Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ;


mariantinos

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡ  

1.220

  1. 1. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡ

    • ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ
    • ΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ
    • ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΥΤΟ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αλήθεια είναι ότι δεν το σκέφτηκα να αφήσω τη δουλειά μου εκ του σφαλούς.

Η γυναίκα που θα άφηνα με το παιδί δεν ήταν συγγενής μου, αλλά ήδη είχε μεγαλώσει τον ανηψιό μου και την εμπιστευόμασταν.

ύστερα μεγάλωσε την ανηψιά μου και τώρα έρχεται και το δικό μου 2ο παιδάκι.

Σε συνδυασμό βέβαια με το μειωμένο ωράριο βέβαια,βολευεται το πράγμα.

Άλλωστε δεν σπούδαζα στα πανεπιστήμια για έξι χρόνια για να τα παρατήσω έτσι.Το παιδί έγινε εννοείται το πιο σημαντικό στη ζωή μου,αλλά με θέληση και αυτοπεποιήθηση όλα βολεύονται πιστεύω!! :):)

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγω κ αν το σκεφτηκα!

Δυστυχως τα οικονομικα μας δεν μας το επιτρεπουν κ γυρισα στην δουλεια, αν ειχα ομως μια καποια περιουσια δεν θα το συζητουσα καν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεχρι πριν 9 μηνες θεωρουσα τον εαυτο μου εργασιομανη μεχρι τελικης πτωσεως.. με τον ερχομο του ερωτουλη μου αλλαξαν τα παντα.. φυσικα και θα ηθελα να μεγαλωνω εγω το μωρο μου και να μην ειμαι τα μαθαινω δευτερη οταν βγαζει το πρωτο του δοντακι ή κανει τα πρωτα του βηματα ή λεει μαμαμαμαμαμαμαμα και μπαμπαμπαμπα και ξεροσταλιαζω στο τηλεφωνο ν ακουσω τις συλλαβες απο το στοματακι του.. δυστυχως ομως.. οι καιροι ειναι τοσο δυσκολοι που αναγκαστηκα να ξαναδουλεψω και να μην εχω την ικανοποιηση να χαρω το μωρο μου οσο θελω.. :evil:

Link to comment
Share on other sites

δεν το σκέφτηκα αυτό διότι εγώ δουλεύω τα απογεύματα κι έτσι επιστρέφει ο άντρας μου από την δουλειά και τον κρατάει αυτός! :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΑΦΗΣΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΟΤΙ ΛΟΓΟΥ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΜΑΚΡΙΑ!ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ![ΞΕΡΩ ΝΤΡΟΠΗ ΜΟΥ :oops: ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ Η ΠΕΘΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ,ΜΗ ΕΚΕΙΝΟ ΜΗ ΤΟ ΑΛΛΟ]

Link to comment
Share on other sites

Δεν σκέφτηκα να αφήσω τη δουλειά μου ποτέ.

Μάλιστα, μετά από ~8 μήνες που κάθισα στο σπίτι, κόντεψα να τρελλαθώ. Ήθελα οπωσδήποτε να ξαναρχίσω δουλειά.

Ευτυχώς έχω δυνοτότητα να δουλεύω σχετικά μειωμένο ωράριο (6-7 ώρες) πράγμα που για μένα αποτελεί την ιδανική κατάσταση.

Επίσης, είχα που να αφήσω τον Κωστή χωρίς να ανησυχώ και το θεωρώ πολύ σημαντικό.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν σκέφτηκα να σταματήσω τη δουλειά μου. Μου αρέσει πάρα πολύ και με γεμίζει. Επέστρεψα στη δουλειά μετά από 4.5 μήνες. Βέβαια, άλλαξαν κάποια πράγματα. Τώρα πια, όταν φεύγω από το γραφείο, κατεβάζω γενικό. Τέρμα η δουλειά στο σπίτι, τέρμα τα τρελά ωράρια. Επίσης, τέρμα τα πολλά ταξίδια. Θέλω να είμαι κοντά στα μικρά και να νοιώθω τις πρώτες τους φορές σε οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο πρώτο μου παιδάκι, ήθελα να γυρίσω στη δουλειά, έβρισκα ισορροπία γιατί μου την έδινε το σπίτι, η μάνα μου που ντε και καλά ήθελε να έρχεται κάθε μέρα...

 

Στο δεύτερο και στο τρίτο αποφάσισα πως η δουλειά μου θα έπρεπε να είναι να παιδιά μου και όχι το γραφείο αλλά δυστυχώς δεν έχουμε την πολυτέλεια να πετάξουμε το δεύτερο μισθό...

 

Παίζει καμμιά σας joker;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μπορω να πω οτι δεν το σκεφτηκα..μου αρεσε βεβαια η ιδεα να ειμαι συνεχεια με το μπουμπουκακι μου..αλλα και το σπιτι με επνιγε.. βεβαια ειχα την δυνατοτητα της πεθερας.. αλλιως δεν ξερω τι θα εκανα!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα οι συγκιριες δεν μου επιτρεπουν να δουλεψω...προς το παρων τουλαχιστον!δεν ηταν θεμα παιδιου οτι σταματησα την δουλεια αλλα μετακομισεως μετα ηρθε το μπεμπε και ουτε που το σκεφτηκα να ξαναδουλεψω γιατι δεν εχω βοηθεια απο πουθενα,ζω μακρια απο ολους.η ημερα μου περναει γιατι ασχολουμαι πολυ με το μωρο,δεν με νοιαζει προς το παρων το οτι δεν δουλευω γιατι ζω την καθε στιγμη του μωρου μου,δυσκολευομαστε η αληθεια ειναι οικονομικα αλλα τα βγαζουμε περα!!!μολις περασει λιγος καιρος και παει παιδικο τοτε θα ξαναψαξω για δουλεια.

θα ηθελα να πω συνχαρητηρια στις εργαζομενες μητερες που δεν εχουν βοηθεια απο πουθενα...αληθεια πως τα βγαζετε περα,δε κουραζεστε? εγω δεν δουλευω και ειμαι πολλες φορες κομματια και σκεφτομαι αν δουλευα κιολας πως θα ημουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα την δυνατοτητα να το κανω και τα παρατησα ολα γιατι λογω της βεβαρυμενης υγειας μου δεν θα καταφερνα να κανω παιδι αν συνεχιζα τη δουλεια. Γιατι η δικη μου δουλεια δεν ειχε ωραριο δουλευα ολη την ημερα,αργιες και Σαββατοκυριακα, μου ειχε τυχει πολλες φορες να καθομαι ολοκληρα εικοσιτετραωρα στη δουλεια και δεν ημουν ποτε στο σπιτι.

Ο αντρας μου το αντεχε γιατι ειναι απο τον ιδιο χωρο και καταλαβαινε τη φυση της δουλειας. ενας οποιοδηποτε αλλος ανδρας θα με ειχε σιγουρα παρατησει με το συγκεκριμενο τροπο ζωης. Ειναι πολυ δυσκολο οταν εχεις μαθει να εισαι ανεξαρτητη και εργασιομανης να σταματησεις τη δουλεια αλλα καποια στιγμη ερχεται η ωρα να παρεις αποφασεις κρισιμες για τη ζωη σου. Πεθερα δεν εχω για βοηθεια και η μαμα μου δουλευει.Η δουλεια του ανδρα μου του τρωει ολη την ημερα οποτε σε εμενα επεφτε η μεγιστη ευθυνη του παιδιου. Ακομα δεν το εχω μετανοιωσει. Αργοτερα οταν μεγαλωσει λιγο Ο Μαριος θελω να ξαναδουλεψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σταματησω αναγκαστικα. Δεν εχω βοηθεια με το μωρο. Η μαμα μου μενει μακρια και η πεθερα δουλευει. Που και να μην δουλευε δεν θα την αφηνα τοσες ωρες εκει με τιποτα! Μου ερχεται καπως ειναι η αληθεια γιατι εχω συνηθισει να δουλευω μια ζωη. Ευκαιρια για αλλαγη ομως. Σκεφτομαι να επιστρεψω στην παλια μου τεχνη (κοσκινο) μολις ξεπεταχτει λιγο το μικρο.

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δούλευα μέχρι να μπω στο μήνα μου και στα δύο παιδιά και ξαναρχισα δουλειά στις 40 μέρες. Δουλεύω 10 ώρες κάθε μέρα, μπορεί και παραπάνω αλλά δε γίνεται αλλιώς, είμαι ελεύθερος επαγγελματίας..Τα παιδιά με τις γιαγιάδες λίγο, λίγο με μια κοπέλα, λίγο στο σχολείο και απο το απόγευμα και μετά μαζί μου..Τα έχω παίξει ελαφρώς..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να γυρίσω στη δουλειά από την πρώτη μέρα που γέννησα. Δεν μπορούσα με τίποτα να μένω στο σπίτι. Δεν ήξερα πώς μπορούσα να αγαπήσω το μωρό μου. Ήθελα κάποιον να με απαλλάξει από την ευθύνη του. Ύστερα ήρθε και η κατάθλιψη και όλη μέρα έκλαιγα. Μαζί μου έκλαιγε και η μπέμπα.......... Εννοιείτε ότι όλα αυτά πέρασαν. Το μωρό μου το λατερεύω και είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί.

Δουλεύω στο δημόσιο και δεν υπήρχε λόγος να σκεφτώ να αφήσω τη δουλειά αφού είχα το δικαίωμα να καθήσω σπίτι για αρκετό διάστημα.......και το έκανα. Τώρα που γύρισα όμως στη δουλειά νιώθω πολύ καλύτερα και το παιδί δεν με κουράζει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 2ΜΗΝΩΝ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΑΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ,ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ,ΟΜΩΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ Μ9

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 2ΜΗΝΩΝ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΑ ΑΚΟΜΑ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΑΡΓΙΕΣ,ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΙΣΘΟ.ΑΛΛΑΞΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΠΛΕΟΝ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΑΡΓΙΕΣ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ.ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ,ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΓΩ.ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ,ΑΦΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τουλάχιστον για τον πρώτο καιρό θα ήθελα να μπορώ να εργάζομαι στο σπίτι, ή με ένα ευέλικτο ωράριο με κάποιες ώρες στο γραφείο και μετά σπίτι αλλά επειδή δε ζούμε σε τέλειο κόσμο δυστυχώς δε γίνεται, είμαι αρχιτέκτων μηχανικός αλλά δεν έχω δικό μου γραφείο ούτε προέρχομαι από οικογένεια μηχανικών όπως πολλοί συνάδελφοι που κληρονόμησαν τα γραφεία των δικών τους, δουλεύω σε μελετητική εταιρεία αλλά με μπλοκάκι, άρα από παντού ξεκρέμαστη, αυτήν την εβδομάδα μπαίνω στον 9ο και μόλις τώρα θα σταματήσω τη δουλειά, όσο για μετά, θα μπορέσω να κάτσω ένα τρίμηνο, πάντα άνευ αποδοχών και μετά επιστροφή αν όλα έχουν πάει καλά και δεν έχω αντικατασταθεί λόγω συγκυριών!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ιδιωτική υπάλληλος, δεν παίρνω τρελά λεφτά α΄λλά ένα πολύ καλό μισθό...

Πήρα αδειεα ικα,υπόλοιπα αδειας, εξάμηνα οαεδ κλπ και θα πάω για δουλεια οταν ο μικρός θα είναι 10 μηνών. Βοήθεια δεν εχω και θα πάρω μια κυρία να τον προσέχει μέχρι να πάει σταθμο (2,5-3 χρονών για νωρίτερα δεν το συζητάω). Τα χρήματα που θα μου μένουν είναι ελάχιστα :cry: θα μπορούσαμε να ζήσουμε μόνο με το μισθό του συζύγου με ζορι βέβαια αλλά θα συνεχίσω να δουλεύω για έναν και μόνο λόγο. Θέλουμε (αν το θέλει και ο Θεούλης) να κάνουμε ακομά 1-2 παιδάκια και έτσι χρειάζομαι την ασφάλεια γιατι αυτους τους 10 μήνες που καθόμουν και έπερνα έστω και αυτά τα λίγα χρήματα ήταν μεγάλη βοήθεια. Το σκεπτικό μου είναι πάω για δουλεια το Σεπτέμβρη, εν τω μεταξύ βάζουμε μπροστά για το δευτερο και αφου γεννηθει το δευτερο παίρνω ότι δικαιούμαι και μετά ζητάω απόλυση για να πάρω επιδομα ανεργίας και μετά αφου πάνε παιδικό και τα δυο ψάχνω ξανα για δουλειά...(αν όμως κέρδιζα το λαχείο έχω υποσχεθεί πως θα σταματούσα κια θα έκανα τουλάχιστον 4 παιδάκια :D).

Τη δουλειά μυο τη βλέπω μόνο ως μέσο για να αποκτήσω τα απαραίτητα για την οικογένειά μου και ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω...

Δεν με γεμίζει δεν αισθάνομαι σπουδαία κλπ. Το μόνο που θέλω είναι να είμαι με την οικογένειά μου...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάρα πολύ να μην δουλεύω και να κάνω και τρία και τέσσερα παιδιά με την προυπόθεση να υπάρχουν αρκετά χρήματα για να ζούμε πλουσιοπάροχα.

Ετσι και τα παιδιά μου θα μεγάλωνα και τα ταξιδάκια μου και τα ψώνια μου και τα παιδιά τακτοποιημένα

Θα ήταν η σούπερ ζωή αλλά ας όψεται η άδική ζωή...

Link to comment
Share on other sites

ναι !!!!!!!!!!!!!!!!!

θα θελα να μην δουλευω,

να ξυπναω καθε μερα οτι ωρα θέλω, να μην εχω αγχος για την δουλεια, να πηγαίνω γυμναστήριο το παίζω με την μπεμπα να πηγαινουμε βόλτες , και ψώνια .

ΑΛΛΑ δεν μπορώ να νοιώθω ότι εξαρτώμαι οικονομικά απο τον άντρα μου ή απο οποιονδήποτε αλλον.

και θα θελα να ειχα δυο - τρια ενοικια να έπαιρνα καθε μήνα τα λεφτά και να τα ξόδευαααααααα όλα σε ψώνια και βόλτες και να μην με νοιάζει καθόλου!!!!!!!!

και να λεω όταν με ρωτάνε τι δουλεια κάνεις -εισοδηματίας!!!!!!!!!

Μέχρι όμως να βρω τα λεφτα να αγοράσω αυτά που θα νοικιάζω ....δουλεύω .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...