα και οι οιρμόνες σου στα φυσιολογικα...Καταρχιν για να μηδενιστεί η χοριακή μπορει να χρειαστει να περασουν 2 μήνες....

Τωρα υπάρχουν πολλες κοπέλες που προσπάθησαν αμέσω και πήγαν όλα καλα.....το ότι όμως σου είπε να ξεκινήσεις χωρις καν να σου έρθει η πρωτη περίοδος μου φαίνεται παράλογο...

Ξερω πως λαχταρας πολυ ένα παιδάκι όπως και πολλες από εμας αλλα εγω πιστευω πως πρέπει σε καποια πραγματα να μην βάζουμε μπροστά τον ενθουσιαμό μας αλλα τη λογική μας...

Σου ευχομαι τα καλυτερα..η αποφαση είναο δική σου και του συζήγου σου...

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας ειμαι καινούργια στο forum και θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί διαβάζοντας αυτα που γραφεται εχω πάρι πολυ δύναμη.Είχα και εγώ παλύνδρομη κύηση στην 12 εβδομάδα έκανα απόξηση στης 6 Σεπτεμβρίου ο γιατρός μου μου είπε οτι πήγαν όλα καλά και ότι μπορώ να ξεκινήσω τις προσπάθειες στην επόμενη περίοδο.συγκεκριμένα επειδή εγώ εμεινα έγκυος με εξωσωματική που ήταν και η πρώτη δοκιμασια που είχα κάνει και προς μεγάλη μας χαρά πέτυχε αλλα δυστιχώς η χαρά μας κράτησε πολύ λίγο.Στην ατυχία μας βέβαια είμασταν και τυχεροί γιατι υπάρχουν αλλα δυο γονιμοποιημένα εμβρυα στην κρυοσυντήρηση και μας ειπε ο γιατρός οτι μπορουμε να τα βάλουμε στην επόμενη περίοδο.Ετσι ο πόνος εχει μετριαστει λιγο.Πάντως εγώ πιστευω μιας και ειμαι και νοσηλεύτρια μια καινούργια προσπαθεια για ενα νεο γερο μωρακι σβήνει την κακια αναμνηση που εχουμε μεσα στις καρδιες μας.ευχομαι σε ολες καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα.. Συνέβει και σε μένα το ίδιο πράγμα.. Ήμουν περίπου 5 εβδομάδων. Εκανα απόξεση στις 5/10/10 και ακόμη δε μου έχει έρθει περίοδος.. Έχω ασταθή κύκλο και τώρα λόγω άγχους πιστεύω θα αργήσει περισσότερο...

Για να απαντήσω στην ερώτηση του τόπικ, εμένα ο γιατρός μου ειπε να αρχίσω τις προσπάθειες 3 μήνες μετά, τουλάχιστον.

Η αλήθεια είναι πως, δυστιχώς, είναι ένα συχνό φαινόμενο που συμβαίνει σε πολλές γυναίκες ανα τον κόσμο που μετά απο το ατυχες αυτό συμβάν, έκαναν υγειέστατα παιδάκια!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα οι αποψεις ανα γιατρο διαφερουν. αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει μια συγκεκριμενη σωστη απαντηση. εχουμε ακουσει κατα μεσο ορο να υπερισχυει η αποψη των 3 μηνων (μεσα και ο δικος μου γιατρος). εχουμε ακουσει προσπαθησε κατευθειαν και εχουμε ακουσει, κυριως απο τους μεγαλυτερους σε ηλικια γιατρους εχω την εντυπωση, της πιο παλιας σχολης δηλαδη, να επιμενουν για 6 μηνες. το συμπερασμα, το δικο μου τουλαχιστον, οπως ειπα ειναι οτι δεν υπαρχει μια σωστη απαντηση ολα ειναι αποψεις. αλλα με απλη λογικη να το παρουμε βρε κοριτσια ο οργανισμος πρεπει να ισορροπησει περασε πολλα και πρεπει να επανερθει σε φυσιολογικες συνθηκες για να ναι ετοιμος ξανα. αφηστε λιγο καιρο να περασει, δε λεω ποσο καιρο, η καθεμια μεχρι να νιωσει καλυτερα. δε ξερω για σας αλλα εγω που εκλεισα το πρωτο μηνα σιγουρα δε νιωθω και απολυτως καλα το σωμα μου ακομα. αφηστε που θελω και συνεχεια γλυκα αλλα ατελειωτα γλυκα!!! μπορει αυτο να ακουστηκε ασχετο αλλα εχει σχεση με τη ψυχολογια και τα ορμονολογικα γι αυτο το ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο δικός μου μετά από εξωσωματική - παλίνδρομη με ξαναέβαλε για εξωσωματική τον επόμενο μήνα (μετά από μία περίοδο δηλαδή) και σήμερα έχω την μπέμπα μου ;)

 

Δηλαδή το μοτίβο ήταν εξωσωματική - παλίνδρομη - αδιαθεσία - εξωσωματική μέσα σε 2,5 μήνες.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...