Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πίνει το αποψυγμένο γάλα


Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα μέλη!!! Συγχαρητήρια γι΄αυτή την προσπάθεια!!! Ήδη έχω μάθει πολλά από αυτό το φόρουμ....

 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω αποθηκεύσει στην κατάψυξη αρκετά μπουκαλάκια γάλα των 120 περίπου ml.... Δυστυχώς ανακάλυψα αργά ότι το μωρό (2,5 μηνών) δεν πίνει το γάλα που έχει καταψυχθεί και αποψυχθεί (είχα φροντίσει για το απόθεμα πριν ξεκινήσω τη δουλειά) παρά μόνο το φρέσκο.

Είχα διαβάσει ότι όντως αυτό μπορεί να συμβεί, γιατί το κατεψυγμένο γάλα έχει μια μεταλλική γεύση που μπορεί να μην αρέσει στα μωρά. Αναγκάζομαι λοιπόν να βγάζω κάθε μέρα φρέσκο για να μην ταλαιπωρείται ούτε αυτό ούτε η γιαγιά του που του το δίνει τα πρωινά που λείπω.

Τί κάνουμε λοιπόν με το γάλα που είναι στην κατάψυξη; Είχα κάνει τόσο κόπο για να το μαζέψω και λυπάμαι τόσο πολύ να το πετάξω!!! Αν το αναμείξω με φρέσκο θα ξεγελαστεί το μωρό ή θα πάει χαμένο και το φρέσκο; Τί να κάνω; Έχετε καμιά ιδέα;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μήπως έχει χαλάσει? το δοκίμασες???

 

μπορείς να δοκιμάσεις μια μέρα 3-τέταρτα-1-τέταρτο και μετά μισό-μισό, να δεις αν το πίνει (θα τα αναμείξεις στην ίδια θερμοκρασία, δηλ. δεν θα βγάλεις με το θήλαστρο φρέσκο και θα το αναμείξεις κατευθείαν με το αποψυγμένο στο ψυγείο). Αν δεν το πίνει ούτε αυτό, θα βρεις αρκετές συνταγές για να χρησιμοποιήσεις το γάλα, για να μην το πετάξεις :D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσε το γάλα ακριβώς λόγω αυτής της μεταλλικής γεύσης.... Δεν μπορώ να φανταστώ ότι χάλασε αφού ήμουν πολύ προσεκτική. Με το που έκανα την άντληση γύρω στα 60 ml το έβαζα κατευθείαν στο ψυγείο, αργότερα πρόσθετα σε αυτό άλλα 60 πάλι κρύο της ίδιας μέρας για να γεμίσει το μπουκάλι στα 120 και μετά στην κατάψυξη...

 

Θα δοκιμάσω να κάνω αυτό που λες και ο Θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έπαθα κάτι παρόμοιο. Είχα αποθηκεύσει περίπου 3 λίτρα γάλα σε μπιμπερό των 150 ml. Κάποια από αυτά μυρίζουν και η μικρή δεν τα θέλει. Δεν έχει σχέση με το πόσο έχουν μείνει στην κατάψυξη. δεν καταλαβαίνω γιατί κάποια μυρίζουν και κάποια όχι. Και μου έμειναν 6 μπιμπερό και πολύ λυπάμαι.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το πίνει ούτε αυτό, θα βρεις αρκετές συνταγές για να χρησιμοποιήσεις το γάλα, για να μην το πετάξεις :D

 

Τί συνταγές δηλαδή; εχω το ιδιο προβλημα και μια κατάψυξη κυριολεκτικά γεμάτη γάλατα και μπουκαλάκια medela.

Εμενα πλέον εχει περάσει γερα στις στερεές τροφές και δεν πινει γάλα μεσα στην ημέρα που εγώ δουλεύω, εγώ ομως έχω αρκετό και αναγκάζομαι να αντλώ ακομα..

εχω σκεφτεί μεχρι και να τα δώσω αλλού (δεν ξερω που, να τα δορισω..)

Τα λυπαμαι τοσο πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενώνονται οι δύο φάσεις στη θέρμανση, δεν είναι πρόβλημα ο διαχωρισμός.

 

συνταγές: αν έχετε το οκ για δημητριακά: κρέμα από κουάκερ + μητρικό γάλα + μπανανίτσα (κάτι αντίστοιχο με μούσλι)

 

αλλιώς, αν δε το τρώει έτσι:

 

τυρόπιτα, ρυζόγαλο, γαλατόπιτα...κλπ κλπ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πλέον εχει περάσει γερα στις στερεές τροφές και δεν πινει γάλα μεσα στην ημέρα που εγώ δουλεύω, εγώ ομως έχω αρκετό και αναγκάζομαι να αντλώ ακομα..

αχ, Eve, δεν χρειάζεται να αντλείς πια, αφού τρώει στερεές όταν λείπεις!!

 

διάβασε λίγο αυτό:

http://www.kellymom.com/bf/weaning/weaning-from-pump.html

 

λέει τρόπους για να σταματήσεις τις αντλήσεις, ομαλά.

Link to comment
Share on other sites

 

συνταγές: αν έχετε το οκ για δημητριακά: κρέμα από κουάκερ + μητρικό γάλα + μπανανίτσα (κάτι αντίστοιχο με μούσλι)

 

 

θα ρωτήσω το γιατρό σημερα, εχουμε ραντεβού για εμβολιο. ωραια ακουγεται αυτη!

 

 

αλλιώς, αν δε το τρώει έτσι:

 

τυρόπιτα, ρυζόγαλο, γαλατόπιτα...κλπ κλπ :lol:

 

χαχα τυρόπιτα, πολύ θα γελάσω αν καταλήξει εκει το γάλα μου, σιγουρα δεν θα θέλει κανεις να τη δοκιμάσει πάντως αν μάθουν τι έχει μεσα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

 

συνταγές: αν έχετε το οκ για δημητριακά: κρέμα από κουάκερ + μητρικό γάλα + μπανανίτσα (κάτι αντίστοιχο με μούσλι)

 

 

θα ρωτήσω το γιατρό σημερα, εχουμε ραντεβού για εμβολιο. ωραια ακουγεται αυτη!

 

 

αλλιώς, αν δε το τρώει έτσι:

 

τυρόπιτα, ρυζόγαλο, γαλατόπιτα...κλπ κλπ :lol:

 

χαχα τυρόπιτα, πολύ θα γελάσω αν καταλήξει εκει το γάλα μου, σιγουρα δεν θα θέλει κανεις να τη δοκιμάσει πάντως αν μάθουν τι έχει μεσα :lol::lol:

και στον καφε ανετα!! :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μεταλλική γεύση δεν σημαίνει ότι το γάλα χάλασε ... άλλα μωρά ενοχλούνται, άλλα όχι.

Το χαλασμένο γάλα μυρίζει λίγο ή πολύ όπως το ξυνισμένο αγελαδόγαλα, υπάρχει σαφής διαφορά.

 

Κάποιες πληροφορίες και ιδέες θα βρείτε εδώ:

http://www.kellymom.com/bf/pumping/lipase-expressedmilk.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη μεταλλική γεύση ισχύει και το είχα παρατηρήσει κι εγώ σε κάποια γάλατα δικά μου, όχι σε όλα. Το δικό μου μωρό ευτυχώς το έπινε άλλα όμως δεν το θέλουν...

 

Η μεταλλική αυτή γεύση οφείλεται στο ένζυμο λιπάση. Αν βράσει το γάλα πριν μπει στο ψυγείο καταστρέφεται το ένζυμο και η γεύση είναι εντάξει. Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί τότε δεν το ήξερα.

 

 

το βρήκα!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

απλώς πρεπει όποια διαβασει το άρθρο να κοιτάξει τις θερμοκρασίες,

γιατί αναγράφεται οτι δεν χρειάζεται να φτάσει σε θερμοκρασία κανονικού βρασμού, για να "απενεργοποιηθεί" αυτό το ένζυμο,

 

αλλά μονο μέχρι τους 82 βαθμούς, μέχρι να βγάλει μικρές φουσκαλίτσες στις άκρες,

και μετά το βάζεις στην άκρη να κρυώσει.

 

ο κανονικός βρασμός, απο ότι διάβασα θα κατέστρεφε και άλλες ουσίες χωρίς αυτό να είναι αναγκαίο!

 

διορθώστε με αν κατάλαβα λάθος. Ενδιαφέρον πάντως θέμα!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ψάξει κι εγώ και σε συζήτηση με την Αγλαϊα καταλήξαμε ότι πράγματι δε θέλει βράσιμο αλλά ζέσταμα μέχρι να δεις φυσαλίδες να ανεβαίνουν στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

xaroulini και dooo,μηπως δεν κανει να αναμιχθει φρεσκο γαλα με αποψυγμενο;Ακομη κι αν εχουν την ιδια θερμοκρασια;

Δεν ξερω,αλλά αυτη την εντυπωση εχω, δεν ειμαι καθολου σιγουρη ομως.

 

Eveαν συνεχισεις τις αντλησεις με αυτους τους ρυθμους θα εχεις αρκετο γαλα ,που λες οτι εχεις τωρα, αιωνιως!!! :lol::lol:

 

Απο τη στιγμη που το μωρο τρωει στερεες δεν υπαρχει λογος να αντλεις,κανενας μα κανενας.Ξεκινα να αντλεις πολυ λιγο,ισα για να ανακουφιζεσαι απο το πρηξιμο και καθε μερα να αντλεις και λιγοτερο.Σε λιγες μερες θα εχει προσαρμοστει το στηθος σου μονο στους θηλασμους. :wink:

Φανταζομαι ποσα σακουλακια ή πλαστικα δοχεια εχεις αγορασει για να αποθηκευεις.....

Εγω πλεον απλα το πεταω(αντλω ολα τα γευματα του μωρου,κανω 4 αντλησεις την μερα αλλα πολλες δορες περισσευει).Σταματησα να αποθηκευω εδω και 3 μηνες.Αν συνεχιζα,θα χρειαζομουν φορτηγο-καταψυξη!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Eveαν συνεχισεις τις αντλησεις με αυτους τους ρυθμους θα εχεις αρκετο γαλα ,που λες οτι εχεις τωρα, αιωνιως!!! :lol::lol:

 

Απο τη στιγμη που το μωρο τρωει στερεες δεν υπαρχει λογος να αντλεις,κανενας μα κανενας.Ξεκινα να αντλεις πολυ λιγο,ισα για να ανακουφιζεσαι απο το πρηξιμο και καθε μερα να αντλεις και λιγοτερο.Σε λιγες μερες θα εχει προσαρμοστει το στηθος σου μονο στους θηλασμους. :wink:

Φανταζομαι ποσα σακουλακια ή πλαστικα δοχεια εχεις αγορασει για να αποθηκευεις.....

 

Όταν δεν αντλώ το στηθος μου πρήζεται τοσο πολύ που πονάνε μεχρι και οι μασχάλες μου! ειναι απαισιο και ανησυχω μηπως παθω μαστιτιδα....

ετσι εχω βρει τη "λυση" στις αντλήσεις.. Ξερω πως δεν ειναι σωστό, διοτι απλως αποθηκεύω το γάλα, εχω δεκάδες μπουκαλάκια medela και αμέτρητα σακουλάκια στην κατάψυξη.. Ο μεγαλύτερος μου εφιάλτης ειναι η διακοπή ρεύματος της ΔΕΗ.. :mad:

Link to comment
Share on other sites

 

Eveαν συνεχισεις τις αντλησεις με αυτους τους ρυθμους θα εχεις αρκετο γαλα ,που λες οτι εχεις τωρα, αιωνιως!!! :lol::lol:

 

Απο τη στιγμη που το μωρο τρωει στερεες δεν υπαρχει λογος να αντλεις,κανενας μα κανενας.Ξεκινα να αντλεις πολυ λιγο,ισα για να ανακουφιζεσαι απο το πρηξιμο και καθε μερα να αντλεις και λιγοτερο.Σε λιγες μερες θα εχει προσαρμοστει το στηθος σου μονο στους θηλασμους. :wink:

Φανταζομαι ποσα σακουλακια ή πλαστικα δοχεια εχεις αγορασει για να αποθηκευεις.....

 

Όταν δεν αντλώ το στηθος μου πρήζεται τοσο πολύ που πονάνε μεχρι και οι μασχάλες μου! ειναι απαισιο και ανησυχω μηπως παθω μαστιτιδα....

ετσι εχω βρει τη "λυση" στις αντλήσεις.. Ξερω πως δεν ειναι σωστό, διοτι απλως αποθηκεύω το γάλα, εχω δεκάδες μπουκαλάκια medela και αμέτρητα σακουλάκια στην κατάψυξη.. Ο μεγαλύτερος μου εφιάλτης ειναι η διακοπή ρεύματος της ΔΕΗ.. :mad:

 

Νομίζω ότι η συμβουλή της frene είναι όταν αισθάνεσαι το στήθος πρησμένο να αντλείς λίγο για να ανακουφίζεσαι και όχι μέχρι να αδειάσει το στήθος. Το στήθος χρειάζεται 3-4 24ωρα για να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα ζήτησης οπότε σιγά σιγά θα μπορέσεις να μειώσεις τις αντλήσεις μέχρι να σταματήσεις τελείως. Φυσικά δεν μπορείς να σταματήσεις απότομα. Χρειάζεται σταδιακή μείωση, όπως στην φυσική διαδικασία αποθηλασμού :wink: , μέχρι να φτάσεις στην επιθυμητη παραγωγή.

Διαφορετικά σε βλέπω να μαγειρεύεις αποκλειστικά με μητρικό γάλα για όλη την οικογένεια :lol::lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

μόνο αυτό???? μπορεί να προμηθεύει και τη ΔΕΛΤΑ, τι λέμε τώρα :lol::lol::lol:

Εva, μείωνε την ποσότητα των αντλήσεων, σταδιακά...κάθε 3-4 μέρες μείωνε κατά 30-40 ml, όσο νιώθεις εσύ άνετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα , επαναφέρω το θέμα γιατι η μικρή μου τελικά ειναι πολύ ιδιοτροπη οχι μόνο με το φαγητό- στερεες τροφές αλλα και με το γάλα που της αφήνω.

τη μια μέρα το πίνει λοιπόν με πολύ ζορι και την άλλη αντε να πιει 50μλ.

διαβασα πιο πάνω οτι αν ζεσταθει μέχρι να αρχισει να βγάζει φουσκαλιτσες καταστρέφεται το ένζυμο-λιπάση οπότε δεν έχει αυτή τη μεταλλική γεύση!

αυτό πρέπει να το κάνω πριν το βάλω στο ψυγείο ή απλά πριν το πιει?

 

το θέμα είναι οτι ουτε τρωει ικανοποιητικά , δηλαδή σχεδόν καθόλου, και έχει αρχίσει να χάνει βάρος!

άπο την ώρα δε που γυρνάω σπίτι μόνο στο στήθος μου θέλει να είναι , κάτι που απο την μια με ευχαριστεί γιατι ολη τη μέρα μου λείπει και απο την άλλη με κουράζει αρκετά!

 

ας ελπίσουμε οτι θα μπει και εκείνη σε ένα ρυθμό με τον καιρό, αφου λείπω 2η εβδομάδα τώρα! :roll:

 

καλή συνέχεια σε όλες!!! :wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

bon bon μου,

Πρωτον,δοκιμασε να αφησεις να την ταισουν φρεσκο γαλα και οχι κατεψυγμενο,δηλαδη αυτο που θα αντλησεις σημερα,να το πιει αυριο.Αν και δεν νομιζω οτι ειναι θεμα γευσης αλλά το οτι ξερει γαλα=στηθος.Με ποτηρακι (εκπαιδευτικο ή μη)δοκιμασατε;

Δευτερον, με το βαρος εχουν σκαμπανεβασματα.Και η δικια μου τον προηγουμενο μηνα ειχε βαλει και μετα ειχε χασει 300 γρ.Επισης εχω διαπιστωσει οτι στα μωρα,οπως και στους μεγαλους, παιζει ρολο αν,1-2 μερες πριν το ζυγισμα, εχουν φαει πολυ ή λιγο.Οποτε μην αγχωνεσαι μωρε,οσο μπορεις δηλαδη.Ολα θα μεγαλωσουν....

 

Φαντασου,οτι κι εγω που την ταιζω με μπιμπερο,αν φυγω,δεν μπορει να την ταισει κανενας αλλος,εκτος απο τον αντρα μου.Π.χ. με την μαμα μου τρωει λιγο και μετα σταματαει,μονο με μενα ή με τον αντρα μου τρωει,γιατι εμεις ξερουμε τα χουγια της και τα κολπα της...

 

Γι αυτο...υπομονη!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δυστυχώς η μικρή μου (2 μηνών) δεν πίνει το αποψυγμένο γάλα. Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά να της δώσω γάλα που ήταν στην κατάψυξη 1 μήνα. Δυστυχώς όμως δεν το ήπιε καθόλου. Λόγω του ότι μου περισσεύει πολλές φορές γάλα και κυρίως λόγω του ότι έχω ετοιμάσει να πάω 3ήμερο στην Ιταλία έχω ήδη μαζέψει περίπου 30 μπουκάλια των 150 ml (μέχρι τώρα τη θηλάζω αποκλειστικά). Πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω. Έχω μπλοκάρει από εκείνη τη στιγμή. Δεν θέλω να χάσω το ταξίδι που έχω κανονίσει εδώ και καιρό, δεν θέλω όμως με τίποτα να κόψω το θηλασμό που με τόσο κόπο (ματωμένες θηλές, πόνους κλπ...) κατάφερα να εδραιώσω. Έχω αρχίσει να απελπίζομαι. Τι λύση υπάρχει? Θέλω τόσο πολύ να μην προκληθεί πρόβλημα με τον θηλασμό μου. Η μπέμπα μάλιστα, αφού εκενυρίστηκε πολύ με το γάλα από την κατάψυξη που της έδωσα, στη συνέχεια δεν ήθελε ούτε τις θηλές να πιάσει. Έκλαιγε και εκνευριζότανε πολύ. Να σημειώσω ότι αφού της το ζέστανα (το αποψυγμένο γάλα) μου μύρισε κάπως... (όχι άσχημα όμως, απλά το φρέσκο δεν μου μυρίζει). Επίσης το γάλα μέσα στην κατάψυξη παίρνει μια κιτρινωπή όψη (δεν είναι απόλυτα άσπρο), την οποία και διατήρησε φυσικά και αφού αποψύχθηκε. Τι πρόβλημα υπάρχει? Τι λύση μπορώ να βρώ?

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει η κουτσούνα.

 

Είναι λογικό που δεν το πίνει όταν της το δίνεις: τη μπερδεύεις! Δεν καταλαβαίνει γιατί δεν είσαι διατεθειμένη να τη θηλάσεις αφού είσαι δίπλα της.

 

Θα πρέπει να δοκιμάσει κάποιος άλλος και εσύ να είσαι εκτός σπιτιού: όχι σε άλλο δωμάτιο, έξω από το σπίτι. Η μπέμπα σου αντιλαμβάνεται τη μυρωδιά σου στο χώρο και δεν την ξεγελάς.

 

Καλή συνέχεια :)

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Απο μπουκαλι γαλα εχει ξαναπιει;Κι αν ναι,ποιος της το εδωσε;

 

Δεν πρεπει να της δινεις εσυ μπιμπερο. Εσενα σε μυριζει, θελει το στηθος :wink:

 

Παντως αυτο που λες για το ταξιδι και τον θηλασμο,το μωρο μπορει να αρνηθει το στηθος ασχετα αν πινει γαλα δικο σου ή ξενο.

 

Το γαλα της καταψυξης εχει άλλη γευση,λιγο μπλιαχχχ,οντως...

Link to comment
Share on other sites

Απο μπουκαλι γαλα εχει ξαναπιει;Κι αν ναι,ποιος της το εδωσε;

Δεν πρεπει να της δινεις εσυ μπιμπερο. Εσενα σε μυριζει, θελει το στηθος :wink:

 

Εγώ δύο φορές προσπάθησα να του δώσω γάλα από το ψυγείο σε μπουκάλι. Την πρώτη φορά προσπάθησε να τον ταΐσει ο μπαμπάς του και την άλλη μία φίλη. Τελικά και τις δύο φορές μόνο εγώ κατάφερα να του το δώσω. Στους άλλους δεν έπινε καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Απο μπουκαλι γαλα εχει ξαναπιει;Κι αν ναι,ποιος της το εδωσε;

 

Δεν πρεπει να της δινεις εσυ μπιμπερο. Εσενα σε μυριζει, θελει το στηθος :wink:

 

Παντως αυτο που λες για το ταξιδι και τον θηλασμο,το μωρο μπορει να αρνηθει το στηθος ασχετα αν πινει γαλα δικο σου ή ξενο.

 

Το γαλα της καταψυξης εχει άλλη γευση,λιγο μπλιαχχχ,οντως...

 

Από το μπουκάλι πίνει γαλά χωρίς κανένα πρόβλημα, από τότε που γεννήθηκε. Το πρόβλημά της είναι η μυρωδιά και η γεύση πιστεύω. Σήμερα έκανα μία προσπάθεια ακόμα αλλά πάλι τίποτα... Εχθές την προσπάθησε η μαμά μου. Αφού έκλαιγε πολύ γιατί δεν το ήθελε, μετά την πήρα να την θηλάσω και από τα νεύρα της (αφού είχε χαλαστεί πολύ) δεν έπιανε τη θηλή με τίποτα. Τρόμαξα πραγματικά να την ταίσω. να σημειώσω ότι μπουκάλι παίρνει από όλους, χωρίς πρόβλημα. Λέω να δοκιμάσω και ξένο γάλα για τις μέρες αυτές αλλά αφενός δεν νομίζω να το δεχτεί ούτε αυτό, αφετέρου φοβάμαι όταν γυρίσω μήπως αρνηθεί το δικό μου ή το στήθος. Τι να κάνω???

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...