Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μηνιαίες εξετάσεις


Recommended Posts

Κορίτσια, τι εξετάσεις κάνετε καθε μήνα;

 

Εγώ τοξόπλασμα που δεν πέρασα, λιστέρια, γενική αίματος και ούρων. Στο α τρίμηνο έκανα και μια καλλιέργεια κολπικού υγρού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάθε μήνα κάνω γενική αίματος και γενική ούρων. Για τοξόπλασμα και κυτταρομεγαλοιό έκανα στην αρχή και θα ξανά κάνω τώρα, δηλαδή μετά απο 14 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόννν έχουμε μπόλικες

 

ΓΕΝ.ΑΙΜΑΤΟΣ

ΓΕΝ.ΟΥΡΩΝ

FE(ΣΙΔΗΡΟΣ)

ΦΕΡΙΤΙΝΗ

CA(ΑΣΒΕΣΤΙΟ)

TKE (ΚΑΘΙΖΙΣΗ)

CRP

SGOT SGPT(ΤΡΑΝΣΑΜΙΝΑΣΕΙΣ)

LDH

CPK

ΣΑΚΧΑΡΟ

ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ

ΟΥΡΙΑ

γ-GT

 

κι ύστερα άντε όλα αυτα να σου βγούν φυσιολογικά

κάθε φορά που είναι να κάνω εξετάσεις αγχώνομαι :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω μια γενική αίματος και την anti-10 της θρομβοφιλίας :?

Νικόλ, γιατί κάνεις τόσες πολλές ? Λες να πιέσω το γιατρό για καμιά παραπάνω? :wink:

 

βρε κορίτσια ξέρετε κάτι ?

ενώ κι εγώ κάνω ενέσεις ηπαρίνης η γιατρός μου(ανοσολόγος) μου έκανε στην αρχή όλες τις εξετάσεις και είχαν βγεί αρνητικές και όταν την ρώτησα αν θα τις κάνω κάθε μήνα μου είπε πως όχι αλλά θα τις κάνω μετά που θα γεννήσω.Αλλα μου δίνει αυτές που αναφέρω πιο πάνω.

το άλλο είναι ότι ποτέ δεν μου ανέφερε τη λέξη θρομβοφιλία παρα μόνο τη νόσο ερυθηματώδη λύκου. που την συγκεκριμένη φορά οι εξετάσεις μου δείχνουν ότι δεν έχω :!: αλλά προληπτικά κάνω την θεραπεία αυτή λόγω 3 αποβολών.

τώρα που θα πάω θα την ρωτήσω αμ η θρομβοφιλία έχει να κάνει με τη νόσο που προαναφέρω :!:

Δεν ξέρω, τι να πώ?

και το θέμα είναι ότι εδώ και 7 χρόνια ψάχνομαι!!!!!!!!

αυτό που θέλω είναι να είναι καλά το μωρούλι μου και όλα δείχνουν μέχρι στιγμής καλά :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικολ, έχω μπερδευτεί λίγο με αυτά που είπες.

Καταρχήν έχω μια ερώτηση: ο ανοσολόγος σου έδωσε την θεραπεία με την ηπαρίνη και όχι αιματολόγος?

Σχετικά με την επαναλαμβανόμενη που κάνω εγώ κάθε μήνα είναι για την επάρκεια του φαρμάκου στο αίμα επειδή οι ανάγκες αυξάνονται συνεχώς, αλλά δεν έχω τη νόσο ερυθηματώδη λύκου είναι κάποιος άλλος παράγοντας στο αίμα που δεν τον θυμάμαι απ' εξω πρέπει να το δω στην καρτέλα μου.

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νικολ, έχω μπερδευτεί λίγο με αυτά που είπες.

Καταρχήν έχω μια ερώτηση: ο ανοσολόγος σου έδωσε την θεραπεία με την ηπαρίνη και όχι αιματολόγος?

Σχετικά με την επαναλαμβανόμενη που κάνω εγώ κάθε μήνα είναι για την επάρκεια του φαρμάκου στο αίμα επειδή οι ανάγκες αυξάνονται συνεχώς, αλλά δεν έχω τη νόσο ερυθηματώδη λύκου είναι κάποιος άλλος παράγοντας στο αίμα που δεν τον θυμάμαι απ' εξω πρέπει να το δω στην καρτέλα μου.

 

ο γυναικολόγος εξ' αρχής μου σύστησε να με δεί ανοσολόγος -ρευματολόγος ο οπόιος μου έδωσε την ηπαρίνη!

αλλά απ' ότι κατάλαβα είναι πολλά εκείνα που χρήζουν θεραπεία με ηπαρίνη.

ο παράγοντας που εσύ λες νομίζω λέγεται Leiden ή κάπως έτσι!

αλλά και πάλι έχω μπερδευτεί με τόσα που ακούω την άλλη εβδομάδα θα ρωτήσω την ανοσολόγο μου και θα σου πώ!

στην αρχή για να καταλάβεις οι εξετάσεις που έδειχναν ότι έχω τη νόσο(όχι όμως την ασθένεια) του ερυθηματώδη λύκου ήταν τα αντιπυρηνικά και τα αντικαρδιολιπινικά.Σας μπέρδεψα?

 

 

δεν είχα ανεβασμένες ποτέ τις εξετάσεις anti-Xa ή anti-10 που εσείς λέτε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα ξεκαθαρίσει στον γιατρό μου ότι δεν μπορώ πολύ πολύ τις βελόνες κι ετσι του ξεκαθάρισα να με στέλνει για τις άκρως απαραίτητες εξετάσεις........

Φυσικά εάν υποψιαστεί κάτι θα πήγαινα για περισσότερες εξετάσεις εννοείται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έτσι δεν κάνω μηνιαία εξετάσεις..........

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικολ, έχω μπερδευτεί λίγο με αυτά που είπες.

Καταρχήν έχω μια ερώτηση: ο ανοσολόγος σου έδωσε την θεραπεία με την ηπαρίνη και όχι αιματολόγος?

Σχετικά με την επαναλαμβανόμενη που κάνω εγώ κάθε μήνα είναι για την επάρκεια του φαρμάκου στο αίμα επειδή οι ανάγκες αυξάνονται συνεχώς, αλλά δεν έχω τη νόσο ερυθηματώδη λύκου είναι κάποιος άλλος παράγοντας στο αίμα που δεν τον θυμάμαι απ' εξω πρέπει να το δω στην καρτέλα μου.

 

ο γυναικολόγος εξ' αρχής μου σύστησε να με δεί ανοσολόγος -ρευματολόγος ο οπόιος μου έδωσε την ηπαρίνη!

αλλά απ' ότι κατάλαβα είναι πολλά εκείνα που χρήζουν θεραπεία με ηπαρίνη.

ο παράγοντας που εσύ λες νομίζω λέγεται Leiden ή κάπως έτσι!

αλλά και πάλι έχω μπερδευτεί με τόσα που ακούω την άλλη εβδομάδα θα ρωτήσω την ανοσολόγο μου και θα σου πώ!

στην αρχή για να καταλάβεις οι εξετάσεις που έδειχναν ότι έχω τη νόσο(όχι όμως την ασθένεια) του ερυθηματώδη λύκου ήταν τα αντιπυρηνικά και τα αντικαρδιολιπινικά.Σας μπέρδεψα?

 

 

δεν είχα ανεβασμένες ποτέ τις εξετάσεις anti-Xa ή anti-10 που εσείς λέτε!

 

ΟΚ κατάλαβα, περιμένουμε ενημέρωση :wink:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τοξοπλασμα,σακχαρο,ουρια,γενικη αιματος,γενικη ουρων,σιδηρος,φερριτινη και καθε δυο μηνες του θυρωειδη ολες..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

εγώ τοξόπλασμα, CMV, γενική αίματος, ούρων, ασβέστιο και κανονικά θα έπρεπε και ζάχαρο αλλά αυτό το παρακολουθώ ξεχωριστά οπότε το παραλείπουμε από τις μηνιαίες

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα τις περισσότερες που λέτε στην αρχή και τώρα μου ζήτησε ο γιατρός μόνο γενική αίματος και ούρων....σαν λίγες να μου φαίνονται!!!!

Δηλαδή αν κόλλησα τοξόπλασμα τώρα πως θα το καταλάβει;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις την εξέταση για τα αντισώματα του τοξοπλάσματος δεν θα το καταλάβει...Θα το καταλάβαινες εσύ όμως, αφού κάνει υψηλό πυρετό, κλπ, σαν κάθε λοίμωξη..

 

γενική αίματος

γενική ούρων

σάκχαρο

κρεατινίνη

ουρικό οξύ

τοξόπλασμα IgG, IgM

 

Αυτές τις κάνουν όλες οι κοπέλες κάθε μήνα, εγώ κάνω έξτρα καμπλύλη ζαχάρου λόγω προϊστορίας & ορμονολογικές γιατί έχω θυρεοειδή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Τι εξετασεις σας έχει πει ο γιατρος σας να κάνετε κάθε μήνα. Εμένα δεν μου εχει πει τίποτα. Πήγα και επανέλαβα από μόνη μου Τοξόπλασμα και Λιστέρια και έκανα πρώτη για φορά για μυκόπλασμα. Επειδή έκανα εργασίες κηπουρικής, γι' αυτό φοβάμαι. Ωστόσο, δεν μου έχει πει να εξετάζω ούτε ζάχαρο, ούτε λεύκωμα, ούτε τίποτα ... Σε μια εβδομάδα μπαίνω στον 5ο μήνα.

 

Εσείς τί κάνετε κάθε μήνα; Γιατί έχω αρχίσει να ανυσηχω μήπως κάνω κάτι στραβο...

Link to comment
Share on other sites

anto μου ούτε εγώ έκανα κάθε μήνα. Ο γιατρός μου ήταν πολύ χαλαρός και ώρες-ώρες σκεφτόμουν κι εγώ ότι κάτι δεν έκανε σωστά...αλλά τελικά όλα αυτά που έπρεπε να κάνει μου τα έκανε. Δηλ:

Προγεννητικό έλεγχο σε μένα και το σύζυγο όταν διαπιστώθηκε η εγκυμοσύνη.

Αυχενική διαφάνεια μαζί με Papp-A στη 13 εβδομάδα.

Καμπύλη ζαχάρου στον 5ο μήνα (προς το τέλος κιόλας)

Υπέρηχο Β επιπέδου

 

Και κάθε φορά που με έβλεπε μου έκανε υπέρηχο.

Κατά τα άλλα ούτε αίματος εξετάσεις ούτε ούρων έκανα κάθε μήνα. Όταν κάτι με απασχολούσε βέβαια τότε ανάλογα με το τι έλεγα έκρινε αν πρέπει να κάνω κάποια εξέταση ή όχι.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Αιματολογικες και ουρων εκανα ολο το πακετοι φουλ οταν διαπιστωθηκε η εγκυμοσυνη και τωρα μου εγραψε να κανω παλι για κρεατινινη, ουρικο οξυ, σιδηρο και κατι αλλο που μου διαφευγει μαζι με ουρων.. Επισης θα κανω και καμπυλη ζαχαρου...

 

Ουτε εμενα μου βαζει εξετασεις καθε μηνα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο καθε γιατρος εχει το δικο του συστημα. Ομως συνηθιζεται να σου κανουν εξεταση μια φορα στο α τριμηνο και μετα τον 5-6ο μηνα να...σου αλλαζουν τα φωτα. Τι καμπυλες, τι γενικες αιματος, αστα. Οποτε ρωτα τον γιατρο σου αλλα μην πολυβιαζεσαι! Για το τοξοπλασμα πολυ καλα εκανες, βασικα απο τωρα και μετα νομιζω καθε 6 εβδομαδες πρεπει να το κοιτας μαζι με τον αιματοκριτη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αίμα και ούρα κάνω κάθε τρίμηνο. Κατά τα άλλα, προγεννητικό στην αρχή, αυχενική, Papp A, Β΄επιπέδου, καμπύλη ζαχάρου και υπέρηχο κάθε μήνα στο γιατρείο του. Αυτή τη φορά μου είπε ότι δεν χρειάζεται το Α test.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...