Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


sosoka80

Recommended Posts

Ψάχνοντας να αγοράσω δοχεία για αποθήκευση μητρικού γάλακτος, συνάντησα μια φαρμακοποιό (φαινόταν διαβασμένη επί του θέματος) η οποία μου ανέφερε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω και ουροσυλλέκτες για την ίδια δουλεια. Αρκεί βέβαια να ξεπεράσω την ιδέα ότι θα φυλάσσω την πολυτιμότερη τροφή για το μωρό μου μέσα σε ουροσυλλέκτη! Προτού το κάνω θα ήθελα τις γνώμες και τις γνώσεις σας. Ενδείκνυται (συγγνώμη αν το γράφω λάθος, αλλά έχω κολλήσει και δεν μπορώ να θυμηθώ την ορθογραφία του αυτή τη στιγμή) ο ουροσυλλέκτης για αυτή τη χρήση;:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eχει ξανααναφερθεί αυτήν η ιδεα.Για δες εδώ...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20993 από το μηνυμα #21 και κάτω.

Νομίζω πως τελικά κατέληξαν οτι δεν είναι καταλληλο.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να αγοράσω δοχεία για αποθήκευση μητρικού γάλακτος, συνάντησα μια φαρμακοποιό (φαινόταν διαβασμένη επί του θέματος) η οποία μου ανέφερε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω και ουροσυλλέκτες για την ίδια δουλεια. Αρκεί βέβαια να ξεπεράσω την ιδέα ότι θα φυλάσσω την πολυτιμότερη τροφή για το μωρό μου μέσα σε ουροσυλλέκτη! Προτού το κάνω θα ήθελα τις γνώμες και τις γνώσεις σας. Ενδείκνυται (συγγνώμη αν το γράφω λάθος, αλλά έχω κολλήσει και δεν μπορώ να θυμηθώ την ορθογραφία του αυτή τη στιγμή) ο ουροσυλλέκτης για αυτή τη χρήση;:?:

 

Η αλήθεια είναι ότι παλιά έδιναν αυτή την οδηγία και μαίες και σε νοσοκομεία. Τώρα έχει αναθεωρηθεί. Δεν αρκεί ότι είναι αποστειρωμένο. Δεν είναι κατάλληλο το πλαστικό του για τροφή. Το έχει αναφέρει η Αγλαϊα. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις γυάλινα βαζάκια (για μαρμελάδες) αρκεί να μην τα γεμίσεις ως επάνω γιατί αλλιώς θα σπάσουν. Γνωρίζεις τα ειδικά σακουλάκια για την αποθήκευση μητρικού γάλακτος ή τα απορρίπτεις λόγω κόστους;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι παλιά έδιναν αυτή την οδηγία και μαίες και σε νοσοκομεία. Τώρα έχει αναθεωρηθεί. Δεν αρκεί ότι είναι αποστειρωμένο. Δεν είναι κατάλληλο το πλαστικό του για τροφή. Το έχει αναφέρει η Αγλαϊα. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις γυάλινα βαζάκια (για μαρμελάδες) αρκεί να μην τα γεμίσεις ως επάνω γιατί αλλιώς θα σπάσουν. Γνωρίζεις τα ειδικά σακουλάκια για την αποθήκευση μητρικού γάλακτος ή τα απορρίπτεις λόγω κόστους;

 

Έχω χρησιμοποιήσει σακκουλάκια της Medela και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη. Τώρα θα δοκιμάσω και τα κυπελάκια της Avent. Απλά, επειδή το κόστος είναι αρκετό, ψάχνω μήπως υπάρχει οικονομικότερη λύση. Σημειώνω ότι η φαρμακοποιός μου ξεκαθάρισε πως οι ουροσυλλέκτες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για μία μόνο φορά. Μετά πετιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι παλιά έδιναν αυτή την οδηγία και μαίες και σε νοσοκομεία. Τώρα έχει αναθεωρηθεί. Δεν αρκεί ότι είναι αποστειρωμένο. Δεν είναι κατάλληλο το πλαστικό του για τροφή. Το έχει αναφέρει η Αγλαϊα. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις γυάλινα βαζάκια (για μαρμελάδες) αρκεί να μην τα γεμίσεις ως επάνω γιατί αλλιώς θα σπάσουν. Γνωρίζεις τα ειδικά σακουλάκια για την αποθήκευση μητρικού γάλακτος ή τα απορρίπτεις λόγω κόστους;

 

Όσον αφορά στα γυάλινα βαζάκια: Η μπέμπα μου (δυστυχώς) νοσηλεύτηκε στο Παίδων Αγλαϊα Κυριακού τις πρώτες μέρες της ζωής της. Όταν τους ρώτησα πώς μπορώ να της πηγαίνω μητρικό γάλα , μου τόνισαν ότι θα πρέπει να προμηθευτώ πλαστικά μπιμπερό, όχι γυάλινα! Για να είμαι ειλικρινής δεν ρώτησα τον λόγο (είχα άλλα πράγματα που με απασχολούσαν περισσότερο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η chicco και η medela πουλάει πλαστικά μπουκαλάκια για αποθήκευση γάλακτος.Εγώ έχω αγοράσει της chicco τα οποία γίνονται και μπιμπερό.Μερικές φορές βέβαια το αποθηκεύω σε γυάλινο μπουκάλι,όταν όμως είναι να την ταϊσω τις επόμενες 1-3 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι απογορευεται να φυλαξεις γαλα σε ουροσυλεκτες εχουν καποιες ουσιες δεν ξερω τι ακριβως.

εγω εχω παρει αυτα τα κυπελα κι εχω σωθει http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090204&itmid=13389&ref=pathfinder

τα αποστειρωνω και τα χρησιμοποιω οσες φορες θελω τα σακουλακια καλα αλλα ακριβα για μια χρηση!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τις προηγουμενες μανουλες, ουροσυλεκτες δεν κανει και καλυτερα ειναι τα πλαστικα μπουκαλακια φυλαξης μητρικου γαλατος γιατι το γυαλινο (δεν θυμαμε σε τι ακριβως) αλλα επηρεαζει αρνητικα την συσταση του μητρικου γαλατος. Εγω χρησιμοποιω τα πλαστικα της chicco.

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να αγοράσω δοχεία για αποθήκευση μητρικού γάλακτος, συνάντησα μια φαρμακοποιό (φαινόταν διαβασμένη επί του θέματος) η οποία μου ανέφερε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω και ουροσυλλέκτες για την ίδια δουλεια. Αρκεί βέβαια να ξεπεράσω την ιδέα ότι θα φυλάσσω την πολυτιμότερη τροφή για το μωρό μου μέσα σε ουροσυλλέκτη! Προτού το κάνω θα ήθελα τις γνώμες και τις γνώσεις σας. Ενδείκνυται (συγγνώμη αν το γράφω λάθος, αλλά έχω κολλήσει και δεν μπορώ να θυμηθώ την ορθογραφία του αυτή τη στιγμή) ο ουροσυλλέκτης για αυτή τη χρήση;:?:

 

 

Kalhspera,egw pantws xrhsimopoiousa ourosullektes gia mia fora kai meta tous petousa einai sigoura kala aposteirwmenoi kai den tha exeis kanena apolutws problhma.Eixa to mwraki mou sthn thermokoitida gia 1 mhna kai etsi tou phgaina to galataki tou.Einai o pio oikonomikos tropos giati ta sakoulakia ths MEDELA einai polu akriva kai den voleuoun opws oi ourosullektes.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalhspera,egw pantws xrhsimopoiousa ourosullektes gia mia fora kai meta tous petousa einai sigoura kala aposteirwmenoi kai den tha exeis kanena apolutws problhma.Eixa to mwraki mou sthn thermokoitida gia 1 mhna kai etsi tou phgaina to galataki tou.Einai o pio oikonomikos tropos giati ta sakoulakia ths MEDELA einai polu akriva kai den voleuoun opws oi ourosullektes.

 

Κορίτσια μην αναπαράγουμε λάθη που έχουν ήδη απαντηθεί με τεκμηρίωση. Είναι ΛΑΘΟΣ να διατηρούμε μητρικό γάλα ή όποιο άλλο τρόφιμο σε ουροσυλλέκτες. Δείτε τη σχετική απάντηση υπεύθυνα από την Αγλαία. Ακόμα και σήμερα κάποιες μαίες -και σε νοσοκομεία- χωρίς επαρκή πληροφόρηση δίνουν αυτή την οδηγία. ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. Αν ψάχνετε για οικονομική λύση ΑΛΛΑ ΑΣΦΑΛΗ πάρτε τα σακουλάκια της medela από το internet (από Αγγλία). Σε μεγάλη ποσότητα βγαίνουν στη μισή τιμή (μαζί με τα μεταφορικά και τη διαφορά στο νόμισμα).

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι ουροσυλλέκτες είναι λάθος γιατί έχουν και χημικά. Κι εγώ δυστυχώς στην αρχή μου είχαν πει από το μαιευτήριο και το έβαζα εκεί και φανταστείτε ότι το μωράκι μου ήταν και στη ΜΕΝΝ :mad:. Εμένα με βόλεψαν πολύ τα δοχειάκια via AVENT. Είναι λίγο ακριβά, κάνουν 18 ευρώ στα Mothercare, αλλά έχει μέσα 10 δοχειάκια και τα κρατάς πολύ καιρό. Φανταστείτε ότι τα έχω 4 μήνες τώρα -έχω πάρει 2 συσκευασίες και τα αλλάζω. Εννοείται ότι τα τσεκάρω κιόλας βέβαια να μην έχουν φθαρεί. Επίσης, αν κάποια χρησιμοποιεί θήλαστρο της AVENT έχουν και ένα εξάρτημα που προσαρμόζεται στο θήλαστρο και αντλείς το γάλα κατευθείαν εκεί. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση από άποψη ποιότητας-διάρκειας-τιμής.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω κατι για την αποθηκευση.η αγλαια γραφει οτι το μωρο πρεπει να ειναι απο 6 εβδομαδων και πανω αν ειναι μικροτερο δε μπορουμε να αντλουμε και να δινουμε γαλα?και 2ον εγω εχω αποθηκευση στο ψυγειο οχι στη καταψυξη πλαστικα μπιμπερο με γαλα δικο μου.δε κανει?θελει ειδικα δοχεια και αν οχι πριν τα ζεστανω τα μεταφερω σε γυαλινο και τα ζεσταινω η κατευθειαν με το πλαστικο?ευχαριστω!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω κατι για την αποθηκευση.η αγλαια γραφει οτι το μωρο πρεπει να ειναι απο 6 εβδομαδων και πανω αν ειναι μικροτερο δε μπορουμε να αντλουμε και να δινουμε γαλα?

Πού ακριβώς το έχεις δει αυτό; Μήπως αυτό που γράφει είναι ότι πριν εγκατασταθεί η γαλουχία (περίπου) στις 6 εβδομάδες καλό είναι να μην δίνουμε μπιμπερό και να μην αντλούμε αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος;

 

...και 2ον εγω εχω αποθηκευση στο ψυγειο οχι στη καταψυξη πλαστικα μπιμπερο με γαλα δικο μου.δε κανει?θελει ειδικα δοχεια και αν οχι πριν τα ζεστανω τα μεταφερω σε γυαλινο και τα ζεσταινω η κατευθειαν με το πλαστικο?ευχαριστω!

Ως προς το ότι αποθηκεύεις στη συντήρηση δες εδώ τους χρόνους διατήρησης του γάλακτος http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675

Ως προς τα σκεύη, φυσικά και μπορείς να αποθηκεύεις σε μπιμπερό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα πλαστικά (και για το ζέσταμα) αλλά γενικά το γυάλινο είναι καλύτερο καθώς το πλαστικό μπορεί να χαραχτεί εσωτερικά και εκείνη η χαραγή να αποτελεί εστία μικροβίων, θα πρέπει να είναι BPA free και να αντέχουν αποστείρωση (υψηλή θερμοκρασία).

Αν χρησιμοποίησεις άλλα δοχεία θα πρέπει να σιγουρευτείς (α) ότι αποστειρώνονται ή είναι προαποστειρωμένα (πχ. σακουλάκια για μητρικό γάλα), άρα ότι αντέχουν σε υψηλή θερμοκρασία (β) ότι είναι κατάλληλα για τρόφιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα σκεύη, φυσικά και μπορείς να αποθηκεύεις σε μπιμπερό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα πλαστικά (και για το ζέσταμα) αλλά γενικά το γυάλινο είναι καλύτερο καθώς το πλαστικό μπορεί να χαραχτεί εσωτερικά και εκείνη η χαραγή να αποτελεί εστία μικροβίων, θα πρέπει να είναι BPA free και να αντέχουν αποστείρωση (υψηλή θερμοκρασία).

Αν χρησιμοποίησεις άλλα δοχεία θα πρέπει να σιγουρευτείς (α) ότι αποστειρώνονται ή είναι προαποστειρωμένα (πχ. σακουλάκια για μητρικό γάλα), άρα ότι αντέχουν σε υψηλή θερμοκρασία (β) ότι είναι κατάλληλα για τρόφιμα.

 

Σε μπιμπερό προσωπικά με βολεύει πολύ η αποθήκευση καθώς το έχω έτοιμο για ζέσταμα και τάισμα

 

Για φύλαξη στην ψύξη καλύτερα θεωρούνται τα γυάλινα -για λογους που ήδη αναφέρθηκαν, ενώ για φύλαξη στη κατάψυξη τα πλαστικά-κάποια λευκοκύτταρο που περιέχει το γάλα κολλάνε στο γυαλί όταν το γάλα καταψύχεται (http://breastfeeding.hypermart.net/storagehandling.html_.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για φύλαξη στην ψύξη καλύτερα θεωρούνται τα γυάλινα -για λογους που ήδη αναφέρθηκαν, ενώ για φύλαξη στη κατάψυξη τα πλαστικά-κάποια λευκοκύτταρο που περιέχει το γάλα κολλάνε στο γυαλί όταν το γάλα καταψύχεται (http://breastfeeding.hypermart.net/storagehandling.html_.

 

Όντως κολλάει στο γυαλί πιο εύκολα αλλά απομακρύνεται και πιο εύκολα. Στο πλαστικό, εικάζεται ότι κάποια κύτταρα παραμένουν στα πλαστικά τοιχώματα και ουσιαστικά χάνονται από το γάλα (π.χ. στα πλαστικά σακουλάκια κατάψυξης...): "Also, one study found that there was a 60% decrease in the milk's antibodies and a loss of fat that adhered to the sides of these bags." (Το έχω παρατηρήσει κι εγώ γιατί έχω χρησιμοποιήσει άπειρα τέτοια σακουλάκια. Αν ξεκινούσα τώρα, θα επένδυα σε γυάλινα μπιμπερό (με τάπες στα καπάκια) για την κατάψυξη).

Νομίζω ότι το μετέφερες αντίστροφα...

 

Απλά το γυαλί στην κατάψυξη μπορεί πιο εύκολα να σπάσει αν είναι πολύ γεμάτο το σκεύος και δεν έχει περιθώριο όταν το γάλα διασταλεί καθώς παγώνει - αντιμετωπίζεται αν δεν τα γεμίσουμε ως επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Όντως κολλάει στο γυαλί πιο εύκολα αλλά απομακρύνεται και πιο εύκολα. Στο πλαστικό, εικάζεται ότι κάποια κύτταρα παραμένουν στα πλαστικά τοιχώματα και ουσιαστικά χάνονται από το γάλα (π.χ. στα πλαστικά σακουλάκια κατάψυξης...): "Also, one study found that there was a 60% decrease in the milk's antibodies and a loss of fat that adhered to the sides of these bags." (Το έχω παρατηρήσει κι εγώ γιατί έχω χρησιμοποιήσει άπειρα τέτοια σακουλάκια. Αν ξεκινούσα τώρα, θα επένδυα σε γυάλινα μπιμπερό (με τάπες στα καπάκια) για την κατάψυξη).

Νομίζω ότι το μετέφερες αντίστροφα... .

 

 

 

Αναφέρομαι στα λευκοκύτταρα:-P. Όχι στα αντισώματα (ανοσοσφαιρίνες) και το λίπος.

Plastic containers are the best choice for storing breastmilk in the refrigerator as more of human milk's leukocytes or white cells adhere to glass. If the milk is to be frozen, glass is the preferred choice as it is less porous and offers the best protection

 

Απλά το γυαλί στην κατάψυξη μπορεί πιο εύκολα να σπάσει αν είναι πολύ γεμάτο το σκεύος και δεν έχει περιθώριο όταν το γάλα διασταλεί καθώς παγώνει - αντιμετωπίζεται αν δεν τα γεμίσουμε ως επάνω.

 

Προσωπικά θα καταργήσω και τα σακουλάκια και θα βάλω γυάλινα και στη κατάψυξη μου φαίνεται. Αυτά τα σακουλάκια μου κάνουν μια ανασφάλεια...

 

Καλά αυτό με το πολύ γεμάτο σκεύος πολύ μου άρεσε! Χαχαχα! Το μόνο που δεν κινδυνεύω να πάθω είναι αυτό:mrgreen::mrgreen::mrgreen:. Εκτός και αν γκρεμίσει κανένας φούρνος και αρχίσω σούπερ παραγωγή...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

...Για φύλαξη στην ψύξη καλύτερα θεωρούνται τα γυάλινα -για λογους που ήδη αναφέρθηκαν, ενώ για φύλαξη στη κατάψυξη τα πλαστικά-κάποια λευκοκύτταρο που περιέχει το γάλα κολλάνε στο γυαλί όταν το γάλα καταψύχεται (http://breastfeeding.hypermart.net/storagehandling.html_.

 

Plastic containers are the best choice for storing breastmilk in the refrigerator as more of human milk's leukocytes or white cells adhere to glass. If the milk is to be frozen, glass is the preferred choice as it is less porous and offers the best protection

 

Σ' αυτό αναφερόμουν όταν είπα ότι το έγραψες αντίστροφα!:wink:

 

Προσωπικά θα καταργήσω και τα σακουλάκια και θα βάλω γυάλινα και στη κατάψυξη μου φαίνεται. Αυτά τα σακουλάκια μου κάνουν μια ανασφάλεια...

Εγώ απλά έχω παρατηρήσει ότι όσο καλά και να το ανακινήσεις μένει λίπος στα τοιχώματα.

 

Καλά αυτό με το πολύ γεμάτο σκεύος πολύ μου άρεσε! Χαχαχα! Το μόνο που δεν κινδυνεύω να πάθω είναι αυτό:mrgreen::mrgreen::mrgreen:. Εκτός και αν γκρεμίσει κανένας φούρνος και αρχίσω σούπερ παραγωγή...

Ποτέ μη λες ποτέ!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό αναφερόμουν όταν είπα ότι το έγραψες αντίστροφα!:wink:

 

Καλά μιλάμε ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!!!! Γκτουπ!!!!:cool:

 

Άρα το πρόβλημα στα γυάλινα έχει να κάνει με την ψύξη και όχι την κατάψυξη...

 

 

 

Ποτέ μη λες ποτέ!!:lol:

 

Αχχχχχχ.....

 

Πάντως με τις σταθερές αντλήσεις όντως αυξήθηκε το γάλα μου. Σήμερα πχ η άντληση στις 11:00 μου έδωσε 100ml. Στις 2:00 70ml (μην το πάρω και πάνω μου). Σε λίγο θα κάνω την τρίτη.:rolleyes:

 

(κατηγορίας φτερού)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Άρα το πρόβλημα στα γυάλινα έχει να κάνει με την ψύξη και όχι την κατάψυξη...

Δεν θα το έλεγα πρόβλημα... Νομίζω ότι επειδή το γυάλινο το ίδιο παγώνει περισσότερο από το πλαστικό (ως σκεύος) κολλάει κυρίως το λίπος πιο "έντονα" στα τοιχώματα του γυάλινου. Απλά θέλει περισσότερο κούνημα (πάντα ελαφρά και με κυκλικές κινήσεις!) για να ομογενοποιηθεί το λίπος.

 

 

Πάντως με τις σταθερές αντλήσεις όντως αυξήθηκε το γάλα μου. Σήμερα πχ η άντληση στις 11:00 μου έδωσε 100ml. Στις 2:00 70ml (μην το πάρω και πάνω μου). Σε λίγο θα κάνω την τρίτη.:rolleyes: (κατηγορίας φτερού)

Γι' αυτό ακριβώς λέμε ότι η άντληση θέλει ρουτίνα!

Πάντως θα σου πρότεινα κάποια στιγμή (λίγο αργότερα όμως, ώστε να έχεις "σταθεροποιηθεί" στις ποσότητες που βγάζεις και σε φάση που να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα τυχόν μειωμένη άντληση) δοκίμασε να κάνεις 2 αντλήσεις αντί για 3: απώτερος στόχος στις αντλήσεις είναι να κάνουμε όσο το δυνατόν λιγότερες αντλήσεις για την ποσότητα που χρειαζόμαστε. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση με 2 αντλήσεις μοιρασμένες χρονικά σε ίσα διαστήματα στη διάρκεια της απουσίας σου, να βγάζεις όσο βγάζεις και με τις 3. Κάθε γυναίκα έχει ένα min και ένα max αντλήσεων με την έννοια ότι κάτω από το χ min για σένα η παραγωγή σου θα μειωθεί σταδιακά, ενώ πάνω από το ψ max δεν θα βγάζεις παραπάνω ποσότητα (υπολογίσιμη τουλάχιστον...).

Ελπίζω να στο εξήγησα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλει περισσότερο κούνημα (πάντα ελαφρά και με κυκλικές κινήσεις!) για να ομογενοποιηθεί το λίπος.

 

 

 

Shaken, not stirred :cool:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα σου πρότεινα κάποια στιγμή (λίγο αργότερα όμως, ώστε να έχεις "σταθεροποιηθεί" στις ποσότητες που βγάζεις και σε φάση που να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα τυχόν μειωμένη άντληση) δοκίμασε να κάνεις 2 αντλήσεις αντί για 3: απώτερος στόχος στις αντλήσεις είναι να κάνουμε όσο το δυνατόν λιγότερες αντλήσεις για την ποσότητα που χρειαζόμαστε. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση με 2 αντλήσεις μοιρασμένες χρονικά σε ίσα διαστήματα στη διάρκεια της απουσίας σου, να βγάζεις όσο βγάζεις και με τις 3. Κάθε γυναίκα έχει ένα min και ένα max αντλήσεων με την έννοια ότι κάτω από το χ min για σένα η παραγωγή σου θα μειωθεί σταδιακά, ενώ πάνω από το ψ max δεν θα βγάζεις παραπάνω ποσότητα (υπολογίσιμη τουλάχιστον...).

Ελπίζω να στο εξήγησα καλά.

 

Αχ μακάρι Εύα μου... Γιατί οι 3 αντλήσεις στη δουλειά είναι κάπως. Και αν είμαι σε πελατη θα ζοριστώ πιο πολύ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δε καταλαβα μπορω να το αποθηκευω σε γυαλινα μπιμπερο για ψηξη οχι για καταψηξη γιατι ωρα τα βαζω σε πλαστικα και τα μεταφερω σε γυαλινο για να το ζεστανω και φοβαμαι μη μενει στα τοιχωματα λιπος η αλλες σημαντικες ουσιες.ενω με το γυαλινο μπορω να το ζεσταινω απευθειας

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δε καταλαβα μπορω να το αποθηκευω σε γυαλινα μπιμπερο για ψηξη οχι για καταψηξη γιατι ωρα τα βαζω σε πλαστικα και τα μεταφερω σε γυαλινο για να το ζεστανω και φοβαμαι μη μενει στα τοιχωματα λιπος η αλλες σημαντικες ουσιες.ενω με το γυαλινο μπορω να το ζεσταινω απευθειας

Μόλις ζεσταθεί το γυάλινο παύει να υφίσταται το πρόβλημα που υπάρχει λόγω ψύξης.

Βάζε το γάλα απ' ευθείας στο γυάλινο για να μην έχεις κάθε φορά μεταγγίσεις, περισσότερα σκεύη για πλύσιμο κλπ κλπ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/2009/10/blog-post_30.html

διαβαστε εδω γραμμενο απο την Αγλαια!

 

 

διαβασα κι εγω αυτο το σαιτ αν και λιγο καθυστερημενα...μηνες τωρα μαζευω σταγονα σταγονα και αποθηκευω σε ουροσυλλεκτες:cry: πεταμα λοιπον ολα...

Η Αγλαια αναφερει πως τα δοχεια πρεπει να εχουν το σημα με το ποτηρακι-πιρουνακι... που φυσικα οι ουροσυλλεκτες δεν το εχουν... εψαξα λοιπον ολα τα σκευη μου και ειδα πως το μπιμπερο της avent δεν εχει το σημα οπως επισης και τα δυο μπιμπερο αποθηκευσης του ηλεκτρικου θηλαστρου medela που χρησιμοποιω... ειναι δυνατον να μην εχουν?? να τα θεωρησω ακαταλληλα??

μπαι μπαι γαλατακι μου :oops:

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...