Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη & κολπιτιδα


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις νυν και μελλουσες μανουλες και καλως σας βρηκα! :D

 

Ειμαι 5 μηνων και το προβλημα μου ειναι οτι πριν ενα μηνα και κατι ειχα παθει κολπιτιδα οποτε πηρα τον γιατρο μου και μου ειπε να παρω το Daktarin 16. Αμεσως ενιωσα καλυτερα και φυσικα συνεχισα την θεραπεια μεχρι τελους ομως πριν λιγες μερες και ενω πιστευα οτι ειχα ησυχασει με αυτο το θεμα επαθα παλι κολπιτιδα! Δεν μπορω να καταλαβω πως γιατι και πλενομαι συνεχεια με Anfo 7 και δεν μου εχει ξανατυχει αλλη φορα. O γιατρος μου ειπε να ξανακανω την θεραπεια και αυτο θα κανω αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι μηπως μου το μετεδωσε παλι ο αντρας μου? Μηπως θα επρεπε να παρει κι αυτος κατι? Ρωτησα τον γιατρο αλλα μου ειπε οχι. Δεν ξερω, η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι μην το ξαναπαθω και μαλλον καλυτερα να απεχω απο καθε επαφη μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης. Εσεις τι λετε?

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλωσήρθες και με το καλό το μωράκι σου. Μου κάνει εντύπωση που σου είπε όχι στο αν σου το μετέδωσε ο σύντροφός σου γιατί συνήθως όταν δεν περνάει ή όταν ξαναεμφανίζεται σου λένε κατευθείαν μήπως σου το μετέδωσε ο σύντροφός σου και δίνουν θεραπεία και σ αυτόν. Τώρα τι να πώ? Μήπως να πάρεις και μία 2η γνώμη για να μην ταλαιπωρείσαι?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κορίτσια αν πάθουμε κολπίτιδα τώρα που είμαστε έγκυες μπορούμε να κάνουμε άφοβα θεραπεία; ρωτάω γιατί με έχουν αγχώσει όλοι να μην κάνω μπάνιο στη θάλασσα μην κολλήσω τίποτα αλλά εγω ανυπομονώ να πάω παραλία!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει να πλένεσαι συνέχεια με σαπούνια διότι διαταρασσουν το ph.Κι γω εχω συνεχεια τραχηλιτιδες.Η γιατρος μου ειπε να πλενομαι καθημερινα ΜΟΝΟ με νερακι κ 1 φορα τη βδομ με καθαριστικο υγρο.Εισης αλλαζω εσωρουχο 2 φορες τη μερα κ δεν βαζω σερβιετακι

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσιια τι θέμα ανοίξατε... Μπαίνω στον 5ο μήνα και από την αρχή της εγκυμοσύνης ταλαιπωρούμαι από κολπίτιδα. Τους τρεις πρώτους μήνες ο γιατρός δεν μου έδωσε κάποια θεραπεία, απλά πλενόμουν με χαμομήλι. Στον 4ο μήνα έκανα καλλιέργεια και μου έδωσε αντιβίωση αλλά δε μου έκανε τίποτα!!!! Ανησυχώ πάρα πολύ και φοβάμαι για το μωράκι μου... Από βδομάδα θα ξανακάνω καλλιέργεια. Προς το παρόν πλένομαι με ξιδόνερο. Θεωρείται επικίνδυνη μια κολπίτιδα στην εγκυμοσύνη?????? Διάβαζα ότι ευθύνεται για αποβολές μετά το πρώτο τρίμηνο... Είναι αλήθεια???? Δεν ξέρω τι να πω...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβασα και εγω αυτο για την κολπιτιδα και την αποβολη ειδικα στο δευτερο τριμηνο της εγκυμοσυνης και φοβαμαι πολυ. Τωρα το μονο που θελω ειναι να κανω την θεραπεια, να περασει και να μην ξαναερθω σε επαφη και ελπιζω αυτη να ηταν η τελευταια φορα.

 

Ναι μεν εμπιστευομαι τον γιατρο αλλα πρεπει να ειμαι και εγω περισσοτερο προσεκτικη γιατι δεν θελω να συμβει κατι κακο. Στην παρακατω σελιδα γραφει πως "Ανάλογη αγωγή πρέπει να ακολουθήσει και ο σεξουαλικός σας σύντροφος." Γι'αυτο μου φανηκε πολυ περιεργο αυτο που μου ειπε ο γιατρος.

 

Τα συμπτωματα μου ειναι τα εξης :

 

http://www.idol.gr/doctoradvice/doctoradvice.php?docadvid=15

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν εμπιστευομαι τον γιατρο αλλα πρεπει να ειμαι και εγω περισσοτερο προσεκτικη γιατι δεν θελω να συμβει κατι κακο. Στην παρακατω σελιδα γραφει πως "Ανάλογη αγωγή πρέπει να ακολουθήσει και ο σεξουαλικός σας σύντροφος." Γι'αυτο μου φανηκε πολυ περιεργο αυτο που μου ειπε ο γιατρος.

 

Καταρχήν καλώς ήρθες και να σου ευχηθώ και περαστικά και να μην σου ξανασυμβεί.

Φυσικά και θα πρέπει να εξεταστεί κι σύζυγος και να κάνει κι αυτός θεραπεία...φυσικά και μπορεί να σου την μετέδωσε αυτός. Στην θέση σου θα έπαιρνα και δεύτερη γνώμη γιατρού και θα έστελνα τον άντρα μου να εξεταστεί ή έστω να πάρει να κάνει θεραπεία κι αυτός!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω εγώ που πέρασα 9,5 μήνες με κολπίτιδα. Στη γιατρό πήγα για την κολπίτιδα και είδαμε την εγκυμοσύνη. Από τότε κάθε μήνα από μόνη της χειροτέρευε και καλυτέρευε και κυρίως την εβδομάδα που λογικά θα είχα περίοδο είχα πάντα έξαρση. Η γιατρός μου είπε ότι δεν μπορούσαμε να κάνουμε θεραπεία πριν τον 8 μήνα οπότε και τράβηξα τα πάνδεινα. στο τέλος γύρισε σε ουρολοίμωξη και τότε έκανα θεραπεία 2 σε 1. Δεν είχε σχέση με το σύζυγο αλλά αλλοιώθηκε το ph λόγω της εγκυμοσύνης και έγινα πιο ευαίσθητη. Αυτό που μου είχε πει από την αρχή ήταν ότι άπαξ και πάθεις κολπίτιδα το πιθανότερο είναι να μη σου περάσει μέχρι τη γέννα. Δεν είχε άδικο. Και μετά τη θεραπεία μέσα σε 2 μέρες ήμουν χειρότερα. Βέβαια όπως καταλάβατε δεν είχα πρόωρη γέννα αλλά κάθε άλλο αφού έκλεισα τη 42 εβδομάδα μπήκα για πρόκληση. Και ως δια μαγείας μετά τη γέννα η κολπίτιδα έκανε φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα και χρονια πολλα κοριτσια. Είμαι στον 5ο μήνα και εγω εχω παθει μηκυτιαση.... :cry::cry: Μου εδωσε ο γιατρος κολπικη κρεμα dactarin. Το θέμα ειναι το εξης οτι το εχω παρει στραβα το θεμα γενικα με τις κολπικες κρεμες κ παθαινω κατι σαν υστερια οταν παο να βαλο το σωληναριο μια ταραχη ενα πραμα δε μπορω να το εξηγησω. Υπαρχει περιπτωση να το ξεπερασω χωρις τις αλοιφες με γιαουρτια και αλλες λυσεις?

8LVep3.png

ZxQWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια δεν νομιζω οτι με τα γιαουρτια θα περασει! σφιξε τα δοντια και καντο γιατι αλλιως θα υποφερεις χειροτερα! Ειναι δυσκολη περιοχη λογο του οτι παραμενει υγρη και δυσκολα φευγουν απο μονα τους! Εγω τι να πω που ειχα βγαλει ερπη και μυκητες μαζι! Ευτυχως πριν μεινω εγκυος!Λιγο κουραγι θελει μονο

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς η εγκυμοσύνη ευννοεί τις μυκητιάσεις.

Κοίταξε να κάνεις τη θεραπεία όσο είναι ακόμα στο αρχικό σταδιο η κολπίτιδα, μη τυχόν και προχωρήσει κι άλλο και τρέχεις ακόμα περισσότερο. Τα γιαούρτια δε θα σε βοηθήσουν σε τίποτα, γιαούρτια πρέπει να τρώς όταν παίρνεις αντιβίωση, για να αποφύγεις την ανάπτυξη μυκήτων... τώρα εσύ τους έχεις, πρέπει να βρεις τρόπο να τους ξεφορτωθείς. Φοβάμαι πως δεν έχεις πολλές επιλογές... Ξάπλωσε στο κρεββάτι, χαλάρωσε, αν έχεις τηλεόραση στο δωμάτιο άνοιξέ τη και χαζεψε λίγο μπας και ξεχαστείς και βαλε την αλοιφή με το απλικατέρ. Είναι σημαντικό όμως να είσαι χαλαρή όσο γίνεται, για να μη σε πονέσει (μια σταλίτσα πραματάκι είναι μωρε, σφίξε τα δόντια που λέει και η Eirini_D και τελείωσε το θέμα).

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω πάθει και εγώ κολπίτιδα - παρεπιπτόντως ποτέ στην ζωή μου δέν είχα ξανά , και μου είπε ο γιατρός μου οτι είναι λόγω της εγκυμοσύνης . Μου έγραψε αντιβίωση και κολπική αλοιφη μετά απο καλλιέργεια. Είπε οτι είναι συχνό φαινόμενο

Link to comment
Share on other sites

cecilia όντως συμβαίνει. Εγώ είχα ιστορικό με κολπίτιδες και μύκητες, αλλά ευτυχως στην εγκυμοσύνη με έπιασε μόνο μία φορά τον πέμπτο μήνα. Αντιβίωση δεν πήρα, έβαλα όμως υπόθετα και κρέμα canesten και έδρασαν αμέσως. Από τότε δεν παρουσιάστηκε τίποτα. Θα δεις ότι με τα φάρμακα θα περάσει.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες σας

 

Ειπα να ρωτησω εδω πριν ανοιξω καινουριο θεμα. Ειμαι στον δευτερο μηνα εγκυμοσυνης και εδω και δυο μερες εχω λιγο καφε ανοιχτο στο σερβιετακι μου. Σαν υγρα, δε μοιαζει με αιμα. Το ειπα στον γυναικολογο μου τηλεφωνικως, εχουμε ραντεβου την Τριτη, και μου ειπε να παρω Μαγνησιο και θα με δει απο κοντα την Τριτη.

Μηπως ξερετε τι μπορει να συμβαινει; Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ανησυχησα λιγο.

 

Σας ευχαριστω και καλη λεφτερια οι εγκυμονουσες :)

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..κοριτσάκι μου επειδή έχω άσχημη εμπειρία (αποβολή στην 6η βδομάδα), κάπως έτσι άρχισε και μένα η περιπέτεια μου. Βασικά μπορεί να είναι υπολείμμτα του οργανισμού αντι της περιόδου, αλλά μην το αφήσεις έτσι. Το καλύτερο είναι να πας στο γιατρό σου όσο πιο γρήγορα γίνεται για να σου φύγει κάθε άγχος και απορία. Πάντως εμένα μου είχε συστήσει ακινησία και ξεκούραση. Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά καλύτερα να το προσέξεις και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μην είναι τίποτε το σημαντικο.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! Εμένα ο γιατρός μου είχε δώσει utrogestan, μήπως να του τηλεφωνούσες? Το μαγνήσιο είναι για τις συσπάσεις της μήτρας οφέλιμο βέβαια, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις χορηγούν το φάρμακο που σου έγραψα.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Πεζη

 

ευχαριστω πολυ για την πληροφορηση αν κι ευχομαι να πεφτεις εξω :)

 

Θα προσπαθησω να του ξανατηλεφωνησω να δω τι θα μου προτεινει.

 

Ευχαριστω και παλι!

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα τελικα. Αν και το βραδυ της Κυριακης που τηλεφωνησα στον γυναικολογο και μου ειπε να παω Δευτερα πρωι, δεν κοιμηθηκαμε, ουτε εγω ουτε ο φιλος μου απο το αγχος. :)

 

Ευτυχως ειναι μια μικρη αποκολληση. Μου ειπε να μεινω δυο μερες στο κρεβατι κι εχουν ηδη εξαφανιστει :) Ακουσαμε και την καρδουλα για πρωτη φορα και τα ξεχασαμε ολα :):)

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον ΠΕΖΗ μου :)

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου κοπέλα μου, χάρηκα πολύ με τα νέα σου και εύχομαι από δω και πέρα να μη σε λαχταρήσει ξανά το μπεμπάκι σου. Καλή συνέχεια και να προσέχεις λιγάκι..εντάξει?? :lol:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας. Είμαι και εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης. Νομίζω πως έχω και εγώ κολπίτιδα. Ποια είναι τα συμπτωματα?

 

Εντονη φαγουρα, εκκρισεις και ισως καποια μυρωδια στα υγρα. Εγω πάντως εκανα πλυσεις με χαμομηλι μολις ενιωθα λιγη φαγουρα και οτι κι αν ηταν περνουσε! Επισης μπανιο με αγνο πρασινο σαπουνακι και βαμβακερα εσωρουχα μονο:)

 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ας γραψω κ εγω αυτο που μου συμβαίνει! Ειμαι κ εγω έγκυος 28+3 εβδομάδων κ μάλλον εχω κ εγω κολπίτιδα εχω φαγούρα, εκκρίσεις κ εδω κ λίγες μερες εχω βγαλει μέσα στον κόλπο πανω στα χείλη κατι σαν αφθα!ενημερωσα το γιατρο κ μου ειπε να βάλω τοπικά μπετάντιν κ θα με δει μέσα στην εβδομάδα στο ιατρείο του!εμενα ομως πανω στις 2 ημέρες με το μπεταντιν εχει φύγει κ δε θα καταφέρει να δει κατι!

Εχει τύχει σε καμία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια!είμαι σε φάση απελπισίας με τους μύκητες!είμαι εγκυος στην 27η βδομαδα κ το πρόβλημα αρχισε απο τον Μάιο (μετα απο τροφοβλάστη κ φουλ ανυιβιωση)ότι και αν πάρω δν κάνει τίποτα..το πρόβλημα επιμένει...εχω κάνει 3-4 καλλιέργειες..τωρα σκεφτομαι να κανω κι αλλη..ο γιατρός μου,μου ειπε δν ξέρω τι αλλο να κανω καιβμου συστησε δερματολογο (που έχω πάει κ δν μπορεί να επέμβει κολπικά)-δν ξέρω έχω απογοητευτεί- Έχει δοκιμασει καμιά κοπέλα το eva mycosis? Περιέχει βορικό οξύ κ tea tree oil...ενας γιατρος μου ειπε να τα παρω...αλλα φοβαμαι να σας πω την αληθεια κ δν έχω διαβάσει κατι γιαυτο οσο κ αν εψαξα...αν καποια κοπελα γνωριζει κατι ή το εχει πάρει να μιυ πει την εμπειρία της!ή οτι αλλο εκανε!ευχατιστωωω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...