Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΣΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ.

ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ. ΕΠΑΘΑ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΕΒΑΛΑ. ΕΙΧΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΤΥΧΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΒΟΛΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.

ΤΩΡΑ ΠΕΙΜΕΝΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Maria Elpida, καλησπέρα. Είχα και εγώ διαφραγματική μήτρα χωρίς να το ξέρω. Το ανακάλυψα μετά απο μία αποβολή που είχα. Έκανα υστεροσκόπηση για να διορθωθεί το πρόβλημα και αυτή τη στιγμή, μετά απο δύο χρόνια, έχω μια απολύτως φυσιολογική μήτρα. Δέν έχω προσπαθήσει να μείνω έγκυος, γιατί είχα πρόβλημα ενδομητρίωσης και τελειώνω τώρα την θεραπεία μου.

Πάντως, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να κάνεις την επέμβαση γιατί οι αποβολές σχετίζονται σε μεγάλο βαθμό με τις δυσπλασίες της μήτρας και δεν υπάρχει κανένας λόγος να στεναχωρηθείς άλλο σε ενδεχόμενη αποβολή.

Άν ο γιατρός σου είναι εξειδικευμένος σε τέτοιες επεμβάσεις, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ aggelos

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ, ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΜΗΤΡΑ.

ΘΑ ΚΑΝΩ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑΡΧΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ.

ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ?

ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ.

ΘΑ ΔΟΥΜΕ...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα ηταν καλό να κάνεις και λαπαροσκόπηση, αφού θα μπείς στο χειρουργείο. Έκανα λαπαροσκόπηση, η οποία αποδείχθηκε πολύ χρήσιμη αφού βρέθηκε κύστη στην ωοθήκη και εστίες ενδομητρίωσης οι οποίες με παιδεύουν ακόμα και τώρα.

Ξέχασα να σου πώ ότι όταν θα σου αφαιρέσει το διάφραγμα της μήτρας, θα σου βάλει για 1 μήνα περίπου ένα σπιράλ, το οποίο βοηθάει να κρατηθεί το καινούργιο σχήμα στη θέση του. Οι δυσπλασίες της μήτρας είναι εκ γενετής και έτσι ο οργανισμός σου έχει την τάση να ξαναδημιουργεί το διάφραγμα, με το σπιράλ όμως διορθώνεται. Δεν νοιώθεις κανένα πόνο και η περίοδος έρχεται κανονικά.

Το μόνο αρνητικό είναι το οικονομικό κομμάτι, εγώ πλήρωσα 5000?, για επεμβατική υστεροσκόπηση/λαπαροσκόπηση, αλλά αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου maria elpida,

 

εγώ ανακάλυψα στην εγκυμοσύνη μου πως είχα διάφραγμα στη μήτρα και έπρεπε να γίνει επέμβαση. απέβαλλα δυστυχώς σε προχωρημένη εβδομάδα και μετά έκανα υστεροσκόπηση σε συνδυασμό με λαπαροσκόπηση και διορθώθηκε το πρόβλημα. δε μου έδωσε σπιράλ, μου είπε πως για 2 μήνες έπρεπε να παίρνω κάποια χαπάκια με ορμόνες για να φτιάξουμε ένα καλό ενδομήτριο και μετά τους 2 μήνες αφου ξαναπήγα και με είδε, μου έδωσε το οκ για εγκυμοσύνη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

aggelos ευχαριστω για τις συμβουλες.

Μου ειπε και εμενα οτι θα βαλω σπιραλ και το κοστος δυστηχως ειναι παραπανω, μονο 4000 η κλινικη. Για τον γιατρο δεν ξερω ακομα, αλλα ευτυχως εχω ιδιωτικη. Μακαρι να μην πονεσω αλλα φοβαμαι την λαπασκοπηση, εχω κανει ηδη μια για να δουμε αν ηταν δικερη ή διαφραγματικη και ειχα περασει ασχημα, πονουσα πολυ.

Αλλα τι να κανουμε, μπηκα στον χορο και θα χορεψω..

 

lloullou, λυπαμαι για την αποβολη σου, σε νιωθω πραγματικα..

μακαρι να πανε ολα καλα και να εχω και εγω επιτελους για στρογγυλη μητρουλα..

 

στην αθηνα κανατε τις επεμβασεις?

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Maria-elpida, την επέμβαση την έκανα στο ΙΑΣΩ στην Αθήνα. Η τιμή των 5000?, θεωρείται, για τα δεδομένα του ΙΑΣΩ, πολύ καλή τιμή. Γενικά, πάντως έχουν ξεφύγει οι τιμές σε τέτοιου είδους επεμβάσεις, όμως αφού έχεις ιδιωτική ασφάλιση, είναι μικρό το κακό.

Όσο για τον πόνο που αναφέρεις, μου κάνει εντύπωση. Η λαπαροσκόπηση έχει ελάχιστο πόνο, τουλάχιστον, ώς προς την δική μου εμπειρία. Πάντως, μην ανησυχείς καθόλου, όλα θα πάνε πολύ καλά. Στον γιατρό σου έχεις εμπιστοσύνη; Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι έχει ειδικευτεί σε τέτοιες επεμβάσεις, δεν τις κάνουν όλοι οι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΔΩ. ΕΜΑΘΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΔΩ. ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΘΑ ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙ Ο ΚΑΛΙΑΝΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ. ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΓΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ.

ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα maria-elpida.

Είχα κι εγώ διαφραγματική μήτρα την οποία ανακάλυψα μετά από παλίνδρομη κύηση που είχα πριν 2 χρόνια περίπου. Αυτός δυστυχώς ήταν και ο λόγος που απέβαλα τότε. Έκανα κι εγώ λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση (στη Θεσ/νίκη) και όλα πήγαν πολύ καλά. Δεν έβαλα σπιράλ μετά, απλά πήρα αντισυλληπτικά χάπια για την επούλωση του ενδομητρίου. Ο γιατρός που με χειρούργησε μου είχε πει πως μετά από τέτοιες επεμβάσεις, συνήθως οι κοπέλες μένουν πολύ γρήγορα έγκυες και πραγματικά, μόλις πέρασαν οι 2 μήνες που έπρεπε να περιμένω για την επούλωση της μήτρας έμεινα έγκυος στη νεραϊδούλα μου!!!

Όσον αφορά στον πόνο, κι εμένα μου κάνει εντύπωση που είχες πονέσει σε λαπαροσκόπηση, γιατί εγώ πονούσα ελάχιστα κι αυτό λόγω των ραμμάτων που τραβούσαν. Συμφωνώ ότι το πιο σημαντικό είναι να βρεις έναν πολύ καλό γιατρό, με ειδίκευση σε τέτοιες επεμβάσεις, που να τον εμπιστεύεσαι. Εγώ να φανταστείς είχα πάει σε 3 διαφορετικούς πριν καταλήξω στο γιατρό μου!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά, και με την λαπαροσκόπηση και με την εξωσωματική σου και να αποκτήσεις και στρογγυλή μητρούλα και στρογγυλή κοιλίτσα!!!!

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα δύο παλλίνδρομες, μία τον Οκτώβριο του 2008 και μία τον Νοέμβριο του 2009. Ανάμεσα στις δύο παλλίνδρομες έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας και βγήκε εντάξει, έκανα έλεγχο του θυρεοειδούς και βγήκε εντάξει, μετά την δεύτερη παλλίνδρομη έκανα καλλιέργειες για μύκητες, χλαμύδια, ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα, gardnerella vaginalis κ.α. και βγήκε εντάξει. Ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω και υστεροσκόπηση, για να ελεγχθεί η κοιλότητα της μήτρας.

Την έκανα την 1η Φεβρουαρίου στο ΛΗΤΩ, πλήρωσα 900 ευρώ στο Λητώ και 1.000 ευρώ στο γιατρό. Βρήκαν ένα μικρό διάφραγμα και το αφαίρεσαν. Όπως μου είπε ο γιατρός μου, αυτή ήταν και η αιτία των παλλίνδρομων κυήσεων και μου έδωσε αμέσως το ΟΚ, για να ξεκινήσω προσπάθειες νέας εγκυμοσύνης. Τον ρώτησα για φάρμακα κτλ και μου είπε πως ό,τι φάρμακα χρειάζονταν, μου τα έβαλαν στη μήτρα κατά τη διάρκεια της υστεροσκόπησης. Την Πέμπτη μου ήρθε η περίοδος μετά την υστεροσκόπηση και σε λίγες μέρες που τελειώνει, θα ξεκινήσω πάλι προσπάθειες.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχία Ιόλη και στα υπόλοιπα κορίτσια μέσα απο την καρδια μου.

Οταν ειχα καθυστερηση μιας εβδομαδας και πήγα σε γιατρό με αγωνια για το ξεκινημα της κυησης εκεινη μου εκοψε τα πόδια λέγοντας μου πως εχω δικερη μήτρα..Ηταν πολύ νωρις για να δει σάκο πόσο μαλλον καρδιά και μου ειπε οτι πολύ δυσκολα θα μπορεσω να φερω εις περας την εγκυμοσύνη μου με αυτο το πρόβλημα και αν καταφερω να φτασω σε ικανοποιητική εβδομαδα κύησης πχ 28 ή 30η ισως γεννησω πρόοωρα.

Εφυγα με κλάμματα και μεγαλη αγωνία αλλά και τυψεις που μου δημιουργησε η ιδια λεγοντας μου καλά 28 χρονών κοπέλα δεν ειχες ξανακανει κολπίκο υπέρηχι για να ελεγχθει η διαπλαση της μητρας;;

Αλλαξα κατευθειαν γιατρό και στο πρωτο μου ραντεβου του εξιστόρησα τα πάντα.Οταν με εξετασε ειδαμε σακο και μου ειπε οτι στη φαση που ειμαστε πολύ δυσκολα μπορει να διακρινει αν οντως υπάρχει προβλημα μιας και ο εμβρυικος σακος εμποδιζε την ορατοτητα στην αλλη πλευρα της μητρας..

Ετσι το συζητησαμε και αποφασισαμε να διακοψω τη δουλεια, να ξεκουραζομαι πολύ και γενικά να το πάρουμε ως δεδομενο και να συνεχισουμε πολύ συντηρητικά και με ξεκουραση. Για να μην σας τα πολυλογώ γεννησα στην 37 εβδομαδα με πρόκληση (στοχος ήταν να φτασουμε στην 30η εβδομαδα, καθε εβδομαδα που θα περνουσε περα απο το οφελος για το παιδι θα ήταν και προς οφελος της μητρας μιας και αυξανονταν οι αντοχες της και βελτιωνόταν το σχήμα της) ενα υγιεστατο μωρακι. Οταν επισκεφτηκα μετα απο δυο μηνες το γιατρό μου για την καθιερωμενη τυπική εξεταση μου ειπε πως η μητρα μου δεν ειχε καμια σχεση με οτι μου ειχε περιγραψει η προηγούμενη γιατρός.Δεν ήταν δικερη, δεν υπήρχε διάφραγμα..Το μονο που διεκρινε ήταν μια ελαφρια κλίση προς τα μεσα που την κατατασει στις ονομαζόμενες ελαφρως καρδιοσχημες.

Η δικη μου ιστορία μπορει να μην εχει αμεση σχεση με όσα εξιστορείτε σε αυτο το topic, ωστόσο την ανεφερα θελοντας να σας παροτρύνω να ψαξετε πολύ και να υποβληθειτε σε οποιαδηποτε εξεταση χρειαστει για να επιβεβαιωσετε τα λεγομενα των γιατρών, καποιες απο αυτες το ξερω ειναι επώδυνες, σκεφτειτε το μετα.

Οι γυναικολογοπι νομιζω πως πρεπει να καθησυχαζουν τους πελάτες τους και να τους εμψυχώνουν, ειδικα τις εγκυμονουσες.Αν εγω συνεχιζα με την πρώτη γιατρό ειμαι σιγουρη πως δεν θα εβγαζα εις πέρας την εγκυμοσυνη μου, μου χαλασε όλη μου τη χαρα και μου δημιουργησε μεγαλο αγχος και φοβο όλους αυτους τους εννια μηνες.

Ακομη και τωρα που δυανυω την 2η εγκυμοσυνη μου, ειμαι πολύ επιφυλακτική και φοβαμαι να χαρώ..

Καλη επιτυχία σε όλες σας

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη μου ήρθε η περίοδος μετά την υστεροσκόπηση και σε λίγες μέρες που τελειώνει, θα ξεκινήσω πάλι προσπάθειες.

 

Καλή επιτυχία και από μένα IOLH. Εύχομαι σύντομα με μια φουσκωμένη κοιλίτσα κι εσύ!!!

Συμφωνώ απόλυτα με την Stone. Εμένα η γυναικολόγος που με παρακολουθούσε για πολλά χρόνια, είχε δει από την αρχή ότι υπήρχε κάτι στη μήτρα μου και μάλιστα μου είχε πει τότε ότι έχω δίκερη μήτρα. Ποτέ όμως δεν μου είπε ότι σε μελλοντική εγκυμοσύνη μπορεί να είχα πρόβλημα ή ότι έπρεπε να το ψάξω, και αυτό ήταν μεγάλο σφάλμα από μέρους της. Αν μου το είχε πει (όπως το έκανε μετά την παλίνδρομη), θα είχα κάνει την αφαίρεση του διαφράγματος και πολύ πιθανά να μην είχα καν την παλίνδρομη. Γι΄αυτό αν κάτι έχω διδαχθεί από αυτή την εμπειρία, είναι πως και μια απλή γρίπη να σου πουν ότι έχεις, καλύτερα να πάρεις και δεύτερη γνώμη!!!

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

bp-IOLH καλησπερα. να την χαιρεσαι την καινουρια σου μητρα και γρηγορα να εχουμε ευχαριστα.

αυριο παω στον γιατρο μου για να κλεισω ραντεβου για την υστεροσκοπηση σε καμια εβδομαδα, οποτε πειτε μου καλη τυχη!!!!

 

sissie μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και ελπιζω να μεινω και εγω γρηγορα εγκυος, αλλα μαλλον με βλεπω για εξωσωματικη γιατι εγω εχω και στιγμα οπως και ο αντρουλης μου και φοβαμαι για χρωμοσωμιακες ανωμαλιες. αλλα ο γιατρος μου λεει πρωτα να δουμε τι θα γινει με την δικερη και μετα βλεπουμε.

 

Stone να χαιρεσαι το παιδακι σου και με το καλο το δευτερο.

εχεις απολυτο δικιο για τους γιατρους.

εχω παει σε 4 και ευτυχως μου εχουν πει ολοι πανω κατω τα ιδια.

 

φιλια σε ολες, τα ξαναλεμε..:-D:-D

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Μαρία-Ελπίδα, ευχομαι συντομα να ακουσουμε τα ευχαριστα νεα απο σενα , την Ιόλη και όλα τα κορίτσια που λαχταραν μια εγκυμοσύνη.

Βρισκεστε σε πολύ καλό δρόμο..

Περιμενουμε τα νεα σας!

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι η διαφραγματική μήτρα? Μήπως είναι μία μεμβράνη που χωρίζει τη μήτρα στα δύο? Ο γιατρός μετά την παλίνδρομη που είχα και μετά την απόξυνση που κάναμε προχθές ένιωθε μια μεμβράνη που τον ενοχλούσε.. Μάλλον αυτό είναι? Θα κάνουμε ειδική εξέταση με κάμερα αργότερα γιατί στον υπέρηχο δε φαίνεται η μεμβράνη..

Link to comment
Share on other sites

Klio δεν ξερω αν ειναι μεμβρανη σε καποιες περιπτωσεις, συνηθως περιγραφεται σαν διαφραγμα που χωριζει τη μητρα σε δυο μερη..

Το προβλημα ειναι η εγκαιρη διαγνωση ομως εφοσον διαγνωστει υπαρχουν μεθοδοι αποκαταστασης της μητρας και μιας μετεπειτα τελειομηνης εγκυμοσυνης

Να κανεις οτι σου προτεινει ο γιατρος σου και να πάρεις και δευτερη γνωμη αν χρειαστεί..

Καλη επιτυχία και θα περιμενουμε να μας πεις τα ευχαριστα

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

klio1985, λυπαμαι για την αποβολη σου..

εγω εχω δυο αποβολες στο ιστορικο μου και μια πρων διαφραγματικη μητρα.

το διαφραγμα ειναι σαν μεμβρανη που χωριζει την μητρα στα δυο.

εγω ειχα ενα αρκετα μεγαλο διαφραγμα αλλα εκανα υστεροσκοπηση και μου το αφαιρεσαν.

εχω και dvd στο οποιο φαινεται καθαρα να χωριζει την μητρα.

θα σου προτεινα να κανεις υστεροσκοπηση.

εγω τωρα ειμαι μια χαρα μετα απο θεραπεια τριων μηνων απο την επεμβαση, η μητρα μου ειναι μια χαρα.

καλη επιτυχια σου ευχομαι, αν θες καποιες πληροφοριες στειλε μου πμ.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. θα κλείσω ραντεβού για επανέλεγχο μετά την απόξυνση και τότε θα δω τα επόμενα βήματα για τη μήτρα μου.. Από ότι κατάλαβα, αν έχει δίκιο ο γιατρός σε κανά μήνα με δύο με βλέπω για υστεροσκόπηση.. Η εγχείρηση είδα ότι είναι ακριβή όπως λέτε.. Αλλά γιατί κάποιες κάνουν υστεροσκόπηση και λαπαραοσκόπηση μαζί? εξατράται από την περίπτωση ή είναι καλύτερος ο συνδυασμός των δύο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακι μου,

εγω εχω κανει μια φορα λαπαροσκοπηση οπου μπηκαν στην κοιλια μου και ειδαν οτι η μητρα ειναι ενιαια, δηλαδη δεν ειναι δυο κομματια (δικερη μητρα)

και μετα απο την δευτερη αποβολη εκανα λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση μαζι για να μπορει ο γιατρος να βλεπει την μητρα απο πανω κατα την διαρκεια της επεμβασης και υστεροσκοπηση για να μπει μεσα στην μητρα και να αφαιρεσει το διαφραγμα.

επισης με την λαπαροσκοπηση ελεγχει ο γιατρος και τις σαλπιγγες, εγω ειχα κατι κυστουλες και μου τις αφαιρεσε.

ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις..

φιλια πολλααα.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κοριτσια...ειμαι νεα στην παρεα και εχω και εγω την εμπειρια μου με τη διαφραγματικη μητρα...

 

Τα τελευταία 6 χρόνια νομιζα (επειδη ετσι μου ειπαν οι γιατροι μετα απο εξετασεις) πως ειχα δικερω μητρα και πως θα ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη...Περσι χρειαστηκε να κανω λαπαροσκοπηση για να αφαιρεσω κατι πολυποδακια και ο τοτε γιατρος μου μού είπε πως όντως ειχα δικερω μήτρα και πως δεν θα ειχα προβλημα με την μελλοντικη εγκυμοσυνη μου...:?:?

 

Επειδη ομως δεν εμενα εγκυος μετα απο 1,5 χρονο προσπαθειων πηγα και σε αλλους γιατρους και οταν ειδαν το dvd της λαπαροσκοπησης τρελαθηκαν γιατι φαινοταν ολοκαθαρα πως δεν ηταν δικερως μητρα αλλα διαφραγμα και δεν μπορουσαν να καταλαβουν γιατι δεν μου το αφαιρεσε ο πρωην γιατρος μου στην πρωτη επεμβαση. Επισης μου ειπαν πως ευτυχως δεν ειχα μεινει εγκυος γιατι ειχα 90% πιθανοτητες αποβολων και ενδεχομενως το διαφραγμα μου - το οποιο ηταν πολυ μεγαλο - να εμποδιζε την εμφυτευση του εμβρυου σε περιπτωση συλληψης (για αυτο και δεν ειχα μεινει εγκυος μεχρι τοτε).

 

Παθαμε σοκ με τον αντρα μου... Αφου πηραμε 3 ιδιες διαγνωσεις ψαξαμε και βρηκαμε τον καλυτερο γιατρο ever κατά τη γνωμη μου και κατα τη γνωμη πολυ κοσμου -τον κυριο Παντο Γεωργιο- ο οποιος με χειρουργησε υστεροσκοπικα και λαπαροσκοπικα πριν 2 μηνες. Σπιραλ δε μου εβαλε...αλλα μου έδωσε χαπια τα οποια τελειωνουν την αλλη εβδομαδα και αφου κανουμε μια διαγνωστικη εξετασουλα στα μεσα Ιουνίου θα ειμαστε ξανα ελευθεροι για προσπαθειες...

 

Θεωρω πως ήμουν τυχερη στην ατυχία μου...εχω απιστευτα καλη διαθεση :P:p και νιωθω πολυ χαρουμενη που εχω κι εγω μια φυσιολογικη μητρα πλεον (ειδαμε το dvd και ηταν πολυ ξεκαθαρα)...

 

Ευχομαι σε ολες μας τα καλυτερα και να υπαρχουν παντα τετοιοι γιατροι να μας βοηθούν...και για να μην ξεχνιομαστε, ΠΟΤΕ να μην επαναπαυομαστε στη γνωμη ενος γιατρου...;);)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοριτσακι μου,

τελος καλο για σενα ειχε η ιστορια σου και χαιρομαι γι'αυτο!

εγω δυστηχως δεν ειμουν τοσο τυχερη γιατι ανακαλυψα την διαφραγματικη μου μητρα μολις ειχα μεινει εγκυος μετα απο τον πρωτο μηνα του γαμου μου,εκει να δεις σοκ!!!

 

τελος παντων, ολα καλα τωρα εχω τελειωσει την θεραπεια με τα χαπια μου, με εχει δει ο γιατρος και ειμαι και εγω σε φαση αναμονης για να ξεκινησουμε προσπαθειες!

 

καλη επιτυχια σου ευχομαι και καλως ηλθες!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω την περίοδο μου μετά την απόξυνση σε κανά μήνα φαντάζομαι για αν κάνω υστεροσκόπηση. Στην υστεροσκόπηση μόνο θα δει από ότι κατάλαβα αν υπάρχει όντως η μεμβράνη (που τον ενοχλούσε κατά την απόξυνση). Πόσο κοστίζει η υστεροσκόπηση περίπου? Όσο η απόξυνση? Αν επιβεβαιωθούμε, τότε με λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση αφαορούμε τη μεμβράνη?

Ευχαριστώ!

 

Κουράγιο..θα το περάσουμε κι αυτό. Α, χρειάζεται και θεραπεία με χάπια μετά τρεις μήνες όπως είπατε?

Link to comment
Share on other sites

εγεις στο μητερα για λαπαρασκοπηση και επεμβατικη υστεροσκοπηση,

πληρωσαμε 5200?.

ας μην σου πως ποσα πηρα πισω απο το ικα.. (280?)

 

ναι πρεπει να παρεις οιστρογονα για να θρεψει η μητρα και να κρατησει το καινουριο της σχημα.

ή μερικοι γιατροι βαζουν σπιραλ.

εγω πηρα χαπια και μετα απο την επεμβαση μου ειχε βαλει ενα μπαλονακι στην μητρα για τρεις μερες για να παρει σχημα.

θα τα ξαναπουμε..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ...ΕΧΩ ΤΕΒΕ / ΟΑΕΕ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ 1000,00 ΕΥΡΩ (ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕ Ο ΦΟΡΕΑΣ ΜΟΥ). Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ 1400,00 ΚΑΙ 250,00 Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ (ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ)...

ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 2.650,00 ΕΥΡΩ...NOT BAD :D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...