Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική-Χορήγηση φαρμάκων από το ΙΚΑ


BOXER72

Recommended Posts

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ . ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 410
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα κλεισεις ραντεβου με την επιτροπη του ικα και θα σου δωσουν απο εκει ενα χαρτι το οποιο θα το κρατησεις και για επομενες φορες.μετα ο γιατρος σου θα σου γραφει τα φαρμακα και θα πηγαινεις στον γιατρο του ικα για να σου τα γραφει και εκεινος.απο εκει θα σου πουνε τι θα παρεις απο οποιοδηποτε φαρμακειο και τι θα παρεις απο συγκεκριμενο(γιατι καποια φαρμακα πολυ ακριβα δεν τα εχουν ολα τα φαρμακεια).επειδη μπορει να σε μπερδευω κιολας με αυτα που σου γραφω μπορει να σε βοηθησει και ο γυναικολογος σου.σιγουρα ξερει καλυτερα την διαδικασια στο μερος που εισαι.εγω τουλαχιστον αυτη την διαδικασια ακολουθησα.αληθεια απο που εισαι?;)

αν θες κατι ρωτα.ειμαστε εδω!!!:D

καλη επιτυχια

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω είναι από το site του ΙΚΑ και όλες οι διαδικασίες είναι σωστές.

 

Διαδικασίες

 

H ασφαλισμένη θα πρέπει να προσφύγει σε γυναικολόγο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για έλεγχο των προϋποθέσεων και σχηματισμό του σχετικού φακέλου για παραπομπή σε ειδική επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης. Η ειδική επιτροπή θα εγκρίνει τελικά την ένταξη της ασφαλισμένης σε πρόγραμμα εξωσωματικής Γονιμοποίησης.

 

Οι Επιτροπές εξωσωματικής Γονιμοποίησης είναι δύο για όλη την Ελλάδα.

 

 

 

  • 1η Επιτροπή εξωσωματικής ΑΘΗΝΑΣ ( Πλ. Θεάτρου 18- Αθήνα τηλ.:210-3222923).
    Καλύπτει όλες τις ασφαλισμένες εκτός εκείνων της Β. Ελλάδας.
  • 2η Επιτροπή εξωσωματικής ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ(Ιατρεία Αγ.Δημητρίου:
    Ίωνος Δραγούμη 61 Θεσσαλονίκη τηλ.:2310-235928).
    Καλύπτει τις ασφαλισμένες της Β. Ελλάδας.

 

Γ. Δικαιολογητικά για την επιτροπή

 

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται από την Επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης είναι:

 

Παραπεμπτικό (προς την επιτροπή) από γυναικολόγο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και υποβολή του συνημμένου ειδικού εντύπου, αφού προηγηθεί έλεγχος των εξετάσεων που αναφέρονται σ' αυτό από τον γυναικολόγο του Υποκαταστήματος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στο οποίο υπάγεται η ασφαλισμένη.

 

Βιβλιάριο υγείας με ασφαλιστική ικανότητα και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

 

Αστυνομική ταυτότητα.

 

Δύο πλήρη σπερμοδιαγράμματα του συζύγου που πρέπει να έχουν γίνει με μεσοδιάστημα 3 μηνών το ένα από το άλλο και το ένα τουλάχιστον να έχει γίνει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και τα δύο σπερμοδιαγράμματα θα πρέπει να υπογράφονται από ιατρό μικροβιολόγο- βιοπαθολόγο ή και βιολόγο, αλλά όχι από ιατρό γυναικολόγο του κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης.

 

Σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος, εκτός περιπτώσεων με σπέρμα κάτω του 1.000.000/ml έως και αζωοσπερμία, απαιτείται ιατρική γνωμάτευση ενδοκρινολόγου ή ουρολόγου για τα πιθανά αίτια της νόσου, η θεραπευτική προσπάθεια που έγινε και αν αυτή είχε και ποια αποτελέσματα.

 

Μία σαλπιγγογραφία, η οποία πρέπει να έχει γίνει μέσα στην τελευταία 5ετία, ή εναλλακτικά, γνωματευμένη λαπαροσκόπηση και υποβάλλεται μαζί με το εξιτήριο του νοσοκομείου ή της κλινικής που έγινε, ή με την ένδειξη της νοσοκομειακής περίθαλψης στο βιβλιάριο υγείας και γενικά σε έντυπο σφραγισμένο από κρατικό ή ιδιωτικό νοσηλευτήριο.

 

Χωρίς σαλπιγγογραφία, ή λαπαροσκοπική έκθεση δεν γίνεται δεκτή η αίτηση της ενδιαφερόμενης. Εννοείται ότι σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστά η υστεροσκόπηση την σαλπιγγογραφία η την λαπαροσκόπηση.

 

Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, δεν απαιτείται σπερμοδιάγραμμα και βέβαια σε περίπτωση αποδεδειγμένης με νοσηλεία άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται ούτε σαλπιγγογραφία.

 

Υπερηχογράφημα τελευταίου εξαμήνου με έκθεση υπογεγραμμένη από γυναικολόγο ή ακτινολόγο.

 

Η επιτροπή έχει δικαίωμα να ζητήσει επιπλέον εξετάσεις στις εξής περιπτώσεις:

 

 

 

  • Σε περιπτώσεις ανωμαλιών ή ευρημάτων από την ενδομητρική κοιλότητα (βάσει της σαλπιγγογραφίας), οπότε απαιτείται υστεροσκόπηση ή θεραπεία και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες, δηλαδή μετά την αποκατάσταση του προβλήματος.
  • Σε ενδομητριωσικές κύστες μεγαλύτερες των 3 εκ., οπότε απαιτείται να προηγηθεί της εξωσωματικής θεραπευτική αντιμετώπιση και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες.
  • Απαραιτήτως, σε όλες τις ασφαλισμένες άνω των 39 ετών, απαιτείται έλεγχος FSH,E2,PRL 2ης - 6ης ημέρας κύκλου, που να έχει διενεργηθεί από εργαστήριο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή Κρατικού Νοσοκομείου, ή ιδιωτικό εργαστήριο, υπογεγραμμένος από μικροβιολόγο.

 

Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις, κάθε γυναίκα δικαιούται να υποβληθεί στη μέθοδο, μέχρι τέσσερις φορές συνολικά και ανά τετράμηνο τουλάχιστον.

 

Οι εξετάσεις που αναφέρει ότι πρέπει να γίνουν στο ΙΚΑ, δεν είναι όντως αναγκαίο να γίνουν εκεί, δέχονται και από εξωτερικά ιατρεία.

 

Τα φάρμακα χορηγούνται από τα Φαρμακεία του Ιδρύματος και συγκεκριμένα:

 

 

 

  • Από το Κεντρικό Φαρμακείο (Αγ. Κων/νου 16-18, Αθήνα, τηλ.: 210-5200022, 5222605)
  • Από το Ογκολογικό Νοσοκομείο (Ασωπίου 4 & Παράσχου, Γκύζη, τηλ.: 210-6495236 & 210-6495237 - 6495246)
  • Από το Β΄ Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης (Νικ.Πλαστήρα 22, Ν. Κρήνη, τηλ.:2310-465892 & 2310-451241 - 9 (τηλ.κέντρο), εσωτ. 1643)

Καλή επιτυχία να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις, κάθε γυναίκα δικαιούται να υποβληθεί στη μέθοδο, μέχρι τέσσερις φορές συνολικά και ανά τετράμηνο τουλάχιστον

 

Ηθελα να ρωτήσω: πού καταγραφονται οι φορές για το πότε έχουμε κανει εξωσωματική; Στα φαρμακα που μου έγραψε ο γιατρός του ΙΚΑ δεν καταγραφηκε πουθενα από τον γιατρο ότι έγραψα φαρμακα. Μήπως κρατούν αρχείο στο φαρμακείο;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις, κάθε γυναίκα δικαιούται να υποβληθεί στη μέθοδο, μέχρι τέσσερις φορές συνολικά και ανά τετράμηνο τουλάχιστον

 

Ηθελα να ρωτήσω: πού καταγραφονται οι φορές για το πότε έχουμε κανει εξωσωματική; Στα φαρμακα που μου έγραψε ο γιατρός του ΙΚΑ δεν καταγραφηκε πουθενα από τον γιατρο ότι έγραψα φαρμακα. Μήπως κρατούν αρχείο στο φαρμακείο;

 

μεσα στο βιβλιαριο σου η επιτροπη γραφει αριθμο πρωτ. και ημερομηνια και διπλα αναφερει οτι ειναι η πρωτη προσπαθεια, μετα και στο φαρμακειο του ικα βαζουνε σφραγιδα κατω απ΄αυτους και γραφουν και αυτοι πρωτη προσπαθεια.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι αληθεια??? Εντελλως τυχαια, στη σελιδα του ΕΟΠΥΥ, ειδα οτι πλεον (απο 15/2) τα φαρμακα υψηλου κοστους, μαζι και της εξωσωματικης που μας ενδιαφερει, θα διατιθενται πλεον απο το Φραμακειο ΙΚΑ της Ν. Ιωνιας και οχι απο αυτο των Αμπελοκηπων (Παρασχου). Περναω επιτροπη την επομενη βδομαδα και τρομαξα να μαθω που ειναι το Κεντρικο Φαρμακειο στους Αμπελ/πους(δεν ειμαι απο Αθηνα)! Τωρα το αλλαξαν?!! Γνωριζει καποια κατι? Καποιο τηλ αυτου στη Ν. Ιωνια, που θελω να το τσεκαρω? Θα ειμαι Αθηνα για 3 μερες μονο λογω επιτροπης!

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια??? Εντελλως τυχαια, στη σελιδα του ΕΟΠΥΥ, ειδα οτι πλεον (απο 15/2) τα φαρμακα υψηλου κοστους, μαζι και της εξωσωματικης που μας ενδιαφερει, θα διατιθενται πλεον απο το Φραμακειο ΙΚΑ της Ν. Ιωνιας και οχι απο αυτο των Αμπελοκηπων (Παρασχου). Περναω επιτροπη την επομενη βδομαδα και τρομαξα να μαθω που ειναι το Κεντρικο Φαρμακειο στους Αμπελ/πους(δεν ειμαι απο Αθηνα)! Τωρα το αλλαξαν?!! Γνωριζει καποια κατι? Καποιο τηλ αυτου στη Ν. Ιωνια, που θελω να το τσεκαρω? Θα ειμαι Αθηνα για 3 μερες μονο λογω επιτροπης!

 

ΜΠΡΑΒΟ βρε Κατ! Ευτυχώς που το είδες. Προφανώς έχει αλλάξει. Το κοίταξα και ναι, είναι ξεκάθαρο:

"Επισημαίνεται ότι τα φάρμακα για εξωσωματική γονιμοποίηση ή πρόκληση

ωοθυλλακιορηξίας που περιλαμβάνονται στον ανωτέρω πίνακα παύουν να

διατίθενται από το Παράρτημα Κεντρικού Φαρμακείου-Αμπελόκηποι και θα

διατίθενται πλέον από το Παράρτημα Κεντρικού Φαρμακείου Ν.Ιωνία

(Αλ.Παναγούλη 91, Τ.Κ. 142-34 Ν.Ιωνία) και από Παράρτημα Κεντρικού

Φαρμακείου-Ρέντη (Πειραιώς 167) για την περιοχή του νομού Αττικής."

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ βρε Κατ! Ευτυχώς που το είδες. Προφανώς έχει αλλάξει. Το κοίταξα και ναι, είναι ξεκάθαρο:

"Επισημαίνεται ότι τα φάρμακα για εξωσωματική γονιμοποίηση ή πρόκληση

ωοθυλλακιορηξίας που περιλαμβάνονται στον ανωτέρω πίνακα παύουν να

διατίθενται από το Παράρτημα Κεντρικού Φαρμακείου-Αμπελόκηποι και θα

διατίθενται πλέον από το Παράρτημα Κεντρικού Φαρμακείου Ν.Ιωνία

(Αλ.Παναγούλη 91, Τ.Κ. 142-34 Ν.Ιωνία) και από Παράρτημα Κεντρικού

Φαρμακείου-Ρέντη (Πειραιώς 167) για την περιοχή του νομού Αττικής."

 

Ε, Θα μας τρελλανουν τελειως! :mad:Καλα δεν ηταν στην Παρασχου, τι θελανε κ τ αλλαξαν τωρα?? Κ τελικα σε ποιο απο τα 2 θα παμε, στης Ν. Ιωνιας ή στου Ρεντη? :?

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Korιτσια τα φωτα σας. Χρειάζομαι συμπληρωματική δόση γκοναλ γιατί οι 3000 μοναδες δεν επαρκούν. Μπορεί ο άντρας μου να τις γραψει στο δικό του όνομα γιατί απ΄ ότι διάβασα και στους άντρες χορηγείται σε κάποιες περιπτώσεις. Το΄ χει κάνει καμία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Korιτσια τα φωτα σας. Χρειάζομαι συμπληρωματική δόση γκοναλ γιατί οι 3000 μοναδες δεν επαρκούν. Μπορεί ο άντρας μου να τις γραψει στο δικό του όνομα γιατί απ΄ ότι διάβασα και στους άντρες χορηγείται σε κάποιες περιπτώσεις. Το΄ χει κάνει καμία;

 

μου ειχε πει ο φαρμακοποιος οτι για να τα γραψει στον συζηγο η αιτια πρεπει να ειναι κατι πολυ σοβαρο οπως καρκινος (μακρυα απο εμας) ή κατι τετοιο οποτε δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο.ρωτα ομως και εναν ουρολογο -ανδρολογο.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Φεβρουαριο 3000 γκοναλ για πρόκληση ωορρηξίας. Ξερετε πότε μπορώ να περάσω από επιτροπή; 4 μήνες μετά; Θα είναι η πρώτη φορά.

 

Αφού θα περάσεις πρώτη φορά η Επιτροπή δεν θα ξέρει τι έχεις κάνει πριν και πότε, οπότε δεν έχει σημασία...φαίνεται στο βιβλιάριό σου ότι τα πήρες για σπερματέγχυση? αν ναι, η σπερματέγχυση δεν έχει σχέση με την Επιτροπή Εξωσωματικής, έτσι δεν είναι? Οπότε πάλι δεν πρέπει να περιμένεις 4μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Korιτσια τα φωτα σας. Χρειάζομαι συμπληρωματική δόση γκοναλ γιατί οι 3000 μοναδες δεν επαρκούν. Μπορεί ο άντρας μου να τις γραψει στο δικό του όνομα γιατί απ΄ ότι διάβασα και στους άντρες χορηγείται σε κάποιες περιπτώσεις. Το΄ χει κάνει καμία;

 

Δεν ζητάς από καμία κοπέλα στα forum μήπως έχει να τελειώνεις και να μην μπλέκεις?

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα περάσεις πρώτη φορά η Επιτροπή δεν θα ξέρει τι έχεις κάνει πριν και πότε, οπότε δεν έχει σημασία...φαίνεται στο βιβλιάριό σου ότι τα πήρες για σπερματέγχυση? αν ναι, η σπερματέγχυση δεν έχει σχέση με την Επιτροπή Εξωσωματικής, έτσι δεν είναι? Οπότε πάλι δεν πρέπει να περιμένεις 4μηνο.

 

Nai φαίνεται. Μου έγραψαν σε μια σελίδα του βιβλιαρίου ό,τι φαρμακα πηρα. Γι΄ αυτό αναρωτιέμαι για την επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού θα περάσεις πρώτη φορά η Επιτροπή δεν θα ξέρει τι έχεις κάνει πριν και πότε, οπότε δεν έχει σημασία...φαίνεται στο βιβλιάριό σου ότι τα πήρες για σπερματέγχυση? αν ναι, η σπερματέγχυση δεν έχει σχέση με την Επιτροπή Εξωσωματικής, έτσι δεν είναι? Οπότε πάλι δεν πρέπει να περιμένεις 4μηνο.

 

 

Κορίτσια κουίζ:

 

Ήμουν ΟΠΑΔ μέχρι 31/12/2011 οκ?

Στις 15/12/2011 πήρα τα φάρμακα για την προσπάθεια που έκανα τώρα ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.

 

Για τη 2η προσπάθεια χρειάζομαι επιτροπή, αυτό είναι ξεκάθαρο.

Πότε?

4 μήνες τουλάχιστον μετά την ημερομηνία λήψης φαρμάκων της πρώτης φοράς, όπως αυτή προκύπτει από το βιβλιάριο. ("γατόνια" οι της επιτροπής, όλα τα ψάχνουν...)

 

Ερώτηση πιο δύσκολη:

Ποιος και με τι δικαιολογητικά θα με αποζημιώσει για την ωοληψία?

(50 ευρώ δικαιούμαι, τόσο πήρε (φανερά) το Δημ. Νοσοκομείο που την έκανα, εμβρυομεταφορά δεν υπήρξε, καθώς ατυχήσαμε...)

2 μέρες έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να εξηγώ ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΑΡΤΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ γιατί δεν το χρειαζόμουν στις 15/12/2011...

Τεσπά, μου είπαν να καταθέσω τα δικαιολογητικά μου στον ΥΠΑΔ κ βλέπουμε.

 

Επόμενη ερώτηση:

Αν, λέμε τώρα, καταφέρουμε με φυσικό κύκλο, ή με τροποποιημένο φυσικό να έχουμε καλές προϋποθέσεις για εξωσωματική και την επιχειρήσουμε, θα πρέπει να έχουμε πάλι χαρτί επιτροπής για να αποζημιωθούμε τα 350 που δικαιούμαστε?

Δηλαδή θα πρέπει να περάσουμε επιτροπή ακόμη κι αν δε χρειαστούμε φάρμακα?

Το γνωρίζει καμιά σας?

 

Καλό κουράγιο κορίτσια.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Cristy εγω πριν το καινουργιο χρόνο που κατεθεσα τα χαρτιά μου στον πρωην ΟΠΑΔ για τα 350 ευρώ μου έγραψαν στο βιβλιαριο την διαδικασια της εξωσωματικης, σε ένα χαρτι ότι έγινε επιτυχως η εμβρυομεταφορα, συν η αποδειξη πληρωμης, συν ο αριθμός λογαριασμου μου, συν η αιτηση. Βεβαια ακομα τιποτα δεν εχω παρει αλλα΄θα τα παρω ένα χρονο μετα την αιτηση. Τωρα με την επιτροπη δεν τα ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Cristy και εμένα με ενδιαφέρει αυτό να το μάθω αλλά το κόβω ότι σίγουρα για να πάρεις τα χρήματα από το ΙΚΑ πρέπει να περάσεις Επιτροπή πάρεις δεν πάρεις φάρμακα! Και σε φυσιολογικό κύκλο εξωσ. θεωρείται. Αυτοί σε αποζημιώνουν για την διαδικασία ωοληψίας/εμβρυομεταφοράς, τα φάρμακα είναι άλλο καπέλο.Τώρα που είμαστε όλοι ΕΟΠΥΥ θα ισχύει το ίδιο για όλες μας φαντάζομαι.

 

 

Κορίτσια κουίζ:

 

Ήμουν ΟΠΑΔ μέχρι 31/12/2011 οκ?

Στις 15/12/2011 πήρα τα φάρμακα για την προσπάθεια που έκανα τώρα ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.

 

Για τη 2η προσπάθεια χρειάζομαι επιτροπή, αυτό είναι ξεκάθαρο.

Πότε?

4 μήνες τουλάχιστον μετά την ημερομηνία λήψης φαρμάκων της πρώτης φοράς, όπως αυτή προκύπτει από το βιβλιάριο. ("γατόνια" οι της επιτροπής, όλα τα ψάχνουν...)

 

Ερώτηση πιο δύσκολη:

Ποιος και με τι δικαιολογητικά θα με αποζημιώσει για την ωοληψία?

(50 ευρώ δικαιούμαι, τόσο πήρε (φανερά) το Δημ. Νοσοκομείο που την έκανα, εμβρυομεταφορά δεν υπήρξε, καθώς ατυχήσαμε...)

2 μέρες έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να εξηγώ ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΑΡΤΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ γιατί δεν το χρειαζόμουν στις 15/12/2011...

Τεσπά, μου είπαν να καταθέσω τα δικαιολογητικά μου στον ΥΠΑΔ κ βλέπουμε.

 

Επόμενη ερώτηση:

Αν, λέμε τώρα, καταφέρουμε με φυσικό κύκλο, ή με τροποποιημένο φυσικό να έχουμε καλές προϋποθέσεις για εξωσωματική και την επιχειρήσουμε, θα πρέπει να έχουμε πάλι χαρτί επιτροπής για να αποζημιωθούμε τα 350 που δικαιούμαστε?

Δηλαδή θα πρέπει να περάσουμε επιτροπή ακόμη κι αν δε χρειαστούμε φάρμακα?

Το γνωρίζει καμιά σας?

 

Καλό κουράγιο κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Ξερω πως ειναι ασχετο με το θεμα, αλλα επειδη αναφερθηκε παραπανω, θελω να ρωτησω: ποια ειναι η διαδικασια και ποια τα δικαιολογητικα για δαπανες απο ωοληψια+εμβρυομεταφορα? Εγω ειμαι πρωην ΟΠΑΔ και εχω κανει ηδη 1 φορα δαπανες με το ταμειο μου (φυσικα ακομα δεν εχω παρει τα 350ευρω!), αλλα τωρα με τον ΕΟΠΥΥ, εχει αλλαξει κατι? Η αποφαση της επιτροπης, εκτος απο τα φαρμακα,χρειαζεται και για τη δαπανη? Φωτ/πια της φανταζομαι...

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Cristy εγω πριν το καινουργιο χρόνο που κατεθεσα τα χαρτιά μου στον πρωην ΟΠΑΔ για τα 350 ευρώ μου έγραψαν στο βιβλιαριο την διαδικασια της εξωσωματικης, σε ένα χαρτι ότι έγινε επιτυχως η εμβρυομεταφορα, συν η αποδειξη πληρωμης, συν ο αριθμός λογαριασμου μου, συν η αιτηση.

 

έτσι πήγα η κακομοίρα κι εγώ... και με κάνανε "μπαλάκι".

Εντωμεταξύ τη μέρα της ωοληψίας δεν σφράγισα το βιβλιάριο με τη σφραγίδα του νοσοκομείου που να λέει "τμήμα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής" και θα πρέπει να ξαναπάω και μετά πάλι από την αρχή.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Ξερω πως ειναι ασχετο με το θεμα, αλλα επειδη αναφερθηκε παραπανω, θελω να ρωτησω: ποια ειναι η διαδικασια και ποια τα δικαιολογητικα για δαπανες απο ωοληψια+εμβρυομεταφορα? Εγω ειμαι πρωην ΟΠΑΔ και εχω κανει ηδη 1 φορα δαπανες με το ταμειο μου (φυσικα ακομα δεν εχω παρει τα 350ευρω!), αλλα τωρα με τον ΕΟΠΥΥ, εχει αλλαξει κατι? Η αποφαση της επιτροπης, εκτος απο τα φαρμακα,χρειαζεται και για τη δαπανη? Φωτ/πια της φανταζομαι...

 

Εγώ, πρώην ΙΚΑ και τώρα ΕΟΠΠΥ μου ζήτησαν μία βεβαίωση από το νοσοκομείο/ή κέντρο εξωσωμ. με σφραγίδα και ημερομηνία που να λέει αναλυτικά τί έγινε (ωοληψ ή/και εμβρυομετ) και πότε έγινε, την απόφαση της Επιτροπής το πρωτότυπο αλλά εγώ τελικά τους πήγα επικυρωμένο αντίγραφο και το δέχτηκαν και το βιβλιάριό μου. Επίσης, είχα μαζί μου και το τιμολόγιο από το νοσοκομείο και μου το κράτησαν, το πρωτότυπο και καλά που είχα κρατήσει φωτοτυπία. Αυτές τις μέρες πρέπει να πάω να δω τι μου έδωσαν τελικά, αλλιώς θα κάνω ένσταση. Θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σας το είχα πει ότι πήγα για συνταγογράφηση της 2ης εξωσ, προσπάθειας και αρνήθηκε ο γιατρός του ΙΚΑ να μου γράψει τα φάρμακα γιατί ήταν νωρίς? ναι...τώρα που πέρασε ο μήνας θα ξαναπάω. Για καλό και για κακό είπα να πάρω σε έναν του ΕΟΠΠΥΥ για να πάω στο ιατρείο του έξω αλλά μου είπε ότι έκλεισε το πλαφόν του για συνταγογράφηση για τους επόμενους 2 μήνες, οπότε θα πρέπει να πληρώσω 10 Ευρώ για να πάω να μου τα γράψει. Είπα να μην πάω στο ΙΚΑ για να αποφύγω την ταλαιπωρία αλλά τελικά έξω πια η συνταγογράφηση δεν είναι πια δωρεάν κορίτσια...έκλεισε το πλαφόν και κουραφέξαλα...βρήκαν δικαιολογία τώρα...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ?ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ?

 

αν τα εχεις γραμμενα και σε ηλεκτρονικη συνταγη τοτε πας στα κεντρικα φαρμακεια και τα παιρνεις, εγω απο αθηνα περασα.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

αν τα εχεις γραμμενα και σε ηλεκτρονικη συνταγη τοτε πας στα κεντρικα φαρμακεια και τα παιρνεις, εγω απο αθηνα περασα.

 

Kathi τι εννοείς ΚΑΙ ηλεκτρονική συνταγή? Ρωτάω γιατί αύριο θα πάω στο ΙΚΑ να μου τα γράψει (ελπίζω...) ο γιατρός του ΙΚΑ και δεν έχουν ηλεκτρονικές...φαντάζομαι ότι ισχύουν και από το ειδικό βιβλίο που έχουν οι γιατροί του ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...