Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραντεβού στο/στη γιατρό σας...


Recommended Posts

Πόση ώρα διαρκεί το ραντεβού σας? Εκφράζετε τις απορίες σας? Κάνετε συζήτηση ή βιάζεται και συνήθως μένετε με τις απορίες?

 

Αφορμή στάθηκε η γιατρός μου η οποία και με απογοήτευσε... Έχει πάντα πολύ κόσμο και στα 5 λεπτά έχει τελειώσει η όλη υπόθεση με αποτέλεσμα να μην έχουμε μιλήσει καν για επισκληρίδιο για τον τοκετό γενικά για τίποτα :? Στην αρχή μου φάνηκε φυσιολογικό λόγω ότι ήταν νωρίς αλλά τώρα πια...?

 

Βοηθήστε με... Πρέπει να αλλάξω γιατρό και δεν ξέρω που να βρω άλλη... Και θα είναι καλύτερη ή χειρότερη? Πλησιάζει και ο καιρός μου... Φοβάμαι... Γέμισα ξαφνικά ανασφάλειες...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χμ, σε καταλαβαίνω απόλυτα!!

 

εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από τον γιατρό μου. του έχω επίσης απόλυτη εμπιστοσύνη αφού πέρασα κάποιες δυσκολίες και μάλιστα κομματάκι επικίνδυνες με την εγκυμοσύνη μου και όλα πήγαν κατ'ευχήν!!

 

καταρχάς λατρεύει τα μωρά - είναι έμπειρος και σου δίνει όσο χρόνο χρειάζεσαι, με απόλυτη ευγένεια. σου εξηγεί και από μόνος του πράγματα...εγώ βέβαια είχα σημειωματάριο και όποτε πήγαινα του διάβαζα τις απορίες μου μία μία!!

 

τον συστήνω ανεπιφύλακτα!!

 

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΑΜΠΕΛΑΣ 2310-946414 & 6944654865

Link to comment
Share on other sites

επίσης ήταν κοντά μου από τις πρώτες μικρές ωδίνες, σαββατοκύριακο....κατα την γέννα!!

 

αυτό για μένα ήταν πολύ σημαντικό γιατί ξέρω περιπτώσεις που οι μαιευτήρες εμφανίζονται σχεδόν στην τελεία διαστολή....λίγο πριν σπρώξεις να γεννήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει μεγάλη ήττα σου λέω.... Η πλήρης αναισθησία η γιατρός μου! Και είχα χαρεί τόσο γιατί ήθελα γυναίκα γιατρό :cry:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός είναι γιατρός, άσχετα αν έχει πολύ ή λίγο κόσμο.

Εγώ ήμουν τυχερή και όταν έμενα στην Αθήνα είχα ένα καταπληκτικό άνθρωπο και τώρα που είμαι στην επαρχία έχω πάλι έναν καταπληκτικό άνθρωπο.

Ο τωρινός μου γιατρός έχει απίστευτα πολύ κόσμο... μέχρι που αναγκάζεται πολλές φορές να κάνει ιατρείο και την Κυριακή... όμως μπορεί έξω να περιμένουν 10 άτομα, αλλά άμα δεν μου λύσει όλες τις απορίες, άμα δεν τα δει όλα σχολαστικά στον υπέρηχο δηλαδή σχεδόν 45' η κάθε επίσκεψη... δεν μ' αφήνει να φύγω... Βέβαια τον συγκεκριμένο τον ξέρω και με ξέρει χρόνια (μένει κάτω από το πατρικό μου) αλλά το ίδιο κάνει με όλες....

Εγώ πάντως όταν πληρώνω... έχω και απαιτήσεις...

Πάντως άμα είναι να αλλάξεις γιατρό κάντο όσο πιο σύντομα μπορείς και όχι τελευταία στιγμή...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι συμφωνώ με τη Σοφία. Είναι πολύ σημαντικός ο γιατρός για την δική σου ψυχολογία. Αν εσένα δεν σου κάθεται καλά ...

Πάντως και εγώ με τον δικό μου που πάω 13 χρόνια, για τοκετό και επισκληρίδιο κλπ κλπ συζητήσαμε στον τελευταίο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσες φορές και αν πήγα με κρατάει μόνο 10 λεπτά και πριν καν τελειώσω την φράση μου αν έχω κάποια απορία βάζει άλλη πελάτισσα μέσα... Εκτός αυτού δεν πρόλαβα καν να της πω κάποια συμπτώματά μου π.χ. ότι ξανάρχισαν οι αναγούλες ότι πρήστηκε λίγο το χέρι μου ότι ζαλίζομαι αν και παίρνω τις βιταμίνες κάποιες στιγμές... Δεν είναι ότι έχω κάτι τραγικό αλλά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί της 2-3 σκέψεις μου ΈΣΤΩ...! Και αυτό το κάνει κάθε φορά δεν προλαβαίνω να ολοκληρώσω τίποτα πάντα φεύγω με κενά...

 

Άσε που είχα κολπίτιδα και δε με εξέτασε καν...Είδα τις εξετάσεις ούρων μου είπε πάρε αυτά τα χάπια και τέλος... Καθ' όλη τη διάρκεια δε με εξέτασε γυναικολογικά ποτέ είναι νορμάλ αυτό??

 

Και το αποκορύφωμα... Ενώ κάθε φορά μου έδινε φωτό του υπέρηχου χτες ούτε καν αυτό... Ούτε καν με ρώτησε ποιος θα είναι μαζί μου στον τοκετό κάτι βρε αγάπες να νιώσω ότι ενδιαφέρεται... Και να σκεφτείτε ότι τώρα είμαι 19? Ε με ξέρει από τα 13 που πήγαινε η μαμά μου σε αυτήν...

 

Και που να βρω τελευταία στιγμή γιατρό? Ήθελα να είναι και γυναίκα ένιωθα πολύ άνετα σε αυτόν τον τομέα... Έχω αγχωθεί πολύ... Από την αρχή δε μου έκατσε καλά που δεν ασχολιόταν μαζί μου αλλά πίστευα ότι επειδή ήμουν στο αρχικό στάδιο της εγκυμοσύνης. :cry:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Nίκη εννοείται ότι δεν σε εξετάζουν οι γιατροί κολπικά όσο είσαι έγκυος.

Τώρα με όλα αυτά που λες δείχνει μία αδιάφορη "επαγγελματίας", ο θεός να την κάνει βέβαια...αλλά βρε πουλάκι μου επειδή έχεις λίγο χρόνο στη διάθεσή σου, αν θελεις να αλλάξεις κίνησε λίγο γρήγορα τις διαδικασίες. Γιατί δεν βλεπεις αυτόν που σου συστήνει η tozdel που είναι και σίγουρα καλός γιατρός?

Link to comment
Share on other sites

πάντως νοιώθω πολύ πιο άνετα με άντρα να κοιτάει τα μέσα έξω μου παρά με γυναίκα

 

Και γω.. Εξαρταται από τον άνθρωπο και τον επαγγελματια..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικη μου πριν 1 μηνα που τα συζητουσαμε ηταν το πρωτο πραγμα που σου ειπα να προσεξεις.εσυ ησουν καθετη στο ζητημα και μου ειπες διαφορα..το δεχτηκα γιατι δεν την ξερω φυσικα τη γιατρο σου(τελικα μονο εγω εχω προβλημα να με σκαλιζει γυναικα απο κατω???)

εγω το εχω γραψει πολλες φορες για τον απαισιο γυναικολόγο μου αρα ειμαι παθων και ξερω πως αισθανεσαι..

μηπως ομως επειδη εχεις παρα πολυ αγχος υπερβαλεις λιγο?και γιατι εσυ αφου την ξερεις τοσα χρονια δεν της ειπες τιποτα?ντραπηκες?

να παρει η ευχη δεν θελω να σου συστησω καποιον γιατι φοβαμαι.καθε γυναικα θελει διαφορετικα πραγματα απο τον γιατρο της.

παντως πιν παω στον αθλιο πηγαινα στον Πεχλιβανιδη στα Διαβατα Θεσσαλονικης και ηταν τελειος.τωρα ντρεπομαι να παω γιατι τον πουλησα.αλλα ηταν αψογος.ειναι και στο Γενεσις και μπορει να σε εξεταζει εκει.

λες να ξαναπαω και εγω?αλλα τι να του πω?οτι ειμαι τοσο ηλιθια που εφυγα απο σενα και πηγα στον γελοίο?

καποτε που ειχα ενα προβλημα με αιμμοραγιες ολοι μα ολοι γυρω στους 8 γιατρους μου λεγανε για επεμβαση.

ηταν ο μονος που ειπε ΟΧΙ.Θα περασουν χωρις επεμβαση.

ετσι και εγινε.ασε Νικη τελειος ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Bizeli....

Νομίζω ότι οι άντρες γυναικολόγοι είναι πιο συνειδητοποιημένοι... Κι εγώ αισθάνομαι πιο άνετα με άντρα. Γενικά προτιμώ τους άντρες γιατρούς... Κι ο παιδίατρος της μικρής μου είναι άντρας.

Όσο για την κολπική εξέταση... εκτός από τον πρώτο υπέρηχο ο οποίος είναι συνήθως κολπικός (εμένα φαινόταν και από την κοιλιά), κολπικά σε εξετάζει πάλι τις τελευταίες εβδομάδες για να δει την κατάσταση του τραχήλου κ.τ.λ.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Sofia και πάλι παίζει αν θα σε εξετάσει απο κάτω. Εμένα καθόλου και είναι και κάθετος σε αυτό γιατί πιστέυει ότι εύκολα μπορεί να προκαλέσει τοκετό μια τέτοια εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όσο και αν με εξέταζε δεν καταφερε να προκαλεσει τοκετό!! πάντως τις τελευταίες μέρες η μαία του, μας έβαζε χερι για να τσεκαρει τα πραγματα... σε μια κοπελα που ημασταν μαζι της είπε μετά την εξέταση.. να ετοιμάσει και το βαλιτσακι της... και πραγματι σε ώρες γέννησε... εμένα δεν έβλεπε φως στο τουνελ.... :wink:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε στέκει αυτό που θα πει γιατί ακόμη και τις απορίες μου που έλεγα τα έλεγα όλα με το γέλιο με το χαμόγελο σε ανάλαφρο στυλ έτσι είμαι πάντα.... Δεν ξέρω το θέμα δεν είναι τι θα πει εκείνη αλλά το πως νιώθω πλέον εγώ... Και δε νιώθω καλά

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Μπιζέλι και Σοφία...

μάλλον εξαρτάται από την γυναίκα...

Εμένα μία βδομάδα πριν την ΠΗΤ με εξέτασε από κάτω και μου είπε ότι αργώ και θα τις πάτω όλες τις μέρες... Μόλις έφυγα από το ιατρείο, άρχισαν οι συσπάσεις... την άλλη μέρα νύχτα προς ξημερώματα γέννησα... μάλλον εκείνος το είχε προκαλέσει φαντάζομαι...

Πάντως απ' ότι ξέρω και ο τωρινός μου γιατρός εξετάζει προς το τέλος... Κάτσε να τον ρωτήσω για σίγουρα την άλλη φορά που θα πάω...

 

Μπιζέλι... απορία :?::?::?:

με την ίδια λογική φαντάζομαι ότι απαγοτεύονται και οι επαφές προς το τέλος???? :oops:

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Αχ!Νικη μου σε καταλαβαινω απολυτα καλη μου...

κι εγω περασα μια απο τα ιδια με τον γιατρο που εφερε στον κοσμο το παιδι μου!Το θεμα ειναι οτι εγω τον αλλαξα μετα την γεννα και πραγματικα το μετανοιωσα που δεν το εκανα νωριτερα μιας και πιστευω οτι απο καθαρη τυχη ειμαστε τωρα καλα και εγω και το παιδι μου!!!

Εμενα αυτη η "αδιαφορια" που λες μου στοιχησε εναν προωρο(στον 8ο μηνα) τοκετο με καισσαρικη μιας και ο γιατρος παρολο που ανεφερα συμπτωματα χολοστασης δεν εδωσε την απαιτουμενη σημασια και στο τελος ετρεχε και δεν εφτανε υποβαλοντας με σε κατεπειγουσα καισσαρικη με ολες τις συνεπειες που μπορουσε αυτο να εχει(λοιμωξη για το μωρο και απιστευτη μετεγχειρητικη ταλαιπωρεια για μενα).

Αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στην γιατρο σου κανε την αλλαγη γρηγορα πριν μπεις στον μηνα σου ετσι ωστε να νοιωσεις και εσυ καλυτερα αλλα και ο νεος γιατρος να εχει τον χρονο να προσαρμοστει!Στην διαρκεια την κυησης ειναι πολυ συμαντικη η ψυχολογικη καλυψει που νοιωθεις απο την πλευρα του γιατρου γιατι να την στερηθεις οπως εκανα εγω????

Καλη επιτυχια κοριτσακι!!!Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε εμεις :P:P

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την πήρα τηλέφωνο... Παιδιά απαράδεκτη...! Έπρεπε λέει αν έχεις απορίες να έρχεσαι πιο συχνά... Δηλαδή να πηγαίνω 2-3 φορές το μήνα να τα συζητάμε λίγο λίγο για να παίρνει αυτή τα λεφτά της... ΑΙΣΧΟΣ... Πραγματικά είναι απαράδεκτο όλο αυτό που συμβαίνει.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται Σοφακι!! Εμένα επειδή οπως είπαμε δεν έβλεπε φως και ο τραχυλος δεν είχε παρει χαμπάρι μας παροτρυνε να έχουμε ερωτικές επαφές ή δυνατόν καθε μέρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αστα να πανε με μια κοιλιά στο θεο εμένα ήταν και ψηλά αφού το μωρό δεν είχε εμπεδωθεί.... αστα για πολλά γελια!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στον 9ο μας το είχε απαγορέψει διά ροπάλου, ενώ είδες στη Σοφια τους παρότρυνε κιόλας.Γενικά ήταν κατα οτιδήποτε θα μπορούσε να προκαλέσει τοκετό πέραν τιον φυσιολογικών πόνων.Καλά εμείς έτσι και αλλίως νηστέυαμε καθόλη την εγκυμοσύνη, οπότε ο ένατος θα μας πείραζε :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

α την απαισια την φραγκοκοτα..και ειναι και γυναικα.....να πας σε αλλο γιατρο.ηδη σου εχουμε δωσει 2 ονοματα.ρωτα και απο αλλες φιλες σου και αποφασισε...μην την κρατησεις ..αφου σε κοιταει σαν ευρω μονο ετσι θ ααντιμετωπισει και την γεννα.(καισαρικη κλπ)

τι σκεφτεσαι?με στεναχωρησες τωρα?ο αντρας σου τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...