Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Συμφωνω για το καρεκλακι αυτοκινητου!Βεβαια παρ'ολο που λενε οτι ειναι για νεογεννητα εμας μας ειπε η παιδιατρος να τον βαλουμε μετα τον 3ο μηνα γιατι δεν κανει να ειναι εστω και λιγο καθιστος.Εμεις τωρα τον βαλαμε καν δυο φορες και η αληθεια ειναι οτι δυσανασχετει αλλα δε γινοταν αλλιως.Στις πρωτες πρωτες βολτες(γιατι εμεις βγηκαμε και για καφε απο οταν ηταν 15 ημερων :D:D ) τον ειχαμε μεσα στο πορτ μπεμπε

 

 

 

κι εγω θελω να τον βγαλω νωρις εξω αφου θα ειναι καλοκαιρι ιουλιο μηνα..πηρες μιση ευχη απτον παπα η δεν πηγες καθολου??????

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ αυτό σκέφτηκα... Θα μου δώσει μισό σαραντισμό ο παπάς? Και πάλι 20 μέρες μέσα δεν είναι πολλές όμως καλοκαιριάτικα? 8)

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θελω να τον βγαλω νωρις εξω αφου θα ειναι καλοκαιρι ιουλιο μηνα..πηρες μιση ευχη απτον παπα η δεν πηγες καθολου??????

 

Ιοκάτη μου, άυτά με τις μισές ευχές είναι κόλπα των παπάδων για να βγάζουν λεφτά. Εγώ αν και χειμώνας τον έβγαλα κάποια στιγμή έξω (όταν μπόρεσα να σταθώ στα πόδια που από την καισαρική) χωρίς ευχές και χωρίς τίποτα.

 

Όταν σαράντισα επειδή φαγωθήκαν οι γιαγιάδες περισσότερο είπα να πάω να πάρω την ευχή μόνο και μόνο για λόγους παράδοσης (ο άντρας μου όυτε να το ακούσει δεν ήθελε). Ο παπάς στην γειτονάι όμως ήθελε με το ζόρι να έρθει σπίτι πρώτα να δώσει την μισή ευχή και μετά να πάμε και από την εκκλησία. Τσαντίστηκα και εγώ και είπα ότι δεν πάω καθόλου αφού είναι έτσι. Τελικά επειδή πέσαν οι γιαγιάδες να με φάνε, πήγα σε άλλη εκκλησία, πήρα αυτή την ευχή και πλήρωσα μόνο μια φορά!

 

Το θέμα είναι ότι τώρα που θα γεννήσω καλοκαίρι, αν τα καταφέρω θα πάω 1-2 μήνες διακοπές με τους γονείς μου και τα 2 μωρά και όσο μπορώ να περπατώ θα ωγάινω έξω από το σπίτι, στην παραλία και με τα 2 παιδιά μου και θα το χαίρομαι.

 

Αν τα πιστεύεις όλα αυτά, πάω πάσο αλλά το να μην βγαίνεις έξω ια να πάρεις ευχή από τον παπά δεν νομίζω ότι πρέπει να γίνει. Μια χαρά βγαίνουν τα παιδιά και χωρίς ευχές!!

Link to comment
Share on other sites

Nα τα να τα αυτά ακούω και μου ανεβαίνει η πίεση :D:D

και βεβαια δεν νομίζω ότι πρέπει να περιμένεις τις ευχές για να βγεις έξω...ο καθένας έχει τα πιστέυω του(θρησκευτικά) αλλά ας μην κολλάμε σε τεχνικές λεπτομέρειες γιατί τότε πολλά πράγματα έπρεπε να κάνουμε που δεν κάνουμε.Δεν περιμένει καραούλι ο θεός να δει ποια λεχώνα βγήκε έξω από το σπίτι της :wink:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θελω να τον βγαλω νωρις εξω αφου θα ειναι καλοκαιρι ιουλιο μηνα..πηρες μιση ευχη απτον παπα η δεν πηγες καθολου??????

 

Ιοκάτη μου, άυτά με τις μισές ευχές είναι κόλπα των παπάδων για να βγάζουν λεφτά. Εγώ αν και χειμώνας τον έβγαλα κάποια στιγμή έξω (όταν μπόρεσα να σταθώ στα πόδια που από την καισαρική) χωρίς ευχές και χωρίς τίποτα.

 

Όταν σαράντισα επειδή φαγωθήκαν οι γιαγιάδες περισσότερο είπα να πάω να πάρω την ευχή μόνο και μόνο για λόγους παράδοσης (ο άντρας μου όυτε να το ακούσει δεν ήθελε). Ο παπάς στην γειτονάι όμως ήθελε με το ζόρι να έρθει σπίτι πρώτα να δώσει την μισή ευχή και μετά να πάμε και από την εκκλησία. Τσαντίστηκα και εγώ και είπα ότι δεν πάω καθόλου αφού είναι έτσι. Τελικά επειδή πέσαν οι γιαγιάδες να με φάνε, πήγα σε άλλη εκκλησία, πήρα αυτή την ευχή και πλήρωσα μόνο μια φορά!

 

Το θέμα είναι ότι τώρα που θα γεννήσω καλοκαίρι, αν τα καταφέρω θα πάω 1-2 μήνες διακοπές με τους γονείς μου και τα 2 μωρά και όσο μπορώ να περπατώ θα ωγάινω έξω από το σπίτι, στην παραλία και με τα 2 παιδιά μου και θα το χαίρομαι.

 

Αν τα πιστεύεις όλα αυτά, πάω πάσο αλλά το να μην βγαίνεις έξω ια να πάρεις ευχή από τον παπά δεν νομίζω ότι πρέπει να γίνει. Μια χαρά βγαίνουν τα παιδιά και χωρίς ευχές!!

 

 

 

μια ζωη θυμαμαι να μου λενε για αυτη την ευχη κι ετσι θεωρησα σωστο να το κανω...νομιζω πως αυτο εχει να κανει με την ψυχολογια που εχεις εκεινο τον καιρο αλλα πραγματικα θα μου κανει καλο να βγω φανταζομαι και στον μπεμπεκο

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα τα να τα αυτά ακούω και μου ανεβαίνει η πίεση :D:D

και βεβαια δεν νομίζω ότι πρέπει να περιμένεις τις ευχές για να βγεις έξω...ο καθένας έχει τα πιστέυω του(θρησκευτικά) αλλά ας μην κολλάμε σε τεχνικές λεπτομέρειες γιατί τότε πολλά πράγματα έπρεπε να κάνουμε που δεν κάνουμε.Δεν περιμένει καραούλι ο θεός να δει ποια λεχώνα βγήκε έξω από το σπίτι της :wink:

 

 

ναι ναι συμφωνω απολυτα ομως ξερω καταβαθος οτι θα το κανω εκεινη την ωρα.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή όταν γεννήσεις θα στο λένε ακόμα συχνότερα να επιμείνεις κιόλας.

 

Είναι σίγουρο ότι θα σε πρήξουν. Εδώ το κάναν σε μένα, που δεν είναι και της εκκλησίας. Αν υπάρχει και καμοια προγιαγιά θρησκόληπτη εκεί να δεις τι έχεις να ακούσεις...Να πάρεις και τον άντρα σου με το μέρος σου για να τις μαζεύει (οι γυναίκες τα κα΄νουν αυτά οι παππούδες δεν ασχολούνται)

 

Βγές έξω κανονικότατα με το μπεμπε- αρκεί να μην βγαίνεις μεσημέρι με την πολύ ζέστη, και όταν σαραντήσεις και αν θες, πάρε και την ευχή...

Link to comment
Share on other sites

bizeli η μπουμπούκα σου είναι τρέλα δεν ξέρω αν στο έχω πει...Φτύστη μη στη ματιάξω... Είναι ΠΟΛΥ μπουμπού !!!

 

Βασικά να σας πω... Πληρώνεις κιόλας για να πάρεις σαραντισμό ?? Αχμ :twisted: Μα τι είναι αυτά :roll:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

άμα θες πληρώνεις. Εγώ πήγα 3 μέρες αφού σαράντησα (χάρη στον άντρα μου περισσότερο καθώς δεν είμαι παιδί της εκκλησίας) και δεν πλήρωσα!Η ευχη υποτίθεται ότι είναι κάτι ιερό και πληρώνοντας το ευτελίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Eμεις τον βγαλαμε στην ταβερνα(καθημερινη βραδυ δεν ειχε καθολου κοσμο)οταν ηταν 30 ημερων.αψογος ητανε ..μονο που δεν παρηγγειλε να φαει....... :lol:

και τωρα οταν παμε ειναι κυριος....και τον εξυπηρετουν παντα πρωτο.

πηρα μισο σαραντισμο και τον σαραντισα στην εκκλησια.(και φυσικα μετα παλι βγηκαμε εξω.ο παππους του δε σε καθε εξοδο μας κερνουσε απο την χαρα του το μισο χωριο....

και ηταν και καταχειμωνο και ειχε και χιονι ως το γονατο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω θελω να τον βγαλω νωρις εξω αφου θα ειναι καλοκαιρι ιουλιο μηνα..πηρες μιση ευχη απτον παπα η δεν πηγες καθολου??????

 

Τι χαζα ειναι αυτα?Τα ακουω και νευριαζω!Στον σαραντισμο αναγκαστικα να παω στην εκκλησια (πιο πολυ λογω των πεθερικων μου γιατι εμενα οι γονεις μου ασαραντιστη με ειχαν απο εκεινα τα χρονια να φανταστειτε) αλλα τεσπα...

Εγω πιστευω οτι ολα αυτα ειναι βλακειες.Εμεις κυκλοφορουσαμε κανονικοτατα,ειχε και ωραιο καιρο φετος ο χειμωνας!Σιγα μην εμενα μεσα!Εγω με το που γυρισα απο την κλινικη σε δυο μερες βγηκα εξω (σουπερμαρκετ πηγα μη φανταστειτε :D ) αλλα δεν αντεχα,καπου ηθελα να παω!Και το μωρο στις 15 μερες το βγαλαμε γιατι πιο πριν ειχε και λιγο πιο πολυ κρυο!

Μη κανετε χαζομαρες και καταπιεζεστε ειδικα τωρα που θα ειναι και καλοκαιρι!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ 40 ΜΕΡΕΣ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ 1 ΩΡΑ ΣΤΟ SUPER MARKET). ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΟΥ ΖΩΗ. ΝΑ ΤΑΧΤΟΠΟΙΗΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΟΣΙΩΘΩ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΟ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΗΤΑΝ ΧΕΙΜΩΝΑΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΝΙΩΘΑ ΑΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΥΑΛΩΤΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΝ ΚΡΥΩΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ, ΜΗΝ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΜΑΤΙ. ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΜΗΝ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΗΝ ΑΠΛΩΣΕΙΣ ΜΩΡΟΥΔΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΝΣΤΕΡΝΙΖΟΜΑΙ. ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΟΙ 9 ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟΙ ΟΥΤΕ ΟΙ 40 ΜΕΡΕΣ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα οι 40μέρες μου χρειάστηκαν αφού εκτός το αγχος και την κούραση της νέας μαμάς είχα και το πένθος για την απώλεια του πατέρα μου που εφυγε την μέρα που βγήκα απο το μαιευτήριο. Η πρώτη μου έξοδος ήταν στα 40 του μπαμπά μου που συνέπεσε με το 40ημερο της λεχώνας..Δεν ήταν θέμα ευχής ήταν θεμα δυνάμεων και ψυχικής διάθεσης..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου θύμησες ΣΟΦΙΑ!!!

Εγώ έβγαινα συνέχεια γιατί είχα τον πατέρα μου ετοιμοθάνατο!!!

Ακόμη εκεί ήταν η πρώτη μας στάση από το μαιευτήριο στο σπίτι μας!

Το κοιτόυσε από μακριά και έκλαιγε γιατί ήξερε πως ίσως δεν τον ξαναδεί...

και εγώ λεχώνα κάθε μέρα με το αυτοκίνητο και το καλαθάκι ανα χείρας έτρεχα δίπλα του για να τον βλέπει όσο προλάβει...

Οταν σαράντησα και 5 μέρες μετά ο μπαμπάκας μου πέθανε!!!

Γιαυτό και τον έβγαλα Νεκτάριο-Δημήτρη το Δημήτρη είναι του πατέρα μου και το Νεκτάριος τάμα να γίνει ο μπαμπάς μου καλά ... αλλά δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Αστα Αντζελα είναι τα παιχνίδια της ζωής αυτά που σε συγκλονίζουν και σε σημαδεύουν... εμένα δεν πρόλαβε να τον δει.. και ήταν απροσμενο.. απορούσαμε γιατι δεν έχει έρθει ακόμα σπίτι να μας δει.... Μην στεναχωρούμε όμως τις μέλλουσες μανούλες... που θα περάσουν την πιο τρυφερή - χαρούμενη και σημαντική περίοδο της ζωής τους και ειδικά των μωρών τους που είναι τόσα εξαρτημένα στην αρχή απο μας...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως να μην πάθουν επιλοχια κατάθλιψη άμα είσαι κλεισμένος μέσα 40 μέρες με το μωρό κλάματα ξενύχτια κτλ.εγώ βγήκα έξω στις 10 μέρες άμα μπορούσα και νωρίτερα θα έβγαινα.Το μονo που πρόσεξα ,επειδή πολoi είναι προληπτικοί, μου είχε πει η μαμά μου να μην κάνω επισκέψεις σε ξένα σπίτια.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

To να περιμενει μια γυναικα να σαραντισει για να βγει απο το σπιτι της το κανανε παλια λογω του οτι το βρεφος ηταν ευαλωτο και απολυτως εξαρτημενο απο την μητερα του κια φοβοντουσαν τοσο για την υγεια του οσο και για την υγεια της μητερας. (χμ τωρα που το σκεφτομαι παλιοτερα ηταν πολυ πιο καθαρη η ατμοσφαιρα και φοβοντουσαν....φαντασου στις μερες μας!)

 

Οσο για την ευχη ειναι εθιμο της εκκλησιας μας και σαν ορθοδοξος λαος καποια εθιμα ακομα τα ακολουθουμε. Διαβασα πως δινεται η ευχη στην μητερα και στο μωρα ακριβως στις σαραντα ημερες απο την γεννηση του και συμβολιζει την ευχη που πηρε η Παναγια μετα σαραντα ημερες απο την γεννηση του Ιησου. Επισης την καλη τυχη μωρου και μητερας μεχρι να παρει το χρισμα δηλαδη να βαπτιστει.

Επισης δεν ειναι δυνατον να πληρωνει καποιος για να παρει ευχη το μωρακι του!!!

 

Δεν ξερω για σας παντως εγω πιστευω σε καποια πραγματα, οχι σε υπερβολες βεβαια, και καποια απο αυτα τα κανω γιατι το νιωθω κι οχι γιατι καποιος μου ειπε οτι πρεπει να τα κανω. Ουτε ειμαι απο αυτες τις θεουσες (αυτες ειναι συνηθως οι χειροτερες!)

Link to comment
Share on other sites

και εμείς στις σαράντα μέρες πήγαμε να πάρουμε ευχή για το καλό αλλά το μωρό το είχα βγάλει πολύ νωρίτερα, σχεδόν αμέσως. Άλλωστε είχα και εγώ ανάγκη να βγω λίγο από το σπίτι (έστω και ως το σουπερ μάρκετ) και επειδή δεν μπορώ να αφήσω πουθενά το μωρό το παίρνουμε και αυτό μαζί. Του αρέσει πολύ όταν βγαίνουμε και είναι γενικά ήσυχος.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα μισή ευχή και πήγα όταν σαράντησε στην εκκλησία (δεν μου πήρε καθόλου λεφτάκαι στις δυο φορές)... επέμενε η πεθερά μου συνέχεια..με είχε πρήξει...Άσε που μου έλεγε και άλλα κουλά όπως να μην με δει η νύχτα και μου στραβώσει το στόμα και να μη δουν το παιδί τα αστέρια και άλλα τρελλά..ο άντρα μου όμως της φώναζε και έτσι βγαίναμε με το που ήρθα στα ίσια μου στις 15 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πιστεύω ότι η ευχή σαν ευχή είναι μία χαρά και κάθε καλή ευχή καλοδεχούμενη ανεξαρτήτως θρησκίες.... δε πιστεύω όμως σε θρησκόληπτες αντιλήψεις. Όταν σαράντισα την μπέμπα -να την πω την αμαρτία μου- δεν έδωσα καθόλου λεφτά, η ευχή του θεούλη δε χρηματίζεται έτσι μου ήρθε εκείνη τη στιγμή και έτσι έκανα. Άσε που ήταν η ζουμπουρλού η δικιά μου και ένα άλλο κοριτσάκι και τα σαράντισε μαζί κρατώντας τα στο ένα χέρι...φοβόμουν τη χτυπήσει το άλλο το παιδάκι η δικιά μου κουνόντας χέρια η πόδια και φυσικά μην του πέσουν και τα δύο...

Όσον αφορά την έξοδο εγώ βγήκα κανονικά χωρίς να περιμένω μέρες καθόλου και το μωρό στις 36 που σαραντίσαμε, ήταν και Γενάρης μήνας.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ακούσει περίπτωση που ο πατέρας πηγαίνει το μωρό στον παπά για την ευχή? Δεν έχω καμία σχέση με την εκκλησία, ενώ ο άντρας μου θα ήθελε πολύ να πάει το μωρό στην εκκλησία μόλις σαραντίσει και δεν ξέρω κατά πόσο συμβαίνει ο πατέρας να πηγαίνει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Τι πιο όμορφο από την έκφραση ευχής για το νεογέννητο μωρό...κατά την προσωπική μου άποψη πάντα.Η Εκκλησία εκχέει την ευλογία του Θεού στο μωρο και εξαγνίζει την μήτερα η οποία λογω της λοχειας θεωρείτε ακάθαρτη.Γι΄αυτο το λόγο μονο δίνεται η ευχή του σαραντισμού.

 

Η εξοδος της μητερας απο το σπιτι που γινεται στο σαρανταημερο δεν γινεται για κανενα αλλο λογο παρα μονο του οτι ειναι ευαλωτη να κολλησει καποιο μικροβιο ή αρρωστεια και να το μεταδωσει στο μωρο της του οποιου το ανασοποιητικο συστημα ακομα ειναι ελλειπες.Κανενας φυσικα δεν απαγορευει στη μητερα να βγει ουτε να βγαλει το μωρο της εξω οπως και κανενας δεν την υποχρεωνει να παρει την ευχη του σαραντισμου.Ο καθενας εχει ελευθερη βουληση και πραττει αναλόγως.

 

Ομως δεν ειναι δυνατον να πιστευουμε στα μισα και τα υπολοιπα να τα αναιρουμε με το προσχημα της θρησκοληψίας.Απλα τροφη για σκεψη :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ 40 ΜΕΡΕΣ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ 1 ΩΡΑ ΣΤΟ SUPER MARKET). ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΟΥ ΖΩΗ. ΝΑ ΤΑΧΤΟΠΟΙΗΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΟΣΙΩΘΩ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΟ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΗΤΑΝ ΧΕΙΜΩΝΑΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΝΙΩΘΑ ΑΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΥΑΛΩΤΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΝ ΚΡΥΩΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ, ΜΗΝ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΜΑΤΙ. ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΜΗΝ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΗΝ ΑΠΛΩΣΕΙΣ ΜΩΡΟΥΔΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΝΣΤΕΡΝΙΖΟΜΑΙ. ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΟΙ 9 ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟΙ ΟΥΤΕ ΟΙ 40 ΜΕΡΕΣ.

 

 

 

 

 

με καλυψε στο θεμα η Νανα!!!κι εγω χειμωνα γεννησα και εκλεισα 40 μερες,οχι απο αποψη θρησκειας....οι 40 μερες πιστευω οτι ειναι η προσαρμογη και του μωρου στο νεο του περιβαλλον με τους γονεις του και των γονιων προς το παιδι....

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...