Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άφαντη η περίοδος μετά από απόξεση ;


esys

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα για να διαφωτίσω ή μάλλον να βοηθήσω κάποια κοπέλα που θα βρεθεί σε απόγνωση μετά από την απόξεση βλέποντας την περίοδό της να καθυστερεί ανησυχητικά να εμφανιστεί. Συνήθως ο γυναικολόγος μας λέει ότι η περίοδος θα κάνει την εμφάνισή της το αργότερο σε 60 ημέρες. Πολλές φορές λόγω ορμονικών διαταραχών καθυστερεί περισσότερο. Όμως δεν είναι πάντα το πρόβλημα στις ορμονικές διαταραχές. Εγώ έφαγα όλα τα site του ίντερνετ να ψάχνω να μάθω τι συμβαίνει. Δε βρήκα πουθενά κάποια διαφωτιστική απάντηση με αποτέλεσμα επί τετράμηνο να είμαι στα κάρβουνα.

Αν και δεν έχει μεγάλη σημασία θα αναφέρω ότι έμεινα έγκυος με εξωσωματική. Η εγκυμοσύνη μου παλινδρόμησε και μπήκα για απόξεση το Σεπτέμβριο του 2009. Μετά την απόξεση η γυναικολόγος μου είπε ότι πρέπει να περιμένω μέχρι και το Γενάρη για νέα εξωσωματική. Μου είπε ότι η περίοδος θα έρθει μέσα σε 60 ημέρες το αργότερο. Ο χρόνος πέρασε αλλά περίοδος δεν ήρθε.

Όταν πήγα για να δούμε τι συμβαίνει, στον υπέρηχο εντοπίστηκε ωάριο έτοιμο να σπάσει. Η γυναικολόγος μου είπε ότι σε 15 μέρες το αργότερο θα δω περίοδο. Όμως πάλι δεν είδα αίμα. Ξαναπήγα και με είδε. Μου έδωσε τα primolut nor. Τα πήρα. Πέρασαν οι μέρες… αλλά πάλι τίποτε.

Στη συνέχεια μου έδωσε cyclacur, τελείωσα την αγωγή πέρασε μια βδομάδα και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα.

Στο μεταξύ την είχα βάλει να μου γράψει και τις εξετάσεις της εμμηνόπαυσης καθόσον λόγω της ηλικίας μου είχα τρομοκρατηθεί. Πολλές γυναίκες μπορεί να έχουν πρόωρη εμμηνόπαυση. Ευτυχώς αποκλείστηκε το ενδεχόμενο.

Μονόδρομος θεωρήθηκε η υστεροσκόπηση για να δούμε τι συμβαίνει στο εσωτερικό της μήτρας. Πήγα στο κέντρο που έκανα την εξωσωματική για να μου κάνουν και την υστεροσκόπιση.

Στην εξέταση διαπιστώθηκαν συμφύσεις σε υπερβολικά μεγάλη έκταση στον τράχηλο της μήτρας που δεν άφηναν την περίοδο να φύγει. Αποτέλεσμα ήταν το αίμα να απορροφάται από τον οργανισμό (όπως μου είπε ο γιατρός).

Με την υστεροσκόπιση οι συμφύσεις λύθηκαν. Το άγχος όμως δε με εγκατέλειψε. Ευτυχώς όμως 15 μέρες μετά την υστεροσκόπηση είδα επιτέλους περίοδο. Μόλις τελείωσε πήγα και έκανα το τεστ του καθετήρα (το καθετηράκι της εμβρυομεταφοράς) και όλα ήταν εντάξει, διότι όπως μου είπε ο γιατρός ο κίνδυνος να δημιουργηθούν ξανά και άμεσα είναι μεγάλος. Η περιοχή του τραχήλου της μήτρας είναι πολύ στενό και ο κίνδυνος μεγαλύτερος.

Ελπίζω καμία κοπέλα να μην περάσει την ίδια ιστορία που πέρασα εγώ αλλά αν ποτέ της συμβούν τα ίδια πράγματα καλό είναι να καταφύγει άμεσα σε υστεροσκόπιση και να μη βασανίζεται με πολλές εξετάσεις και χίλια ερωτήματα.

Ελπίζω καμία να μη βρεθεί στην ίδια θέση που βρέθηκα κι εγώ αλλά αν σε κάποια συμβεί κάτι τέτοιο ας διαβάσει και τη δική μου ιστορία μήπως βρει τη λύση του προβλήματος εδώ και να μη φτάσει να διαλυθεί ψυχικά όπως διαλύθηκα κι εγώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή τύχη σου εύχομαι από εδώ και πέρα!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ καλή μου και εύχομαι κι εσύ να χαρίσεις ένα αδελφάκι στα μικρά σου και σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Θαυμαζω απιστευτα τις γυναικες που δε εγκαταλειπουν τις προσπαθειες και που δεν δειλιαζουν μπροστα στις επεμβασεις! Μπραβο σου! Εγω εκανα την κορη μου και τωρα που σκεφτομαστε να βαλουμε μπροστα για το δευτερο σκεφτομαι ενα σωρο προβληματα που ΜΠΟΡΕΙ να μου τυχουν..

Μπραβο για το θαρρος σου! Ευχομαι απο εδω και περα να σου πηγαινουν ολα κατ' ευχην! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

να ξερες πόσο σε καταλαβαίνω εγώ μετά από παλίνδρομη κύηση έχω να δω περίοδο δύο μήνες και είμαι χάλια μου έρχεται τρέλα κάθε φορά πού σκέφτομαι τι μπορεί να είναι, θάρος και πίστη και πάλη πίστη και όλα να μας πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου γκαντεμια, ειχε σπασει ολα τα ρεκορ....

 

 

ειχα κανει αποξεση 30 μαρτιου 2008... και μου ηρθε περιοδος (ποταμια το αιμα, χειμμαροι, λιμνες και τσουναμι......) 9 Μαιου 2008.... την ωρα που ετοιμαζομουν για τη βαφτιση της μικρης μου!!!!!!!!!!!!!!

 

ειχα διαλεξει εντωμεταξυ ενα αχνοροζ φορεμα να βαλω, δεν ειχα και καλσον λογω ζεστης.... να γινεται ενας πανικος, εγω να αιμορραγω ασυλληπτα... μια ομορφια.........

 

τες πα, περασε κι αυτο...

σε οσες κοπελες αργει η περιοδος, πρεπει να ξερουν οτι κανει καιρο να στρωσει ο κυκλος... εμενα για 8-9 μηνες μου ερχοταν η περιοδος οποτε το θυμοταν, ποτε νωρις, ποτε αργα... 2 φορες ειχα παρει χαπια να μου ερθει γιατι δεν ερχοταν με τιποτα, αλλα ωορρηξια ειχα κανονικα, πρεπει να το προσεξουν το αυτο, αν δεν θελουν να μεινουν εγκυοι ξανα, στο καπακι.....

Link to comment
Share on other sites

είναι και αυτό που το βάζεις να είσαι έγκυος και να παίρνεις χάπια για την καθυστέρηση γιαυτό πρέπει να προσέχουμε πάρα πολύ κορίτσια να μην έχουμε δράματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Είπα να ξεθάψω το θεματάκι... επ' ευκαιρίας που είμαι ήδη στην 43η μέρα μετά την απόξεση κι ακόμη περιμένω... waiting.gif

 

στρουμφιτάκι,μην αγχωνεσαι, πήγες στο γιατρό σου μετά την απόξεση? αν ναι τι σου είπε? εμένα άργησε πάρα πολύ να έρθει μετα την απόξεση απ' ότι κατάλαβα έχει να κάνει με το ενδομήτριο ποσο λεπτό είναι και φυσικά με τις ορμόνες που λίγο πολύ τρελένονται μ΄αυτή την ταλαιπωρία. εμένα μου είχε πεί μόνο να περιμένω δεν μου έδωσε κάτι. ο οργανισμός λέει βρίσκει μόνος του το δρόμο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα για να διαφωτίσω ή μάλλον να βοηθήσω κάποια κοπέλα που θα βρεθεί σε απόγνωση μετά από την απόξεση βλέποντας την περίοδό της να καθυστερεί ανησυχητικά να εμφανιστεί. Συνήθως ο γυναικολόγος μας λέει ότι η περίοδος θα κάνει την εμφάνισή της το αργότερο σε 60 ημέρες. Πολλές φορές λόγω ορμονικών διαταραχών καθυστερεί περισσότερο. Όμως δεν είναι πάντα το πρόβλημα στις ορμονικές διαταραχές. Εγώ έφαγα όλα τα site του ίντερνετ να ψάχνω να μάθω τι συμβαίνει. Δε βρήκα πουθενά κάποια διαφωτιστική απάντηση με αποτέλεσμα επί τετράμηνο να είμαι στα κάρβουνα.

Αν και δεν έχει μεγάλη σημασία θα αναφέρω ότι έμεινα έγκυος με εξωσωματική. Η εγκυμοσύνη μου παλινδρόμησε και μπήκα για απόξεση το Σεπτέμβριο του 2009. Μετά την απόξεση η γυναικολόγος μου είπε ότι πρέπει να περιμένω μέχρι και το Γενάρη για νέα εξωσωματική. Μου είπε ότι η περίοδος θα έρθει μέσα σε 60 ημέρες το αργότερο. Ο χρόνος πέρασε αλλά περίοδος δεν ήρθε.

Όταν πήγα για να δούμε τι συμβαίνει, στον υπέρηχο εντοπίστηκε ωάριο έτοιμο να σπάσει. Η γυναικολόγος μου είπε ότι σε 15 μέρες το αργότερο θα δω περίοδο. Όμως πάλι δεν είδα αίμα. Ξαναπήγα και με είδε. Μου έδωσε τα primolut nor. Τα πήρα. Πέρασαν οι μέρες… αλλά πάλι τίποτε.

Στη συνέχεια μου έδωσε cyclacur, τελείωσα την αγωγή πέρασε μια βδομάδα και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα.

Στο μεταξύ την είχα βάλει να μου γράψει και τις εξετάσεις της εμμηνόπαυσης καθόσον λόγω της ηλικίας μου είχα τρομοκρατηθεί. Πολλές γυναίκες μπορεί να έχουν πρόωρη εμμηνόπαυση. Ευτυχώς αποκλείστηκε το ενδεχόμενο.

Μονόδρομος θεωρήθηκε η υστεροσκόπηση για να δούμε τι συμβαίνει στο εσωτερικό της μήτρας. Πήγα στο κέντρο που έκανα την εξωσωματική για να μου κάνουν και την υστεροσκόπιση.

Στην εξέταση διαπιστώθηκαν συμφύσεις σε υπερβολικά μεγάλη έκταση στον τράχηλο της μήτρας που δεν άφηναν την περίοδο να φύγει. Αποτέλεσμα ήταν το αίμα να απορροφάται από τον οργανισμό (όπως μου είπε ο γιατρός).

Με την υστεροσκόπιση οι συμφύσεις λύθηκαν. Το άγχος όμως δε με εγκατέλειψε. Ευτυχώς όμως 15 μέρες μετά την υστεροσκόπηση είδα επιτέλους περίοδο. Μόλις τελείωσε πήγα και έκανα το τεστ του καθετήρα (το καθετηράκι της εμβρυομεταφοράς) και όλα ήταν εντάξει, διότι όπως μου είπε ο γιατρός ο κίνδυνος να δημιουργηθούν ξανά και άμεσα είναι μεγάλος. Η περιοχή του τραχήλου της μήτρας είναι πολύ στενό και ο κίνδυνος μεγαλύτερος.

Ελπίζω καμία κοπέλα να μην περάσει την ίδια ιστορία που πέρασα εγώ αλλά αν ποτέ της συμβούν τα ίδια πράγματα καλό είναι να καταφύγει άμεσα σε υστεροσκόπιση και να μη βασανίζεται με πολλές εξετάσεις και χίλια ερωτήματα.

Ελπίζω καμία να μη βρεθεί στην ίδια θέση που βρέθηκα κι εγώ αλλά αν σε κάποια συμβεί κάτι τέτοιο ας διαβάσει και τη δική μου ιστορία μήπως βρει τη λύση του προβλήματος εδώ και να μη φτάσει να διαλυθεί ψυχικά όπως διαλύθηκα κι εγώ

 

Αχ καλή μου!!! Είμαι παθούσα και έχω παθει πολύ χοντρό στραπάτσο. Το ίδιο ακριβώς έπαθα μετά από αφαίρεση ινομυώ ματος!!!! Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά οι συμφύσεις, όταν είναι εκτεταμένες ισως να ξαναβγούν. Ισως είσαι τυχερή λίγο γιατί τις είχες στον τράχηλο. Αυτό που θέλω να σου πω είναι , όχι να σε τρομάξω αλλά να σε υποψιάσω. Στην Ελλάδα , δυστυχώς΄, δεν υπάρχουν , κατά τη γνώμη μου, ειδικοί πάνω στο θέμα . Το σύνδρομο άσερμαν αντιμετωπίζεται καλύτερα στο εξωτερικο. Πίστεψέ με, αν διαβάσεις τα σχόλιά μου στην θεματική " λεπτό ενδομήτριο" θα καταλάβεις ΄, τί έχω περάσει. Την γιατριά μου την βρήκα σε ένα γιατρό σπεσιαλίστα στο ΑΜβούρο της Γερμανίας. Αν δεις μετά από κανένα τρίμηνο και έχεις παλι λίγο και καφέ αίμα ή και καθόλου, στείλε μου πμ να σου δώσω στοιχεία για να μην θεωρηθεί ότι κανουμε και διαφήμιση. Ας είναι καλά ο Θεός που με φώτισε και τον βρήκα μεσω της διεθνούς ιστοσελίδας " ashermans org". Kαι μια ελληνίδα είχε παει σε αυτόν και έκανε διδυμα. Μιλαμε ότι ο τυπος είναι κορυφαίος .Μην αφήσεις να σου κάνουν πειράματα!!! Μην με παρεξηγείς, απλά θέλω να σε προφυλάξω από ότι πέρασα εγώ!!!!

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ξεθάψω το θεματάκι... επ' ευκαιρίας που είμαι ήδη στην 43η μέρα μετά την απόξεση κι ακόμη περιμένω... waiting.gif

Εμένα μου ήρθε στις 41 μέρες, τώρα τελειώνει όπου να ναι!!

Έχεις συμπτώματα περιόδου? Εγώ είχα καμια βδομάδα πόνους στη μήτρα, πρισμένο στήθος και όλα τα σχετικά

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=103004&highlight=%EC%DE%EB%E7&page=2

 

δες εδώ η moon child τι γράφει...

 

δεν είναι και τόσο σπάνιο τελικά, ούτε τόσο φοβερό, είναι από αυτά που περνάνε, μήν ανυσηχεις, όλα θα πάνε καλά.

 

όπως λέει και ο γιατρός μου, αν μένεις έγκυος κάποια στιγμή θα κάνεις παιδί:-)

Link to comment
Share on other sites

... ο οργανισμός λέει βρίσκει μόνος του το δρόμο του.

 

Συμφωνώ, το σίγουρο είναι οτι... κάποια στιγμή θα ξανάρθει! Θέλουμε δε θέλουμε δηλαδή! :lol:

 

Σήμερα είναι 48η και νομίζω... οτι μου ήρθε. Ή τουλάχιστον έκανε μια φιλότιμη προσπάθεια να έρθει. Έκανα μια σκουροκόκκινη σταμπούλα στην σερβιέτα το απόγευμα, αλλά μετά τίποτε.

 

Κι έχω και μια μανία να κρατώ αναλυτικά το ιστορικό μου, και δεν ξέρω αν θα πρέπει να πιάσω την σημερινή μέρα για μέρα έναρξης περιόδου ή να περιμένω την αυριανή... :?

 

Mariakapa πόνους περιόδου είχα σποραδικά από την αρχή. Μάλιστα πριν καναδυό εβδομάδες είχα και τέτοιον προεμμηνορρησιακό εκνευρισμό, που θα ορκιζόμουν οτι από λεπτό σε λεπτό θα μου ερχόταν.

 

ΕΛΠΙΔΑ_ΓΙΑΝΝΗΣ προφανώς έχεις δίκιο οτι το ενδομήτριο μετά από απόξεση είναι πολύ λεπτό και ίσως γι' αυτό δυσκολεύεται ο οργανισμός να το αποβάλει και να επανεκκινήσει τον κύκλο.

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σας..θα ηθελα κ γω με την σειρα μου την βοηθεια σας και ζητω συγνωμη εκ των προτερων για τυχον λαθος τοποθετηση μου γιατι ειμαι καινουργια στο forum.εγω ειμαι 22 και τν δεκεμβρη εκανα την πρωτη μου αποξεση που ηταν αποτελεσμα νεανικης αφελειας και επιπολαιοτητας κ μου στοιχισε πολυ. Η πρωτη περιοδος μου ηρθε μετα απο 77 μερες υστερα απο χορηγηση αρκετων φαρμακων προγεστερονης κατι που με ανχωσε ιδιαιτερα.ηθελα να ρωτησω εχει συμβει σε καμια σας η τοσο μεγαλη καθυστερηση? Γιατι δυστυχως περιμενω την 2 περιοδο κ εχει ηδη καθυστερησει 25 μερες.ακομα οι γιατροι,διοτι εχω παρει αρκετες γνωμες, μου λενε να μην ανησυχω.το ανχος μου ομως δεν περιγραφεται.εαν καποια εχει παρομοια εμπειρια ας με βοηθξσει παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας..θα ηθελα κ γω με την σειρα μου την βοηθεια σας και ζητω συγνωμη εκ των προτερων για τυχον λαθος τοποθετηση μου γιατι ειμαι καινουργια στο forum.εγω ειμαι 22 και τν δεκεμβρη εκανα την πρωτη μου αποξεση που ηταν αποτελεσμα νεανικης αφελειας και επιπολαιοτητας κ μου στοιχισε πολυ. Η πρωτη περιοδος μου ηρθε μετα απο 77 μερες υστερα απο χορηγηση αρκετων φαρμακων προγεστερονης κατι που με ανχωσε ιδιαιτερα.ηθελα να ρωτησω εχει συμβει σε καμια σας η τοσο μεγαλη καθυστερηση? Γιατι δυστυχως περιμενω την 2 περιοδο κ εχει ηδη καθυστερησει 25 μερες.ακομα οι γιατροι,διοτι εχω παρει αρκετες γνωμες, μου λενε να μην ανησυχω.το ανχος μου ομως δεν περιγραφεται.εαν καποια εχει παρομοια εμπειρια ας με βοηθξσει παρακαλω..

καλησπερα! εγω ενα θα σου πω: το αγχος που εχεις, εχει μπλοκαρει τον οργανισμο σου. ηρεμησε και θα δεις οτι θα ερθει! σου μιλαω εκ πειρας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εγω ενα θα σου πω: το αγχος που εχεις, εχει μπλοκαρει τον οργανισμο σου. ηρεμησε και θα δεις οτι θα ερθει! σου μιλαω εκ πειρας!!!

Εχεις δικιο το ανχος ειναι σημαντικος παραγοντας.απλα μ εχουν ανησυχησει γιατι λογω του νεαρου της ηλικιας μου μου λενε οτι δεν ειναο φυσιολογικο πια η τοση καθυστερηση.εσενα τι ακριβως σ εχει συβει αν επιτρεπεται??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι εχω παθει ακριβως το ίδιο.Εγω ειχα κ προβληματα ορμονικα απο πριν αλλα μετα την αποξυση εκανε να μου ρθει περιοδος κανονικη περιπου 6μηνες

Η γιατρος μου ειπε οτι αποσυντονιστηκαν τελειως οι ορμονες μου.Πηρα φαρμακα,χαπια κ μετα έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο το ανχος ειναι σημαντικος παραγοντας.απλα μ εχουν ανησυχησει γιατι λογω του νεαρου της ηλικιας μου μου λενε οτι δεν ειναο φυσιολογικο πια η τοση καθυστερηση.εσενα τι ακριβως σ εχει συβει αν επιτρεπεται??

 

Καλησπέρα.. υπάρχει ειδική στήλη "ρωτήστε τον ειδικό" που θα μπορέσει να σε βοηθήσει καλύτερα απο τις εμπειρίες των μελών εδώ... αυτό που εγώ θα σε συμβούλευα είναι να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου, λογικά θα πρέπει να σου δώσει να κάνεις ορμονολογικές εξετάσεις και ότι σου πει.. το άγχος σίγουρα επηρεάζει όπως και σε άλλα πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω καιρο να γραψω στο φορουμ..αλλα οι παλιες με ξερουν. Στο παρελθόν είχα διαγνωστεί με συνδρομο ασερμαν..συμφυσεις..δηλ. μετά απο αφαίρεση ινομυώματος. Προσφάτως, πριν την τελευταία μου προσπαθεια εξωσωματικής , υποβληθηκα σε επεμβατική υστεροσκόπηση στο Αμβουργο , όπου ο γιατρός διαπίστωσε ότι είχαν ξαναβγεί συμφύσεις. Μου είπε ότι εχω πολύ στενο τραχηλο και όταν τραυματιζεται από τεστ παπ, ωοληψίες κτλ μπορεί να ξαναβγαίνουν και να προχωρουν στον κόλπο. το θέμα είναι ότι εχει διαταραχθεί όλος ο κύκλος μου...Ηδη στην περίοδο που περίμενα πριν το χειρουργείο ειχα μια μικρή καθυστέρηση. Πηρα dufaston και μου ήρθε λίγο καφε. Στο καπακι κανω την υστεροσκόπηση , μου λυνει τις συμφύσεις, μου ερχεται μια καλή περίοδος και συνέχισα με ciclacur . Στην 21 μερα των σικλακουρ και ενώ σταμάτησαν τα χαπια για το 7ημερο, αρχιζω avercap στο πλαισιο εξωσωματικής και η περίοδος δεν ήρθε καθόλου.Αρχισα προγραμμα χωρίς να μου ερθει περίοδος και κατέβασα κανονικά ωοθηλακιο στον υπερηχο, αν και επαιρνα avercap!!!τελικά, έκανα ενα ενδομητριο 7,5 χιλ. , το τεστ αρνητικό και η περίοδος ήρθε μονο λιγο καφε. Μετά συνέχισα παλι με ciclacur, εχω παρει ολα τα 21 χάπια, ειμαι σήμερα στην 4η μερα αναμονής και περίδος τίποτα. Η κοιλια ποναει, εχω τα συμπτώματα αλλα τίποτα. Ανησυχω τοσο πολύ!!!!τι μπορεί να συμβαίνει???

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Optassia περναμε τα ιδια.οπως σου εγραψα κ σε πμ μετα απο αποξεση δεν ειχα περιοδο 6 μηνες.μου εδωσαν 2 φορες ντουφαστον κ μια σικλακουρ κ τιποτα.πηγαινοντας σε εναν εξωσωματικο να παρω γνωμη για την 3η εξωσωματικη μου ειπε οτι εχω ασερμαν.καναμε υστεροσκοπηση κ πηγα καλα.μου ηρθε περιοδος κ εκανα επαναληπτικη υστεροσκοπηση κ ευτυχως δεν ξαναβγηκαν.προχωρησαμε σε εξωσωματικη κ το ενδομητριο εφτασε ως 6,5.μου ειπε οτι δεν θα επανελθει οπως παλια.το αποτελεσμα της εξωσωματικης αρνητικο ενω η 1η ηταν βιοχημικη κ η 2η παλλινδρομη.δυο μερες μετα μου ηρθε περιοδος για μια μερα μονο καφε.φοβηθηκα παλι για συμφυσεις αλλα μου ειπε οτι εφοσον δεν τραυματιστηκε το ενδομητριο δεν ξαναβγαινουν.τωρα πηγα στον παλιο μου γυναικολογο κ μου εδωσε σικλακουρ κ μου ειπε οτι πιστευει οτι θα επανελθει.πραγματικα ειμαι χαμενη κ δεν ξερω τι να πιστεψω.δυστυχως μετα το αρνητικο αποτελεσμα ψυχολογικα ειμαι χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα, αυτο το δεν ξαναβγαινουν , να το πιςτεψω???εμενα μου ξαναβγηκαν χωρις κανενα τραυματισμο . Ο γερμανος ο γιατρος εδωσε σαν εξηγηση το γεγονος οτι εχω στενο τραχηλο και ετσι και με ενα απλο παπ τραυματιζεται και προχωρουν προς τα μεσα...οι συμφυσεις..προσωπικα, πιστευω οτι παιζει ρολο μεγαλο η αμυνα του οργανισμου...ως προς το θεμα του αν θα ξαναβγουν...τωρα ειμαι για υστεροσκοπηση παλι...δεν πας και εσυ ν ακανεις μια δευτερη! Καλου κακου....????το μονο μια μερα αιμα και μονο καφε,,,,με ανησυχει...

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα, αυτο το δεν ξαναβγαινουν , να το πιςτεψω???εμενα μου ξαναβγηκαν χωρις κανενα τραυματισμο . Ο γερμανος ο γιατρος εδωσε σαν εξηγηση το γεγονος οτι εχω στενο τραχηλο και ετσι και με ενα απλο παπ τραυματιζεται και προχωρουν προς τα μεσα...οι συμφυσεις..προσωπικα, πιστευω οτι παιζει ρολο μεγαλο η αμυνα του οργανισμου...ως προς το θεμα του αν θα ξαναβγουν...τωρα ειμαι για υστεροσκοπηση παλι...δεν πας και εσυ ν ακανεις μια δευτερη! Καλου κακου....????το μονο μια μερα αιμα και μονο καφε,,,,με ανησυχει...

Κ εγω φοβαμαι οτι εχουν ξαναβγει συμφυσεις.ουτως η αλλως ο γυναικολογος μου ειπε οτι θα ξανακανουμε υστετοσκοπηση.Δεν το πιστευω οτι μετα απο μια αποξυση μπορουν να σου κανουν τοσο κακο.Δεν ξερω αν θα το αντεξω ολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω φοβαμαι οτι εχουν ξαναβγει συμφυσεις.ουτως η αλλως ο γυναικολογος μου ειπε οτι θα ξανακανουμε υστετοσκοπηση.Δεν το πιστευω οτι μετα απο μια αποξυση μπορουν να σου κανουν τοσο κακο.Δεν ξερω αν θα το αντεξω ολο αυτο.

 

 

Θα το αντεξεις, οπως ολες μας!!!ολα θα πανε καλα...ψαξε σωστα!!!

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια γεια σας έκανα διακοπή κύησης εδω κ 37 ημέρες αλλα δεν μου εχει έρθει περίοδος δεν εχω κ κανένα σύμπτωμα τι συμβαίνει μπορεί να βοηθήσει καποια ;γιατι αργεί τοσο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...