Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ;


Recommended Posts

Γειά σας! Είμαι μόλις στην 7η εβδομάδα της 2ης εγκυμοσύνης μου και ο γιατρός μου απαγόρεψε να παίρνω αγκαλιά την κορούλα μου που είναι 17 μηνών (βάρος 10 Κιλά).Δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα υγείας απλά το θεωρεί πιό ασφαλές. Επειδή μάλιστα δεν έχουμε κάποιον για να με βοηθάει τα πρωινά που λείπει ο άντρας μου στη δουλειά, αρχίσαμε να σκεφτόμαστε να πάρουμε κάποιον για το σκοπό αυτό. Δεν θα μπορώ να πάρω αγκαλίτσα όμως το κοριτσάκι μου για τόσο καιρό;Εσείς τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγκαλιά στον καναπέ, στο πάτωμα, στην καρέκλα με προσοχή στην κοιλιά (διακριτικά βέβαια, γιατί αν το καταλάβουν την βάζουν στόχο). Η αλήθεια είναι ότι στην ηλικία αυτή τα παιδιά χρειάζονται την αγκαλιά μας. Αλλά τί να γίνει. Εγώ περιμένω να γεννήσω για να μην τον αφήνω από την αγκαλιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγκαλιά με το μπέμπη την έχω βγάλει την εγκυμοσύνη και δεν σου κρύβω ότι έχω κουραστεί πολύ.... Χάραξε μια στρατηγική εξαρχής για να συνηθίσει και το παιδί, αν θέλεις να προσέξεις κάντο από την αρχή, πάρε βοήθεια γιατί όσο προχωράει η εγκυμοσύνη σου θα δυσκολεύεσαι να της αρνηθείς. Άσε που για ένα περίεργο λόγο, εμένα που δεν ήταν ποτέ της αγκαλιάς, από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος με τάραξε....λές και το καταλαβαίνουν. Και εγώ όταν το έμαθα ήταν ο μπέμπης 17 μηνών. Άντε με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κουκλα . Ο γιος μας ειναι 13 μηνων και 11 κιλα και εγω ειμαι 9 εβδομαδων , Εννοειτε οτι τον περνω αγκαλια , εννοειτε οτι δεν αλλαξε τιποτα , το παιδι μου εχει αναγκη .Ουτε και εμεις εχουμε βοηθεια απο πουθενα , μονοι μας τα κανουμε ολα . Ο γιατρος μου δεν ειχε απολυτως καμια αντιρηση και δεν με αγχωσε καθολου . Και ετσι λειτουργω ακριβως οπως και πριν . Παρε κουκλα το παιδακι σου αγκαλιτσα και μην ανυσηχεις , τα καταφερνω μια χαρα ολομοναχη μεχρι το μεσημερι που ερχεται και ο πανουλης μου απο τη δουλεια , και δουλειες κανω και τα παντα κανονικα . Απλως δεν σηκωνω βαρια πραγματα οπως χαλια , τραπεζια , και ρουχα απο πλυντηριο οταν ειναι σεντονια και ποιο μεγαλα πραγματα . Μα ειναι δυνατον να στερησουμε απο τα πρωτοτοκα μας την αγκαλια ? τη ζεστασια που νοιωθουνε να την χαλάσουμε ?ειναι μωρα παιδια δεν μπορουνε να καταλαβουνε το λογο .

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με την εγκυμοσύνη σου ο γιατρός σου απλά δε θέλει να κουράζεσαι. Εσύ πώς νιώθεις όταν παίρνεις αγκαλιά το μωρό σου; Σε κουράζει; ή νιώθεις πολύ άνετα;

Εγώ δε σταμάτησα ποτέ να παίρνω αγκαλιά το Βασίλη όταν ήμουν έγκυος στη Ρέα. Και ο Βασίλης ήταν και 15 κιλά! Αλλά το χρειαζόταν για να βεβαιωθεί ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα και ούτε θα αλλάξει όταν έρθει το καινούριο μωρό. Ακόμα τον παίρνω όταν μου το ζητάει (αλλά δεν το ζητάει πια συχνά, του έφυγε η ανασφάλεια που ένιωθε όταν ήμουν έγκυος).

http://www.babywearing.gr/images/howto/improvise/pareo_hipcarry%20010.jpg

http://www.babywearing.gr/images/howto/pouch/sizing%20005.jpg

http://www.babywearing.gr/images/babywearing/HPIM0712.JPG

Πώς σου φαίνομαι; (στην πρώτη είμαι 9 μηνών έγκυος και ο Βασίλης είναι σχεδόν 16 κιλά, 18 μηνών! )

 

Σημ.: Δεν προτείνω να παίρνεις το παιδί σου αγκαλιά, ειδικά αν ο γιατρός σου το έχει απαγορέψει για κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Επίσης είναι και θέμα το πώς έχει συνηθίσει το σώμα σου. (Γι' αυτό είπα ότι εγώ δε σταμάτησα ποτέ. Φορούσα το Βασίλη από όταν ήταν 3 κιλά και από τότε συνέχεια! Θα ήταν πολύ πιο δύσκολο να αρχίσω να παίρνω αγκαλιά ένα παιδί 15 κιλά ξαφνικά!) Αλλά αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, προσπάθησε τουλάχιστον με άλλους τρόπους να της δείξεις ότι είσαι πάντα δίπλα της όταν σε χρειάζεται και ότι θα είσαι ακόμα και μετά το μωρό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την ενθάρρυνση. Ψάχνουμε τώρα να βρούμε και κάποιες τεχνικές για να την σηκώνω χωρίς να καταπονούμαι. Το μεγάλο πρόβλημα είναι όταν χρειάζεται να την πλύνω επειδή έχει κάνει κακά. Την πλένω ακόμα όπως όταν ήταν μωρό (κάτω από τη βρύση) γιατί τα κακά της είναι πολύ μαλακά και πασαλείβεται και φοβάμαι μη μολυνθεί. Εκεί είναι το πιο δύσκολο. Κατά τα αλλα όλο και κάποια τεχνική θα βρούμε! Όσο για αγκαλίτσες άπειρες στον καναπέ και στο κρεββάτι!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οσο γινεται πρεπει να το αποφυγεις. Εγω ομως οταν ημουν εγκυος στην μπεμπα δεν μπορεις να φανταστεις ποσες αγκαλιες ειχα παρει την Αννα. Κατ'αρχην το σπιτι μεζονεττα και δεν γινοταν ουτε κατα διανοια να ανεβει η να κατεβει η Αννα μονη της γιατι ηταν μικρουλα οποτε πανω κατω εχοντας την αγκαλια. Κακο αλλα δεν γινοταν αλλιως. Αν μπορεις

να το αποφευγεις εσυ, καλως!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι φυσικά να το αποφύγεις αν μπορείς. Και εγώ όλη την εγκυμοσύνη μου αγκαλιά με τον μικρό την έβγαλα. Ευτυχώς δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα αλλά δε γινόταν και αλλιώς. Ακόμα και τώρα τον παίρνω αγκαλιά αρκετές φορές και φυσικά κουράζομαι. Σου εύχομαι καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε συμβουλευα να μην παιζεις με την τυχη σου... Ναι ξερω πολλες κοπελες που σηκωναν τα παιδια τους και δεν ειχαν προβλημα... Αυτες ακουσα κι εγω και μια ωραια πρωια εκανα αιματωματα στον πλακουντα και προωρες συσπασεις και κοντεψα να χασω το μωρο μου.... Ειναι θεμα αντιδρασης του οργανισμου...ομωςαν ξαναεμενα εγκυος δεν θα σηκωνα ουτε ενα πεπόνι... δεν παιζουνε μα αυτα τα πραγματα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια!Εγω ειμαι στον εβδομο μηνα της κυησης κ καθημερινα σηκωνω πολλες φορες τον γιο μου που ειναι 13 κιλα περιπου.Ρωτησα τον γιατρο μου στην αρχη της εγκυμοσυνης κ μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Για να μην κουραζομαι οταν ειμαστε στο μπανιο κ τον πλενω εχω βαλει κατι κ ακουμπαω το ενα μου ποδι οποτε ριχνω το βαρος του παιδιου στο ποδι μου.Δεν ειναι ευκολο να εχεις τεραστια κοιλια κ να κουβαλας ενα παιδι αγκαλια αλλα εκτος απο το οτι την εχει αναγκη πρεπει να γινουν κ καποια πραγματα οπως το πλυσιμο των χεριων,των δοντιων,η αλλαγη πανας....Ειμαι ολη την ημερα μονη μου στο σπιτι κ πρεπει να τα καταφερω μονη μου.Κανω ολες τις δουλειες οπως κ πριν αναγκαστικα.Προς το παρον δεν εχω κανενα προβλημα. :) Ισως ετυχε...λιγη προσοχη δεν βλαπτει παντως κ το λεω γιατι κατα καιρους κανω βλακειες (σηκωνω βαρος ας πουμε)κ μετα το μετανιωνω. :oops:

VBXh.jpg.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θα σε συμβουλευα να μην παιζεις με την τυχη σου... Ναι ξερω πολλες κοπελες που σηκωναν τα παιδια τους και δεν ειχαν προβλημα... Αυτες ακουσα κι εγω και μια ωραια πρωια εκανα αιματωματα στον πλακουντα και προωρες συσπασεις και κοντεψα να χασω το μωρο μου.... Ειναι θεμα αντιδρασης του οργανισμου...ομωςαν ξαναεμενα εγκυος δεν θα σηκωνα ουτε ενα πεπόνι... δεν παιζουνε μα αυτα τα πραγματα... :wink:

 

Κοριτσι μου ηρεμησε ,

πρωτα απο ολα το παιδι μας δεν συγκρινεται με πεπονι η με αντικειμενο , επειτα και το γεννημενο παιδακι μωρο μας ειναι και μαλιστα εχει αναγκη τη μαμα του , να του διχνει οτι το αγαπαει και οτι δεν εχει αλλαξει τιποτα .ειναι δυνατον να περασεις 9 μηνες στεροντας απο το παιδι σου την αγκαλια και χωρις να μπορει το καιμενο να καταλαβαινει το λογο ? Ουτε με την ψυχολογια ενος μικρου παιδιου παιζουνε επισης . Ακομα και βοηθεια να εχει μια γυναικα το θεωρω αδυνατον να μην περνει αγκαλια το παιδι της και να το πληγωσει ανεπανορθωτα . Ειμαι 11 εδβομαδων και 1 ημερας και δεν εχει αλλαξει τιποτα στον τροπο που αγκαλιαζω και φροντιζω το γιο μου οπου ειναι 14 μηνων και 11,5 κιλα , ουτε βοηθεοα εχω ουτε σταματησα μα τον φροντιζω και να τον περιπιουμε οπως πριν μεινω εγκυος , και μαλιστα ο αντρας μου αναγκαστικα ελειπε και 3 μερες λογο ασκησης με το στρατο και ημουνα εντελως μονη με τον μικρο μου , μια χαρα τα πηγαμε , μερικα πραγματα απλως δεν γινεται να αλλαξουνε εκτος αμα υπαρχει σοβαρο προβλημα . Ακουτε μονο το γιατρο σας και τη συμβουλες του εκεινος ξερει καλθτερα ιδιαιτερα αμα του εχετε εμπιστοσυνη οπως εγω στον δικο μου .

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Βρε κοριτσάκια μου, επειδή έχω φοβηθεί λιγάκι, τί σας έλεγε εσάς ο γιατρός σας για το αν πρέπει να πέρνετε αγκαλιά το πρωτοβλαστάρι σας?

 

Εμένα μου λέει να τον παίρνω αγκαλιά μόνο καθιστή και καλύτερα να μου τον δίνουν κιόλας στα πόδια!!! :shock::shock::shock:

 

Καλά κρασιά. Όταν κρέμεται από το πόδι σου και εκλιπαρεί αγκαλίτσα μαμά έναι δυνατόν να μην το πάρεις???

 

Μήπως ο γιατρός μου είναι λιγάκι υπερβολικός ή καλύτερα "φύλαγε τα ρούχα σου?"

 

Είμαι πολύ αγχωμένη μ' αυτό το θέμα και sorry που σας πρήζω κι εσας...

 

:?:?:?:(:(

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε κι εγώ τον σήκωνα χωρίς φόβο το μεγάλο μου. Αλλά εκ των υστέρων λέω ότι θα έπρεπε να προσέχω περισσότερο. Ευτυχώς δεν είχα προβλήματα. Το κακό πάντως δε θέλει πολύ να γίνει.

Καλή συνέχεια.

qcvQp3.pngy83hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Αμαλία μου για την απάντηση...

 

Ξέρεις τί έχω πάθει? Όταν μου ζητήσει αγκαλιά και δεν τον πάρω, έχω τύψεις μετά. Όταν πάλι τον σηκώνω, μετά έχω τύψεις για το σποράκι μου!!

 

Μάλλον είμαι λίγο παράφρων... :roll::roll::roll::?:?

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Αμαλία μου για την απάντηση...

 

Ξέρεις τί έχω πάθει? Όταν μου ζητήσει αγκαλιά και δεν τον πάρω, έχω τύψεις μετά. Όταν πάλι τον σηκώνω, μετά έχω τύψεις για το σποράκι μου!!

 

Μάλλον είμαι λίγο παράφρων... :roll::roll::roll::?:?

 

 

δεν εισαι παραφρων αλλα μαμα που αγαπαει τα παιδια της εστω και αν το ενα δεν το εχεις δει.Εγω μεχρι που την κοιμιζα στα χερια την μεγαλη με αποτελεσμα να εχω συσπασεις απο τον 7 μηνα και επαιρνα χαπια.Τελικα γεννησα 15 μερες νωριτερα μεσα σε μιση ωρα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μη ξεχνας οτι πρεπει να τον προετοιμασεις για το μωρο.Αν απο τωρα σε στερηται τι να περιμενει μετα που θα μπορεις αλλα δεν θα προλαβαινεις;Παντα ομως με μετρο εκτος και αν στο απαγορευσει ο γιατρος κατηγορηματικα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

εκείνη την ώρα που σου ζητάει αγκαλιά ,προσπάθησε να τον ξεγελάσεις με κάτι άλλο ώστε να μη νιώσει πολύ έντονα το παιδί την απόρριψη,άλλα κι εσύ να έχεις λιγότερες τύψεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ την έπαιρνα αγκαλιά κανονικά λες και δεν ήμουν έγκυος, την έπλενα στον νιπτήρα μετά την αλλαγή της πάνας, την σηκωνα από κάτω, την έπαιρνα να την βάλω στην κούνια της. Ολα φυσικά αφού ρώτησα τον γιατρό μου. Είχα όμως πολύ καλή εγυμοσύνη χωρίς ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα πρόβλημα. νομίζω ότι το καλύτερο έιναι η καθεμία να συννενοείται με τον γιατρό της διότι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την παίρνω αγκαλιά όρθια (είναι 14 κιλά σχεδόν). Άστο καλύτερα! Φίλα τα ρούχα σου καλύτερα. Η κουνιάδα μου που έπαιρνε τον μικρό της αγκαλιά συνέχεια έπαιρνε πρεπαρ απο τον 7ο. Και εγώ στεναχωριέμαι όλοι την σηκώνουν της λένε οτι βάρυνε και εμένα πλέον η κοιλιά μου με εμποδίζει και δεν μπορώ να το σφίξω το ζουζουνάκι μου. Αλλά και πάλι δεν άλλαξε κάτι, είμαστε το ίδιο αγαπημένες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τον παίρνω αγκαλιά αλλά με μέτρο και προσοχή. Και μένα μου έχει πει ο γιατρός καθόλου αγκαλιά αλλά αυτό στην πράξη δεν γίνεται. Θέλω να τον πλύνω, να τον βάλω για ύπνο να τον βάλω στο καθισματάκι του αυτοκινήτου να τον κάνω μπάνιο και στην τελική θέλω απλά να τον αγκαλιάσω. Τι να κάνω ?

Βέβαια κάποια στιγμή είχα κάτι πονάκια και όταν έκανα έναν υπέρχο μου είπε ο γιατρός να τα κόψω όλα αυτά γιατί θα αρχίσουν οι συσπάσεις από πολύ νωρίς και για αυτό είχα τα πονάκια.

Τώρα τα κάνω όλα πάλι με μέτρο και μόλις κουραστώ ή νιώσω κάτι πάω και ξαπλωνω για αρκετή ώρα.

 

Τι να κάνουμε, έστω μια αγκαλιά λιγότερη προκειμένου να πάνε όλα καλά.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις εχουμε αυτες τις αγκαλιτσες αλλα μονο καθιστη τις κανω... θελω πολυ να τον σηκωσω ορθια αλλα που να σηκωσεις 19 κιλα? ασε καλυτερα, φυλαγε τα ρουχα σου...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν έγκυος στην όγδοη εβδομάδα στην μικρή μου κόρη είχαμε αργήσει και το σχολικό λεωφοριακι θα έφευγε. Έκανα την βλακεία να την πάρω αγκαλιά (2 χρόνων παιδί) και να τρέξω. Δεν ξέρω αν σίγουρα έφταιξε αυτό αλλά την άλλη μέρα πλημμύρισα στο αίμα. Γνώμη μου λοιπόν είναι μετά από αυτό να φυλάμε τα ρούχα μας για να έχουμε τα μισά. Ήταν λάθος που ενώ ήμουν έγκυος και μάλιστα στο επικίνδυνο πρώτο τρίμηνο το πήρα αψήφιστα. Έκανα περισσότερες δουλειές από ότι μπορεί να κάνει μια γυναίκα που δεν είναι καν έγκυος (το ίδιο έκανα και στην πρώτη εγκυμοσύνη) και έπαιρνα αγκαλιά την μικρή. Μετά από 1.5 μήνα που σταμάτησε το αίμα έκανα πάλι τα ίδια μόνο που μετά πρόσεχα περισσότερο και δεν ξαναπήρα αγκαλιά όρθια και απερίσκεπτα την κόρη μου. Της έδωσα και κατάλαβε ότι έχω στην κοιλίτσα μωράκι και δεν πρέπει να το πατάμε. Εξάλλου τι διαφορά έχει αν η αγκαλιά γίνει όρθια η’ καθιστή. Όσο για το ότι δεν μας ζητάνε αγκαλιά μόνο όταν καθόμαστε η’ όταν μπορούμε να κάτσουμε καλό είναι να συνηθίσουν από τώρα το «περίμενε» γιατί σαν μεγάλα αδερφάκια θα έχουν πολλά προνόμια αλλά και κάποια «περίμενε». Καλό είναι να ετοιμαστούν πριν τη γέννα γιατί μετά θα αναγκαστούν απότομα να συμμορφωθούν . Τι θα γίνει αν θέλουν αγκαλιά ενώ θηλάζουμε η΄ έστω έχουμε αγκαλιά το μωρό…

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

εγω την επαιρνα κανονικα αγκαλια

και να ταν μονο αυτο:την κουνουσα για να κοιμηθει 8 μηνων ημουν και την εβαζα ψηλα στο στηθος.τι νακανα η ερμη!!

αλλα δεν ειχα κανενα προβλημα!!

ουτε πριν ουτε μετα...

αλλα πιστευω πως η καθε μια μας ειναι διαφορετικος οργανισμος...

να την σηκωνεις με προσοχη!

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...