Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρενθετη μητερα????


Recommended Posts

Ισως δεν ειναι το καταλληλο μερος που βαζω το θεμα αλλα δεν ηξερα που ταιριαζει καλυτερα. Ηθελα την γνωμη σας για κατι που σκεφτομαι.

Θα γινοσασταν ποτε παρενθετη μητερα για καποια κοπελα που δεν μπορει να κυοφορησει????

Και αν εσεις δεν μπορουσατε να κυοφορησετε, θα εμπιστευοσασταν καποια για παρενθετη η θα προτιμουσατε να μην κανετε δευτερο παιδακι???

 

Εγω εχω ενα γιο που εκανα παρα πολυ δυσκολα υπο τις πιο τις πιο αντιξοες συνθηκες και πραλιγο να χασω την ζωη μου. Ειναι αδυνατο να κυοφορησω ξανα και ενω σκεφτομασταν και την λυση της υοθεσιας, μαθαμε οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να σε επιλεξουν για να υοθετησεις παιδακι ενω εχεις ηδη ενα. Θα ηθελα ο Μαριος μου να εχει αδερφακι αλλα δεν μπορω να του το χαρισω εγω. Και ετσι σκεφτομαι ολες τις λυσεις αλλα θα ηθελα την γνωμη σας.

 

Παράθεση
Edit admin Προσθέσαμε εδώ διάφορα κείμενα που υπάρχουν στο διαδίκτυο σχετικά με την νομοθεσία και την πραγματικότητα στην Ελλάδα 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 439
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ είμαι υπέρ της παρένθετης μητέρας. Βασικά, είμαι υπέρ όποιου (νόμιμου) τρόπου και οδού επιλέξει ένα ζευγάρι προκειμένου να αποκτήσει ένα παιδάκι. Είτε αυτό λέγεται φυσιολογική σύλληψη, τεχνητή γονιμοποίηση, δωρητής σπέρματος/ωαρίων, υιοθεσία, παρένθετη μητέρα. Στο κάτω-κάτω, γονιός δεν είναι αυτός που κυοφορεί και γεννάει ένα μωρό, αλλά αυτός που το μεγαλώνει.

 

Επειδή κι εγώ έκανα τα μωρά μου με εξαιρετικές δυσκολίες και είχα μια εγκυμοσύνη ιδιαίτερα δύσκολη και επικίνδυνη, είχα πριν από σκεφτεί όλα τα πιθανά σενάρια σε περίπτωση που δεν κατάφερνα να τα κυοφορήσω εγώ η ίδια. Μόνο που η οδός της παρένθετης χρειάζεται προσοχή. Για παράδειγμα, εγώ θα ζητούσα η κοπέλα που θα κυοφορούσε το παιδί μου να είναι ήδη μητέρα η ίδια. Θα με φόβιζε η αντίδρασή της στην εγκυμοσύνη της αν δεν το είχε ξανανιώσει πριν και δεν είχε παιδιά η ίδια, η αντίδρασή της επίσης για τους ίδιους λόγους αμέσως μόλις το έφερνε στον κόσμο όταν συναντάς το μωρό που είχες στην κοιλιά σου για πρώτη φορά. Ενδεχομένως και να προτιμούσα κάποια κοπέλα πολύ δική μου, φίλη μου ή της οικογένειάς μου (αν οι ίδιες προσφερόντουσαν), ώστε να μπορώ να "ελέγχω" την εγκυμοσύνη της, ως προς τρόπο που ζει ή τί φάρμακα χρησιμοποιεί ενώ κυοφορεί το παιδί μου. Μπορεί αυτό να ακούγεται καταπιεστικό, αλλά αυτή η γυναίκα θα έχει την αποκλειστική "φροντίδα" του μωρού όσο αυτό μεγαλώνει μέσα της και με κάποιο τρόπο πρέπει να διασφαλιστεί το καλύτερο δυνατό τόσο για εκείνη όσο και για το παιδί.

 

Τώρα, για το αν θα γινόμουν εγώ παρένθετη μητέρα, για ένα πολύ δικό μου ζευγάρι που σημαίνει πολλά για εμένα, μάλλον θα το έκανα. Μιλάω όμως εντελώς υποθετικά γιατί λόγω θεμάτων υγείας δε νομίζω να μπορούσα εύκολα να ξανακυοφορήσω.

 

MarcoPolo, αξίζει το παιδάκι σου να αποκτήσει ένα αδερφάκι (μιλάει ένα μοναχοπαίδι τώρα :) ). Αξίζει και για εκείνο, αξίζει και για εσάς. Σου εύχομαι όποιον τρόπο και αν επιλέξετε, να σας φέρει κοντά στο αποτελεσμα που επιθυμείτε και σύντομα το μικρούλι σας να "παιδεύει" ένα ακόμα πιο μικρούλι :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

marco polo μου δεν ξερω...ειναι πολυ 'θεωρητικη' η ερωτηση για εμενα...σιγουρα δε θα δεχόμουν ποτε να ειμαι η παρενθετη μητερα. Τώρα αν θα προτιμουσα τη λυση να μου χαρισει ένα μωρο μια παρενθετη μητερα, το βρισκω εξαιρετικα δυσκολο. Θα σου έλεγα ότι δεν θα δεχόμουν αλλα μιλάω εκ του ασφαλους έχοντας αποκτησει δυο παιδακια μετα από ευκολες εγκυμοσυνες. Γι αυτο σου λέω δυσκολο.

Αν η παρενθετη ηταν από το οικογενειακό μου περιβαλλον, που της εχω εμπιστοσυνη, ναι. Θα το έκανα νομιζω.

Αν η παρενθετη ηταν ξενη, θα προσεχα αυτο που λεει η Ταρσου να ειχε και άλλα παιδια. Και γενικα θα προσεχα πολυ το νομοθετικό πλαισιο που θα στηριζε αυτη την κινηση...τελικα όσο το σκεφτομαι όλο και πιο θετικη γινομαι.

Καλη επιτυχια σε ό,τι και αν αποφασισεις

Link to comment
Share on other sites

Καρδουλα μου,καλημερα.

 

Αν ειχα ολοκληρωσει τον οικογενειακο προγραμματισμο μου,αν ειχα δηλαδη καταφερει να αποκτησω 4 παιδακια,οπως ελπιζαμε εγω και ο συζυγος μου,πιστευω οτι ναι,θα το εκανα για μια κοπελα.

Λεω αν ειχα καταφερει να αποκτησω τρια παιδακια,γιατι πολυ απλα δεν ξερω εαν θα μπορουσα να το αποχωριστω οταν θα γεννουσα,απο την στιγμη που λαχταρουσα ακομα δυο (τουλαχιστον).

Απο την αλλη,εχοντας μπει εγκυος σε ενα μαιευτηριο και εχοντας φυγει χωρις μωρο,πιστευω οτι γνωριζοντας οτι μια μανουλα απεκτησε ο,τι ποθουσε πιο πολυ,ισως να ηταν πιο ευκολο.

 

Ολα αυτα που σου γραφω,ειναι φυσικα μια θεωρια,μεχρι την πραξη υπαρχει μεγαλη αποσταση.Και εγω δεν ειμαι και πολυ της θεωριας,εχω καταρριψει πολλες.

 

Το θεμα ομως.χαρα μου,δεν ειναι το τι πιστευω εγω πχ.

Ειναι οτι υπαρχουν γυναικες που ειναι διατεθημενες να το κανουν.Οποτε,αν το εχεις σκεφτει καλα και το θες πραγματικα,να το κανεις.

 

Εγω προσωπικα το θεωρω υπεροχο.

 

Οσο για την εμπιστοσυνη,αν εννοεις εαν θα προσεχει η κοπελα κατα την εγκυμοσυνη,νομιζω πως υπαρχουν κανονισμοι για τετοιες περιπτωσεις.Δεν ειμαι σιγουρη,αλλα ετσι νομιζω.

 

Καλα κανεις και το ψαχνεις.

 

Οσο για το θεμα της υιοθεσιας,ηταν ισως η καλυτερη λυση,αλλα ασε,ασε μην συγχιστω,εχει γεμισει ο κοσμος μωρακια που ψαχνουν για οικογενεια και "αυτοι" την γραφειοκρατεια τους και τον χαβα τους :evil:.

 

 

Καλη επιτυχια ο,τι και αν αποφασισεις και σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό, όταν ο παλιός γυναικολόγος μου μού είχε πει ότι αν προχωρούσαμε σε αφαίρεση ενδομήτριου ινομυώματος και γινόταν ζημιά στη μήτρα, θα μου την αφαιρούσε. (τελικά το ινομύωμα αφαιρέθηκε από άλλη γιατρό υστεροσκοπικά και η μήτρα ευτυχώς παρέμεινε στη θέση της). Μέχρι όμως να γίνει αυτό, με είχε κατατρομάξει. Μου είχε πει ότι αφού θα μου άφηνε ωοθήκες θα μπορούσα μόνο μέσω παρένθετης μητέρας να κάνω δικό μου βιολογικά παιδί.

 

Σκεφτόμουν και ξανασκεφτόμουν... πώς να το ζητήσεις αυτό το πράγμα? Και από ποιον? Το πιθανοτερο είναι να έφερνα την εκάστοτε "υποψήφια" παρένθετη σε απίστευτα δύσκολη θέση και να διατάρασσα τη σχέση μου μαζί της, έτσι δεν είναι? Είναι φοβερά δύσκολο να βρεις άνθρωπο να το κάνει αυτό...

 

Σκεφτόμουν ότι πιο εύκολα θα υιοθετούσα ένα παιδάκι παρά θα έβρισκα παρένθετη μητέρα και δεν πιστεύω ότι θα έβρισκα το θάρρος να ζητήσω κάτι τέτοιο. Νομίζω πως στην Ελλάδα δεν έχει ωριμάσει ιδιαίτερα ο θεσμός αυτός. Δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση στο οικογενειακό και φιλικό μου περιβάλλον. Μακάρι τα πράγματα να ηταν διαφορετικά.

 

Όσον αφορά το αν θα γινόμουν εγώ παρένθετη μητέρα? Ναι, αν είχα κάνει το παιδάκι μου, αν αφορούσε μια κοπέλα που την αγαπώ πολύ και αν βεβαιωνόμουν από το σύντροφό μου ότι δεν θα διαταρασσόταν η σχέση μας.

 

Γενικά πιστεύω πως είναι μια πολύ ευγενική πράξη, ανθρώπινη, αλτρουϊστική και πράξη αγάπης. Κάπου διάβασα πως η παρένθετη μητέρα απαγορεύεται να αμοιφθεί χρηματικά για την εγκυμοσύνη αυτή.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!

δεν ειμαι μανουλα,θελω ομως να γινω και πολυ μαλιστα.

οσο για το θεμα της υιοθεσιας τα πραγματα στην ελλαδα ειναι τραγικα!εχω ακουσει στο περιβαλλον μου απιστευτες ιστοριες...ξερω οτι ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.θεωρω οτι το να θες να παρεις μια ψυχουλα και να δωσεις την αγαπη και την οικογενεια που δεν εχει ,ειναι θαυμα,σε κανει πραγματικα γονιο...

παρενθετη μαλλον θα γινομουν για 1-2 ατομα που λατρευω και θα εδινα σχεδον τα παντα γι αυτα.απο τα ιδια ατομα θα το ζητουσα αν χρειαζοταν,χωρις πολλους δισταγμους...αυτο βεβαια δε σημαινει οτι μπορει να γινει μονο ετσι,ομως ειναι καλυτερα σιγουρα και για σενα και για το μωρακι.

ευχομαι ολοψυχα να βρεθει ο τροπος να γινετε 4...και συντομα! ;)

να χαιρεστε την οικογενεια σας,χρονια πολλα και καλα!!!

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας κανει δυο παιδια με πολυ ευκολες εγκυμοσυνες (αν και με υποβοηθηση), και γεννες με επιπλοκες (για μενα) εγω προσωπικα δεν θα γινομουν παρενθετη μητερα (οπως και δεν θα κανω και τριτο παιδι). Απο την αλλη νομιζω οτι δυσκολα θα αφηνα ενα παιδι που ειχε μεγαλωσει μεσα μου. Ειμαι μοναχοπαιδι και ηθελα ο γιος μου να εχει ενα αδελφακι. Σαν μοναχοπαιδι ομως ειμαι πολυ ευχαριστημενη οποτε αν δεν μπορουσα να κανω δευτερο θα εμενα στο ενα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις απαντήσεις παραπάνω ότι είναι μια αλτρουιστική πράξη. Και αν βρεθούν τα κατάλληλα άτομα και προχωρήσει το σχήμα, έχεις ένα δικό σου μωρό στα χέρια.

Παρ' όλα αυτά σε προσωπικό επίπεδο, έχοντας κουραστεί πάρα πολύ από τρεις απανωτές εγκυμοσύνες, που σημειωτέον ήταν "εύκολες", δεν θα γινόμουν παρένθετη μητέρα. Αν μου το ζητούσε μια αδελφή μου, μπορεί να δεχόμουν, αλλά με μεγάλη δυσκολία.

Marco Polo δεν θέλω καθόλου να σε αποθαρρύνω, αλλά αν είχα ήδη ένα παιδί, δεν θα έκανα δεύτερο με παρένθετη μητέρα. Προσωπικά νομίζω ότι η κατάσταση που θα δημιουργείτο θα μου ήταν πολύ δύσκολο να την χειριστώ συναισθηματικά. Θέλει πολύ μεγάλη δύναμη ν' ανταπεξέλθεις, τόσο στο ιατρικό όσο και στο γραφειοκρατικό κομμάτι της διαδικασίας.

Κατ' αρχήν πρέπει να βρεις γυναίκα που να δέχεται να κυοφορήσει το παιδί σου. Ο σύζυγός σου πρέπει να συμφωνεί 100% και να είναι μαζί σου από την αρχή ως το τέλος χωρίς επιφυλάξεις που θα σου σπάνε τα νεύρα. Ουσιαστικά θα έχεις όλη την ταλαιπωρία της εξωσωματικής με λήψη ωαρίων κλπ. Εγώ θα είχα πολύ μπερδεμένα συναισθήματα ευγνωμοσύνης, ζήλιας, υποχρέωσης, ενοχής για τη γυναίκα που θα ήταν έγκυος σε δικό μου μωρό. Επιπλέον θα έχεις να ζητήσεις την άδεια του Δικαστηρίου για να κυοφορήσει η παρένθετη μητέρα, που για να δοθεί γίνονται ιατρικές εξετάσεις σωματικές και ψυχιατρικές τόσο στην υποψήφια παρένθετη, όσο και στο ζευγάρι που επιθυμεί παιδί. Αν η γυναίκα είναι παντρεμένη πρέπει να συμφωνήσει και ο άντρας της. Βέβαια, όλα τα γραφειοκρατικά ξεπερνιούνται αν είσαι αποφασισμένη να ξεπεράσεις όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πολύ ''λεπτό'' θέμα είναι,νομίζω,δεν ξέρω τα συναισθήματα,είναι πολλά.

Θα ήθελα να μη τη γνώριζα την παρένθετη μητέρα,νομίζω θα ήταν πιο εύκολο και για τις δυό μας,όταν ο συναισθηματικός φορτισμός έφτανε στο αποκορύφωμα... Παρένθετη μητέρα;μόνο τον εαυτό μας ξέρουμε;,τα όρια,τις αντοχές μας,η κάθε μία ξεχωριστά...δεν ήρθαν φορές,που είπαμε πω-πω,δεν ήμουν εγώ,πως φέρθηκα έτσι;...

Άκου την καρδιά σου,και εύχομαι όλα να΄ρθουν όπως τα ονειρεύσαι...

φιλιά,

Λένα

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως νομικο πλαισιο υπαρχει πλεον για το θεμα της παρενθετης το ειχα ψαξει και στο παρελθον πριν κανω τον Μαριο γιατι ειχαμε σκεφτει ολες τις πιθανοτητες για να αποκτησουμε παιδι. Ο αντρας μου ειναι παντα διπλα μου και με στηριζει σε ολα και δεν θα ειχε προβλημα για την διαδικασια της παρενθετης η της υοθεσιας. Και περιεργως υπηρχαν προσφορες απο γυναικες που προτειναν να με βοηθησουν αρχικα αλλα δεν ημουν σιγουρη για αυτες.Δεν ηταν ατομα της απολυτης εμπιστοσυνης μου και δεν ημουν σιγουρη αν θα μεναν σταθερες στην αποφαση τους. Γιατι αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη. Απλα μου ειναι πολυ δυσκολο να αποδεχτω οτι δεν θα κανω αλλο παιδι και οτι ο Μαριος δεν θα εχει αδερφακι. Γιαυτο τον λογο ξανασκεφτομαι ολες τις πιθανοτητες. Ειναι πολυ σκληρο να μην μπορεις να κανεις παιδι και εγω το ξερω καλα. Αν ημουν απολυτα υγειης και ειχα γινει μανα θα γινομουνα σιγουρα παρενθετη για καποια που αγαπουσα. Γιατι ειναι η μεγαλυτερη προσφορα που μπορεις να κανεις σε μια γυναικα που δεν μπορει να κυοφορησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θεωρω οτι μανα ειναι εκεινη που μεγαλωνει ενα παιδι, και οχι εκεινη που το γενναει...

 

επισης, κατα τη γνωμη μου, το παιδι ανηκει σ εκεινην που δινει dna, που φερουν τα ιδια κληρονομικα χαρακτηριστικα, και οχι σ εκεινη που το φερνει στη ζωη... (ξαναλεω ομως, οτι μανα ειναι κυριως εκεινη που μεγαλωνει το παιδι)

 

παρ ολα αυτα, δυσκολα θα εμπιστευομουν μια γυναικα για παρενθετη μητερα, για πολλους λογους

 

1. δεν ειμαι σιγουρη πως τελικα, θα μου το εδινε.... μολις το γενναγε, πιθανο να μην ηθελε να το αποχωριστει.. και θα μπλεκαμε νομικα

2.καλως ή κακως θα ειχα βαλει εναν ξενο ανθρωπο στη ζωη μου... θα φοβομουν μη τυχον και εμφανιστει ξαφνικα στο παιδι.... και αντε να εξηγησεις μετα.... κατω απο πιεση, οι εξηγησεις ειναι δυσκολες..

3.το οικονομικο..... δεν ξερω, παιρνουν χρηματα αυτες οι γυναικες?

 

δε νομιζω πως θα προχωρουσα σε μια τετοια ιστορια... θα το πολεμουσα για υιοθεσια

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα μια πολύ δύσκολη απόφαση περισσότερο για το ποια θα είναι η κοπέλα που θα κάνει κατι τετοιο,και για το μετά. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, να την ξέρεις την γυναίκα που θα το κάνει ή να μην την ξέρεις. Θυμάστε το σιριαλ που ειχε παιχτεί σχετικά με αυτό? εμένα προσωπικά με είχε επηρεάσει πάρα πολύ.

Εχω μια γνωστή που δεν μπορεί να κάνει παιδί γιατι η μητρα της είναι πολύ μικρή και δεν θα μπορέσει το εμβρυο να αναπτυχθεί,θελει παρα πολύ ένα παιδί και η αδερφή της της προτεινε να το κάνει αυτή για κείνη.

Προσωπικά εγώ θα το έκανα για έναν πολύ δικό μου ανθρωπο.Και τώρα που εχω αποκτήσει το δίκό μου παιδί ειμαι ακόμα πιο θετική στο να το κάνω.Γιατι οπως λες και εσυ marcopolo είναι η μεγαλύτερη προσφορά που μπορείς να κάνεις σε μια γυναίκα που δεν μπορεί να κυοφορήσει.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Η παρενθετη μητέρα απο ότι ξέρω δεν παίρνει χρήματα, μόνο που οι γονείς πληρώνουν ολες τις εξετάσεις και τη γέννα φυσικά.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Marco polo με προβλημάτισες, παρότι έχω κάνει πολλές φορές τη σκέψη αν θα μπορέσω άραγε να κάνω και δεύτερο παιδάκι δεν πήγε ποτέ το μυαλό μου σε κάποια τέτοια λύση, πάντα σκεφτόμαι ίσως θα έχω μόνο τον Άγγελο. Αλλά και τώρα που το σκέφτομαι μάλλον δεν θα το έκανα περισσότερο γιατί δεν είμαι τόσο δυναμική και αποφασιστική για να ανταποκριθώ σε όλη αυτή τη διαδικασία. Επίσης δεν ξέρω πως γίνεται αυτό στη πράξη αλλά αν είναι όπως τα λέει η Ζέττα ότι θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία των φαρμάκων της εξωσωματικής καθόλου δεν θα ήμουνα διατεθιμένη να το κάνω αλλα πιστεύω πως και εσύ για λόγους υγείας πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά γιατί ο Μάριος σίγουρα περισσότερο από ένα αδελφάκι έχει ανάγκη τη μαμα του. Στη περίπτωση βέβαια που δεν είχα παιδί θα το έβλεπα με άλλο μάτι και ίσως το έκανα. Παρένθετη εγω θα γινόμουνα μόνο αν είχα μία αδελφή που να μην μπορεί αλλιώς να αποκτήσει μωρό ώστε να μπορώ να έχω μαζί του επαφή και να το ζω γιατί δεν θα άντεχα να γεννήσω ένα μωρό και μετά να μην το ξαναδώ ποτέ. Ένα παιδάκι θα ήθελα να υιοθετήσω πάντως είτε μπορούσα να κάνω δεύτερο είτε όχι και τρελένομαι με αυτό το ρημαδοσύστημα και τη γραφειοκρατεία που αφήνουν τόσα μωράκια στα ιδρύματα χωρίς οικογένεια και αγάπη ενώ υπάρχουν τόσες άδειες αγκαλιές που τα λαχταρούν.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκει κολλαω στο ποια ειναι καταλληλη και προθυμη να μου προσφερει αυτο το δωρο. Οσο για το νομικο πλαισιο σε μια νομιμη διαδικασια παρενθετης μητερας τα πραγματα πλεον ειναι ξεκαθαρα. Για να ξεκινησει η διαδικασια πρεπει να γινει ενα δικαστηριο που διασφαλιζει τους βιολογικους γονεις για τα μετεπειτα και απαγορευει καθε οικονομικη συναλλαγη. Αν δεν γινει το δικαστηριο απαγορευεται η διαδικασια της παρενθετης και ειναι παρανομη. Αυτο εγινε τα τελευταια χρονια γιατι παλιοτερα υπηρχε νομικο κενο πανω σε αυτο το θεμα. Αυτο που με απασχολει ειναι ποια θα μπορουσε να ειναι ψυχικα ετοιμη να ανταπεξελθει στην ολη προσπαθεια. Γιατι τα ατομα που μου το προτειναν στο παρελθον δεν μου ενεπνεαν ασφαλεια ως προς την σταθεροτητα της αποφασης τους. Η μητερα μου ειναι μια ασφαλης λυση αλλα εχει περασει το οριο ηλικιας που ζηταει το δικαστηριο για την παρενθετη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην περιπτωση της υιοθεσιας αν ο ενας γονιος εχει καποιο προβλημα υγειας αυτοματως αποκλειεται απο την διαδικασια. Αρα ειναι σχεδον αδυνατον να μας δωσουν παιδακι παροτι πληρουμε τις υπολοιπες προυποθεσεις. Συν το γεγονος οτι εχουμε ηδη ενα μωρο. Αυτα ισχυουν στην νομιμη υοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι γρηγορα να βρεις αυτο που θέλεις.Και αν πάλι δεν κάτσει να μην στεναχωριέσαι γιατι ο θεος σε ευλόγησε με το αντρακι που σου εστειλε.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται ο Μαριος μου να ειναι καλα και ολα τα αλλα θα τα βρουμε. Απλα θα ηθελα ενα δευτερο παιδι για τον ιδιο. Για να εχει εναν δικο του ανθρωπο εκτος απο εμας, και για την ψυχικη του ισορροπια καθως μεγαλωνει με αγαπη και προσοχη στον μεγιστο βαθμο. Ειναι το θαυμα που δεν περιμεναμε να ερθει ποτε και απο μονος του κανει για 5 παιδια η αληθεια ειναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ειμαι ευλογημενη που μου τον χαρισε ο Θεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!

Επειδή και εγώ το έψαξα, όχι τόσο προσωπικά, αλλά έτσι για να ξέρω τι γίνεται, βρήκα ότι σε κέντρα Εξωσωματικής μπορούν να σου βρουν παρένθετη μητέρα. Οπότε ούτε θα χρειαστείς να ψάξεις εσύ η ίδια προσωπικά να βρεις γυναίκαι και όσο για το αν είναι εμπιστοσύνης, την δεσμεύει συμβόλαιο (έτσι λέγεται? Δεν είμαι σίγουρη) που έχει συνάψει με την Κλινική. Το κόστος είναι γύρω στα 30.000 ευρώ και καλύπτει τις εξετάσεις, τον τοκετό και την "αποζημίωσή" της. Και πάλι σου λέω ότι αυτά που γράφω είναι από πρόχειρο ψάξιμο...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Tα εξοδα της διαδικασιας ξερω οτι τα πληρωνεις αλλα χρηματα απαγορευεται να παρει η παρενθετη γιατι αυτοματως ειναι ποινικο αδικημα,γιαυτο γινεται και το δικαστηριο με το ξεκινημα της διαδικασιας. Τωρα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να μην γνωριζεις την παρενθετη. Μπερδεμα η αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί και πιστεύω ότι είναι η πιο υπέροχη, μοναδική και αλτρουιστική πράξη που θα μπορούσε να κάνει κάποια γυναίκα.

Πρώτη φορά το σκέφτηκα, για να βοηθήσω μια φίλη μου. Δεν της το πρότεινα ποτέ αλλά το σκέφτηκα πάρα πολύ.

Δεν έχω παιδιά και την εποχή που το σκεφτόμουν (πριν από 3-4 χρόνια) τελικά κατέληξα στο ότι δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα μόλις το γεννούσα (αν και είναι σαφές πως η παρένθετη δεν έχει καμία επαφή με το παιδί αμέσως μετά τη γέννησή του), πώς θα αισθανόμουν και κατά πόσο θα ήμουν υπεύθυνη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να τρέφομαι σωστά, να μην καπνίζω να μην να μην να μην...... . Υποτιθεται ότι πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος και υπεύθυνος, για να προβείς σε μια τέτοια διαδικασία.

Αποφάσισα να μην το προτείνω καν.

Τελικά πέρασαν τα χρόνια και ήρθε ο καιρός να κάνω δικό μου μωρό και έχω ήδη δυο παλλίνδρομές στο ενεργητικό μου, άρα είναι πολύ δύσκολο να κάνω και δικό μου παιδί, πόσο μαλλον να αναλάβω τέτοια υποχρέωση και ευθύνη.

Αν είχα ολοκληρώσει τον οικογενειακό μου προγραμματισμό, ίσως το έκανα. Πάλι όμως μπορεί να ήμουν κουρασμένη από τις δικές μου εγκυμοσύνες και να μην ήθελα ή ακόμη οι δικές μου υποχρεώσεις (τα παιδιά μου) να μην μου άφηναν τη δυνατότητα να έχω μια ασφαλή εγκυμοσύνη.

Τώρα όσον αφορά το αν θα εμπιστευόμουν εγώ η ίδια μια παρένθετη, για να κυοφορήσει το δικό μου παιδί, η απάντησή μου είναι πάλι αρνητική. Δεν θα εμπιστευόμουν μια άλλη γυναίκα εκτός από την ίδια μου τη μάνα. Θα ήθελα να ελέγχω τη ζωή της, τη διατροφή της, τις συνήθειές της, θα ζούσα διαρκώς στο άγχος, χώρια το άγχος μήπως μου εξαφανιστεί κάποια στιγμή ούσα έγκυος.

Και τέλος, αν η γυναίκα αυτή γεννούσε τελικά το παιδί και μου το έδινε και κάποια στιγμή μου ζητούσε να το βλέπει, εγώ θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση, γιατί δεν θα μπορούσα να χειριστώ τις ανασφάλειές μου σχετικά με το τι σχέση θα αναπτύξει με το παιδί μου, όπως και δεν θα μπορούσα ποτέ να της αρνηθώ να δει το παιδί που θα κυοφορούσε επί εννέα μήνες, οπότε φαύλος κύκλος.

Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι μπορεί και να μην κάνω ποτέ παιδί.

Επίσης, είμαι μοναχοπαίδι και παρόλο που κάποιες φορές νιώθω την έλλειψη αδελφού, ωστόσο σέβομαι την απόφαση της μητέρας μου να μην κάνει δεύτερο παιδί και πορεύομαι όπως ειμαι, στο κάτω κάτω ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία είμαι που δεν έχω αδέλφια.

Επίσης, θέλω να τονίσω ότι ως παιδί ποτέ δεν ένιωσα την έλλειψη αδελφού και ποτέ δεν ζήτησα από τους γονείς μου αδελφάκι.

Αυτά άρχισα να τα σκέφτομαι αφού τελείωσα το Λύκειο, ότι δηλ. θα ήταν ωραία να έχω αδέλφια, μέχρι τότε ούτε που το είχα σκεφτεί ποτέ.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολες αποφάσεις...

Σαν ιδέα ίσως το ζητούσα. Αν θα το έκανα... μμ δεν ξέρω... αλήθεια δύσκολο. Έχοντας γνωρίσει το πώς είναι να μεγαλώνει ένα παιδί... ο αποχωρισμός, μου φαίνεται βαρύς!

 

Σίγουρα όμως... 100% θα το έκανα για το παιδί μου! Αν το παιδί μου, ζητούσε κάτι τέτοιο, σίγουρα θα το έκανα για εκείνο! Εκεί θα ήμουν σίγουρη πως δε θα σκεφτόμουν να κρατήσω το μωρό του παιδιού μου. Από την άλλη θα ήξερα πως με έναν διαφορετικό τρόπο θα ήμουν κοντά του, χωρίς να διαταρράσσω πραγματικά την ισορροπία.

 

 

Κάποιες περιπτώσεις που έχω ακούσει για παρένθετη μητέρα, αφορούν μητέρα - κόρη. Δηλαδή η γιαγιά να κυοφορεί το εγγόνι της. Νομίζω πως σε αυτό το δεσμό βρίσκεται η αντίστοιχη δόση αυτοθυσίας για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση της υοθεσιας αν ο ενας γονιος εχει καποιο προβλημα υγειας αυτοματως αποκλειεται απο την διαδικασια. Αρα ειναι σχεδον αδυνατον να μας δωσουν παιδακι παροτι πληρουμε τις υπολοιπες προυποθεσεις. Συν το γεγονος οτι εχουμε ηδη ενα μωρο. Αυτα ισχυουν στην νομιμη υοθεσια.

 

Δεν μπορεί να υιοθετήσει μόνο ο άλλος γονιός? αυτός που δεν έχει πρόβλημα υγείας? Νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να γίνει υιοθεσία από το ζευγάρι από κοινού. Με κάθε επιφύλαξη.

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Tο να υιοθετησει ο ενας γονιος ειναι ακομα πιο δυσκολο. Προηγουνται οικογενειες που πληρουν ολες τις προυποθεσεις και ακομα και αυτες περιμενουν χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Ιολη πριν κανω τον Μαριο ειχα ακουσει απο πολλους γιατρους οτι δεν γινεται να κανω παιδι. Παρολαυτα μετα απο πολλα ψυχολογικα σκαμπανεβασματα αποφασισα οτι εγω θα εκανα παιδι με οποιοδηποτε τροπο. Μονη μου, με παρενθετη, με υιοθεσια με οποιον τροπο κι αν τα καταφερνα. Το ειχαμε συζητησει και αποφασισει με τον αντρα μου να προσπαθησουμε να κυοφορησω μια και μοναδικη φορα και αν δεν πηγαινε οπως θελαμε μετα θα περναγαμε στις επομενες λυσεις. Ο οργανισμος μου ευτυχως αντεξε μεχρι τον 7ο μηνα και μετα κατερρευσα αλλα ευτυχως το παιδι ηταν βιωσιμο. Ακομα ομως και αν δεν πηγαινε καλα παλι θα βρισκαμε τροπο. Ηταν ονειρο ζωης και παλεψα πολυ για το αποκτησω. Μην το βαζεις κατω, μανουλα θα γινεις αργα η γρηγορα, αυτο να σκεφτεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...