Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μάτωμα μύτης


Recommended Posts

Σας έχει συμβεί αυτό κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας?

Εμένα μου συνέβη χθες το βράδυ και ενώ ποτέ στη ζωή μου δε μου έχει ξανα εμφανιστεί. Ίσως να ήταν άσχετο με την εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα δυο φορες ...

 

Και βασικα η μυτη μου ειναι συνεχως μπουκωμενη και οταν την φυσαω εχει παντα και αιμα ..

 

Το ειπα στον γιατρο δεν ειναι κατι ανησηχυτικο ...

Επειδη κυκλοφορει πολυ αιμα στις φλεβες μας ξεσπαει ο οργανισμος...

Link to comment
Share on other sites

αγαπημενη sotiria....ειναι πολυ σχετικο με την εγκυμοσυνη!

αρκει να σου πω οτι εγω ειχα ανησυχησει παρα πολυ!!

ματωνε η μυτη μου το πρωτο 5μηνο καθε μερα.....!!!!!!!!!!!!!! :cry::cry:

μας εξηγησε ο γιατρος οτι ειναι θεμα βλενογονων κλπ κλπ....που δεν θυμαμαι τωρα να στο πω :oops::oops::oops:

 

παντως ρωτα και τον γιατρο σου....... :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ευχαριστώ για τις απαντήσεις βρε κορίτσια, ηρέμησα λίγο αφού μου λέτε οτι συμβαίνει στην εγκυμοσύνη και δεν είναι ανησυχητικό......

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτή την απορία είχα κι εγώ καθώς μάτωσε 3 φορές σε 2 μέρες αυτή την εβδομάδα!Και για την βουλωμένη μύτη που επίσης έχω διάβασα οτι είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Βρίσκομαι στη 35 εβδομάδα κύησης με δίδυμα. Τους τελευταίους μήνες έχω μπούκωμα το οποίο προσπαθώ να αντιμετωπίσω με φυσιολογικό ορό. Προφανώς έχω ταλαιπωρήσει τη μύτη μου διότι τις τελευταίες 12 μέρες έχω ρινορραγία. Χθες το βράδυ ξύπνησα από τη ζέστη και φύσηξα τη μύτη μου επειδή το δεξί ρουθούνι ήταν μπουκωμένο. Το χαρτομάντηλο γέμισε αίμα... Τρόμαξα παρόλο που είναι η τρίτη φορά αυτές τις 12 μέρες που βλέπω αρκετό αίμα μετά από φύσημα της μύτης. Έχω αρχίσει να ανησυχώ. Είχε καμία από σας παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

να πας σε εναν γιατρο να σε δει καποιο αγγειο εχει διογκωθει και αιμοραγει με μια ελαφρια κρυοπηξια θα σταματηση αχ κι εγω στο 3ο πολυ ταλαιπορηθηκα με την μυτη τις τελευταιες βδομαδες επαθα ρινοκολπιτιδα πονος τρελος και δεν μπορουσα να παρω τπτ,με το που θα γεννησεις ομως το αργοτερο σε 1βδ. θα περασουν ολα με το καλο.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

hellokitty....καλό θα ήταν να σε δει ένας ωρλ για να σου φύγει το άγχος περισσότερο....εμενα πάλι απο την αρχη της εγκυμοσύνης με ταλαιπωρεί μια αλλεργική ρινίτιδα (μου είπαν οτι συγκαταλέγεται στα συμπτώματα της εγκυμοσύνης) με συνέπεια να είναι σχεδόν συνέχεια βουλωμένη η μύτη και συχνά πυκνά να έχω αίμα στο χαρτομάντηλο....δεν είναι κάτι ανησυχητικό πάντως...με το καλό να έρθουν τα διδυμάκια σου:-D

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

και γω το επαθα αυτο 2 φορες σε μια μερα,και τρομαξα τοσο πολυ απο το τοσο αιμα που ετρεχε.τελικα δε πηγα σε ωρυλλα -αν μου ξανασυνεβαινε θα πηγαινα.

ομως και γω εχω συνεχως ενα μπουκωμα,βγαζω συνεχεια αιμα οποτε φυσαω τη μυτη μου και δε μπορω να ανασανω κανονικα.ειναι και το γεγονος πως το αριστερο μου διαφραγμα ειναι σπασμενο και καποια στιγμη πρεπει να το εγχειρησω.

αλλα ολα καλα,δε νομιζω να ειναι κατι φοβερο.η γυναικολογος ,μου με ειχε πει τοτε να μετρησω τη πιεση μου μπας και ειχε ανεβει αλλα τελικα ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια! Θα κάνω υπομονή μέχρι να γεννήσω. Ελπίζω μετά να περάσουν όλα τα συμπτώματα εγκυμοσύνης που έχω δηλ. μπούκωμα, καούρες, ρινορραγία κτλ.!!!!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω το επαθα. στην 29 εβδομαδα. 2 φορες .διαφορετικες μερες. μεσα στον υπνο μου καταπινα αιμα. μπλιαξ. αλλα δεν μου εμφανιστηκε αλλο. ειμαι 31 βδομαδων. ο γιατρος μου ειπε να παω σε ωρλ. αλλα δεν πηγα επειδη δεν ξαναναοιξε

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Βρε κοριτσια μου ειμαι στην 20η εβδομαδα και απο την αρχη της εγκυμοσυνης οταν φυσαω την μυτη μου βγαινει μαζι και αιμα. Εχει τυχει σε καμια σας? Επισης τον τελευταιο καιρο ειχα αιμα και στις πρωινες αδιαθεσιες, το οποιο βεβαια κατεβαινε απο την μυτη. Λετε να ειναι κατι ανησυχιτικο, η μπορει να ειναι απλο κρυωμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου τύχαινε αρκετές φορές την ώρα που φυσούσα την μύτη μου αλλά σταμάταγε μετά... όταν είχα κρυώσει μία φορά το αίμα ήταν πάρα πολύ και για πολλές μέρες... αλλά και στο άσχετο τύχαινε και είχα.. δεν χάνεις τίποτα βέβαια να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου...

Link to comment
Share on other sites

πάντως μην ανησυχείς.. από ότι έχω διαβάσει η ρινική αιμοραγία κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης οφείλεται σε ορμονικές διαταραχες όταν φυσικά είναι ελαφριάς μορφής... δεν θυμάμαι πόσο καιρό το είχα αλλά ήταν αρκετός... θα σε συμβούλευα όμως να το πεις και στον γυναικολόγο σου να σου φύγει η ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα αιμοραγία απο τη μύτη χωρίς να τη φυσήξω,έτσι απο μόνη της.Για παράδειγμα, ξάπλωνα το βράδυ να κοιμηθώ και ένιωθα το αίμα στο λαρύγγι μου(μπλιάξ).Ξοδευα ενα σωρο χαρτί μέχρι να σταματήσει.Πρέπει να προσέχεις να μη φυσάς τη μύτη σου για να μη το προκαλείς.Φυσικά ενημέρωσε το γυναικολόγο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ και στις 2 εγκυμοσύνες μου μέχρι και το δεύτερο τρίμηνο είχα αίμα από τη μύτη. Ο γιατρός μου είχε πει να πάω σε ΩΡΛ μήπως μου έχει σπάσει κάποιο αγγειάκι να μου το καυτηριάσει. Ποτέ δεν πήγα....

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

και εγώ είχα συχνές ρινορραγίες στην εγκυμοσύνη μου.Μην ανησυχεις είναι και αυτό μέσα στα πολλά συμπτωματα!

Με το καλό το νινάκι σου!!:)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εμένα το πρώτο πράγμα που μου είπε ο γυναικολόγος μου ήταν ότι μπορεί να δω αίμα στη μύτη, οπότε είναι κάτι φυσιολογικό.

Ρώτα όμως και το δικό σου γυναικολόγο για να σε καθησυχάσει.

81332fc420.png

ad017ac402.png

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα ρωτησω και τον γυναικολογο μου. αυτο που παρατηρησα σημερα ειναι οτι δεν εχω καθολου αιμα αλλα ποναει λιγο το κεφαλι μου και εχω λιγη πιεση.ενω δηλαδη κανονικα εχω 10 με 7,σημερα εχω 8,5 με 12 που για μενα θεωρειτε πολυ.τελικα μου φαινεται καλυτερα οταν εχω το αιμα. ουφ αντε να παω απο βδομαδα να δω τι θα μου πει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ και στις 2 εγκυμοσύνες μου μέχρι και το δεύτερο τρίμηνο είχα αίμα από τη μύτη. Ο γιατρός μου είχε πει να πάω σε ΩΡΛ μήπως μου έχει σπάσει κάποιο αγγειάκι να μου το καυτηριάσει. Ποτέ δεν πήγα....

 

Κι εγω ακριβως τα ιδια, μονο που εμενα κρατησε μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης. Μου ειπε και ο δικος μου γιατρος τα ιδια, αλλά δεν το κοιταξα. Μετα την εγκυμοσυνη ολα καλα!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...