Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΚΡΩΤΙΚΗ ΕΝΤΕΡΟΚΩΛΙΤΙΔΑ


Recommended Posts

Γεια σε ολες κ ολους.Ειμαι νεα στο φορουμ.Ειμαι μητερα ενος κοριτσιου 2,5 χρονων κ ενος αγοριου 48 ημερων.Το αγορακι μας γεννηθηκε στις 28 εβδομαδες κ 2 ημερες.Ηταν 1170 γραμμαρια.Απο τοτε νοσηλευεται στην εντατικη.Δεν χρειαστηκε καθολου αναπνευστικη υποστηριξη,ειχα κανει κορτιζονες.Δεν ειχα καθολου καλη εγκυμοσυνη απο την αρχη.Το αγορακι μας εμεινε στην εντατικη 14 μερες κ την 15η μεταφερθηκε στην απλη παρακολουθηση.Η χαρα μας ομως δεν διηρκησε κ πολυ,την επομενη κιολας ημερα παρουσιασε αιφνιδια επιδεινωση κ το πορισμα ηταν νεκρςτικη εντεροκωλιτιδα.Ακολουθησε θεραπεια με αντιβιωσεις κ καταφερε να το ξεπερασει συμφςνα με τα λεγομενα των γιατρων.Ξεκινησε κ παλι η σιτιση, αφου ειχε διακοπει ολο αυτο το διαστημα,κ ενω ολα φαινοταν καλα..οταν αυξηθηκε η ποσοτητα του γαλακτος στα 10 ml παρουσιαστηκε κ παλι προβλημα μετεωρισμου της κοιλιτσας του.Σταματησε κ παλι η σιτιση,εχει ενα σωληνακι για να απορροφα τα υγρα κ οι γιατροι περιμενουν.....Οι καλλιεργειες βγηκαν αρνητικες για ΝΕΚ..Οι γιατροι μου ειπαν οτι μπορει να θπαρχουν στενωσεις η συμφησεις στο εντερο ως καταλοιπα της προηγουμενης καταστασης..Εχει καποια-καποιος παρομοια εμπειρια η γνωριζει κατι?Ευχαριστω εκ των προτερων..Να ειστε ολοι καλα κ να χαιρεστε τα παιδακια σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λυπάμαι που δε μπορώ να βοηθήσω αλλά θέλω να ευχηθώ να περάσουν όλα γρήγορα και να μπορέσεις να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά το συντομότερο.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα παιδακια σου να τα χαιρεσαι και Ευχομαι ο μικρος σου μαχητης να ξεπερασει συντομα τα προβληματα του και να γυρισετε ολοι μαζι σπιτι σας να απολαυσετε ο ενας την συντροφια του αλλου οπως σας αξιζει!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτα απο ολα ευχομαι να πανε ολα καλα και συντομα να ειστε σπιτι σας.

 

Οταν ημασταν και εμεις στην μοναδα το διπλανο μας παιδακι ειχε το ιδιο προβλημα με εσας παρολαυτα τα καταφερε και βγηκε μια χαρα μετα απο αρκετες ημερες. Μην το βαζεις κατω ολα καλα θα πανε, λιγη υπομονη μονο και κουραγιο.

Link to comment
Share on other sites

εμας επαθε ρηξη εντερου και καναμε εγχειρηση. Ειχε παρα φυσιν εδρα μεχρι 5 μηνων που εγινε η συγκλειση και απο τοτε ειναι μια χαρα

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν χρειαστηκε επεμβαση μονο αρκετο διαστημα για να τελειωσει η ταλαιπωρια. Ακομα και επεμβαση να χρειαστει μην απελπιζεσαι θα ειναι για καλο για να γινει καλα το μπεμπακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα φιλεναδα, αλλα σας ευχομαι ολοψυχα το μπουμπουκι σου να βγει ΓΡΗΓΟΡΑ απο εκει και να μην εχετε ξανα ποτε αλλα θεματα υγειας. Τα μικρουλια ΔΕΝ πρεπει να ταλαιπωρουνται ετσι. Πολλες αγκαλιτσες απο εμας σε εκεινο :-D

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς εμείς έχουμε παρόμοια εμπειρία.

Η μια μικρή μου μπήκε προληπτικά στη μονάδα λόγω ταχύπνοιας και 3 μέρες μετά προσβλήθηκε από νεκρωτική εντεροκολίτιδα.

Το ξεπέρασε με αντιβιώσεις,αλλά δυστυχώς εμάς κανένας δεν μας ενημέρωσε για το ενδεχόμενο συμφύσεων στο έντερο.

Πήρα το παιδί στο σπίτι μετά από 21 μέρες σε άθλια κατάσταση,την κάναμε εισαγωγή άλλες δυο φορές σε δυο διαφορετικά νοσοκομεία ώσπου στο τέλος με σκιαγραφική εξέταση διαπιστώθηκε η στένωση και η μικρή χειρουργήθηκε σε ηλικία 2 μηνών σχεδόν πια.

Τώρα είναι ένα θηριάκι...και τρώει και πιο πολύ από την αδερφή της!

 

Ωστόσο κάθε περιπτωση είναι διαφορετική,έτυχε σ'εμάς,δε σημαίνει πως θα τύχει και σ'εσάς.

Δεν είμαι γιατρός αλλά νομίζω πως μετεωρισμός δεν καταδεικνύει οπωσδήποτε συμφύσεις,στην παρούσα φάση ίσως το μικρό σου δεν είναι έτοιμο ακόμη για γαλατάκι...

Εύχομαι η περιπέτειά σας να τελειώσει πολύ σύντομα,και μην ανησυχείς...όλα αντιμετωπίζονται με επιτυχία!

Περαστικά σας και γρήγορα στο σπίτι σας!

 

Για ό,τι χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε κανατε την επεμβαση?5 μηνων?η δεν καταλαβα καλα?

 

5 μηνων εκανε την τελευταια εγχειρηση συγκλειση ( ενωση εντερου).

Οποιο παιδακι εχει ΝΕΚ δεν σημαινει οτι κανει εγχειρηση εξαρταται την περιπτωση. Στη ΜΕΝΝ ηταν πολλες περιπτωσεις που δεν χρειαστηκαν εγχειρηση

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα με ενημερωσαν οτι δεν θελουν ακομη να κανουν σκιαγραφικη εξεταση γιατι οπως και να εχει ειναι με φαρμακο κ δεν θελουν επιπροσθετα να επιβαρυνουν το παιδι.Θα περιμενουν ενα χρονικο διαστημα κ ισως γινει αργοτερα αν κ μονο χρειαστει.Γενικα μιλουν υποθετικα γιατι ακομη δεν γνωριζουν αν ειναι ανατομικο η λειτουργικο το προβλημα στο εντερο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα με ενημερωσαν οτι δεν θελουν ακομη να κανουν σκιαγραφικη εξεταση γιατι οπως και να εχει ειναι με φαρμακο κ δεν θελουν επιπροσθετα να επιβαρυνουν το παιδι.Θα περιμενουν ενα χρονικο διαστημα κ ισως γινει αργοτερα αν κ μονο χρειαστει.Γενικα μιλουν υποθετικα γιατι ακομη δεν γνωριζουν αν ειναι ανατομικο η λειτουργικο το προβλημα στο εντερο.

 

Μακάρι να μη χρειαστεί τίποτα!

Εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα εκανε την σκιαγραφικη εξεταση.Το πορισμα θα βγει τη Δευτερα,πιθανοτατα να εχει μια μικρη στενωση απο αυτα που ειδαν.Περιμενουμε....Ευχαριστουμε πολυ..

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι οτι καλυτερο για το μικρο σας!!ολα να πανε τελεια!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βγηκε η γνωματευση κ τελικα υπαρχει μια στενωση στο εντερο.Οι γιατροι μασ ειπαν οτι θα προσπαθησουν αρχικα να το πανε συντηρητικα κ ως εσχατη λυση θα γινει επεμβαση.Elli μου εγραψες οτι το παιδακι σου εκανε επεμβαση σχεδον 2 μηνων,τι βαροσ ειχε τοτε?Σε ποσο διαστημα αποκατασταθηκε κ μπορουσε να σιτιστει?Ευχαριστω προκαταβολικα κ ευχαριστω κ παλι ολουσ για τις ευχες σας,να ειστε ολοι καλα κ να χαιρεστε τις οοικογενειες σας..

Link to comment
Share on other sites

Elli μου εγραψες οτι το παιδακι σου εκανε επεμβαση σχεδον 2 μηνων,τι βαροσ ειχε τοτε?Σε ποσο διαστημα αποκατασταθηκε κ μπορουσε να σιτιστει?

 

ΑΝΧΘ η μικρή χειρουργήθηκε 2 μηνών γιατί χάσαμε πολύ χρόνο ψάχνοντας να βρούμε τί ακριβώς συμβαίνει.Δεν έτρωγε και δεν μπορούσε να κάνει κακά και επιπλέον στην τελευταία εισαγωγή στο νοσοκομείο διαπιστώθηκε λοίμωξη.Επομένως όλο αυτό το καιρό δεν είχε προσλάβει βάρος.Γεννήθηκε 2100 και όταν χειρουργήθηκε ήταν περίπου 2800 αν θυμάμαι καλά,ούτε 3 κιλά.

Δε θέλω να τρομάξεις και να συνδέσεις τις περιπτώσεις μας,η δική μας περίπτωση θεωρήθηκε βαριά και επείγουσα λόγω του ότι είχαμε καθυστερήσει πολύ.Η νοσηλεία της μετά το πρώτο χειρουργείο διήρκεσε περίπου ένα μήνα.Οι πρώτες προσπάθειες για σίτιση έγιναν πιο γρήγορα απ'ότι περίμενα,περίπου 3-4 μέρες μετά την επέμβαση,αλλά δυστυχώς δεν ήταν έτοιμη ακόμη και επιστρέψαμε στην παρεντερική.Της έγινε κολοστομία και υποτίθετε ότι η σύγκλειση θα γινόταν μετά από 3 μήνες και όταν θα έφτανε τα 6 κιλά.Όμως κάποια ραμματα έφυγαν και μια εβδομάδα μετά την ξαναπήγα στο νοσοκομείο όπου οι γιατροί κρίνοντας από την καλή πορεία της αποφάσισαν να κάνουν τη σύγκλειση νωρίτερα.Μετά τη σύγκλειση μείναμε άλλες 15 μέρες στο νοσοκομείο και έπειτα όλα τελείωσαν.Έπαιρνε 1.5 κιλό το μήνα,περισσότερο από την αδερφή της!

 

Ο χειρουργος πάντως μας έλεγε να μην ανησυχούμε,τέτοιες επεμβάσεις γίνονται και σε νεογέννητα...

Και πάλι θα το πω δεν θέλω να επηρρεαστείς αρνητικά από τη δική μου εμπειρία,άλλωστε μπορεί όπως είπες να μη χρειαστεί η επέμβαση,και το εύχομαι ολόψυχα!

Όλα να πάνε καλά και γρήγορα να πάτε στο σπίτι σας...

Όταν μπορείς γράψε μας τα νέα σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες κ ολους..Δυστυχως τα νεα μας δεν ειναι τοσο καλα..Ο μικρουλης μας δεν αντεξε παλι με τη σιτιση κ αναγκαστικα ως εσχατη λυση πια θα οδηγηθουμε σε επεμβαση.Μεσα στο ΣΚ θα μας ανακοινωσουν την ημερα που θα πραγματοποιηθει.Εχω απιστευτη αγωνια,το βαροσ του σημερα ηταν 2080 γρ.Ευχομαι ολα να κυλησουν καλα,φοβαμαι γιατι ειναι μικρος κ αρκετα κουρασμενος απο ολη αυτη τη διαδικασια..Καλο σας βραδυ..

Link to comment
Share on other sites

ANΧΘ...ΘΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΩ ΓΙΑ ΣΑΣ! ΕΧΕ ΠΙΣΤΗ, ΜΗΝ ΛΥΓΙΖΕΙΣ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ! ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Κ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ...ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ...

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...