Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Απευθύνω την ερώτησή μου στην Αγλαία κυρίως γιατί πιστεύω ότι μόνο αυτή θα ξέρει (αν ξέρει και κάποιος άλλος φυσικά, απαντήστε μου! :wink: ).

 

Η φίλη μου έχει ένα αγοράκι 4 μηνών και το θηλάζει αποκλειστικά! Μέχρι ώρας τα πηγαίνουν περίφημα και ο Οδυσσέας μεγαλώνει, σωστός Οδυσσέας!!!! :lol:

 

Γεννήθηκε μεγάλο μωρό, 4150 νομίζω, και συνέχισε να μεγαλώνει με τρομερό ρυθμό, με αποτέλεσμα τα φορμάκια των 6 μηνών πλέον δεν του κάνουν! Δεν είναι παχύς, αλλά είναι πολύ μεγαλόσωμος!

Τα μόνα προβλήματα που έχει παρουσιάσει είναι μία ουρολοίμωξη σε πολύ μικρή ηλικία (πριν σαραντήσει ) όπου έκατσε λιγάκι στο Παίδων για αντιβίωση (το γλυκούλι μου, περασμένα ξεχασμένα) και μία λαχτάρα με την τιμή της THC στην αρχή που ήταν αυξημένη, αλλα την παρακολουθόυν (παιδίατρος και παιδοενδοκρινολόγος απο το Αττικό) και μέχρι ώρας όλα καλά.

 

Πριν μία εβδομάδα, εμφάνισε διάρροια (πράσινα κακακια υδαρά, πολλές φορές τη μέρα... σε κάθε θηλασμό σχεδόν, που τρώει κάθε 1,5-2 ώρες) . Η φίλη μου περίμενε 4 μέρες και την πέμπτη απευθύνθηκε στην παιδίατρο που της είπε να κάνει εξέταση ούρων (λόγω ιστορικού ουρολοίμωξης - που μερικές φορές ευθύνεται για διάρροιες) και αφού απέκλεισαν αυτή την περίπτωση και την περίπτωση της ίωσης (είχαν περάσει 7 ημέρες) της είπε ότι μάλλον είναι διάρροια από πείνα: "δεν χορταίνει με το γάλα σου. Δοκίμασε να τον θηλάζεις πιο συχνά και θα τον δω την επόμενη εβδομάδα. Αν δεν έχει παρει βάρος, ίσως χρειαστεί να του δώσουμε και συμπλήρωμα"

:shock::cry:

 

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο??? Δεν το έχω ακούσει άλλη φορά αυτό! Μπορεί να ισχύει? Να σημειώσω ότι ενώ έχει διάρροια τόσες μερες, κατά τα άλλα το παιδάκι είναι πολύ καλά: χαρούμενο και επικοινωνιακό!

 

Ο μικρούλης συνεχίζει 3 μερες μετα την παιδίατρο να έχει διάρροια (με κάποια παύση 4 ωρών μέσα στη μέρα βέβαια) και η φίλη μου προσπαθεί να τον θηλάζει πιο συχνά, αλλά αυτός δεν συνεργάζεται πάντα. Της είπα και εγώ ότι μήπως να του έδινε το ίδιο στήθος σε 2 θηλασμούς (δηλ. να αλλάζει στήθος ανα 2 θηλασμούς) μπας και πάρει ο Οδυσσέας πιο παχύ γάλα έτσι, αλλά δεν ξέρω αν της λέω και καλά.... :cry:

 

Η φίλη μου είναι αγχωμένη και στεναχωρημένη!

Πως μπορώ να την βοηθήσω??? :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η φίλη μου έχει ένα αγοράκι 4 μηνών και το θηλάζει αποκλειστικά! Μέχρι ώρας τα πηγαίνουν περίφημα και ο Οδυσσέας μεγαλώνει, σωστός Οδυσσέας!!!! :lol:

 

Να της ζήσει!

 

Γεννήθηκε μεγάλο μωρό, 4150 νομίζω, και συνέχισε να μεγαλώνει με τρομερό ρυθμό, με αποτέλεσμα τα φορμάκια των 6 μηνών πλέον δεν του κάνουν! Δεν είναι παχύς, αλλά είναι πολύ μεγαλόσωμος!

...

 

Πριν μία εβδομάδα, εμφάνισε διάρροια (πράσινα κακακια υδαρά, πολλές φορές τη μέρα... σε κάθε θηλασμό σχεδόν, που τρώει κάθε 1,5-2 ώρες) . Η φίλη μου περίμενε 4 μέρες και την πέμπτη απευθύνθηκε στην παιδίατρο που της είπε να κάνει εξέταση ούρων (λόγω ιστορικού ουρολοίμωξης - που μερικές φορές ευθύνεται για διάρροιες) και αφού απέκλεισαν αυτή την περίπτωση και την περίπτωση της ίωσης (είχαν περάσει 7 ημέρες) της είπε ότι μάλλον είναι διάρροια από πείνα: "δεν χορταίνει με το γάλα σου. Δοκίμασε να τον θηλάζεις πιο συχνά και θα τον δω την επόμενη εβδομάδα. Αν δεν έχει παρει βάρος, ίσως χρειαστεί να του δώσουμε και συμπλήρωμα"

:shock::cry:

 

Για να απαντήσω θα ήθελα οπωσδήποτε όλες τις ζυγίσεις του παιδιού με τις ημερομηνίες.

 

Σε αυτή την ηλικία το παιδί δεν πρέπει να χάνει βάρος αλλά είναι πολύ πιθανό να μη βάλει γιατί τα μωρά που θηλάζουν παρουσιάζουν φυσιολογικά ένα πλατώ στην καμπύλη ανάπτυξης.

 

Η αντιμετώπιση του γιατρού δεν είναι σωστή γιατί όταν μια μητέρα έχει θηλάσει για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, αποκλείεται να μην έχει αρκετό γάλα για το μωρό.

 

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο???

 

'Ετσι όπως το θέτει ο γιατρός όχι.

 

Σε τόσο σοβαρά θέματα είναι καλύτερα να ζητάμε μια πιο έγκυρη γνώμη, όπως ενός παιδογαστρεντερολόγου ή να πηγαίνουμε το παιδί για εξέταση στο νοσοκομείο.

 

Αν αποκλεισθούν τα παθολογικά αίτια από τον ειδικό τότε παρεμβαίνουμε στο θηλασμό αλλάζοντας τακτική θηλασμού ή προσπαθώντας να αυξήσουμε την παραγωγή αν πραγματικά υπάρχει τέτοια ανάγκη. Στην ηλικία του συγκεκριμενου παιδιού αυτό το σενάριο, του να μη του φτάνει το γάλα της μαμάς είναι απίθανο.

 

Υπάρχει πιθανότητα η μητέρα να έχει υπερπαραγωγή λόγω συχνών θηλασμών και το παιδί να πίνει μόνο το πρώτο γάλα που είναι με λιγότερες πρωτεΐνες και λιγότερα λιπαρά. Υπερκατανάλωση τέτοιου γάλακτος μπορεί να προκαλέσει διάρροιες πράσινου χρωματος και όχι καλή αύξηση του βάρους. Αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο, αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό.

 

Ο μικρούλης συνεχίζει 3 μερες μετα την παιδίατρο να έχει διάρροια (με κάποια παύση 4 ωρών μέσα στη μέρα βέβαια) και η φίλη μου προσπαθεί να τον θηλάζει πιο συχνά, αλλά αυτός δεν συνεργάζεται πάντα. Της είπα και εγώ ότι μήπως να του έδινε το ίδιο στήθος σε 2 θηλασμούς (δηλ. να αλλάζει στήθος ανα 2 θηλασμούς) μπας και πάρει ο Οδυσσέας πιο παχύ γάλα έτσι, αλλά δεν ξέρω αν της λέω και καλά.... :cry:

 

Να του δίνει το ίδιο στήθος για 3 συνεχόμενες ώρες και μετά να αλλάζει στήθος για το επόμενο τρίωρο.

 

Η φίλη μου είναι αγχωμένη και στεναχωρημένη!

Πως μπορώ να την βοηθήσω???

 

Γράψε μου τα επιπλέον στοιχεία που σου ζήτησα και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Σου δίνω τις μετρήσεις του Οδυσσέα:

 

30/7 4130

3/9 5820

11/9 5950

9/10 6800

9/11 7350

29/11 7500

 

Σήμερα ο Οδυσσέας μέχρι ώρας έχει κάνει κακά πράσινα, όχι τόσο υδαρή 6 φορές.

Πιστεύεις ότι μάλλον συμβαίνει αυτό που είπες (ότι παιρνει το πρώτο γάλα)?

 

Της είπα ήδη τη συμβουλη σου για το τρίωρο!

 

Σε ευχαριστεί και αυτή πολύ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνω τις μετρήσεις του Οδυσσέα:

 

30/7 4130

3/8 3870 (erica, αυτό μου το έδωσε η μαμά)

3/9 5820

11/9 5950

9/10 6800

9/11 7350

29/11 7500

 

Νομίζω ότι αυτά τα βάρη είναι άξια σχολιασμού!

 

Ο Οδυσσέας από τις 3/8 μέχρι τις 3/9, δηλαδή σε 30 μέρες πήρε 1950 γραμμάρια!!! Ενώ το αναμενόμενο ικανοποιητικό είναι 750-800 γραμμάρια!!!

 

Για να πάρει ο Οδυσσέας τόσο βάρος σημαίνει ότι έπινε περίπου 2 λίτρα γάλα το 24ωρο!!! Ποσότητα που μεγαλώνει άνετα τρίδυμα!!!

 

Μία μητέρα που μπορεί να παράγει τόσο πολύ γάλα τις πρώτες εβδομάδες, μπορεί να παράγει το ίδιο πολύ γάλα οποτεδήποτε.

 

Φυσικά το μωρό δεν μπορεί να γίνει γίγαντας! Συνέχισε όμως να βάζει πάρα πολύ βάρος, αυτή τη στιγμή το βάρος του είναι τουλάχιστον 1 ολόκληρο κιλό πάνω από το αναμενόμενο για το βάρος γέννησής του. Δεν βρίσκεται στην καμπύλη ανάπτυξης που αναμενόταν αλλά στην αμέσως ανώτερη.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι η μητέρα έχει υπερπαραγωγή, δε νιώθει το στήθος να αδειάζει όσο γάλα και να πιει το μωρό. Αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό, οι πράσινες κενώσεις σημαίνουν ότι το μωρό τρέφεται με γάλα που έχει λίγα λιπαρά και πολλά σάκχαρα, αυτό που εκκρίνεται στην αρχή. Η μητέρα θα πρέπει να αλλάξει τακτική θηλασμού για να μειωθεί η παραγωγή. Το να δίνει τον ίδιο μαστό για ένα τρίωρο είναι μια πρώτη προσέγγιση, ίσως χρειαστεί το τρίωρο να το κάνει τετράωρο αν δεν αλλάξουν αισθητά οι κενώσεις του μωρού. Σπάνια χρειάζεται να αυξηθεί το διάστημα περισσότερο.

 

Εύχομαι καλή συνέχεια!

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία μου να'σαι καλά που μας καθησυχασες!

 

Η βοήθεια που προσφέρεις μεσα από αυτό το φόρουμ είναι ανεκτίμητη!

 

Σε ευχαριστώ και πάλι! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλη και γεματη ομορφες στιγμες με τα μωρα μας χρονια!

Παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια της ΑΓΛΑΙΑΣ απο την οποια εχω παρει μεχρι σημερα σωτηριες πληροφοριες, φυσικα οποια αλλη κοπελα μπορει να με διαφωτισει ειναι περισσοτερο απο ευπροσδεκτη!

Θηλαζω 4 μηνες και εδω και 3 εβδομαδες το γαλα ειναι αραιο σχεδον διαφανο ,το μωρακι μου δεν παιρνει βαρος (σχεδον καθε μερα με πρασινα κακα)και εχω καταφυγει στο συμπληρωμα(80ml περιπου την ημερα),φυσικα δεν εχω ΚΑΜΙΑ βοηθεια απο τον παιδιατρο :evil: ...Σημερα η μικρη, 4 μηνων,ειναι 6750 ενω γεννηθηκε 3850 .Δυστυχως συχνα αρνηται το στηθος ειδικα στην αρχη του θηλασμου χωρις ομως να τρωει και το συμπληρωμα.Μεχρι σημερα τρωει οσο θελει οσο συχνα θελει απο το στηθος .Και παλι καλη χρονια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

poupouki Καλή Χρονιά καταρχήν! Δυστυχώς πρέπει να περιμένεις ώσπου να έρθει η Αγλαϊα... Καλό θα ήταν να έγραφες όλες τις μετρήσεις του βάρους από την γέννηση του μωρού σου!

Εγώ αυτό που θα σου έλεγα είναι καταρχήν να μην αγχώνεσαι, και δεύτερον να βάζεις το μωρό να θηλάζει περισσότερη ώρα από το ένα στήθος ώστε να παίρνει το πιο λιπαρό γάλα. Ίσως το γάλα σου να το βλέπεις αραιό γιατί αλλάζεις συχνά στήθος κατά τη διάρκεια του θηλασμού. :?:

Πάντως το βάρος της μπέμπας σου είναι (νομίζω) πολύ καλό και δεν πρέπει αυτό να σε αγχώνει. Από τον 4ο μήνα τα μωρά συνήθως "φρενάρουν" και παίρνουν αρκετά λιγότερο βάρος. Θυμάμαι πως αυτό το άγχος το είχα κι εγώ σε αυτή την περίοδο και ο Ιάσονας από τον 3ο ως τον 5ο μήνα είχε πάρει μόνο 750 γραμμάρια...

Κουράγιο και ελπίζω όλα να πάνε καλά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζω 4 μηνες και εδω και 3 εβδομαδες το γαλα ειναι αραιο σχεδον διαφανο ,το μωρακι μου δεν παιρνει βαρος (σχεδον καθε μερα με πρασινα κακα)και εχω καταφυγει στο συμπληρωμα(80ml περιπου την ημερα),φυσικα δεν εχω ΚΑΜΙΑ βοηθεια απο τον παιδιατρο :evil: ...Σημερα η μικρη, 4 μηνων,ειναι 6750 ενω γεννηθηκε 3850 .Δυστυχως συχνα αρνηται το στηθος ειδικα στην αρχη του θηλασμου χωρις ομως να τρωει και το συμπληρωμα.Μεχρι σημερα τρωει οσο θελει οσο συχνα θελει απο το στηθος .Και παλι καλη χρονια!!! :D

 

Καλή χρονιά και σε σένα !!!! και σε ΟΛΟΥΣ !!!!!! :D

 

Δυστυχώς η Αγλαΐα λείπει...

Κατ'αρχήν 3 κιλά σε 4 μήνες είναι πολύ καλό :D. Οσον αφορά τα πράσινα κακά δες και εδώ .

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1749

 

Ισως να έχεις υπερπαραγωγή και γιαυτό όσο και να θηλάζει το μωρό πάλι σου φαίνεται αραιό το γάλα. Επίσης το γεγονός ότι αρνείται το στήθος μπορεί να οφείλεται σε ισχυρό αντανακλαστικό έκκρισης του γάλακτος δηλαδή να βγαίνει με δύναμη το γάλα και να πνίγεται..... Μήπως παρατήρησες κάτι τέτοιο ;;;;

Τα 80 ml συμπλήρωμα δεν είναι πολύ για τέτοια ηλικία δεν τρέφεται από αυτό το μωρό...

Δοκίμασε να μην αλλάζεις πολύ στήθος όπως έγραψε και η Marle.... Μπορείς να αλλάζεις και κάθε 2 θηλασμούς.

Προπάντως μην αγχώνεσαι....για όλα υπάρχει λύση

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Θα περιμένω την επιστροφή της Αγλαΐας αλλά να δώσω και κάποιες επιπλέον πληροφορίες. Δυστυχώς δεν κάνει υπερχείλιση ποτέ δεν το είδα αυτό, που τέτοια τύχη! Πάντα η ροή ήταν μετρημένη.

:( Το μωράκι στις 6 εβδομάδες εμφάνισε στο πρόσωπο και το κεφάλι ατοπικη δερματίτιδα (έκζεμα ) καθώς και πολλά αέρια , πράσινα κακά και έντονη δυσφορία το πρωί, παιδίατρος και αλλεργιολογος το απέδωσαν στα γαλακτοκομικά (έκανα υπερκατανάλωση μέσα στην άγνοια μου και επιπλέον τα λατρεύω) έκτοτε κάνω πλήρη αποχή, δυστυχώς από όλα, και το συμπλήρωμα είναι με εκτενώς υδρολυμενη πρωτεΐνη του γάλακτος .

Τα συμπτώματα υποχώρησαν αν όμως φάω το παραμικρό με γάλα η αυγό επιστρέφουν .

Τέλος έχει 2-3 κενώσεις κάθε μέρα είναι φυσιολογικό; Φροντίζω πλέον όπως μου είπατε να τρωει από το κάθε στήθος τουλάχιστον 3-4 ώρες και μετά το αλλάζω. Τρωει σχετικά λίγο κάθε φορά 5-10λεπτα είναι οκ; Να βγάζω λίγο γάλα στην αρχή; :? Και πάλι ευχαριστώ και για την ψυχολογική στήριξη την είχα ανάγκη :)

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτώματα υποχώρησαν αν όμως φάω το παραμικρό με γάλα η αυγό επιστρέφουν .

 

Αν σου αρέσουν τόσο τα γαλακτομικά μπορείς να δοκιμάσεις κατσικίσιο γάλα και γιαούρτι, κι εγώ τέτοια τρώω :wink:

 

Τέλος έχει 2-3 κενώσεις κάθε μέρα είναι φυσιολογικό; Φροντίζω πλέον όπως μου είπατε να τρωει από το κάθε στήθος τουλάχιστον 3-4 ώρες και μετά το αλλάζω. Τρωει σχετικά λίγο κάθε φορά 5-10λεπτα είναι οκ; Να βγάζω λίγο γάλα στην αρχή; :? Και πάλι ευχαριστώ και για την ψυχολογική στήριξη την είχα ανάγκη :)

 

Είναι μια χαρά οι κενώσεις του :) Εξάλλου μπορεί να περάσουν ακόμη και 2-3 μέρες ή ακόμη και μια βδομάδα για να έχει κένωση ένα μωρό που θηλάζει, οπότε μην ανησυχείς γι'αυτό, εκτός αν φαίνεται να έχει δυσκολία στο να ενεργηθεί.

Άσε το μωρό να φάει όσο θέλει. Αυτό ξέρει καλύτερα. Κι εμένα τις περισσότερες φορές τρώει λιγότερο από 5 λεπτά :( Προσπάθησε να της δίνεις περισσότερες φορές μέσα στην ημέρα. Δηλαδή μην περιμένεις να περάσουν 2,5 ή 3 ώρες, πρόσφερε το στήθος σου συχνότερα.

Υπομονή, όλα θα περάσουν :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:( Το μωράκι στις 6 εβδομάδες εμφάνισε στο πρόσωπο και το κεφάλι ατοπικη δερματίτιδα (έκζεμα ) καθώς και πολλά αέρια , πράσινα κακά και έντονη δυσφορία το πρωί, παιδίατρος και αλλεργιολογος το απέδωσαν στα γαλακτοκομικά (έκανα υπερκατανάλωση μέσα στην άγνοια μου και επιπλέον τα λατρεύω) έκτοτε κάνω πλήρη αποχή, δυστυχώς από όλα, και το συμπλήρωμα είναι με εκτενώς υδρολυμενη πρωτεΐνη του γάλακτος .

Τα συμπτώματα υποχώρησαν αν όμως φάω το παραμικρό με γάλα η αυγό επιστρέφουν .

 

Να σου ζήσει και Καλή Χρονιά!

 

Τα περισσότερα μωρά που εμφανίζουν αλλεργία στο γάλα την εμφανίζουν στο αγελαδινό γάλα και στα προϊόντα του.

 

Η φέτα, το μανούρι, το κασέρι (τα κίτρινα τυριά δεν είναι κασέρι...), η γραβιέρα Κρήτης είναι μόνο λίγα από τα παραδοσιακά τυριά μας που δεν περιέχουν καθόλου αγελαδινό γάλα. Επίσης το πρόβειο γιαούρτι. Δοκίμασέ τα και θα καταλάβεις αν υπάρχει πρόβλημα και με αυτό.

 

 

 

Τέλος έχει 2-3 κενώσεις κάθε μέρα είναι φυσιολογικό;

 

Ναι, είναι φυσιολογικό αρκεί να έχουν το κιτρινοπό χρώμα και την υφή της μουστάρδας με κόκους.

 

Φροντίζω πλέον όπως μου είπατε να τρωει από το κάθε στήθος τουλάχιστον 3-4 ώρες και μετά το αλλάζω. Τρωει σχετικά λίγο κάθε φορά 5-10λεπτα είναι οκ;

 

Αν έτρωγε πάντα τόσο είναι εντάξει.

 

 

Να βγάζω λίγο γάλα στην αρχή; :?

 

Συνήθως δεν είναι απαραίτητο. Δοκίμασε τα υπόλοιπα και βλέπουμε.

 

Καλή συνέχεια και τα λέμε με την πρώτη ευκαιρία! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας! :D Αγλαΐα καλή χρονιά! :D

Δεν ξέρω αν διάβασες από την αρχή το πρώτο μου μήνυμα :? αλλά το μεγάλο πρόβλημα παραμένει με την σύνθεση του γάλακτος μου που είναι αραιό ενώ τα κακά του μωρού είναι πράσινα και πλέον πιο συχνά 4-5 φορές την ημέρα. Επιπλέον το ένα στήθος φουσκώνει σαν μπαλόνι (πολύ νερουλό γάλα) ενώ το άλλο έχει μικρή διακύμανση στον όγκο. Παίρνει ελάχιστο βάρος 40γρ την εβδομάδα αν και είναι 4 μηνών …φοβαμαι οτι εχω υπερπαραγωγη και το γαλα μου ειναι υποδεεστερο ποιοτικα και δεν καλυπτω τι αναγκες της :cry:

Για τα γαλακτοκομικά έχω δοκιμάσει και τα αιγοπροβεια προϊόντα και την πειράζουν εξίσου αλλά αυτό δεν με πειράζει τόσο ίσως με το καιρό να υποχωρήσει η έντονη αντίδραση (σύμφωνα με την αλλεργιολογο).

Το πρώτο δίμηνο έτρωγε μέχρι και μια ώρα μετά άρχισε να το μειώνει, εγω της δίνω πάντα όσο και οπότε θέλει …Αγλαΐα ευχαριστώ και πάλι, να στε όλες καλά!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν διάβασες από την αρχή το πρώτο μου μήνυμα :? αλλά το μεγάλο πρόβλημα παραμένει με την σύνθεση του γάλακτος μου που είναι αραιό ενώ τα κακά του μωρού είναι πράσινα και πλέον πιο συχνά 4-5 φορές την ημέρα. Επιπλέον το ένα στήθος φουσκώνει σαν μπαλόνι (πολύ νερουλό γάλα) ενώ το άλλο έχει μικρή διακύμανση στον όγκο. Παίρνει ελάχιστο βάρος 40γρ την εβδομάδα αν και είναι 4 μηνών …φοβαμαι οτι εχω υπερπαραγωγη και το γαλα μου ειναι υποδεεστερο ποιοτικα και δεν καλυπτω τι αναγκες της :cry:

 

Καλή χρονιά και σε σας!

 

Το διάβασα όλο από την αρχή, δεν απάντησα σε αυτό γιατί απάντησαν οι βετεράνες μαμάδες μια χαρά!

 

Δεν υπάρχει γάλα υποδεέστερο ποιοτικά! Όλα τα γάλατα σε όλες τις μαμάδες του κόσμου, από το Β. Πόλο μέχρι τον ισημερινό, ανεξάρτητα από τη διατροφή της μαμάς, έχουν την ίδια αναλογία σε λίπος, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες κλπ.

 

Αν πράγματι έχεις υπερπαραγωγή και δεν μπορείς να το ρυθμίσεις με το θηλασμό ίσως θα έπρεπε να αντλείς πριν το θηλασμό για κάποιο διάστημα και μετά να δούμε πώς να το ρυθμίσουμε.

 

Αν θέλεις να το κάνεις να συζητήσουμε το ποιο θήλαστρο να διαλέξεις.

 

Το γάλα που θα αντλείς δεν θα το δίνεις στο μωρό αλλά θα το αποθηκεύεις στην κατάψυξη για μελλοντική χρήση.

 

Για τα γαλακτοκομικά έχω δοκιμάσει και τα αιγοπροβεια προϊόντα και την πειράζουν εξίσου αλλά αυτό δεν με πειράζει τόσο ίσως με το καιρό να υποχωρήσει η έντονη αντίδραση (σύμφωνα με την αλλεργιολογο).

 

Σωστά σου τα είπε...

 

Στη διάθεσή σου! :)

 

(τώρα που λείπω ίσως να υπάρχει μια καθυστέρηση στις απαντήσεις, από τις 9 του μηνός όμως θα μπορώ να βλέπω τα ποστ τουλάχιστον κάθε δύο μέρες)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις τις είχα ανάγκη γιατί έχω αγχωθεί… :oops: Αναφορικά με την ποιότητα εννοούσα με περισσότερα σακχαρα και λιγότερες πρωτεΐνες και λίπος (Αγλαΐα μου από σένα τα έχω μάθει σας διάβαζα σε όλη την διάρκεια του θηλασμού :wink: ) Αφαίρεσα τελειως και αυτό το ελάχιστο συμπλήρωμα που έδινα ( με χίλια ζόρια και όχι κάθε μέρα) της δίνω το κάθε στήθος περίπου για δέκα ώρες, ξερώ είναι πολύ αλλά φαίνεται να έχει αποτέλεσμα σ΄ αυτό με την υπερπαραγωγή. Κάνω καλά όμως; Μήπως μειωθεί το γάλα στο άλλο στήθος;

Να χρησιμοποιήσω θήλαστρο και πιο συχνές αλλαγές; Εχω ένα της medela mini electric κάνει όμως;

Έχω κάνει μεγάλη προσπάθεια να συνεχίσω το θηλασμό γιατί το ήθελα όσο τίποτε άλλο και ειλικρινά είναι από τα λίγα πράγματα από τα οποία πήρα τέτοια χαρά και ικανοποίηση ακόμα και όταν θήλαζα κάθε μια ώρα! :D Ενώ το μόνο σχόλιο και βοήθεια από φίλες με μωρά ήταν και είναι καλά ακόμα με το στήθος έξω είσαι! Σαν να πρόκειται περι κάποιας γραφικότητας. Βλέπουν ως μη φυσιολογικό το θηλασμό ενώ αποδέχονται την εικόνα του βρέφους με το μπουκάλι και τη συνθετική θηλή που καταναλώνει την τροφή ενός μοσχαριού (μωράκι μεν και αυτό 15κιλα δε) … κατά τα αλλά είμαι μόνη καθώς έχασα πρόσφατα την μητέρα μου από καρκίνο του μαστού (κάποια στιγμή ας ειπωθει πόσο συντελεί στην έξαρση του ο μη θηλασμός) και δεν ξεχνώ ποτέ όταν μου έλεγε πως το παιδί μου πρέπει να πάρει ατελείωτη αγάπη όπως πήρα και εγώ και ο θηλασμός είναι απλά η πρώτη φυσιολογική και αβιαστη έκφραση της.

Συγνώμη αν σας κούρασα θα είμαι πιο σύντομη στο μέλλον. Να θυμόμαστε μόνο ότι αν και τα μωρά μας είναι πολύτιμα εξίσου πολύτιμες και αναντικαταστες είμαστε και εμείς γι’ αυτά…

Link to comment
Share on other sites

... και δεν ξεχνώ ποτέ όταν μου έλεγε πως το παιδί μου πρέπει να πάρει ατελείωτη αγάπη όπως πήρα και εγώ και ο θηλασμός είναι απλά η πρώτη φυσιολογική και αβιαστη έκφραση της.

 

Υπέροχα λόγια :D

 

Να'σαι καλά, και η μανούλα σου να σε βοηθάει από ψηλά....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις τις είχα ανάγκη γιατί έχω αγχωθεί… :oops: Αναφορικά με την ποιότητα εννοούσα με περισσότερα σακχαρα και λιγότερες πρωτεΐνες και λίπος (Αγλαΐα μου από σένα τα έχω μάθει σας διάβαζα σε όλη την διάρκεια του θηλασμού :wink: ) Αφαίρεσα τελειως και αυτό το ελάχιστο συμπλήρωμα που έδινα ( με χίλια ζόρια και όχι κάθε μέρα) της δίνω το κάθε στήθος περίπου για δέκα ώρες, ξερώ είναι πολύ αλλά φαίνεται να έχει αποτέλεσμα σ΄ αυτό με την υπερπαραγωγή. Κάνω καλά όμως; Μήπως μειωθεί το γάλα στο άλλο στήθος; Να χρησιμοποιήσω θήλαστρο και πιο συχνές αλλαγές; Εχω ένα της medela mini electric κάνει όμως;

 

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο πριν αρχίζεις και βγάζεις πριν το θηλασμό. Ηδη αν αλλάζεις τόσο λίγο στήθος νομίζω ότι θα δεις διαφορά.. Πρόσεχε όμως μην μειωθεί πολύ η παραγωγή στο τέλος...

Για θήλαστρα αν είναι για να βγάζεις λίγο γάλα πριν τον θηλασμό αυτό που έχεις νομίζω ότι φτάνει, αν χρειάζεσαι να κάνεις περισσότερες αντλήσεις μπορεί να χρειαστεί κανένα καλύτερο αλλά θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο μπας και φτιάξουν από μόνα τους τα πράγματα...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Είχες απόλυτο δίκιο felinidoc, βελτιώθηκαν τα πράγματα ήδη στις δυο μέρες γι’ αυτό και αλλάζω πλέον στήθος κάθε 4-5 ώρες και βλέπουμε…δυστυχώς τα κακά είναι ακόμα πράσινα και υδαρά :( ενώ από βάρος πήραμε 70 γρ την τελευταία εβδομάδα...

Αναρωτιέμαι η χρήση της πιπιλάς (2-3 βδομάδες την έχουμε αρχίσει γιατί την ανακουφίζει στα ούλα) επηρεάζει το θηλασμό σε ένα μωρό 4 μηνών;

Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση!

:D

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι η χρήση της πιπιλάς (2-3 βδομάδες την έχουμε αρχίσει γιατί την ανακουφίζει στα ούλα) επηρεάζει το θηλασμό σε ένα μωρό 4 μηνών;

Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση!

:D

 

Τα μωρά έχουν ανάγκη από πιπίλισμα γιατί ηρεμούν και ησυχάζουν. Ωστόσο η πιπίλα εγκυμονεί κινδύνου επειδή δεν παύει να είναι μια τεχνητή θηλή που μπορεί να μπερδέψει το μωρό κάνοντάς το να θηλάζει λάθος στο στήθος. Η χρήση της πιπίλας επίσης μειώνει το χρόνο που ένα μωρό βρίσκεται στο στήθος με αποτέλεσμα να επηρεάζεται και η παραγωγή γάλακτος. Δεν πρέπει να δίνεται σε νεογέννητα και σε μωρά που δυσκολεύονται να πιάσουν το στήθος και να θηλάσουν αποτελεσματικά ή δείχνουν ανησυχία σ'αυτό ή όταν οι μητέρες ανησυχούν για το γάλα τους.

Στην δική σου περίπτωση poupouki δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να δίνεις στο μωρό σου λίγη ώρα την πιπίλα για να το βοηθάς να ηρεμεί. Απλά η πιπίλα πρέπει να χρησιμοποιείται με σύνεση, γιατί η υπερβολική χρήση της δημιουργεί "εθισμό" αλλά και προβλήματα στο θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τα κακά είναι ακόμα πράσινα και υδαρά :(

 

Τα κακά θα επανέρθουν σιγά σιγά εμένα πρώτα μειώθηκαν σε αριθμό οι κενώσεις του (έκανε και σε μένα 4-5 φορές με καταπράσινα κακά εκεί που πριν έκανε μια φορά τη μέρα και αν) και μετά ξαναέγιναν κίτρινα... Η ιστορία αυτή κράτησε περίπου 3 εβδομάδες.... :roll:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πιπιλάει τα δαχτυλάκια της, να την αφήνω μήπως είναι καλύτερα από την πιπίλα; Είναι ανήσυχη σε μερικους θηλασμούς και φοβάμαι την πιπίλα… :? βγάζω λίγο γάλα στην αρχή 20ml περίπου, μοιάζει να μην της αρέσει το αρχικό είναι λίγο νευρική στην αρχή του θηλασμού και μερικές φορές δεν θέλει καθόλου :( . Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Να την αφήνεις να πιπιλάει τα δαχτυλάκια της αν την ηρεμεί. Μπορείς να την βάζεις και από το στήθος που δεν έχεις πολύ γάλα για να πιπιλάει. Είναι πολύ καλό ερέθισμα και θα σου εξασφαλίσει και γάλα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Δυστυχώς δεν κατάφερα τελικά να ρυθμίσω την παραγωγή :cry: …οι περισσότεροι θηλασμοί είναι με το διαφανές γάλα και το βάρος της έχει κολλήσει στα 6800 εδώ και μια εβδομάδα…πόσο πρέπει να αντλώ ειδικά όταν είναι σαν μπαλόνι το στήθος; :? έχω κουραστεί λίγο και δεν ξέρω τι να κάνω πια…προσπαθώ να δίνω λίγο την πιπίλα αλλά αν εκνευριστεί τίποτα άλλο δεν την ηρεμεί αν την βαλω στο στηθος αντιδρά πολύ άσχημα. Μόλις ηρεμήσει την αφαιρω και η μικρή θηλάζει .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κατάφερα τελικά να ρυθμίσω την παραγωγή :cry: …οι περισσότεροι θηλασμοί είναι με το διαφανές γάλα και το βάρος της έχει κολλήσει στα 6800 εδώ και μια εβδομάδα…

 

Χωρίς να είμαι ειδική πιστεύω ότι έχεις "κολλήσει" πολύ στο βάρος της μικρής σου....

Κοίταζα τις καμπύλες ανάπτυξης και η μικρούλα σου βρίσκεται στο 90ο ποσοστιαίο στους 4 μήνες...γιατί ανησυχείς τόσο πολύ;

Επίσης πως είσαι τόσο σίγουρη ότι οι περισσότεροι θηλασμοί είναι με το διαφανές γάλα; Και πάλι είναι οι περισσότεροι, όχι όλοι! Και μπορεί να της φτάνουν αυτού του είδους οι θηλασμοί...

 

πόσο πρέπει να αντλώ ειδικά όταν είναι σαν μπαλόνι το στήθος; :?

 

αυτό δεν ξέρω να σου το πώ, αυτό που φαντάζομαι είναι ότι πρέπει να δοκιμάσεις να βγάλεις λίγο και μετά να την βάλεις στο στήθος.. βλέποντας και κάνοντας και αυτό... αν πάλι δυσανασχετεί, βγάζεις και άλλο....

 

έχω κουραστεί λίγο και δεν ξέρω τι να κάνω πια…προσπαθώ να δίνω λίγο την πιπίλα αλλά αν εκνευριστεί τίποτα άλλο δεν την ηρεμεί αν την βαλω στο στηθος αντιδρά πολύ άσχημα. Μόλις ηρεμήσει την αφαιρω και η μικρή θηλάζει .

 

Πιστεύω ότι όλα τα παιδιά δεν παθαίνουν σύγχηση θηλής με την πιπίλα, μερικά μπορεί να πάθουν και κυρίως πριν μαθουν να θηλάζουν καλά. Η πιπίλα έχει και τα καλά της... γι αυτό λέγεται και pacifier! :D Αν βλέπεις ότι την ηρεμεί γιατί να μην την δώσεις, άλλωστε το πρόβλημα αυτή τη στιγμή δεν είναι η σύγχηση θηλών. Η κόρη μου για παράδειγμα περνάει από την πιπίλα στο μπιμπερό και από αυτό στο στήθος σαν να μην συμβαίνει τίποτα !

 

Εγώ προσωπικά και γι αυτό δεν σου λέω ότι αυτό είναι το σωστό είδα ότι ο θηλασμός περνάει διάφορες φάσεις για να μην βαριόμαστε δηλαδή.. Τη μία το γάλα είναι πολύ και πίνει διαφανές που λες και εσύ και κάνει πράσινα κακά, μετά το γάλα είναι πιο λίγο και γκρινιάζει και παίρνουμε μαγιά να αυξηθεί το γάλα, την άλλη θηλάζει 5 λεπτά και αυτό ήταν, άλλες φορές θηλάζει μισή ώρα, στην αρχή θήλαζε και όλη μέρα π.χ. Το ένα στήθος έχει πιο πολύ γάλα, το άλλο λιγότερο κλπκλπκλπ. Θα μπορούσα να συνεχίσω όλη μέρα... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποια "μικροπροβλήματα" είναι φυσιολογικά με τον θηλασμό, το θέμα είναι να τα αντιμετωπίσουμε με υπομονή και θετικές σκέψεις.

 

Θυμάμαι κάποια εποχή, εκεί γύρω στο 3ο μήνα, έβαζα την μικρή να θηλάσει το βράδυ μετά το μπάνιο και είχαμε κλάματα και οδυρμούς ενώ πείναγε, είμαι σίγουρη για αυτό! Ισως να συνέβαινε κάτι ανάλογο με εσένα. Στο τέλος έμαθα και εγώ και κάθε φορά που έκανε έτσι την σήκωνα και της έβαζα μουσικούλα (έχουμε ένα μομπιλ που μας τρελαίνει) και ηρεμούσε... Οταν είχε ηρεμήσει την έβαζα και θήλαζε και αυτή. Πάντως κάποια στιγμή το ξεπεράσαμε....

 

 

Ελπίζω να μας γράψει σύντομα και η Αγλαΐα, περιμένουμε τα φωτα της :idea:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Δυστυχώς δεν κατάφερα τελικά να ρυθμίσω την παραγωγή :cry:

 

Aν η παραγωγή είναι μεγάλη μπορείς να πιεις φασκόμηλο. 3 φλιτζάνια την ημέρα για 3 μέρες και βλέπουμε μετά.

 

…οι περισσότεροι θηλασμοί είναι με το διαφανές γάλα και το βάρος της έχει κολλήσει στα 6800 εδώ και μια εβδομάδα…

 

Το μωρό σου έχει πάρει πολύ βάρος και σε αυτή την ηλικία είναι αναμενόμενο να μην πάρει καθόλου βάρος για έναν ολόκληρο μήνα. Δεν ξέρω γιατί έχεις αγχωθεί έτσι με το βάρος του μωρού σου. Είναι μάλλον παραπανίσιο για την ηλικία της οπότε και καθόλου να μην βάλεις πάλι θα είναι πολύ εντάξει.

 

 

πόσο πρέπει να αντλώ ειδικά όταν είναι σαν μπαλόνι το στήθος; :?

 

Τόσο ώστε να νιώθεις άνετα εσύ και να θηλάζει άνετα και το μωρό. Συνήθως μια ποσότητα 30-50ml είναι αρκετή.

 

 

έχω κουραστεί λίγο και δεν ξέρω τι να κάνω πια…προσπαθώ να δίνω λίγο την πιπίλα αλλά αν εκνευριστεί τίποτα άλλο δεν την ηρεμεί αν την βαλω στο στηθος αντιδρά πολύ άσχημα. Μόλις ηρεμήσει την αφαιρω και η μικρή θηλάζει .

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την πιπίλα, αν το μωρό ηρεμεί με αυτή τότε είναι εντάξει.

 

θα σε βοηθούσε πολύ να πήγαινες σε μερικές συναντήσεις του Συνδέσμου Θηλασμού. Το περιβάλλον σου δεν σε βοηθά καθόλου στην προσπάθεια που κάνεις και σου χρειάζεται η στήριξη σε ένα περιβάλλον πιο θετικό στο θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...