Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φύλο στην 17η εβδομάδα...


Recommended Posts

πόσο σίγουρο ειναι;

στην αυχενικη μου ειπαν 80% κορίτσι...

η επομενη εξεταση στην 14η εβδομάδα μας ειπαν οτι ακομα φαίνεται για κορίτσι...

 

βασικά απο αυριο μπαίνω στην 18η εβδομάδα..

σήμερα λοιπον ο γιατρος μας λέει ακομα κοριτσακι, αλλα δεν μας το επιβεβαιωσε 100%, αν και καποια στιμή μας λεει εντάξει κορίτσι ειναι......ο γιατρός έχει επίσης πολυ καινούργιο μηχανημα...

μας ειπε οτι τα κορίτσια τα επιβεβαιώνουμε στην β επιπέδου...

στον γιο μου ήταν σίγουροι ολοι οι γιατροι απο την 12η εβδομάδα...

 

θέλαμε να ανακοινώσουμε την εγκυμοσύνη τα χριστουγεννα και να λέγαμε και το φύλο...αλλα συγκρατιέμαι... και αν μας βγεί αγόρι;(δεν έχω πρόβλημα , αν και θελω πολυ ενα κοριτσάκι...)

 

επίσης το μωρό ειναι 1,5 εβδομάδα επάνω σε μέγεθος... σε ολες τις μετρήσεις, ποδια κοιλια κεφάλη ειναι συν μια εβδομάδα και παραπάνω...αυτο δεν παίζει ρόλο;

 

αχ..ίσως ειναι απο τις πιο χαζές ερωτησεις που θετω στο φορουμ, αλλα εχω μια αγωνία για το φύλο

λετε να αλλάξει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιστεύω ότι αν στη 17η εβδομάδα πια φαίνεται να είναι κοριτσάκι, τότε κοριτσάκι θα παραμείνει. Εμένα στην κόρη μου από την αυχενική (11μιση εβδομάδων) είχε φανεί ότι κατά πάσα πιθανότητα (τότε μου έδιναν ένα 60%) είναι κοριτσάκι και όντως ήταν.

Όπως και νά 'χει, εύχομαι να είναι ένα υγιές μωρό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια και εμείς στη β' επιπέδου το σιγουρέψαμε! Ξεκινήσαμε με την αυχενική και ποσοστό 70%, ακολούθησε ένας ακόμα υπέρηχος "μάλλον κοριτσάκι" και τελικά στη β' επιπέδου έγινε 100%... Έπρεπε να κάνω άλλον ένα, όμως, για να πειστώ 100%, χεχεχε!!!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για τη Β' επιπέδου ξέρω ότι το σιγουρεύουν. Όχι ότι δε γίνονται και λάθη. Η κουνιάδα μου, της λέγανε κορίτσι και 2 βδομάδες πριν γεννήσει της είπαν οτι τελικά είναι αγόρι. Μιας γνωστής μας, της το βγάζανε αγόρι, μάλιστα είχαν δει και τα "διακοσμητικά" του, πήγε η κοπέλα κι έφτιαξε όλο το δωμάτιο γαλάζιο και γέννησε κορίτσι. Γερό νά'ναι μόνο. :)

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, καλημερα και αο εμενα. ειμαι στην 22 εβδομαδα με τελευταια εξεταση στην 20 εβδομαδα, οπου ολα εδειχναν και σε μενα μαλλον κοριτσι, ακουω το ιδιο ακριβως απο την αυχενικη διαφανεια. περιμενω τωρα τη β επιπεδου οπου ελπιζω να εχει καλη θεση για να ξερουμε τι να ονειρευομαστε, ροζ ή γαλαζιο. οχι οτι με νοιαζει, γερο να ειναι πανω απο ολα, αλλα πιο πολυ για να προετοιμαζομαι με τις αγορες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κι από μένα. πολλοί γιατροί δεν το ρισκάρουν να πουν το φύλο πριν την β' επιπέδου (και καλά κάνουν). Βέβαια η 17η εβδομάδα είναι αρκετά κοντά στην 22η, οπότε ίσως να είναι κορίτσι. Σκέφτομαι ότι αν ήταν αγόρι θα φαινόταν καθαρά, κάτι θα εξείχε!!

Καλά χριστούγεννα σε όλες!!! και καλή πορεία στις εγκυμοσύνες μας!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο μενα , και καλες γιορτες να εχουμε. εμενα και ο γιατρος μου αλλα και ο γενετιστης που εκανα την αυχενικη μου ειπαν αγορακι.ειχε στηθει κανονικοτατα με ανοιχτα ποδαρακια και τα ειδαμε τα ......μπουμπουκακια του.Γερα να ειναι πανω απο ολα ....και οτι θελει ας ειναι.:P

dev176pr___.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, εμείς κ στις τρεις κόρες μας μάθαμε το φύλο πάρα πολύ νωρίς (σε μία μάλιστα στον πρώτο απλο υπέρηχο). τους υπέρηχους τους κάναμε στο ιασώ!!! στα κοριτσάκια διαφέρει κ ο χτύπος της καρδούλας τους, νομίζω είναι πιο γρήγορος απο τα αγοράκια!!

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

στη 17 εβδομαδα ακριβως μου ειπε για την κορη μου το φυλο και μετα δεν αλλαξε, ουτε μου ειπε οτι δεν ειναι σιγουρο. οταν το ειχε δει στην 15 μου ειπε δεν ηταν σιγουρος και θα μου ελεγε την αλλη φορα ομως τη 17η μου το ανακοινωσε κανονικα.! με το καλο και γερο μωρο....!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για "τεχνικους" λογους το κοριτσι επιβεβαιωνεται με απολυτη σιγουρια μονο στη β επιπεδου. Και αυτο γιατι το πεος μπορει λανθασμενα να φανει ως κλειτοριδα στον 4ο μηνα.

Ενω οταν προκειται για αγορι τα πραγματα ειναι πιο σιγουρα απο τον 4ο.

Σε καθε περιπτωση μονο στο β επιπεδου εισαι απολυτως βεβαιη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας παντως στην 16η εβδομαδα μας ειπε 80% αγορι. Ειδε και μας εδειξε και το "εργαλειο", ομως στην β επιπεδου μας βγηκε κοριτσαρος! Μονο στην β επιπεδου μπορεις να εισαι σιγουρος τελικα! Γερο να'ναι βεβαια. Αυτο μετραει πανω απ'ολα.

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εμένα στην 14η εβδομάδα μου είπε ότι μάλλον είναι αγόρι...Αλλά είναι αρκετά νωρίς,οπότε μου είπε αν θέλω να κάνω κολπικό υπέρηχο για να το εξακριβώσει.Όπως κι έγινε...

Είχε μπλεχτεί ανάμεσα στα πόδια της μπέμπας ο ομφάλιος λώρος,και έκανε μια σκιά σαν τυρογαριδάκι...Βέβαια,η ιδέα του αγοριού μας έμεινε μόνο 2-3 λεπτά,γιατί με τον κολπικό είδε ότι είναι κορίτσι,και μας είπε ότι είναι κορίτσι κατά 80%,πράγμα που επιβεβαιώθηκε στην β' επιπέδου,στις 21 εβδομάδες.Μόνο σε αυτήν την εξέταση μπορείς να είσαι σίγουρη 100%.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εμένα στην 14η εβδομάδα μου είπε ότι μάλλον είναι αγόρι...Αλλά είναι αρκετά νωρίς,οπότε μου είπε αν θέλω να κάνω κολπικό υπέρηχο για να το εξακριβώσει.Όπως κι έγινε...

Είχε μπλεχτεί ανάμεσα στα πόδια της μπέμπας ο ομφάλιος λώρος,και έκανε μια σκιά σαν τυρογαριδάκι...Βέβαια,η ιδέα του αγοριού μας έμεινε μόνο 2-3 λεπτά,γιατί με τον κολπικό είδε ότι είναι κορίτσι,και μας είπε ότι είναι κορίτσι κατά 80%,πράγμα που επιβεβαιώθηκε στην β' επιπέδου,στις 21 εβδομάδες.Μόνο σε αυτήν την εξέταση μπορείς να είσαι σίγουρη 100%.:roll:

 

και εμένα έκανε κολπικο και μας ειπε κοριτσακι, αλλα μετά μου λεει θα το επιβεβαιώσουμε στην β επιπέδου... λογικά φαινεται καλυτερα στο κολπικο ε;

σιγουρα να ειναι γερό το μωράκι...δεν το συζητώ!... βασικά θα ηρεμήσω μετά την β επιπέδου...τοτε θα πάρω ανασα...

 

κορίτσια ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ και με το καλο, να τα κρατησουμε τα μωρακια μας αγκαλιτσα!

Link to comment
Share on other sites

εμένα στην αυχενική είδε αμέσως το φύλο και έπεσε μέσα. σίγουρα γίνονται και λάθη. εντάξει, μη βιαστείς να πάρεις ρούχα, περίμενε λίγο

 

ρε συ, λες να το θέλω για τα ρουχα;;;;! αν ειναι δυνατόν!

απλα θελαμε να ανακοινωσουμε την εγκυμοσύνη μου στην οικογενεια τα Χριστουγεννα και να λεγαμε το φύλο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε συ, λες να το θέλω για τα ρουχα;;;;! αν ειναι δυνατόν!

απλα θελαμε να ανακοινωσουμε την εγκυμοσύνη μου στην οικογενεια τα Χριστουγεννα και να λεγαμε το φύλο..

 

Εγω παντως ηθελα και για τα ρουχα παντως και δεν ντρεπομαι:P

Ειχαμε τετοια χαρα με τον αντρα μου που θα καναμε κοριτσι που δεν κρατιομασταν.

Περιμεναμε πως και πως να μας πει οτι ειναι κοριτσι για να ξεχυθουμε στα μαγαζια με τα ροζ!

Ανθρωπινο ειναι μωρε..

Το κακο για μενα ειναι να σου πουνε οτι εχεις το αντιθετο απο αυτο που ηθελες και να στενοχωρηθεις.

Αυτο ειναι αχαριστια.

Αλλα να εχεις καποια προτιμηση δεν ειναι και εγκλημα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ηθελα και για τα ρουχα παντως και δεν ντρεπομαι:P

Ειχαμε τετοια χαρα με τον αντρα μου που θα καναμε κοριτσι που δεν κρατιομασταν.

Περιμεναμε πως και πως να μας πει οτι ειναι κοριτσι για να ξεχυθουμε στα μαγαζια με τα ροζ!

Ανθρωπινο ειναι μωρε..

Το κακο για μενα ειναι να σου πουνε οτι εχεις το αντιθετο απο αυτο που ηθελες και να στενοχωρηθεις.

Αυτο ειναι αχαριστια.

Αλλα να εχεις καποια προτιμηση δεν ειναι και εγκλημα.

 

οταν έχασα το μωράκι μου, (τοτε ολοι μου ελεγαν κορίτσι κορίτσι να ειναι) ειχα πει στην Παναγία αν ήταν αγοράκι το θελω πισω...

απέκτησα τον Πετρο!

αυτη η εγκυμοσύνη ήρθε αναπαντεχα και ενιωσα πολυ ευλογημένη που ξαναέμεινα παλι εγκυος!..

αυτα τα γραφω επιβεβαιώνοντας αυτο που γράφεις... οτι δεν ειναι εγκλημα να εχεις προτίμηση και αν αποκτησεις το αντιθετο, δεν θα σκασεις κιολας!..αλοιμονο!..

απορώ γιατι γύρισε ετσι η συζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

happy-belly με το καλο σου ευχομαι κουκλα μου και οτι να ναι γερο να ναι πανω απο ολα.ολα τα μωρακια που ερχονται ειναι καλοδεχουμενα.δεν το εχετε ανακοινωσει ακομη στην οικογενεια???δεν φαινεται η κοιλιτσα σου???α εμενα το καταλαβαν ολοι απο τον 2ο μηνα!!!ειχα αναγουλες και φοβομουν πολυ τα σιναχομενα ατομα και ετσι το ειπα νωρις νωρις.

παντως αν μεχρι την 18βδομαδα ο γιατρος δεν λεει με συγουρια το φυλλο κατα 90% να ειναι κοριτσακι γιατι στα αγορακια κατι εξεχει βδομαδες πριν...

dev176pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω με την κοιλια που κανω στις εγκυμοσυνες το καταλαβαινουν σχεδον πριν κανω το τεστ:P

 

Βρε happybelly πλακα σου εκανα προς χαλαρωση:P

τι πως γυρισε η κουβεντα...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμας στην 17η περιπου μας ειπε για αγορι...

τωρα περιμενουμε την β-επιπεδου να το επιβεβαιωσουμε!!!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κορίτσια καλημέρα εμένα μου είπε στην 15 εβδομάδα οτι εχω αγόρι υπάρχει περίπτωση λάθους επειδή έχω ήδη ένα αγοράκι είχα το ενστικτο ότι αυτή την φορά είναι κορίτσι!!! έτυχε σε καμμία να της πουν αγόρι και να βγεί κορίτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια! Στην κορη μου μεχρι την Β επιπεδου μας λεγανε οτι 80% αγορι. Αλλα στην Β επιπεδου μου ειπαν κοριτσι και ετσι ηταν! Τωρα ειμαι 17 εβδομαδων και ακομα δεν ξερω αν ειναι κοριτσι η αγορι! Να σας πω την αληθεια εγω μεχρι να παρω την κορη μου αγγαλια δεν επερνα τιποτα 100%. εχω τοσους φιλους που τους ειπαν το ενα κ τους βγηκε το αλλο. Να εισαστε παντα ετοιμη! Ευχομαι σε ολες να πανε ολα καλα και συντομα να κρατατε στην αγγαλια σας τα αγγελουδια σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας κοριτσια.Εμενα ο γιατρος μου ειπε στην 12 εβδομαδα στην εξεταση που καναμε αυχενικη διαφανεια μου ειπε αγορι ειναι,λετε να αλαξει τιποτα?

 

την κορη μου στην αυχενικη και με συγχρονο μηχανημα μου την ειχε βγαλει αγορι και τελικα 19 εβδομαδων μου ειπε οτι ειναι κοριτσι:P

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

και μενα ο γιατρος στην αυχενικη μου ειχε πει κοριτσι.στην πορεια οταν πηγαμε για υπερηχο τη 15η βδομαδα μασ ειπε αγορι.χθες που ξαναπηγα για υπερηχο μου ειπε αγορι. τι να πει κανεις.....θα δειξει σιγουρα στο β επιπεδου

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...