Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΗ ΓΑΛΟΥΧΙΑ????


Recommended Posts

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΝΝ ΜΕ ΡΗΞΗ ΣΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΙΤΙΖΟΤΑΝ.

ΑΡΧΙΚΑ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΚΑΝ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΛΑ...

ΟΜΩΣ ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑΝ ΠΟΛΥ, ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΦΑΕΙ.

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΟΜΩΣ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΛΑΦΡΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΟΧΙ ΣΟΥΠΕΣ, ΣΑΛΤΣΕΣ, ΛΙΠΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΚΑΜΙΑΣ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑΣ.

ΠΕΡΝΑΩ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΓΑΛΑ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΠΕΝΤΕ.

ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕΤΑ ΒΙΑΣ ΕΧΩ 15-20 ML ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ 50-60 ML. ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΑΖΕΥΟΤΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 120-130 ML

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΚΑΤΙ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ.

ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΠΑΘΩ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ...

ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απο προσωπικη εμπειρια θα σου ελεγα να αντλεις το γαλα για να μην σταματησει,αν μπορεις και το στελνεις στο νοσοκομειο για το μωρο ,ακομη καλυτερα.Να σκεφτεσαι οτι αυτο που του δινεις ειναι ο,τι καλυτερο,δε συγκρινεται με κανενα σκευασμα και θα το βοηθησει να γινει καλα γρηγοροτερα.Το παιδι θα γινει καλα,μην σκεφτεσαι αρνητικα.Εγω οταν γεννησα το γιο μου πριν εξι χρονια ,μολις γεννηθηκε παρουσιασε παροδικη ταχυπνοια(ανεπνεε γρηγορα).Τον κρατησαν σε θερμοκοιτιδα λιγες ωρες αλλα επειδη δεν αλλαξε η κατασταση τον εστειλαν στη νεογνολογικη εντατικη του ιπποκρατειου στη θεσσαλονικη(ολα τα μωρα απο τη βορειο ελλαδα εκει πανε).Μεχρι να βγει(4-5 μερες εμεινε) αντλουσα το γαλα(κι η γυναικολογος κι ο παιδιατρος μου το συστησαν) αλλα δυστυχως το πετουσα.Δεν υπηρχε η δυνατοτητα να το δωσω στο παιδι και δεν ηξερα τοτε πως μπορει να διατηρηθει στην καταψυξη.Οταν ηρθε στο σπιτι τον θηλαζα κανονικα.Μετα σε ηλικια 20 μερων κολλησε λοιμωξη του αναπνευστικου και νοσηλευτηκε παλι στο ιπποκρατειο.Παλι αντλουσα το γαλα.Εγω ομως ειχα χειροκινητο θηλαστρο και μαλλον απο αυτο μειωθηκε το γαλα,παρολο που εβγαζα συνεχεια(ανα τριωρο).Απ'οτι βλεπω στο φορουμ(θα στο πει μαλλον κι η αγλα'ια) καλυτερα ειναι να νοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο ωστε να ειναι πιο αποτελεσματικη η αντληση.Σχετικα με τη συμβουλη να διατηρηθει η γαλουχια σε μικρο επιπεδο,δεν ξερω να σου πω.Ακομα ομως κι αν γινει αυτο,μετα υπαρχει τροπος να την αυξησεις οταν ερθει το παιδι σπιτι.Για τη μαστιτιδα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ανησυχεις,δεν εχω παθει προσωπικα αλλα απ'οτι ξερω αντιμετωπιζεται ευκολα με επιπλεον αντλησεις και ζεστο μπανιο.Καλο κουραγιο σου ευχομαι και να εχεις παλι γρηγορα στην αγκαλια σου το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

ποιο θηλαστρο εχεις?

 

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ MEDELA ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ SWING.

http://www.medela.com/ISBD/breastfeeding/products/swing.php

 

ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΗΞΗ, ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΤΟ ΧΟΡΗΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ... ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΩΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καθε 5 ώρες έιναι αραιό διάστημα...προσπάθησε να το προγραμματίσεις πιο συχνά, όταν είσαι σπίτι χρησιμοποιησε νοσοκομειακό θήλαστρο, και όταν είσαι έξω αν μπορείς να βρείς καποιο χώρο να αντλησεις πάρε ενα χειροκίνητο ή μικρό ηλεκτρικό που πέρνει και μπαταρίες και μετέφερε το γάλα με τσαντάκι-ψυγειάκι και παγοκύστες...(αν λυπάσαι να το πετάξεις..)

 

 

Το γάλα θα αυξηθεί σταδιακά. Μπορείς να πάρεις και μαγιά μπυρας αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ίσως δημιουργήσει πρόβλημα εφόσον ανησυχείς για μαστίτιδα και δεν θέλεις να αυξηθεί η παραγωγή απλά να διατηρηθεί απο ότι καταλαβαίνω...Δεν ξέρω αν τα λέω σωστά, θα σε βοηθήσει και η Αγλαϊα, πάντως νοικιασε νοσοκομειακό θηλαστρο οπωσδήποτε!

 

Α! ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΛΑΦΡΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΟΧΙ ΣΟΥΠΕΣ, ΣΑΛΤΣΕΣ, ΛΙΠΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΚΑΜΙΑΣ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑΣ.

 

ΒΛΑΚΕΙΑ σου είπε... :roll:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

ποιο θηλαστρο εχεις?

 

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ MEDELA ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ SWING.

http://www.medela.com/ISBD/breastfeeding/products/swing.php

 

ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΗΞΗ, ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΤΟ ΧΟΡΗΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ... ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΩΕΙ

 

Εδώ θα βρεις οδηγίες για να αυξήσεις το γάλα σου:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Για τις ώρες που θα είσαι στο σπίτι να χρησιμοποιείς το νοσοκομειακό θήλαστρο με διπλό σύστημα άντλησης (symphony ή lactina), το swing να το έχεις μαζί σου για τις αντλήσεις που χάνεις. Το θήλαστρο που έχεις η εταιρεία το δίνει μόνο για μητέρες που έχουν ήδη εδραιώσει γαλουχία (δηλαδή έχουν πλήρη γαλουχία για 5-6 εβδομάδες) και θηλάζουν τουλάχιστον τα 2/3 των γευμάτων του μωρού τους. Δεν μπορεί να προκαλέσει πλήρη γαλουχία και δεν μπορεί να συντηρήσει σταθερή την παραγωγή. Λυπάμαι που δεν είχες καλύτερη πληροφόρηση.

 

Ο παιδίατρός σου σου έδωσε λάθος οδηγίες, η μαστίτιδα δεν εξαρτάται πάντα από την ποσότητα του γάλακτος. Η λογική του να κρατήσεις τη γαλουχία σε χαμηλά επίπεδα είναι απαράδεκτη γιατί αυτό κάνει πιο δύσκολο το να την αυξήσεις.

 

Το μητρικό γάλα είναι η καλύτερη τροφή για το ταλαιπωρημένο μωράκι σου και είναι πολύ σημαντικό αυτό που κάνεις!

 

Τις καλύτερες ευχές μου για σένα και το μωράκι σου! :)

 

Πάντα στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...