Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λοξυγγας!!!!


Recommended Posts

Εσεις οι εγκυες,νιωθετε τον λοξυγγα του μωρου σας???απο το πρωι σημερα το θυμηθηκα!!!βρε,ελεγα τι ειναι αυτο που χτυπαει ρυθμικα στην κοιλια μερα νυχτα.....τελικα ετυχε σ'εναν υπερηχο να το δουμε!την ωρα που γινοταν ο χτυπος,ανοιγε το στομα του και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι λοξυγγας!!!!!εχει πολυ πλακα!!!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τον πιάνει τουλαχιστον 1-2 φορές τη μέρα. Ξέρω ότι είναι φυσιολογικό να τον πιάνει και νομίζω ότι βοηθά στην ανάπτυξη του αναπνευστικού. Επειδή όμως πλησιαζει η ώρα του τοκετού αγχώνομαι μήπως θα συνεχιστεί και αφότου έρθει στον κόσμο. Μικρή είχα σοβαρό προβλημα με το λοξυγγα. Μέχρι τα 3 με έπιανε 5-6 φορές τη μέρα και θυμάμαι ότι δεν ήταν καθόλου ευχάριστο.

Link to comment
Share on other sites

όσο ήμουν έγκυος ένιωθα συχνά το λόξυγγα του μωρού, σχεδόν καθημερινά. ο λόξυγγας συνεχίζει και τώρα που γεννήθηκε, όχι κάθε μέρα αλλά αρκετά συχνά, ειδικά στην αρχή. δυστυχώς είναι ενοχλητικό αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Αχ! παρολο που εχει περασει αρκετος καιρος θυμαμαι κιεγω που ειχα αυτα τα ρυθμικα χτυπηματα καθε μερα σχεδον.....ειχε λοξυγκα το ζουζουνι μου....

συνεχιστηκε και μετα αλλα οχι τοσο συχνα!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ακόμα δεν έχω νιώσει λόξυγγα.

 

Πάντως στην πρώτη εγκυμοσύνη, ειδικά τον τελευταίο μήνα είχε παραγίνει το κακό. Χοροπηδούσε όλη μου η κοιλιά..Ακόμα και ο άντρας μου το καταλάβαινε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

να ειστε καλα βρε κοριτσια αποκωδικοποιησα το ρυθμικο χτυπημα που αισθανομαι συνεχεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

κι εγω το ιδιο!!! ωρες ωρες η κοιλιά μου κάνει σαν τρελλή!!! ¨Οντως ειναι πολυ αστειο!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πάντως κι εγώ δεν έχω νιώσει λόξυγγα ακόμη ή ίσως να μην μπόρεσα να το καταλάβω ξέρω κι εγώ....

ρυθμικά επαναλαμβανόμενος ε; Διαρκεί πόσο;

Μπα...μάλλον δεν τον έχω νιώσει ακόμη

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως να μην το έχεις νοιώσει σαρδελάκι... ο δικός μου πάντως το έκανε συχνά και το συνέχισε και αφου γεννήθηκε.... :lol:

 

άσχετη παιδάκι μου :lol::lol::lol: άκου εκεί να μην νιώθω όταν έχει λόξυγγα το παιδί μου!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβαίνεις έντονα και σίγουρα όταν πλέον έχει μεγαλώσει αρκετά το μωρό και δεν έχει χώρο :lol:

αυτό που καταλαβαίνεις είναι σαν το κλώτσιμα/χτύπημα μόνο που δεν σταματάει στη μία φορά...

είναι εκεί ρυθμικά χικ χικ χικ χικ κανα πεντάλεπτο :lol:

ο λόξυγκας είναι η ευκαιρία του μπαμπά να προλάβει επιτέλους να νιώσει με το χέρι του το παιδί :lol:

Link to comment
Share on other sites

Την δικιά μου την επιανε όταν έτρωγα γλυκά και πάντα όταν έπεφτα να κοιμηθώ. Να πω την αλήθεια ήταν η χειρότερη στιγμή γιατί για καποιο λόγο ανατρίχιαζα. Ελεγα στον άντρα μου να κάνει κάτι να σταματήσει , και εκεινος εσκυβε πάνω απο τη κοιλιά μου , κατι ψιθυριζε και το μωρό σταμάταγε!.... :lol::wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τον επιανε λοξυγκας οταν ετρωγα πικαντικα!

Και να σας πω οτι τωρα αν του δωσω κατι λιγο πικαντικο τρελαινεται!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,βρε, κορίτσια. Και γω στη πρώτη εγκυμοσύνη δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο, αλλά τώρα ο μικρός έχει πολύ συχνά λόξυγγα.Και κάθε φορά με πιάνουν τα γέλια γιατί το σκέφτομαι το μικρουλάκι να 'τινάζεται' κάθε φορά!! :lol::lol: Τι τραβάνε και αυτά τα καημενούλια!! Όλα τους λείπανε,να έχουν και παλιολόξυγγα...και να μην μπορούν και να κρατήσουν την ανάσα για να σταματήσει...!!! :lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που ένιωσα το ρυθμικό χτύπημα, τρόμαξα οτι κάτι έπαθε και πήρα βραδιάτικα την γιατρό μου.Από τότε όποτε την πιάνει,συνήθως όταν τρώω μεγάλη ποσότητα φαγητού, γελάμε πολύ !!!έχει πολύ πλάκα να την φαντάζεσαι να έχει λόξυγκα

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Βρε κορίτσια πεστε μου μήπως κάτι ρυθμικά χτυπήματα για λίγα λεπτά κάποιες μέρες στην κοιλιά μου είναι ο λεγόμενος λόξυγγας που έχουν τα έμβρυα???

 

Έχω ακούσει ότι αυτό είναι... Το είχατε εσείς αυτό και αν ναι πόσο συχνά..????

 

 

dev244pb___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...