Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγγειοκινητική ρινίτιδα Ρινίτιδα εγκυμοσύνης βουλωμένη μύτη


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι! Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το θερμό σας καλοσώρισμα!! Λοιπόν..Είμαι στον τρίτο μήνα και γενικά έχω μία πάρα πολύ καλή εγκυμοσύνη.Ούτε ναυτίες, ούτε αναγούλες, ούτε τίποτα.Αφού να φανταστείτε ότι δεν νιώθω έγκυος και έφτασα στην έβδομη εβδομάδα για να καταλάβω ότι είμαι έγκυος. Όμως νομίζω ότι έχω το πιο τρελό σύμπτωμα εγκυμοσύνης...το οποίο φυσικά δεν το καταλαβα από την αρχή αλλά με την πάροδο του χρόνου. Πολλά φτερνίσμστα κατά την διάρκεια της ημέρας και το πιο σπαστικό.. κάθε βράδυ θα ξυπνάω,θα ρίχνω 5-6 γερά φτερνίσματα, μπουκώνει η μύτη μου και μένω άυπνη και μπουκωμένη στο κρεβάτι μου για κανά δίωρο.Το ξέρω ότι ακούγεται γελοίο αλλά είναι πρόβλημα όταν έχεις να σηκώθεις το πρωί για να πας στην δουλειά και είσαι ξύπνια 2 ώρες πριν.Αυτό γίνεται περίπου 3 εβδομάδες τώρα.Φυσικά δεν μιλάμε για κρύωμα ή ίωση είμαι παντελώς καλά.Διάβασα σε ένα άρθρο ότι το πρώτο τρίμηνο κάποιες έγκυες παρουσιάζουν μπούκωμα στην μύτη. Έχει αντιμετωπίσει καμιά σας τέτοιο παρόμοιο πρόβλημα:Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου neamanoula,δυστυχώς δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι εγω ειχα τα κλασικα συμπτωματα με ναυτιες κ εμετους.παρολαυτα σου ευχομαι να εχεις απο δω κ περα μια καλη εγκυμοσυνη!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

μπουκωμένη μύτη έχω κι εγώ σχεδόν από την αρχή... και κάποια φταρνίσματα που είναι σαν αλλεργικά... αλλά όχι με τη συχνότητα που αναφέρεις

 

κάπου διάβασα ότι υπεραιματώνονται όλοι οι βλεννογόνοι, εξ' ου και το μπούκωμα

 

το φτάρνισμα τώρα... τι να σε πω... :roll:

Be thankful for what you've got

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες και με το καλό το μωράκι σου :D:D

από την αρχή έχω μπουκωμένη μύτη και φτερνίζομαι :shock::shock:

μην ανησυχείς είναι φυσιολογικό!!!

καλή συνέχεια

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μπεμπέ!

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου το είχα, δεν ήξερα τι ήταν, και παρέμεινα μπουκωμένη μέχρι τη γέννα!

Με το που γέννησα τέρμα το μπούκωμα! Αν δεν διάβαζα οτι είναι φυσιολογικό εδω στο φορουμ πριν μερικούς μήνες, θα συνέχιζα να νομίζω πως ήμουν αλλεργική στην εγκυμοσύνη! :)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι και εγω,neamanoula!!!Δεν ειχα κανενα συμπτωμα απο τα κλασσικα μονο που μπουκωσε η μυτη μου και απ'οτι μου ειπε ο αντρας μου ροχαλιζα στον υπνο μου :oops: γιατι εγω αναπνεω μονο απο τη μυτη και μου ηταν δυσκολο!!! :) Μεχρι και σημερα το ιδιο και φανταζομαι και μεχρι να γεννησω,το ειχα διαβασει και σε βιβλιο και δεν ανυσηχησα καθολου,ομως δεν ειχα τοσο εντονα φτερνισματα αλλα παλι η καθε μια με το τροπο της!! :wink: Καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης και να ξερεις οτι ειναι το λιγοτερο που μπορει να σου συμβει!!! :D:D

n10D.jpg.png

Η ζωη δε μετριεται με τον αριθμο των στιγμων που περνουμε αναπνοη,αλλα με τον αριθμο των στιγμων που μας κοβεται η αναπνοη!!!

Link to comment
Share on other sites

Για δες... Κι εγώ τα ίδια έχω και νόμιζα ότι με είχε πιάσει αλλεργία. Καλά η μύτη μου είναι σχεδόν επί μονίμου βάσεως μπουκωμένη (λόγω αλλεργικής ρινίτιδας) αλλα τα φταρνίσματα δεν τα είχα και μου είχε κάνει εντύπωση.

Άλλο ένα συμπτωμα λοιπόν! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα που το λετε βρε κοριτσια..κι εγω ειχα λιγο μπουκωμα και πολυ φταρνισμα..δεν ηξερα οτι μπορει να ειναι συμπτωμα..αφου το ειχα αναφερει κανα δυο φορες και μου ελεγαν πως δεν παω καλα και αυτο δεν ειναι συμπτωμα..οποτε και εγω το ξεχασα..

αλλα ειδες τελικα... :roll::roll::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια, απ' τον δεύτερο μήνα άρχισα να φτερνίζομαι δέκα φορές τη μέρα!

Άσε που κάθε πρωί πρέπει να φυσάω τη μύτη μου γιατί γεμίζει με... περιεχόμενο, το οποίο στερεοποιείται και δε λέει να βγεί με τίποτα :oops:

Το έψαξα και έμαθα ότι οφείλεται στην αύξηση όλων των εκκρίσεων του σώματος κατά την εγκυμοσύνη λόγω ορμονών (αηδία ακούγεται ε; )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα φτερνίσματα από πριν τα οποία όταν έμεινα έγκυος πολλαπλασιαστήκαν αισθητά. Καμιά φορά σε κανένα δυνατό φτέρνισμα πόναγε λιγάκι και η κοιλιά μου. Γι' αυτό φοβήθηκα και τώρα όποτε καταλαβαίνω ότι πάω να φτερνιστώ κλείνω τη μύτη μου με τα δάχτυλά μου και δεν φτερνίζομαι εκτός κι αν δεν την κλείσω εγκαίρως.

Το βούλωμα των αυτιών το κατάλαβα 2-3 φορές μέχρι τώρα και νόμισα ότι μπορεί να είναι χαμηλή πίεση, αλλά επειδή έχουμε ηλεκτρονικό πιεσόμετρο στο σπίτι μετρήθηκα και είδα ότι δεν ήταν τελικά χαμηλή. Πιθανόν να έχει σχέση με τη βουλωμένη μύτη.

Επίσης έχω κάποιες σκοτοδίνες, όταν σηκωθώ απότομα όρθια, τις οποίες είχα και στο παρελθόν καμιά φορά όταν είχα περίοδο. Γι' αυτό προσπαθώ να κάνω αργές κινήσεις και να σηκώνομαι σιγά-σιγά και όχι μονομιάς.

Link to comment
Share on other sites

τα συμπτώματα που περιγράφετε

 

είναι η

 

ΑΓΓΕΙΟΚΙΝΗΤΙΚΗ ΡΙΝΙΤΙΔΑ ή vasomotor rhinitis

 

η οποία συμβαίνει συνήθως απο υπερλειτουργεία του ΚΝΣ

σε ευαίσθητους ανθρώπους που αγχώνονται αλλά δεν το εξωτερικεύουν και εμφανίζεται συνήθως το βράδυ. και σε κάθε αλλαγή βαρομετρικού, ή της ποιότητας του αέρα.

με λίγα λόγια το συστημα χτυπάει συναγερμο και προκαλεί αυτό το πράγμα.

μπορεί να συνοδεύεται απο φτάρνισμα ή δάκρυα / τσούξιμο στα μάτια όχι πάντα όμως.

 

δεν είχα διαβάσει ότι έχει σχέση με την εγκυμοσύνη πουθενά,

στην θέση σας θα το έψαχνα στο διαδικτυο με τους όρους που σας έβαλα πιο πάνω για να ξέρετε περισσότερα.

 

 

 

αρχικά χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω το pulmicort το οποίιο οταν με επιανε στην αρχή ηταν το μόνο που με έσωζε. Δεν πιάνει αμέσως αλλά μετά απο κάποιο καιρό το σύστημα δεν έμπαινε σε "μεγάλο συναγερμο" και το μπουκωμα πλέον φεύγει πιο εύκολα.

αλλά σίγουρα το φάρμακο αυτό νομίζω δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη για αυτό σας προτείνω κατευθείαν το παραπάνω. (το ζεστό χαλαρωτικό χέρι του συντρόφου στο μέτωπο ή μια θερμοφόρα)

 

χαρακτηριστικό επίσης για το οτι εχετε αγγειοκινητική ρινίτιδα είναι οτι ΔΕΝ συνοδεύεται απο μύξες κρυώματος, (κιτρινες πράσινες) και αν είναι η μυτη απλώς τρέχει λίγο, όχι πολύ όμως. φυσάτε και δε βγαίνει τίποτα.

(εκτός και αν η ρινίτιδά σας εμφανίστηκε κατόπιν κρυώματος, κάτι που παλαιότερα μου συνέβαινε πολύ συχνά. οπότε υπηρχαν μύξες, αλλά πιο λίγες, όχι τόσες που να δικαιολογούν το μπουκωμα αυτό)

 

καλές είναι οι

χαλαρωτικές ασκήσεις με αναπνοές, με στόχο = την χαλάρωση εσωτερικά.

στο μυαλό δηλαδή.

 

αυτό που με βοηθάει εμένα πλέον, είναι

το ζεστό χέρι του συντρόφου (αν κ ο δικός σας είναι θερμόαιμος ) πάνω στο μέτωπο κ ανάμεσα στα φρυδια.

 

δοκιμάστε το, ή με μια θερμοφόρα.

ηρεμεί το σύστημα και ξεμπουκώνεις.

 

αλλα κόλπα:

τσαι τσουκνίδας!!!!!

πάτημα των σημείων που το κόκκαλο της μύτης πάει στο μάγουλο

λεμόνι

ή πικρή γεύση.

 

ελάχιστοι ΟΡΛ (στην Ελλάδα) ξέρουν καν τον όρο πάντως αυτόν.

όποια θέλει της δίνω τηλ αυτου που πηγαίνω εγώ.

 

 

update 2012 ο γιατρός είναι ο καζάνας.

όπως πολύ σωστά μου είχε πει αν βγαλω αμυγδαλες κρεατακια, θα ησυχασω. όντως, δεν ξαναχρειαστηκε να ξαναεπισκεφτω ωρλ, εδω και 6-7 χρόνια μετά το χειρουργείο κ δεν ξαναπήρα αντιβίωση απο τότε!

(ταλαιπωριόμουν συνεχεια)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΩΣ ΤΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΑ ΚΑΤΑ ΣΥΡΡΟΗΝ ΦΤΑΡΝΙΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑ!!

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!! ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΑΡΑΓΕ?

 

:lol::lol::lol: Βάλτε και εμένα στο κλαμπ!!! Τι άλλο θα ακούσουμε!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια, απ' τον δεύτερο μήνα άρχισα να φτερνίζομαι δέκα φορές τη μέρα!

Άσε που κάθε πρωί πρέπει να φυσάω τη μύτη μου γιατί γεμίζει με... περιεχόμενο, το οποίο στερεοποιείται και δε λέει να βγεί με τίποτα :oops:

Το έψαξα και έμαθα ότι οφείλεται στην αύξηση όλων των εκκρίσεων του σώματος κατά την εγκυμοσύνη λόγω ορμονών (αηδία ακούγεται ε; )

 

καλά δεν τα είχα συνδέσει μέχρι σήμερα με την εγκυμοσύνη αλλά έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα!!! :D

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι βουλώνουν τα αυτιά μου όπως όταν ανεβαίνουμε στο αεροπλάνο ή βρισκόμαστε σε υψόμετρο.

 

Να επιτέλους μια γυναίκα που νοιώθει απόλυτα πως πέρασα 9 μήνες!! :lol: Σκήβοντας για να ξεβουλώσουν τα ρημάδια, είχα εξαντλήσει κάθε δικαιολογία, οι συνάδελφοί μου στο γραφείο με είχαν περάσει για τρελλή!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω το ίδιο σύμπτωμα. Όχι τόσα πολλά φταρνίσματα αλλά καθημερινά 5-6 :D Ενώ παλιά φταρνιζόμουν μια στο τόσο και φυσικά όχι καθημερινά!!! Για αυτό το λόγο παραξενεύτηκα και το σύνδεσα με την εγκυμοσύνη!!

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α στο καλό. Και εγώ το ίδιο έπαθα.

 

Στην αρχή λέω αλλεργία θα είναι. Μετά νόμισα ότι είναι από το air condition. Δεν φαντάστηκα ότι είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης.

 

Τι μαθαίνει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ

ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΨΑΞΑ.ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...