Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για την συνάντηση 15 Μαρτίου στην Άνω Γλυφάδα


Panoz

Recommended Posts

Την βάζω εδώ την απάντηση, για να κρατήσουμε το thread με τις συμμετοχές καθαρό:

 

Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν στην πισίνα μπαινει αποκλειστικά η μαμά ή μπορεί να μπει ο μπαμπάς ? Αν είναι μόνο γυναικες μήπως να έρθουμε με την γιαγιά μας μαζί ? Γιατί εγώ στην κατάσταση μου χλωμή την κόβω την πισίνα.

 

Όχι η πισίνα δεν κάνει σεξιστικές διακρίσεις και μάντεψε τι. Οι μπαμπάδες που κρατάνε τα παιδιά μέσα στην πισίνα για το μάθημα, είναι περισσότεροι από τις μαμάδες. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Vann

    Vann 7 δημοσιεύσεις

  • Panoz

    Panoz 6 δημοσιεύσεις

  • Theni

    Theni 6 δημοσιεύσεις

  • Athena

    Athena 5 δημοσιεύσεις

όχι δεν θα μπουν, πήρα τλφ και ρώτησα στο "γοργόνες και μάγκες"... :(
και τοτε να ερθουν;θα μπορουν να απασχοληθουν καπου αλλου ή να μην ερθουν καθολου; :roll:επισης στο σαιτ λεει απο 6 μηνων και οχι απο 3...
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον και οι παιδιάτροι συνιστούν μετά τον 6ο μήνα να πιτσιλίζουν και όλες οι πισίνες για baby swimming δέχονται μετά το 6ο μήνα, το βλέπω χλωμό να δεχτούν μικρούλια.

 

Η πισίνα είναι παιδική, μικρή και ρηχή. Τα μεγάλα παιδάκια που θα ξέρουν και μπάνιο θα βολευτούν με τις ασχολίες ζωγραφικής :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την βάζω εδώ την απάντηση, για να κρατήσουμε το thread με τις συμμετοχές καθαρό:

 

Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν στην πισίνα μπαινει αποκλειστικά η μαμά ή μπορεί να μπει ο μπαμπάς ? Αν είναι μόνο γυναικες μήπως να έρθουμε με την γιαγιά μας μαζί ? Γιατί εγώ στην κατάσταση μου χλωμή την κόβω την πισίνα.

 

Όχι η πισίνα δεν κάνει σεξιστικές διακρίσεις και μάντεψε τι. Οι μπαμπάδες που κρατάνε τα παιδιά μέσα στην πισίνα για το μάθημα, είναι περισσότεροι από τις μαμάδες. :)

 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση και sorry αν το έγραψα σε λάθος σημείο.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον και οι παιδιάτροι συνιστούν μετά τον 6ο μήνα να πιτσιλίζουν και όλες οι πισίνες για baby swimming δέχονται μετά το 6ο μήνα, το βλέπω χλωμό να δεχτούν μικρούλια.

 

Η πισίνα είναι παιδική, μικρή και ρηχή. Τα μεγάλα παιδάκια που θα ξέρουν και μπάνιο θα βολευτούν με τις ασχολίες ζωγραφικής :)

το ανεφερα επειδη η Μαρια γραφει απο 3μηνων.Τωρα για τους παιδιατρους στην Ελλαδα δεν ξερω...στην Ολλανδια η Μελινα εκανε πολυ νωριτερα μπανιο σε πισινα.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πείσω τον άντρα μου για να μπει εκείνος στην πισίνα με τα παιδιά!!!!

 

Δώστε μου κανένα επιχείρημα ακόμα :wink::?

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα επικοινωνήσω ξανά με την διεύθυνση και θα σας πω νεότερα

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πείσω τον άντρα μου για να μπει εκείνος στην πισίνα με τα παιδιά!!!!

 

Δώστε μου κανένα επιχείρημα ακόμα :wink::?

 

Πολλές ασκήσεις θέλουν δύναμη και είναι αρκετά κοπιαστικές! Σαν μπρατσαράς που είναι μόνο αυτός μπορεί να αποδώσει καλύτερα :) Πες του ότι εσύ δεν μπορείς να το σηκώνεις το παιδί και τέτοια.

 

Επίσης είναι ιδιαίτερη ευχάριστη ασχολία, αφού το παιδί πραγματικά το ευχαριστιέται και δε νομίζω να θέλει να την χάσει μην έχοντας την απευθείας επαφή με το παιδί και να το βλέπει από μακριά. Πραγματικά θα έπρεπε να τσακώνεστε για το ποιος θα το κάνει :)

Link to comment
Share on other sites

....μπα περισσότερο ντροπή είναι παρά ότι δεν θέλει, άλλωστε εκείνος ασχολείται πολύ περισσότερο με τα παιδιά, από ότι εγώ

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη παω την κορη μου στο συγκεκριμενο κολυμβητηριο απο τοτε που ανοιξε,πιστευω οτι μπορω να σας βοηθησω σε μερικα απο τα ερωτηματα σας.

Λοιπον μεσα στην πισινα μπαινει οποιος γονιος θελει,κ μπορει,εαν τα παιδια ξερουν μπανιο κ ειναι εξοικειωμενα (δηλ αυτα που ειναι πανω απο 3-4ετων)μπορει να μην μπει ο γονιος,εμενα η κορη μου ειναι 28μηνων κ πλεον δεν μπαινω μαζι της.Να ντραπει καποιος γονιος αποκλειεται γιατι ολοι φορανε μπλουζες απο πανω για να μπορουν να πιαστουν τα παιδια πιο ευκολα,κ να αισθανονται ασφαλης(οποτε κανενας γονιος δνε ντρεπεται).Στο σιτε γραφει οτι ειναι απο 6μηνων αλλα πολλοι παιδιατροι που τελειωνει η αποστειρωση τον 3μηνα,σε αφηνουν ελευθερα να μπει το παιδι στην πισινα.

Μπορω να σας προτεινω ανεπιφυλακτα να πατε ολοι,ειναι ενας πολυ ωραιος χωρος κ καθαρος,πιστευω οτι θα αρεσει κ στους μικρους κ στους μεγαλους,εχει αρκετα μπανια ωστε να μπορεσετε να κανετε ντουζ κ να ντυθειτε με την ησυχια σας.Και το σημαντικοτερο ειναι οτι το νερο δεν ειναι με χλωριο αλλα με οζον

Link to comment
Share on other sites

....μπα περισσότερο ντροπή είναι παρά ότι δεν θέλει, άλλωστε εκείνος ασχολείται πολύ περισσότερο με τα παιδιά, από ότι εγώ

 

Θα νευριάσω και θα δαγκώσω μου φαίνεται! Δεν υπάρχει καμία ντροπή στο να βοηθάς σε μία δραστηριότητα του παιδιού σου :mad:

 

Επίσης να σημειώσω ότι δε χρειάζονται σκουφάκια, ούτε για τον μπαμπά ούτε για το παιδί όπως σε άλλες πισίνες. 'Αρα μια χαρα άρχοντας θα είναι πες του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα καλα ποτε ανοιξε αυτο?

Εγω ηθελα τοσο πολυ να τον παω αλλα ειχε πει ο γιατρος οχι χλωριο και οι μονες πισινες ηταν βορεια προαστεια... :(

Anyway καλλιο αργα παρα ποτε...

Εχω καταχαρει!!!!!!! :D:D:D:D:D

zQI8.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σημειώσω ότι δε χρειάζονται σκουφάκια, ούτε για τον μπαμπά ούτε για το παιδί όπως σε άλλες πισίνες. 'Αρα μια χαρα άρχοντας θα είναι πες του.

 

Ψαχνω εδω και πολυ καιρο να ξεκινησουμε baby swimming και ακουγεται πολυ καλο το μερος (ειδικα για το οζον) αλλα δεν ειναι λιγο υποπτο απο θεμα καθαριοτητας το οτι δεν φορανε σκουφακια?

Θελω να πω οτι δεν θα μου αρεσε να βλεπω τριχες στην πισινα η πανω μας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σημειώσω ότι δε χρειάζονται σκουφάκια, ούτε για τον μπαμπά ούτε για το παιδί όπως σε άλλες πισίνες. 'Αρα μια χαρα άρχοντας θα είναι πες του.

 

Ψαχνω εδω και πολυ καιρο να ξεκινησουμε baby swimming και ακουγεται πολυ καλο το μερος (ειδικα για το οζον) αλλα δεν ειναι λιγο υποπτο απο θεμα καθαριοτητας το οτι δεν φορανε σκουφακια?

Θελω να πω οτι δεν θα μου αρεσε να βλεπω τριχες στην πισινα η πανω μας.

ελα βρε mimica δεν κανουν και μακροβουτια οι μητερες... :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν κανουν μακροβουτια απλα σε ολες τις αλλες πισινες που πηγα φοραγαν σκουφακια και μου κανει εντυπωση...

Ε δεν ειναι και δυσκολο να πεσουν τριχες στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις πάνες-μαγιώ πού θα τις βρούμε?

Πήγα σήμερα Αθήνα στα Mothercare, Prenatal k Lapin δεν είχαν.

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα...αν κ είμαι ιδιαίτερα ευέλικτη στο να πάω οπουδήποτε κ δεν "κολλάω" να κάνω οτιδήποτε με το μωρό μου ακόμη κ χωρίς βοήθεια, σκέφτομαι μετά το τέλος της δραστηριότητας πώς θα κάνω εγώ μπάνιο??Θέλω να πω στ σπίτι βάζω τη μπιμπούλα στη μπανιέρα κ βοτάμε και οι δύο. Τώρα εκεί που δεν θα είναι κάποιος άλλος δικός μου να κρατήσει το μωρό όση ώρα κάνω μπάνιο (εννοώ στις ντουζιέρες), πώς θα γίνει? Φαντάζομαι βέβαι οτι όλο κ κάποια λύση θα υπάρξει επιτόπου αλλά μια που το σκέφτηκα , ας μου πέιτε κι εσείς..

 

Πάντως μου αρέσει πολύ πολύ η ιδέα. Θα έρθουμε από Άνδρο να πάρουμε μέρος! Με το μωρό καναμε μπάνιο στη θάλασσα από 5μιση μηνών

.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις πάνες-μαγιώ πού θα τις βρούμε?

Πήγα σήμερα Αθήνα στα Mothercare, Prenatal k Lapin δεν είχαν.

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα...αν κ είμαι ιδιαίτερα ευέλικτη στο να πάω οπουδήποτε κ δεν "κολλάω" να κάνω οτιδήποτε με το μωρό μου ακόμη κ χωρίς βοήθεια, σκέφτομαι μετά το τέλος της δραστηριότητας πώς θα κάνω εγώ μπάνιο??Θέλω να πω στ σπίτι βάζω τη μπιμπούλα στη μπανιέρα κ βοτάμε και οι δύο. Τώρα εκεί που δεν θα είναι κάποιος άλλος δικός μου να κρατήσει το μωρό όση ώρα κάνω μπάνιο (εννοώ στις ντουζιέρες), πώς θα γίνει? Φαντάζομαι βέβαι οτι όλο κ κάποια λύση θα υπάρξει επιτόπου αλλά μια που το σκέφτηκα , ας μου πέιτε κι εσείς..

 

Πάντως μου αρέσει πολύ πολύ η ιδέα. Θα έρθουμε από Άνδρο να πάρουμε μέρος! Με το μωρό καναμε μπάνιο στη θάλασσα από 5μιση μηνών

 

 

Εχω να σου προτείνω 2 εναλλακτικές:

1) Κάνεις το παιδί μπάνιο, το ντύνεις το ετοιμάζεις και το βάζεις στο καροτσάκι του να σε παρακολουθεί ενώ θα ετοιμάζεσαι εσύ μετά, ή

2) Κάνεις το μωρό μπάνιο, το ντύνεις κλπ και το δίνεις στο συνοδό σου. Μετά βγάζεις κι εσύ μπουρνούζια και μαγιώ και πλένεσαι με την ησυχία σου.

 

Προσωπικά έκανα το πρώτο όταν πήγαινα με τον μικρό μου baby swimming.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις πάνες-μαγιώ πού θα τις βρούμε?

Πήγα σήμερα Αθήνα στα Mothercare, Prenatal k Lapin δεν είχαν.

 

Τώρα εκεί που δεν θα είναι κάποιος άλλος δικός μου να κρατήσει το μωρό όση ώρα κάνω μπάνιο (εννοώ στις ντουζιέρες), πώς θα γίνει? Φαντάζομαι βέβαι οτι όλο κ κάποια λύση θα υπάρξει επιτόπου αλλά μια που το σκέφτηκα , ας μου πέιτε κι εσείς..

 

Πάνες-μαγίω έχει η Libero, συνήθως τις βρίσκεις στο σούπερ μάρκετ, αλλά τώρα τον χειμώνα δεν ξέρω.

 

Όσο για την λύση που θα είσαι μόνη σου τόσες μανούλες θα είναι κάποια θα σε βοηθήσει, εκεί κολλάς

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν κανουν μακροβουτια απλα σε ολες τις αλλες πισινες που πηγα φοραγαν σκουφακια και μου κανει εντυπωση...

Ε δεν ειναι και δυσκολο να πεσουν τριχες στο νερο.

εποπτικο ρολο εχουν οι μαμαδες και δεν μπαινουν στο νερο-κολυμπανε.γιατι να το φορανε;;
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΙΝΕ UPDATE ΑΝΑΝΕΩΣΗ του ΚΕΙΜΕΝΟΥ στην πρώτη δημοσίευση -

δειτε τις φωτογραφίες, αλλά και το κείμενο για την καλύτερή σας ενημέρωση.

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=17242

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...