Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπουδές και Θηλασμός...Γίνεται;;


lalala

Recommended Posts

Γεια σε όλες!!!Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ...μα σας διαβάζω εδώ και καιρό!!!Έχω μια κορούλα...έξι μηνών...και τη θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη ώρα που γεννήθηκε!Τις τελευταίες μέρες...αρχίσαμε δειλά-δειλά και την εισαγωγή στερεών τροφών!Το θέμα μου είναι το εξής: Προσπαθώ να πάρω το δεύτερο πτυχίο μου...!Έχω μείνει ήδη ένα εξάμηνο πίσω (μετά τη γέννα)! Η σχολή μου...(Παιδαγωγικό Τμήμα) είναι στη διπλανή πόλη -απόσταση μιας ώρας περίπου-! Δεν θέλω με τίποτα να σταματήσω το θηλασμό!!!Η μικρή μου όμως τρώει ανά τακτά χρονικά διαστήματα!Τι θα κάνω τώρα...που ξεκινούν και πάλι τα μαθήματα...και θα πρέπει να λείπω κάποιες ώρες μαζεμένες;;;αααχχ....

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου.

 

ειμαι και εγω σε παρομοια κατασταση με εσενα.

 

Εχεις δοκιμασει να αντλησεις γαλα; Υπαρχει η δυνατοτητα να κραταει καποιος το μωρο οταν λειπεις;

 

Έχεις γνωστες συμφοιτητριες να σε βοηθουν με σημειωσεις;

 

στειλε μου το τηλεφωνο σου με πμ να τα πουμε αν θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια...!αχ χάρηκα...με την απάντησή σου...!Το μωρό υπάρχει κάποιος να το κρατήσει...απλά εγώ δεν έχω αντλήσει ποτέ γάλα...και δεν ξερώ γιατί... αλλά φοβάμαι να μπω σε αυτήν τη διαδικασία...!Σε ποια σχολή σπουδάζεις; Εσύ αντλείς; Θα σου στείλω το τηλ μου...ευχαριστώ!!!

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια που συνεχίζεις τις σπουδές σου. Σε λίγο καιρό, τον 8ο μήνα, το μωράκι σου θα τρώει 3 γεύματα στέρεων τροφών την ημέρα, οπότε θα μπορείς να θηλάζεις το πρωί πριν φύγεις, και μετά όταν γυρνάς σπίτι. Όπως κάνουν οι εργαζόμενες μητέρες. Μέχρι να αρχίσει να τρώει 3 γεύματα, ίσως χρειαστεί να αφήνεις αντλημένο γάλα. Για τόσο λίγο διάστημα ίσως συμφέρει πιο πολύ να νοικιάσεις θήλαστρο

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορείςνα συνεχίσεις να θηλάζεις! Μη το συζητάς καθόλου! Όπως είπε η Maggie νοίκιασε ένα θήλαστρο και ξεκίνα να κάνεις άντληση. Μη σε φοβίζει η διαδικασία. Δεν είναι και τίποτα φοβερό! Εγω από τον 3ο μήνα που έπιασα πάλι δουλειά, μέχρι τον 9ο που σταμάτησε να θηλάζει, άφηνα γάλα στη μάνα μου για να τον ταίσει και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Για σένα που άρχισε να τρώει ήδη στερεά θα είναι ακόμα πιο εύκολο.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...!Δεν το ήξερα ότι μπορώ να νοικιάσω θήλαστρο!Από πού;Αξίζει περισσότερο να το νοικιάσω ή να το αγοράσω για να το χω;;Δεν ξέρω τίποτα για τη διαδικασία της άντλησης...πρέπει να κάτσω να το ψαξω...!

eirtza σου έχω στείλει με πμ το τηλ μου!Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:D

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Το να του δίνεις ένα γεύμα γάλα σκόνη και όλα τα άλλα δικά σου δεν το έχεις σκεφτεί ???

είμαι και γώ σαφώς υπέρ του θηλασμού αλλά όταν 4,5 μηνών της ξεκίνησα να δίνω ένα γεύμα ξένο και όλα τα άλλα δικά μου είδα και πολλά υπέρ.

τί εννοω ότι το μωρό ξεκίνησε το μπιμπερό εύκολα και όταν στους 8,5 μήνες ήθελα να σταματήσω τον θηλασμό το έκανα πάρα πολύ εύκολα διότι είχε μάθει να πίνει γάλα σε σκόνη και έτσι απλά αυξησα τα γεύματα μειώνοντας τους θηλασμούς.

Δεν ειμαι ειδική απλά μια γνώμη είπα .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...!Δεν το ήξερα ότι μπορώ να νοικιάσω θήλαστρο!Από πού;Αξίζει περισσότερο να το νοικιάσω ή να το αγοράσω για να το χω;;Δεν ξέρω τίποτα για τη διαδικασία της άντλησης...πρέπει να κάτσω να το ψαξω...!

eirtza σου έχω στείλει με πμ το τηλ μου!Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:D

 

Με δεδομένο ότι δεν έχεις αντλήσει ποτέ θα πρότεινα να νοικιάσεις ένα διπλής άντλησης (π.χ. Symphony medela - δες στο http://www.klinikum.gr). Θα έχεις καλύτερο (σε ποσότητα) και γρηγορότερο αποτέλεσμα (καθώς θα αντλείς και από τα 2 στήθη ταυτόχρονα). Η λογική του "να το αγοράσω για να το'χω" δεν είναι πολύ καλή στην προκειμένη περίπτωση, γιατί μπορεί να μην έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα (δηλ. να δυσφορείς κατά τη χρήση ή να βγάζεις μικρή ποσότητα).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...!Δεν το ήξερα ότι μπορώ να νοικιάσω θήλαστρο!Από πού;Αξίζει περισσότερο να το νοικιάσω ή να το αγοράσω για να το χω;;Δεν ξέρω τίποτα για τη διαδικασία της άντλησης...πρέπει να κάτσω να το ψαξω...!

Ριξε μια ματια εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να του δίνεις ένα γεύμα γάλα σκόνη και όλα τα άλλα δικά σου δεν το έχεις σκεφτεί ???

είμαι και γώ σαφώς υπέρ του θηλασμού αλλά όταν 4,5 μηνών της ξεκίνησα να δίνω ένα γεύμα ξένο και όλα τα άλλα δικά μου είδα και πολλά υπέρ.

τί εννοω ότι το μωρό ξεκίνησε το μπιμπερό εύκολα και όταν στους 8,5 μήνες ήθελα να σταματήσω τον θηλασμό το έκανα πάρα πολύ εύκολα διότι είχε μάθει να πίνει γάλα σε σκόνη και έτσι απλά αυξησα τα γεύματα μειώνοντας τους θηλασμούς.

Δεν ειμαι ειδική απλά μια γνώμη είπα .

 

Χωρίς να κρίνω τις προσωπικές επιλογές του καθενός, νομίζω ότι η lalala θα πρέπει να γνωρίζει ότι υπάρχει τρόπος να συνεχίσει το μωρό της να πίνει μόνο μητρικό γάλα και ενώ εκείνη λείπει. Η άντληση -μέχρι το μωρό να τρώει καλά γεύματα στερεών τροφών οπότε μπορεί να τρώει στερεές όσο η μαμά λείπει- είναι μια εφικτή λύση που ακολουθούν πολλές μαμάδες.

 

Η δε "ευκολία" στον αποθηλασμό έχει να κάνει κυρίως με τους χειρισμούς από μέρους της μαμάς, ώστε να βιωθεί ομαλά από το παιδί (π.χ. αυτό που λες και η ίδια για τη σταδιακή -υποθέτω- μείωση των θηλασμών και αύξηση των γευμάτων με μπιμπερό-ξένο γάλα) και όχι με το αν έχει "μάθει να πίνει γάλα σε σκόνη" ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου lalala και σπουδες και θηλασμος γινεται και σπουδες-δουλεια-θηλασμος γινεται κ ολα γινονται, ορεξη να υπαρχει, ε κ καποια βοηθεια, δεν λεμε οχι!:D

 

σκεψου οτι υπαρχουν μανουλες που λειπουν 8ωρο και συνεχιζουν θηλασμο χωρις να χρειαστει ξενο. οταν λες οτι θηλαζει ανα τακτα , ποσο τακτα εννοεις; η δικη μου θηλαζε ανα 2ωρο περιπου...μεχρι και τον 8ο-9ο μηνα......ημουν ομως απο τις 'τυχερες' που ειχα ωραριο μαθηματων (η δουλεια μου), οποτε το κανονιζα, ειδικα απο τους 7 μηνες που μπηκαν 2 γευματα (φρουτα κ χορτοσουπα) ελειπα ανετα 3-4 ωρες. στους 8 μηνες δε, ....τελεια!:cool:

.....και 9 μηνων, ηρθε μαζι μου στην παρουσιαση του μεταπτυχιακου!οπου εξακολουθουσε να θηλαζει φυσικα!οποτε μην πτοεισαι, οι στερεες λυνουν πολλα προβληματα χρονου!:-D

 

για τον αποθηλασμο κ τη σκονη με καλυψε η eva δεν εχω να προσθεσω κατι;)

 

καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

να σας πω μια γνώμη είπα μην πεσετε να με φάτε !!!!!!!

το έγραψα πως δεν ειμαι ειδική, απλά και αυτό που είπα είναι μια λύση στο πρόβλημα της κοπέλας.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω μια γνώμη είπα μην πεσετε να με φάτε !!!!!!!

το έγραψα πως δεν ειμαι ειδική, απλά και αυτό που είπα είναι μια λύση στο πρόβλημα της κοπέλας.

οχι καλε, ποιος επεσε να σε φαει, αλιμονο!απλα δεν σκεφτηκες οτι, αν για παραδειγμα, το μωρο ειναι αλλεργικο στο αγελαδινο, θα προκληθουν μεγαλυτερα προβληματα απο αυτα που εχει να αντιμετωπισει η κοπελα!;)

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται. Θέληση να υπάρχει και λίγη βοήθεια, οπως λέει και η DAF ;)

 

Κάνω και εγώ το δευτερο πτυχίο μου, στην ιδια σχολή με εσένα και έχω δίδυμα 14 μηνων τα οποια πίνουν δικό μου γάλα ακόμα και τώρα.

 

Για την άντληση μπορεις να μάθεις πολλά στην αντίστοιχη ενότητα και για τα διάφορα θήλαστρα υπάρχουν εδώ πληροφορίες.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

Επίσης πολύ σημαντικό θέμα είναι ποιός θα προσέχει το παιδί όταν θα λείπεις, δεδομένης της μικρής ηλικίας του.

 

lalala σου εστειλα πμ. Τα παιδιά κοιμηθηκαν αργα και δε μπορεσα να σε παρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας πω μια γνώμη είπα μην πεσετε να με φάτε !!!!!!!

το έγραψα πως δεν ειμαι ειδική, απλά και αυτό που είπα είναι μια λύση στο πρόβλημα της κοπέλας.

 

Μελίνα ειλικρινά δεν είχα καμμία κακή διάθεση! Απλά επειδή τα μηνύματά μας τα διαβάζουν κι άλλες κοπέλες πέρα από αυτές που ρωτάνε, καλό είναι να απαντάμε γενικότερα και ολοκληρωμένα. Μ' αυτή τη διάθεση σχολίασα το μήνυμά σου. Πράγματι αυτό που πρότεινες είναι μία λύση, αλλά όταν ένα μωρό θηλάζει αποκλειστικά, καλό είναι η λύση του ξένου γάλακτος (έστω για τις ώρες που λείπει η μαμά) να προτείνεται ως έσχατη λύση, αν η άντληση δεν είναι εφικτή ή επιθυμητή από τη μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...γεια σας!Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...!Η ιδέα για ξένο γάλα...με φοβίζει ακόμα περισσότερο σε σχέση με την άντληση...και είναι κάτι που δεν το επιθυμώ εκ πεποιθήσεως...!Θα πάρω πληροφορίες για την άντληση...να' στε καλά για τα site που μου στείλατε...!Ξέρω ότι θα δυσκολευτώ με το μπουκάλι...δεδομένου ότι μόλις το δει αρχίζει και κλαίει...αλλά θα το προσπαθήσουμε!Μπράβο σε εσάς που σπουδάζετε...θηλάζετε...δουλεύετε...μεγαλώνετε δίδυμα...μου δίνετε κουράγιο!Φιλιά σε όλες....:P

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι, ολα θα πανε καλα...ειτε θα πεινασει κ θα το καταβροχθισει, ε, ειτε θα σε περιμενει ! θα μπειτε γρηγορα σε ρουτινα παντως! οσο για την αντληση, ειναι θεμα συνηθειας, μην απογοητευτεις αν δεν βγαλεις αμεσως επαρκη ποσοτητα. γι'αυτο καλο ειναι να αρχισεις τις αντλησεις λιγες μερες πριν χρειαστουν. το τοπικ που σου εδωσε η eirtza ειναι πολυ κατατοπιστικο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...γεια σας!Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...!Η ιδέα για ξένο γάλα...με φοβίζει ακόμα περισσότερο σε σχέση με την άντληση...και είναι κάτι που δεν το επιθυμώ εκ πεποιθήσεως...!Θα πάρω πληροφορίες για την άντληση...να' στε καλά για τα site που μου στείλατε...!Ξέρω ότι θα δυσκολευτώ με το μπουκάλι...δεδομένου ότι μόλις το δει αρχίζει και κλαίει...αλλά θα το προσπαθήσουμε!Μπράβο σε εσάς που σπουδάζετε...θηλάζετε...δουλεύετε...μεγαλώνετε δίδυμα...μου δίνετε κουράγιο!Φιλιά σε όλες....:P

 

Το μωράκι σου είναι αρκετά μεγάλο.

 

Όταν θα αρχίσει να κάνει καλά γεύματα στερεών τροφών θα φροντίζεις να του δίνεις όλα τα γεύματα των στερεών τις ώρες που λείπεις, έτσι δεν θα χρειάζεται να αντλείς πολύ, ίσως να μη χρειάζεται να αντλείς και καθόλου.

 

Πότε επιστρέφεις στα μαθήματα;

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν αρχές Οκτώβρη...!Μάλλον θα χρειάζεται να λείπω 2 φορές την εβδομάδα από 5 ώρες περίπου...!Αγλαία...λες να καταφέρω να αποφύγω την άντληση;Το επιπλέον θέμα...είναι ότι δυσκολεύεται πολύ με το μπουκάλι...(προσπαθώ λίγες μέρες τώρα να της δώσω λίγο νεράκι...και μόλις το δει βάζει τα κλάματα...)...Δεν ξέρω αν θα προλάβω σε 2 βδομάδες από τώρα...να της έχω μάθει να πίνει γάλα...από το μπουκάλι...!Αφήστε που χωρίς να θηλάσει...είναι σπάνιο να κοιμηθεί...οπότε σκέφτομαι ότι και θα πεινάει και θα νυστάζει....θα γίνει χαμός στο σπίτι...!Μήπως είμαι υπερβολική;Μήπως έχω κάνει λάθος..που μέχρι τώρα την είχα συνέχεια στο στήθος;(Μέσα μου δεν το μετανοίωνω ούτε στιγμή...αλλά...):|

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν αρχές Οκτώβρη...!Μάλλον θα χρειάζεται να λείπω 2 φορές την εβδομάδα από 5 ώρες περίπου...!Αγλαία...λες να καταφέρω να αποφύγω την άντληση;Το επιπλέον θέμα...είναι ότι δυσκολεύεται πολύ με το μπουκάλι...(προσπαθώ λίγες μέρες τώρα να της δώσω λίγο νεράκι...και μόλις το δει βάζει τα κλάματα...)...Δεν ξέρω αν θα προλάβω σε 2 βδομάδες από τώρα...να της έχω μάθει να πίνει γάλα...από το μπουκάλι...!Αφήστε που χωρίς να θηλάσει...είναι σπάνιο να κοιμηθεί...οπότε σκέφτομαι ότι και θα πεινάει και θα νυστάζει....θα γίνει χαμός στο σπίτι...!Μήπως είμαι υπερβολική;Μήπως έχω κάνει λάθος..που μέχρι τώρα την είχα συνέχεια στο στήθος;(Μέσα μου δεν το μετανοίωνω ούτε στιγμή...αλλά...):|

 

Δύο φορές την εβδομάδα από 5 ώρες, ούτε που να σε προβληματίζει!

 

1. Μην ασχολείσαι με μπουκάλια, δεν είναι δική σου δουλειά! Εσύ θηλάζεις και το μωρό αυτό ξέρει. Δεν έχεις λόγο να συμπεριφέρεσαι με τρόπο που δεν μπορεί να καταλάβει το μωρό.

 

2. Εσύ δεν πρέπει να της μάθεις να πίνει γάλα από το μπουκάλι για κανένα λόγο. Κάθε φορά που θα κρατάς το μπουκάλι το μωρό θα αναρωτιέται γιατί δεν είσαι διαθέσιμη, γιατί δεν το θέλεις, γιατί δεν του δίνεις αυτό που χρειάζεται...

 

3. Το αν θα γίνει χαμός στο σπίτι δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε απασχολεί. Θα απασχολήσει αυτόν που θα φροντίζει το παιδί. Αν είναι κάποιος που το παιδί τον γνωρίζει, θα είναι εντάξει.

 

4. Πιστεύεις ότι ένας καλός φίλος, ο γονέας, ο σύντροφος, οποιοσδήποτε θα πρέπει να σου δίνει όσα λιγότερα μπορεί για να μη σου λείπουν όταν δεν θα είναι διαθέσιμος; Ή νομίζεις ότι όταν υπάρχει δυνατότητα θα πρέπει να σου δίνει ότι μπορεί για να γεμίζεις τις μπαταρίες σου;

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα κάτι που ίσως φανεί χρήσιμο.

 

Όταν ήθελα να λείψω για λίγες ώρες, οι μοναδικοί που κατάφερναν να ταίσουν τη μικρή μου που θηλάζει ήταν η μητέρα μου και ο σύζυγός μου. Έπινε μικρή ποσότητα μεν, αλλά έπινε. Όταν επεστρεφα αναπληρώναμε με θηλασμό ;)

Από μενα σπάνια δέχεται μπιμπερό με γάλα, ακόμα και σήμερα που είναι 15 μηνών.

 

Επίσης για να δεχτεί το μπιμπερό έπρεπε να είχε μέσα γάλα ή εστω χυμό (μετά τους 6 μήνες τους έδινα χυμό πορτοκάλι, αραιωμένο με νερό στην αρχή). Το νερό δε το έπινε σκέτο. Και δεν εφταιγε το μπιμπερό, αλλά το νερό.

 

Έχω παρατηρήσει ότι περιμένει από τον καθένα διαφορετικά πράγματα. Για παράδειγμα η μητέρα μου μπορεί να την κοιμήσει με νανούρισμα ή απλά βάζοντάς τη στο ριλάξ. Ο σύζυγός μου την κοιμίζει στο καρότσι.

Με εμένα κοιμάται μόνο με θηλασμό.

 

Οπότε πιστεύω ότι το άτομο που θα την κρατάει θα βρει το δικό του τρόπο να την κοιμήσει και να την απασχολήσει.

 

Α, και τουλάχιστον τα δικά μου μωρά είναι πιο ¨εύκολα¨ μέχρι το απόγευμα. Δηλαδή είναι πιο συνεργάσιμα και λιγότερο γκρινιάρικα μέχρι τότε. Οπότε κανονίζω να λειπω πρωινές ή μεσημεριανές ώρες και να είμαι πίσω το απογεύμα. Διαφορετικά τους λείπω και με ζητάνε και είναι πιο δύσκολο να τα απασχολήσει κάποιος άλλος. Δες πως συμπεριφέρεται η κόρη σου, για να ξέρεις ποιες είναι οι δύσκολές της ώρες - και αν έχει, βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία ευχαριστώ για την απάντησή σου...!Έχεις δίκιο...δεν χρειάζεται να βάλω το μωρό σε μια διαδικασία που θα του είναι ξένη από τη μαμά του...!Θα προσπαθήσω να το παλέψω με τις τροφές....(τώρα εκτός από φρούτο...ξεκινήσαμε και τη χορτόσουπα) χωρίς ακόμα να μπω στη διαδικασία της άντλησης...και βλέπουμε!

Eirtza...οι συμβουλές σου..για άλλη μια φορά κατατοπιστικές...και άκρως ενθαρρυντικές...!

Οψόμεθα....

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...