Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυτικές βαφές και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

κοριτσια εχει βαλει καμοια τις βαφες του κορρε απο το φαρμακειο κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης?ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι οκ να κανεις ανταυγες η να βαφεις με φυτικες,η φαρμακοποιος μου ειπε οτι αυτες ειναι ενταξει και δεν πειραζουν το μωρο.πιανουν καθολου η θα μαι παλι με μαυρη ριζα?εκανα ανταυγες τοσο καιρο αλλα βαρεθηκα να τρεχω καθε μηνα γιατι μακραινει η ριζα παρα πολυ γρηγορα,και τωρα δεν αντεχω να παω 3 ωρες κομμωτηριο να μου τα κανουν :( με ποναει η μεση μου οταν ειμαι ξαπλα που να στηθω τοση ωρα στην καρεκλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα μου ειπε οτι μετα το Α τριμηνο βαφω κανονικα το μαλλι. Το εβαψα 1 φορα αλλα με αυτη που εβαζα παντα (ασχετως φυτικης κλπ)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν το έχω βάψει. Γνωρίζω γενικά ότι οι βαφές του ΚΟΡΡΕ είναι ακίνδυνες, αλλά περίμενα να πάρω προχθές το ΟΚ από το γιατρό μου, όμως μετά το πρόβλημα που προέκυψε ξέχασα να τον ρωτήσω.

Πάντως, επειδή για χρόνια έκανα ανταύγειες, κουράστηκα από το Πάσχα άρχισα τις βαφές του ΚΟΡΡΕ. Και την πιο ξανθιά να πάρεις δε θα σου πιάσει την απόχρωση της ανταύγειας. Απλώς θα έχεις λίγο πιο σκούρο ομοιόμορφο χρώμα χωρίς να φαίνεται η ρίζα.

Αρχικά πήρα το ξανθό μελί και μου σκούρυνε ελαφρώς το μαλλί αλλά τουλάχιστον ήταν ομοιόμορφο. Μετά από 3-4 λουσίματα βγήκε πάλι το ξανθό της ανταύγειας.

Πήρα ξανθό μελί συνολικά 3 φορές (τα έβαφα μια φορά το μήνα) και μετά πήρα ξανθό σκούρο, το οποίο ήταν επίσης ωραίο. Μετά πήρα καστανό ανοιχτό. Αρχικά αμέσως μετά τη βαφή το μαλλί μου ήταν λίγο σκούρο και μου άρεσε πολύ αλλά στη συνέχεια ξάνοιγε πάλι μετά από μερικά λουσίματα. Τώρα που έχω να τα βάψω από τις 30 Αυγούστου είναι προς το ξανθό και η ρίζα μου είναι καταπληκτική. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι άρχισαν να φαίνονται τα γκρίζα, γιατί έπρεπε να τα έχω βάψει από τις 30 Σεπτεμβρίου και ήδη ο μήνας έχει 8 Οκτωβρίου.

Επιπλέον το μαλλί μου έχει δυναμώσει πάρα πολύ. Είχα να κουρευτώ 6 μήνες και, όταν με είδε ο κομμωτής μου, μου είπε ότι το μαλλί μου είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση και πιο υγιές σε σχέση με την εποχή που έκανα ανταύγειες και ήθελε κούρεμα κάθε 3-4 μήνες.

Σε γενικές γραμμές το συμπέρασμα είναι ότι, αν θέλεις μια μικροαλλαγή, κάνε βαφή του ΚΟΡΡΕ, αλλιώς θα υποστείς την ταλαιπωρία του κομμωτηρίου. Πρέπει να ξέρεις τι θέλεις, μη τυχόν και κάνεις βαφή, σκουρύνεις λίγο και μετά κλαις. Εγώ ήμουν αποφασισμένη πολύ πριν μείνω έγκυος να τα σκουρύνω ελαφρώς.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Dina μου καλημέρα.Εγώ βάφω τα μαλλιά μου με βαφές του Κορρέ.Πιάνει κανονικά οτι χρώμα κι αν έχω βάλει.Συγκεκριμένα μέχρι την προηγούμενη Τετάρτη ήμουν ξανθιά και τώρα τα έβαψα μάυρα.Πάντως μπορείς να κάνεις ανταύγιες με ντεκαπάζ, κι αυτό γιατί ποτέ η ανταύγια δεν πάει μέχρι τη ρίζα όπως πάει η βαφή.Ρώτα πάντως αν υπάρχει κάποια κομμώτρια για να έρθει στο σπίτι σου ώστε να αποφύγεις τη ταλαιπωρία του κομμωτηρίου.Εμένα έρχεται σπίτι μου και είμαι και πολύ ανετη.Φιλάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!

rys17ypa0pfa6qnn.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εχει βαλει καμοια τις βαφες του κορρε απο το φαρμακειο κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης?ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι οκ να κανεις ανταυγες η να βαφεις με φυτικες,η φαρμακοποιος μου ειπε οτι αυτες ειναι ενταξει και δεν πειραζουν το μωρο.πιανουν καθολου η θα μαι παλι με μαυρη ριζα?εκανα ανταυγες τοσο καιρο αλλα βαρεθηκα να τρεχω καθε μηνα γιατι μακραινει η ριζα παρα πολυ γρηγορα,και τωρα δεν αντεχω να παω 3 ωρες κομμωτηριο να μου τα κανουν :( με ποναει η μεση μου οταν ειμαι ξαπλα που να στηθω τοση ωρα στην καρεκλα!

 

Εκανα αυτές τις βαφές και στις 2 εγκυμοσύνες. Φοβερό χρώμα και φοβερό μαλλί!!!! Και ήταν οι μόνες που με είχε αφήσει ο γιατρός μου να χρησιμοποιώ, αφού του έστειλα πρώτα το καρτελάκι που γράφει επάνω τα συστατικά για να το τσεκάρει. :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο καθέ γιατρός λέει τα δικά του ... :lol: ως συνήθως ...

Εμένα μου απαγόρευσε και τις Κορρε με τη δικαιολογία ότι έρχεται σε επαφή η βαφή με το δέρμα του κεφαλιού, μπορεί να λένε λέει ότι είναι φυτικές και ακίνδυνες αλλα αυτό δεν το πιστοποιεί κανένα ανεξάρτητο ινστιτούτο απλά το διαλαλούν μόνοι τους, είναι ίδιες με όλες τις άλλες .... το μόνο που επέτρεψε είναι να κάνω ανταύγειες και αυτές να ζητήσω να τις κάνουν ακόμα πιο μακριά από τη ρίζα για να μην έρθει καθόλου σε επαφή με το δέρμα... και όλα αυτά μετά μόλις κλείσω τον 5ο μήνα ... νωρίτερα τίποτα ...

 

 

Τώρα αν είχε δίκαιο ή άδικο δεν ξέρω .... ακολούθησα τη συμβουλή του γιατι με βόλευε ... για να είμαι ειλικρινής πιστεύω πως τίποτα δεν είναι ακίνδυνο από όλα αυτά, παίρνεις τα ρίσκα σου όταν το κάνεις. Το καλύτερο από όλα είναι να τα αφήσεις φυσικά .... αλλά ποιος το αντέχει ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα και μάλιστα μας καίει πολύ. Εμένα προσωπικά με τσουρουφλίζει. Ανέκαθεν έβαφα τα μαλλιά μου με ΚΟΡΡΕ (δεν είμαι βέβαια ιδιαίτερα ευχαριστημένη γιατί μου τα καίει και όχι μονο σε μενα αλλά και στην αδελφή μου και να φανταστείτε δεν τα αφήνω πολύ ώρα) αλλά τώρα που είμαι στον 2ο μήνα εγκυμοσύνης δεν ξέρω τι να κάνω . Ο γιαταρός μου μου είπε δεν ξέρει από αυτά αν λεει δεν είναι επικύνδινο ας τα βάφω. Δεν ξέρω τι να κάνω τα έχω και ξανθά και η ρίζα φαίνεται. Σκέφτομαι να τα βάψω στον 3ο μήνα και συγκεκριμένα την μέρα που θα κάνω γιορτή στον άντρα μου θα τελειώνει ο 3ος μήνας.

Link to comment
Share on other sites

Από ξανθό γίνεται μαύρο, από μαύρο όμως να γίνει ξανθό, λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει.

Αλλά και το ξανθό που το έχω σκουρύνει, μετά από μερικά λουσίματα ξανοίγει δυστυχώς.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει συζητηθεί και παλιότερα για δείτε κι εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9604&highlight=%E2%E1%F6%DD%F2

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.τελικα πηρα το 10ν ενα πολυ ξανθο του κορρε και θα το δοκιμασω το σαββατοκυριακο.ελπιζω να πετυχει και να ανοιξει η ριζα.δεν εχω και πολυ σκουρα μαλλια.τωρα για το θεμα της ασφαλειας πιστευω οτι αφου ειμαι και σε μεγαλο μηνα,και τοσες την εχουν δοκιμασει δεν νομιζω να παθω τιποτα η να επιρεασει το μωρο καπως.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας.εγω θα σας μιλησω και ως φαρμακοποιος και ως εγκυος.λοιπον εγω για τον ευατο μου οτι και αν εκανα στα μαλλια μου θα το εκανα μετα το 1 τριμηνο.οι βαφες του κορρε ειναι φυτικες και πολυ καλυπτικες και βγαζουν και πολυ ωραιο ξανθο πλατυνε (10Ν).αλλα το 1 τριμηνο μην κανετε τιποτα.εγω για παραδειγμα εκανα ανταυγιες γιατι τις θεωρω οτι πιο ακινδυνο.αλλα εχω δωσει σε πολλες εγκυμονουσες βαφη και δεν ακουσα ποτε κατι κακο!!!φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που στην εγκυμοσύνη μου τα έβαψα με του ΚΟΡΡΕ δεν εμεινα καθόλου ικανοποιημένη. Μετά από μία βδομάδα από καστανό σκουρο που τα είχα βάψει έγιναν μελλί πάλι. Καλυπτικότητα 0.

Link to comment
Share on other sites

peny μου αυτο συμβαινει και με τις κανονικες βαφες αν ειχες πολυ ξανθο και πηγες να το σκουρηνεις μετα απο λουσιματα ξεθωριαζει και βγαινει το ξανθο απο μεσα.εγω το χα παθει σε ενα κομμωτηριο που με εψησαν να τα σκουρηνω και μου τα εβαψαν ενα σολολατι το οποιο εγινε πρασινοξανθο οσο ανοιγε.φρικη! :evil: το ξανθο φευγει δυσκολα απο το μαλλι οπως και το κοκκινο συνεχεια ξερνανε πανω στη βαφη που περασες και την αλοιωνουν.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ο γιατρος μου με αφησε να τα βαψω μετα την 20η εβδομαδα! και μου ειπε οτι μπορω να τα βαφω μεχρι τη μερα που θα γεννησω.. τωρα για βαφες.. επειδη το ειχα ψαξει πολυ το θεμα.. ειχα βρει μονο μια βαφη που εγραφε επανω και για εγκυους... ειχα δει το φυλλαδιο σε καταστημα βιολογικων ειδων στα Μελισσια (στο εμπορικο κεντρο διπλα στην εκκλησια στη δημοκρατιας) αλλα δεν την εφερναν πια... βεβαια οι ανθρωποι πολυ εξυπηρετικοι μου εδωσαν τα τηλεφωνα της εταιριας απο οπου εμαθα οτι μπορουσα να τη βρω σε μεγαλα καταστηματα στο κεντρο της Αθηνας και σε καποια καταστηματα με βιολογικα προιοντα που συνεργαζονται (μου ειχαν δωσει και ονοματα αλλα πεταξα το χαρτι!)... ισως χαζομαρα μου δεν το εψαξα παραπανω να την παρω... τελικα πηγα στο φαρμακειο της γειτονιας μου πηρα μια του κορρε (αφου τηλεφωνησα στην εταιρια και τους ρωτησα και φυσικα και στον γιατρο μου) και τα εβαψα... τα εχω βαψει 3 φορες απο τοτε... το μειονεκτημα? αν και εχω καστανο μαλλι (πολυ παλιοτερα βαμμενο κοκκινο) και παιρνω ενα σοκολατι καπως, ξερναει το χρωμα με τα λουσιματα... αλλα το'χω παρει αποφαση! δε με νοιαζει το μαλλι πως θα δειχνει... εξαλλου με ενα κοτσο ειμαι συνεχως πλεον! που καιρος για ισιωματα, χτενισματα κλπ... ασε να ξεκουραστει και αυτο! μονο κουρεματακι του κανω με συνεπεια! :D

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, ρε παιδιά, κι εμένα αυτό είναι το πρόβλημά μου. Μετά από μερικά λουσίματα αρχίζει και ξερνάει το ξανθό. Ενώ είναι τόσο τέλεια μόλις τα έχω βάψει!

Βέβαια είναι και θέμα μαλλιού, γιατί εμένα μου κρατάει πολύ περισσότερο απ' ότι μιας φίλης μου. Είχαμε το ίδιο χρώμα στο μαλλί, πήραμε την ίδια βαφή και τελικά της φίλης μου της ξάνοιξε πιο γρήγορα.

Αυτό πάντως συμβαίνει και με τις βαφές κομμωτηρίου. Θυμάμαι κάποτε που τα έβαψα σοκολατί, με είχε προειδοποιήσει ο κομμωτής ότι θα βγει γρήγορα το ξανθό, όπως κι έγινε.

Επίσης, η ξαδέρφη μου έχει ένα χρόνο που τα βάφει στο κομμωτήριο καστανά (από ξανθές ανταύγειες που είχε) και το μαλλί ακόμη βγάζει το ξανθό μετά από μερικά λουσίματα. Πόσα χρόνια δηλαδή πρέπει να περάσουν για να ' ρθει στα ίσα του?

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι γεγονος κοριτσια αν δεν κοπει το μαλλι που εχει βαφτει ξανθο παντα θα ξανοιγει,οποια εχει ξανθο στην εγκυμοσυνη και θελει να το σκουρηνει καλυτερα να περιμενει μετα την γεννα.γιατι να το σκουρηνεις με τις φυτικες βαφες ειναι λιγο χλωμο πιστευω.αυτες απο οτι καταλαβα ειναι για να στρωσει η ριζα και να μην φτασει στο αυτι και οχι για ριζικες αλλαγες.τι να κανουμε υπομονη θα ξαναγινουμε περιποιημενες και ομορφες αφου ερθουν τα παιδακια μας γερα στον κοσμο,χαλαλι τους :D

Link to comment
Share on other sites

Τοσα όσα απαιτούνται για να κοπεί το μαλλί με την ξανθιά βαφή! :wink:

Άστα να πάνε, κι εμένα η ρίζα κοντευει να φτάσει στο αυτί! :?

 

Έτσι ακριβώς δυστυχώς!!!

Να δεις πως μου το ειχε πει μια κομμώτρια ... η ποιότητα του μαλλιού με τις ξανθές ανταύγειες ειναι αστα να πάνε ... η τρίχα γίνεται σαν σουρωτήρι .... ότι χρώμα και να βάλεις απο πάνω δεν θα κρατήσει πολύ ... θα φεύγει και θα βγαίνουν οι ανταύγειες συνεχεια ... η μονη λύση το κόψιμο :cry:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι λίγο υπερβολικά αυτά που λένε για τις βαφές μαλλιών!!!

Εγώ που το συζήτησα με τον γιατρό μου, μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. και ούτε ποτέ το έχει αποδείξει κάποια έρευνα. Μου είπε να τα βάφω άφοβα και να μην υπερβάλλω σε τέτοια ζητήματα.... Μας φοβίζουν χωρίς λόγο τελικά. Όχι ότι θα πάθεις και τίποτα αν δεν τα βάψεις είναι καθαρά στην κρίση της κάθε μανούλας... Εγώ προσωπικά τα βάφω κάνω και ανταύγειες γιατί θέλω να νιώθω όπως ήμουν και πριν μείνω έγκυος, είναι πολύ σημαντικό για κάθε έγκυο να συνεχίζει να είναι περιποιημένη κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης της (για τον εαυτό της πάνω απ΄όλα) και τα μαλλιά πιστεύω ότι είναι το α και το ω σε μια γυναίκα!!!!!

Τώρα για κάποιες που θέλουν να τα φέρουν στο φυσικό να μην ξεκινάνε τη βαφή από τη φυσική τους ρίζα αλλά από τα βαμμένα και κάτω, μια δυο θα ισσοροπήσει το χρώμα, τουλάχιστον δεν θα έρχεται σε επαφή με το δέρμα για όσες φοβούνται!!!!.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο εμένα μου απαγόρεψε τα πάντα;

Τον ρώτησα στην προηγούμενη επίσκεψη για φυτικές βαφές ή για ανταύγειες γιατί γμτ έχω και αρκετά άσπρα, και μου είπε τίποτα γιατί όλα περνάνε στο μωρό. Μετά τη γέννα κάνε ότι θες, και αν θηλάσεις, μετά το θηλασμό.

Περίμενα να μου πει κατά τον 5ο-6ο να κάνω ανταύγειες κάπως να το μετριάσω. Ξέρω πως δεν πρέπει προς το τέλος αν σκοπεύεις να θηλάσεις.

Αλλά καθόλου; Θα φαίνομαι γριά. Η διχρωμία δεν θα με πείραζε και τόσο.

Μάλλον δεν θα κάνω τίποτα τελικά, γιατί με φόβισε. Λες "κι αν έχει δίκιο;"

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο εμένα μου απαγόρεψε τα πάντα;

Τον ρώτησα στην προηγούμενη επίσκεψη για φυτικές βαφές ή για ανταύγειες γιατί γμτ έχω και αρκετά άσπρα, και μου είπε τίποτα γιατί όλα περνάνε στο μωρό. Μετά τη γέννα κάνε ότι θες, και αν θηλάσεις, μετά το θηλασμό.

Περίμενα να μου πει κατά τον 5ο-6ο να κάνω ανταύγειες κάπως να το μετριάσω. Ξέρω πως δεν πρέπει προς το τέλος αν σκοπεύεις να θηλάσεις.

Αλλά καθόλου; Θα φαίνομαι γριά. Η διχρωμία δεν θα με πείραζε και τόσο.

Μάλλον δεν θα κάνω τίποτα τελικά, γιατί με φόβισε. Λες "κι αν έχει δίκιο;"

 

Κι εγώ για τους ίδιους λόγους είχα αποφασίσει να τα βάψω μια φορά με βαφή του ΚΟΡΡΕ τώρα που γεννάω για να μην είμαι σα φρικιό στο μαιευτήριο, αλλά τελικά δεν θα κάνω τίποτα. Νομίζω ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος στην περίπτωση των βαφών, γιατί η πιθανή ζημιά στο μωρό δεν μπορεί να απομονωθεί και να αποδοθεί στη βαφή, άρα πρακτικά κανείς δεν ξέρει την αλήθεια. Το μαλλί μου έχει τα κακά του τα χάλια, αλλά ούτως ή άλλως και το σύνολό της εμφάνισής μου είναι προβληματικό σ'αυτή τη φάση, οπότε θα υποστώ τον εαυτό μου όπως είναι και θα συμβιβαστώ με ένα κουρεματάκι και χτενισματάκι για σουλούπωμα.

Link to comment
Share on other sites

θα συμβιβαστώ με ένα κουρεματάκι και χτενισματάκι για σουλούπωμα.

Κι εγώ το ίδιο κάνω. Άλλαξα και χτένισμα για να μη φαίνεται έντονα μια τούφα που έχω. Δε βαριέσαι. Θα περάσει που θα πάει! Ευτυχώς που δεν έχω τίποτα γάμους και λοιπές κοσμικές εμφανίσεις να απαθανατιστώ κιόλας σ' αυτήν την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

τελικα περασα την βαφη του κορρε 10Ν και βγηκε πολυ καλη,βεβαια η ριζα δεν ειναι τοσο ασπρη οσο τα αλλα μαλλια που ειχαν ανταυγειες αλλα δεν φαινεται ασχημα,εχω ενα ξανθο χρυσο με πιο ασπρες ανταυγιες οι οποιες φυσικα δεν εβαψε η φυτικη βαφη.παντως ουτε μυριζε ουτε με ενοχλησε καθολου,γενικα αν συμφωνει ο γιατρος σας εγω τις συνηστω,και το ξανθο της ανοιγει πολυ καλα για φυτικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...