Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχέσεις με κουμπάρα/κουμπάρο μετά τη βάφτιση


Στέλλα

Πόσο τακτικά βλέπουν το βαφτηστήρι τους?  

1.097

  1. 1. Πόσο τακτικά βλέπουν το βαφτηστήρι τους?

    • Κάθε μέρα
      24
    • 2-3 φορές την εβδομάδα
      57
    • 1 φορά την εβδομάδα
      83
    • Κάθε 10-15 μέρες
      111
    • 1 φορά τον μήνα
      151
    • Σπανιότερα
      339


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ακομη δεν μας βαφτισε αλλα θεωρω οτι πρεπει να το βλεπει τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα και γιατι οχι να δημιουργησουν ενα ειδος ρουτινας μαζι.

Για παραδειγμα καθε Κυριακη να πηγαινουν σε παιδοτοπο η καποια βολτα στις κουνιες κλπ.

 

Καλο ειναι τα παιδακια να εχουν μια δεμενη σχεση με τους νονους/νονες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ευχαριστημένη με τη συχνότητα των επαφών τους για να πώ την αλήθεια... Κρατάει τα καθαρά τυπικά. Από κει και πέρα τίποτα. Τώρα π.χ. έχει να τη δει και να της μιλήσει της κόρης μου από τα γενέθλιά της στις 12 Ιουλίου... Ούτε ένα τυπικό τηλεφωνάκι. Όχι για μένα. Για να ρωτήσει τι κάνει η μικρή. Αυτό πραγματικά με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Η Αγγελιαννα κανονικά έχει δυο νονους... ο ένας είναι... αχαρακτηριστος, στα 3 του χρονια το παιδι τιν εχει δει 5 φορες με τελευταια περυσι στα γενεθλια της (δηλαδη πανω απο χρόνο)...

ο άλλος έρχεται αν όχι καθε εβδομαδα, κάθε δεύτερη σίγουρα...

καμμια φορά βρισκόμαστε και έξω

επειδή είναι εργένης ακόμα και μένει με τον αδελφό του, εμείς δεν μπορούμε να παμε σπίτι του (φανταζεστε τι επικρατει), βεβαια και απο αυτον δεν ειμαι πολυ ικανοποιημενη γιατι δεν περνανε μαζι ποιοτικο χρονο κλπ

ελπιζω μεγαλωνοντας να πανε καλυτερα

 

γι αυτο και προβληματιζομαι με το ποιος θα βαπτισει και τον μπεμπη, αν και ειναι πιο τυχερουλης γιατι τα δυο υποψηφια ζευγαρια (τα πιο κολλητα μας) είναι σουπερ !

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς οι κουμπαριές αποδεικνύονται δύσκολες. Δεν ξέρω αν φταίνε εμείς ή ο χρόνος μας που είναι περιορισμένος κατά πολύ.

 

Εμένα η μεγάλη μου η κόρη κορίτσια ούτε λαμπάδα δεν βλέπει από το νονό της, της την αγοράζουμε μαζί..

 

Ο μεσαίος είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα αφού έχει 2 νονές και έτσι και για κείνες δεν είναι το κοστος υψηλό και στα τυπικά τους είναι συνεπέστατες. Δεν αφιερώνουν όμως χρόνο μαζί του αλλά δεν μπορώ να τις κατηγορήσω αφού έχουν οικογένεια και είναι εργαζόμενες.

 

Η μπεμπούλα μου έχει το νονό της μακριά (σπουδάζει στο εξωτερικό) αλλά φροντίζει η μαμά του νονού......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευτυχως η κουμπαρα που μας παντρεψε εδειξε απο νωρις τον χαρακτηρα της αποφασισαμε το παιδι να το βαφτισει η αδερφη μου.

 

δεν μπορω να σας περιγραψω την σχεση που εχουν μια που η αδερφη μου μενει κοντα μας και πραγματικα την λατρευει.

Ζωγραφιζουνε μαζι ,παιζουν πιανο ,θελει να τον πηγαινει παντου απο παιδοτοπο ως και στο τσιρκο(μια και εγω ειμαι ΚΑΤΑ των τσιρκο)

.οταν ειμαι κουρασμενη τον παει κολυμβητηριο και γενικα δεν θ αμπορουσα να εχω καλυτερη νονα.

Τον λατρευει μεσα απο την ψυχη της και δεν πιστευω να τον αγαπουσε ανθρωπος περισσοτερο απο οτι η αδερφη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η νονά μας βρίσκεται στο εξωτερικό για σπουδές οπότε δεν την βλέπουμε πολύ συχνά. βεβαια όταν έρχεται Ελλάδα μας βλέπει όσο ποιο συχνά μπορεί.

 

Ο μέλλον νονός του μπέμπη πάντως είναι στενός φίλος και τον βλέπουμε συχνά. Τώρα βέβαια έχουν και αυτοί μωράκι και έχουμε χαθεί λίγο αλλά αυτό θα αλλάξει

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η σχέση με το νονό είναι τυπική θα έλεγα. Δεν μένει στην πόλη μας και έχουν και 5 παιδιά οπότε δεν έχουν και πολύ ελεύθερο χρόνο. Δεν έχω όμως παράπονο. Άλλωστε θεωρώ ότι σημασία έχει η ποιότητα του χρόνου που περνάει ο νονός με το παιδί και όχι η ποσότητα.

Επίσης καλό ειναι όταν κάποιος αποφασίζει να βαπτισει ένα παιδάκι να τηρεί τις υποχρεώσεις του. Μπορεί να το κάνει και χωρίς να χρειάζεται να δώσει μια περιουσία. Τα παιδιά εκτιμούν τη χειρονομία και όχι την τιμή του δώρου.

Εμένα η νονά μου έπαψε να μου δίνει λαμπάδα μόλις πήγα στο γυμνάσιο (καθότι μεγάλωσα!!!) και το έχω καημό από τότε...

Εγώ που έχω βαπτιστήρι στη Γερμανία, μπορεί να μην το βλέπω συχνά, αλλά φροντίζω να επικοινωνω όσο μπορώ τηλεφωνικά και εννοείται ότι τηρώ τις υποχρεώσεις μου και σε δώρα.

Το ιδανικότερο βέβαια είναι ο νονός να είναι κοντά στο ζευγάρι και στο παιδί, έτσι ώστε να περνάει και χρόνο μαζί του, να παίζουν και η σχέση να μην περιορίζεται μόνο στη λαμπάδα και στο δώρο γενεθλίων.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μεγάλη έχει δυο νονές μαμα και κόρη, δεν μπορώ να πω όταν μέναμε Καλλιθέα την έβλεπαν τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα και ποτέ δεν ξέχασαν γεννέθλια, γιορτή, χριστούγεννα και πασχα πάντα της φέρνανε δώρα, τώρα που έχουμε πάει πιο μακριά είναι δύσκολο να βρεθούμε πάντως ακόμα και τώρα τα δώρα της τα στέλνουν.

Τώρα η μικρή πάλι δυο νονες έχει, πιστεύω ότι κάπως έτσι θα είναι η κατάσταση παλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ δεν έβλεπα την νονά μου συχνά, λόγω του ότι έμενε Γερμανία, και ακόμα μένει. όταν όμως πήγα στην Γερμανία μου στάθηκε πολύ και με έχει βοηθήσει σε όλες τις φάσεις που έχω βρεθεί και είναι καλή μου φίλη τώρα.

θα έλεγα απο την δική μου εμπειρία ότι δεν είναι θέμα ποσότητας απαραίτητα, η σχέση που θα δημιουργηθεί.

όταν ήμουν μικρή νομίζω την έβλεπα μια φορά κάθε κάποιους μήνες.

όταν με βάφτισε, ήταν 16 χρονών.

ακόμα μου λέει, ότι είχε αδιαθετήσει τότε και πόναγε φρικτά, και στην βάφτιση εγώ ήμουν πάνβαρια και πόσο είχε υποφέρει που με κράταγε χεχε η καημενούλα!!!

Η μητέρα μου με την μητέρα της γνωριζόντουσαν πολύ καλά και μέσω εκείνης είχε γνωρίσει τον πατέρα μου. Και όταν ήταν εκείνη μικρή, της έκανε η μητέρα μου μαθήματα γερμανικών (και έτσι πήγε και στην γερμανία και σπούδασε).

Πάντα είχαμε τις καλύτερες σχέσεις, μιάς και ένιωθα ότι νοιαζόταν για μένα παρόλο του ότι ήταν μακριά. Συνέβαλε σε αυτό βέβαια και τα όσα μου έλεγαν οι γονείς μου για εκείνη.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω παραπονο από τις νονες του.

Η μικρη βεβαια ειναι σε μια ηλικια που (19 χρ) που ειναι οντως δυσκολο να εχει πολλες επαφες με το μωρο, αφου σπουδαζει, πηγαινοερχεται θεσσαλονικη για το αμορε κλπ και γενικα ειναι πολυ μικρη για να αναλαβει τετοιες υποχρεωσεις ακομα. Πιστευω οτι η σχεση της με το χαρη θα δειξει σε μια 10ετια που θα ειναι και αυτη πιο κατασταλαγμενη και θα εχει δικη της οικογενεια.

Η μεγαλη τον βλέπει αρκετα συχνα. Μπορει βεβαια λογω υποχρεωσεων να κανει να τον δει 10 μερες αλλα μετα θα αναπληρωσει με καθημερινες επισκεψεις. Και γενικα εχει καλη σχεση με το παιδι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Eμένα η νονά της Νάσιας είναι ξάδερφη μου,ειναι 25 ετών αλλά επειδή εργάζεται στη Θεσ/νικη(είναι νηπιαγωγός),βρισκόμαστε 2 φορές το μήνα περίπου.

Η βάφτιση έγινε στι 23/09,πριν 1 μήνα δηλαδή κι έτσι ακόμα δεν έχω προλάβει να σχηματίσω άποψη. :?

Πάντως της αρέσει πολύ να ασχολείται με τα παιδιά(γι'αυτό επέλεξε και αυτή τη δουλειά) και να περνάει δημιουργικές ώρες.Ξέρετε,ζωγραφική,χειροτεχνίες,τραγουδάκια,θέατρο κτλ. κι έτσι ευελπιστώ ότι θα είναι καλη νονά! :D

Το μέλλον θα δείξει! :P

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε τα τυπικά. ¨οταν βρισκόμαστε είναι καλές οι σχέσεις μας και η συμπεριφορά τους απέναντι στο παιδί και σε εμάς αλλά τίποτα παραπάνω. Ο κουμπάρος μου βάφτισε τον μικρό όταν ήταν ελευθερος αλλά και από τότε που παντρεύτηκε και παρ'όλο που δεν έχουν παιδιά, δυστυχώς δεν έχουμε και πολλές επαφές. Τον αγαπάνε και το βλέπω αλλά δεν αρκεί αυτό. Ούτε και τηλεφωνικά επικοινωνούν με το παιδί. Πραγματικά με πληγώνει αυτό. Πλέον έχω προσπαθήσει να σκέφτομαι ότι τουλάχιστον να συνεχίσουν να διατηρούν τα τυπικά.Τί να πώ;

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω με τη Μαρια!Δεν είναι παντα θέμα ποσοτητας και απο εκει κρινεται αν το αγαπαει ή οχι!Ο άνδρας μου που έχει βαφτίσει το αγοράκι του καλυτερού του φίλου μπορεί να μη το βλεπουμε κάθε εβδομαδα αλλά οταν παμε ασχολειται πολυ μαζί του και εννοειται το αγαπαμε παρα πολυ!Οπως επίσης η δίκη μου νονά τις υποχρεωσεις της ως πνευματική μου μήτερα τις κράτησε μονο κατα τη διαρκεια του μυστηριου!Εκτοτέ ούτε ενα τηλεφωνο και είναι και ξαδερφη και μικρή στην ηλικία!Βέβαια μένει στη Μυτιλήνη μόνιμα αλλά οταν πηγαινα και ιδιαιτερα πιο μικρη σημασια δεν μου έδινε!Απο αυτή ούτε λαμπάδα δεν εχω παρει σε αντίθεση με τη νονά του αδερφού μου που ειναι μαζί του σε όλες τις φάσεις της ζωής του ακομα και τωρα!Είναι πολυ σημαντικη η παρουσία της νονας στη ζωη ενος παιδιου και το ξερω απο προσωπικη εμπειρια!!!! :x

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά το θέμα νονός είναι πολύ σοβαρό και δεν κάνει να το παίρνουμε ελαφρά. Εγώ μεγαλώνοντας έβλεπα εξαιρετικά σπάνια το νονό μου (είχε μεταναστεύσει Αμερική και ήταν ήδη μεγάλος -αδερφός της γιαγιάς μου-) και μου έλειψε αυτή η σχέση πολύ, ειδικά όταν έβλεπα τον αδερφό μου με τη νονά του που είχαν φοβερή σχέση -είναι και θεία μας- και με έπιανε κατάθλιψη....

Νονός πρέπει να είναι κάποιος που να είναι κοντά στο ζευγάρι, που αγαπάει τα παιδιά, και που το θέλει πολύ... Πιστεύω οτι ο τέλειος νονός ακόμα κι αν δεν το πεί με λόγια, το λέει με τις πράξεις του προς το παιδί. Εμέις κάναμε μια ξαδέρφη του άντρα μου που πληρεί όλα τα παραπάνω και μας το είχε πεί κιόλας. Βέβαια προσωπικά πιστεύω οτί κάποιος που είναι συγγενής δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να κουμπαριάσουμε κιόλας, αλλά η συγκεκριμένη είναι πιο πολύ φίλη παρά συγγενής αν με καταλαβαίνετε. Σημασία έχει να έχει καλή σχέση με το παιδί ,τα άλλα βρίσκονται. Στο κατω κάτω πνευματικός γονιός του παιδιού θα γίνει...

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε τα τυπικά. ¨οταν βρισκόμαστε είναι καλές οι σχέσεις μας και η συμπεριφορά τους απέναντι στο παιδί και σε εμάς αλλά τίποτα παραπάνω. Ο κουμπάρος μου βάφτισε τον μικρό όταν ήταν ελευθερος αλλά και από τότε που παντρεύτηκε και παρ'όλο που δεν έχουν παιδιά, δυστυχώς δεν έχουμε και πολλές επαφές. Τον αγαπάνε και το βλέπω αλλά δεν αρκεί αυτό. Ούτε και τηλεφωνικά επικοινωνούν με το παιδί. Πραγματικά με πληγώνει αυτό. Πλέον έχω προσπαθήσει να σκέφτομαι ότι τουλάχιστον να συνεχίσουν να διατηρούν τα τυπικά.Τί να πώ;

 

Απλά ορισμένοι-ες δεν μπορουν να καταλάβουν ότι είναι τιμή τους που τουε επιλέγουμε για πνευματική μητέρα ή πνευματικό πατέρα του παιδιού μας.Ο τίτλος αυτός δεν είναι τυχαίος.... :?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Απλά ορισμένοι-ες δεν μπορουν να καταλάβουν ότι είναι τιμή τους που τουε επιλέγουμε για πνευματική μητέρα ή πνευματικό πατέρα του παιδιού μας.Ο τίτλος αυτός δεν είναι τυχαίος.... :?

 

Πολύ σωστό. :?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ειμαι καινουρια μαμα με 2 κοριτσάκια που κλεισανε χτες τους 4 μήνες. Σκέφτομαι απο τώρα τη βάφτιση τους συμπεριλαμβανομένων των νονών. Επειδή εγω ειμαι καμένη απο τα βαφτισια μου (απο τοτε εχω να δω τη νονα μου) δεν θέλω κατι τέτοιο και για τα μωρα μου. Θέλω οι νονοι τους να ειναι κοντα τους, να τα ζουνε και το ιδιο και τα μωρα. Να κανουνε πραγματα μαζι. Να μη το βλεπουν σαν αγκαρια. "Ωχ Χριστουγεννα πρεπει να δω και τη μικρή".

Link to comment
Share on other sites

εμενα κουμπαρα μου είναι η Forever κολλητη μου-με παντρεψε και βαπτισε και την αριαδνη αλλά και ο κολλητος του άντρα μου.Οι σχεσεις μας είναι αδερφικές ακόμα και αν δε βρισκόμαστε όσο θα θελαμε.

Πάντως με τη μικρή είναι αψογοι και οι δυο και την αγαπάνε πάρα πολύ!!!!

να δουμε στο 2ο τί θα κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς το ίδιο!Νονά της Έλενας είναι μία πολύ καλή και για πολλά χρόνια φίλη μου, η οποία είναι ΑΨΟΓΗ (καθώς και η μαμά της και η αδερφή της)!Και είναι συγκινητικό όταν τις βλέπω μαζί, γιατί πραγματικά αγαπιούνται πολύ! Για τη μπέμπα ακόμα ιδέα δεν έχω (εδώ δεν έχω ακόμα όνομα, τι να τον κάνω τη νονά!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...