Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μέγεθος στήθους & σουτιέν θηλασμού


Recommended Posts

μιας που μιλάμε για τα κιλά και γενικά τις αλλαγές στο σώμα μας με την εγκυμοσύνη, μήπως να θίξουμε και τις αλλαγές στο στήθος??!!

 

προσωπικά, απέκτησα τεράστιο στήθος και 2,5 μήνες μετά τον τοκετό το έχω ακόμα.

 

σε πόσο χρονικό διάστημα - μέσο όρο - "επιστρέφει" το στήθος στο αρχικό μέγεθος???

με την χαλάρωση τί κάνουμε???

μπορούμε να κάνουμε τίποτα???

ο θηλασμός επηρεάζει το μέγεθος και την όψη του στήθους????

 

πόσο συχνά ...δεν επιστρέφει ποτέ???

 

:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν εχω προσωπικη απόψη γιατι με τη χαλαρωση στο συγκεκριμενο σημειο ημασταν "φιλες" απο πριν αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι 1ον το στηθος θα ξεπρηστει οταν σταματησεις να θηλαζεις, 2ον οτι ο σταδιακος απογαλακτισμος (και οχι το κοψιμο μαχαιρι) βοηθα το στηθος να επανελθει σταδιακα και να μην παρει την κατιουσα...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μεγάλωσε 1 νούμερο στην εγκυμοσύνη και άλλο 1 στο θηλασμό. Τωρα πλεόν είναι μικρότερο από ποτέ :( και με μία κατηφορική τάση...Πρέπει να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι δεν θα επανέρθει μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

και εμένα είχε μεγαλώσει 1 νούμερο στην εγκυμοσύνη, αλλά μετά επανήλθε παρόλο που θήλαζα. Τώρα πιά είμαι στα πρό εγκυμοσύνης μεγέθη (αν και δεν μου έκατσε άσχημα το 1 νούμερο μεγαλύτερο :wink: )

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα μια από τα ίδια...

 

Τώρα στην 2η εγκυμοσύνη, είδα τεράστια διαφορά από την αρχή σχεδόν...

 

Πάντως για την χαλάρωση λένε όλοι να φοράς τα ειδικά σουτιέν εγκυμοσύνης και θηλασμού συνέχεια (πρωϊ - βράδυ)

 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη βέβαια, το καλοκαίρι τα απεφευγα όσο μπορούσα (όσο ήμουν μέσα στο σπίτι με τα νυχτικά) γιατί ζεσταινόμουν πάρα πολύ, οπότε περιοριζόμουν το πολύ σε ένα εφαρμοστό φανελάκι..

 

Και μιας και λέω για σουτιέν, θυμήθηκα πως μου είχαν πει ότι οι έγκυες δεν πρέπει να φοράνε σουτιέν με μπανέλες γιατί μπορεί να πάθουν μαστίτιδα. Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει, αλλά σας το λέω να το έχετε υπόψη σας..

 

Πάντως κορίτσια, νομίζω ότι την χαλάρωση ότι και να κάνουμε δεν την αποφεύγουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ από 3 μηνών που άρχισε να πρήζεται το στήθος και να μεγαλώνει δε μπόρεσα να βάλω σουτιέν αν και αγόρασα διάφορα δεν τα έβαλα σχεδόν ποτέ ένιωθα σαν να πνίγομαι!!! Αλλά δεν μπορώ να πω ότι έπεσε πολύ αν και μεγάλωσε λέτε μετά να μου μείνει έτσι ? Αχ μη με τρομοκρατείτε :oops::shock:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε τρομοκρατήσω αλλά ότι είναι να γίνει γίνεται μετά τη γέννα και ακόμα πιο συγκεκριμένα μετά το θηλασμό, που χαλαρώνουν πλήρως οι αδένες. Αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα γίνει κάτι. Μπορεί σε σένα να μείνει όπως ήταν. Όπως και να ναι πάντως το τίμημα είναι μικρό μπροστά σε αυτό που θα σου μείνει!!!! (εννοώ το μωρό)

Link to comment
Share on other sites

Η γυμναστική σίγουρα βοηθάει, αν και βοηθάει περισσότερο το υπόλοιπο σώμα...

 

Επίσης υπάρχουν θεραπείες για ανόρθωση στήθους, όμως δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο γιατί κοστίζει και δεν είμαι και τόσο σίγουρη για το αποτέλεσμα..

 

Μια κρεμούλα αγόρασα και έβαζα στην αρχή όταν έκοψα το θηλασμο, αλλά μετά τα παράτησα γιατί κυρίως ξέχναγα να την βάζω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από 3 μηνών που άρχισε να πρήζεται το στήθος και να μεγαλώνει δε μπόρεσα να βάλω σουτιέν αν και αγόρασα διάφορα δεν τα έβαλα σχεδόν ποτέ ένιωθα σαν να πνίγομαι!!! Αλλά δεν μπορώ να πω ότι έπεσε πολύ αν και μεγάλωσε λέτε μετά να μου μείνει έτσι ? Αχ μη με τρομοκρατείτε :oops::shock:

 

βρε εσύ είσαι μικρούλα ακόμη και δεν θα έχεις πρόβλημα με...την κατιούσα :lol::lol:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νίκη + Βαγγέλης[code] Αν γεννησεις στο Γένεσης υπάρχει πιθανότητα να σου πω και "να σου ζήσει" . Εχω Π.Η.Τ. 22.06!!

Ως προς το ζήτημα στήθους έχω λίγο τρομάξει. Δανείστηκα μεγαλύτερα σουτιέν από τη μητέρα μου γιατί τα εγκυμοσύνης δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα. Ως προς τη χαλάρωση είπα από τώρα στον άντρα μου να διαθέση ειδικό κονδύλι για την πλαστική που θα κάνω μόλις ..ξεμπλέξω με τα γεννητούρια των παιδιών του. 

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι μεγάλωσε πολλά νούμερα :cry: ...και ο θηλασμός άρχισε να ..."χάνεται"..αναρωτιέμαι πότε θα ξέρω ότι οριστικοποιείται το μέγεθος.

αμέσως μετά την διακοπή του θηλασμού??

 

φορώ ακόμη σουτιέν εγκυμοσύνης...και είναι πολύ "σέξυ" τρομάρα τους...τόσο που ντρέπομαι να τα απλώσω στην απλώστρα...όλο μέσα τα στεγνώνω. βλέπω στο συρτάρι τα εσώρουχά μου προ εγκυμοσύνης και....αναπολώ!!!

 

τώρα να περιμένω??? να πάρω νέα εσώρουχα??? κοστίζουν αυτά που είναι για μεγάλο στήθος....και σωστή στήριξη!!! φοβάμαι μήν μου μείνει το παρόν μέγεθος...καθώς οικογενειακώς, δεν επισρέφει στο αρχικό μέγεθος!!

 

ξέρετε πότε να υπολογίζω πως έχω πλεον το ..."τελικό" ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω tozdel!!!!!!!!!! εμένα τείνει να εξαφανιστεί :twisted:

Αφού τα σουτιεν προ εγκυμοσύνης μου είναι μεγάλα και έχω παρει ένα νούμερο μικρότερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! είναι κρίμα και άδικο!! απο τι άραγε να εξαρτάται?? Συνήθως μεγαλώνει το στήθος έχω ακούσει!! μόνο εγω, το BIZELI και μια ξαδέλφη μου το ψάχνουμε :? !!!!!!!!!!!!!!! :D

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στην εγκυμοσυνη δεν μπορω να πω οτι μεγαλωσε.Τωρα με το θηλασμο ομως εχει γινει ψιλοτεραστιο.Δε με χαλαει προς το παρον,με φοβιζει ομως λιγο το μετα...΄

Αυτα τα σουτιεν θηλασμου εγω τα φοραω νυχτα μερα (με πνιγουν κι εμενα και θα ηθελα πολυ μη τα φοραω) γιατι βαζω τα επιθεματα στηθους αλλιως γινομαι χαλια!

Αληθεια ειχε καμια σας εμπειρια με θηλασμο το καλοκαιρι?Απορω με τα λεπτα τα μπλουζακια τι γινεται,δε λερωνονται συνεχεια?Με τη θαλασσα τι κανατε?Βγαινεις απο το νερο και αρχιζει να τρεχει το γαλα?

Εχουμε καιρο ως το καλοκαιρι βεβαια αλλα εγω το σκεφτομαι απο τωρα τι θα κανω!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια και πριν μεινω εγκυος ειχα μεγαλο και βαρυ στηθος και τωρα απλως δεν παιζεται....!!! Κι εγω αναρωτιεμαι που θα φτασει μεχρι να γεννησω, με το θηλασμο κλπ.

Το μονο που θα με σωσει (γιατι ειχε πτωτικες τασεις απο πριν) ειναι ενας καλος πλαστικος!!!!

 

Οσο για το τι φταιει για το αν μεγαλωνει η μικραινει μετα τις γεννες, αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι παιζει μεγαλο ρολο η κληρονομικοτητα και το αν το στηθος εχει περισσοτερο λιπος η αδενες. Το λιπωδες στηθος αδυνατιζει ενω το αλλο χανει πολυ δυσκολα αλλα πεφτει κιολας!

 

Το εχω ψαξει γιατι με αφορα αμεσα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Polinaki Μου από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί...

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕΤΕ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΟΥ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΗΤΑΝ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil:

 

 

και εγω τα ιδια σκεφτομαι τον ιουλιο γενναω ελπιζω να μην φυγουν ολοι!οσο για το σουτιεν ΠΝΙΓΟΜΑΙ!και ετσι δεν φοραω συχνα ειμαι 25 ελπιζω με λιγη γυμναστικη να επανελθω δεν με νοιαζει πληρως γιατι δεν παω και για μοντελο!!!αλλα τουλαχιστον να θυμιζω το χτες μιας και ειμαι μολις 1.56 υψος (45 κιλα πριν)με γυμναστηρια και τωρα 59 μεχρι και σημερα 23 εβδομαδα!οσο για το στηθος που δεν υπηρχε καν πριν τωρα το απολαμβανω 2 με 3 νουμερα παραπανω..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

πότε να υπολογίζω πως έχω το τελικό μέγεθος???? μπορεί να μου απαντήσει κάποια??? :cry:

 

 

Νομιζω οτι καμια δε μπορει να σου πει με σιγουρια!

Δυστυχως μαλλον ειναι δυσκολο να υπολογισει κανεις το που θα φτασει το στηθος μιας γυναικας σε εγκυμοσυνη!

 

γω εχω ηδη ανεβει 2-3 νουμερα ειμαι στον εκτο, και μεχρι το θηλασμο εχουμε δρομο ακομα............

 

Απλα να μην δινεις ασκοπα χρηματα σε σουτιεν. 1-2 με καλη στηριξη ειναι αρκετα μεχρι να παρουν κι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

μιμικα - γέννησα....τελικό μέγεθος εννοώ μετά το πέρας του θηλασμού....

σαφώς δεν μεγαλώνει σε όλες τις έγκυες το ίδιο...αλλά μετά...υπάρχει καποιος τυφλοσούρτης??? πότε ξανααποκτάς το αρχικό μέγεθος???

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιζει ρολο το κληρονομικο αλλα ισως ειναι και θεμα οργανισμου.

Στο σοι το δικο μου επιστρεφει στο κανονικο του 2-3 μηνες μετα το θηλασμο αλλα σε ολες μας επεσε!

 

Μια αλλη φιλη μου επεστρεψε στο κανονικο της και λιγο μικροτερο μαλιστα!

Τρεχα γυρευε...!!!!!!!!!

 

Εγω ανυπομονω να παω σε πλαστικο ετσι οπως παει το πραγμα...

Με ενοχλει αφανταστα ηδη.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εμενα στην εγκυμοσυνη δεν μπορω να πω οτι μεγαλωσε.Τωρα με το θηλασμο ομως εχει γινει ψιλοτεραστιο.Δε με χαλαει προς το παρον,με φοβιζει ομως λιγο το μετα...΄

Αυτα τα σουτιεν θηλασμου εγω τα φοραω νυχτα μερα (με πνιγουν κι εμενα και θα ηθελα πολυ μη τα φοραω) γιατι βαζω τα επιθεματα στηθους αλλιως γινομαι χαλια!

Αληθεια ειχε καμια σας εμπειρια με θηλασμο το καλοκαιρι?Απορω με τα λεπτα τα μπλουζακια τι γινεται,δε λερωνονται συνεχεια?Με τη θαλασσα τι κανατε?Βγαινεις απο το νερο και αρχιζει να τρεχει το γαλα?

Εχουμε καιρο ως το καλοκαιρι βεβαια αλλα εγω το σκεφτομαι απο τωρα τι θα κανω!

 

Eγώ σαν τη Μέλισσα τον Αύγουστο που λέμε!!!Δεν φοράς λεπτά μπλουζάκια!!!φοράς λίγο πιο χοντρά.Βέβαια είτε λεπτό είτε χοντρό αμά φύγει λίγο το επίθεμα...μπλούμ!!! :D Δεν έχω εμπειρία να σου πω για την θάλασσα γιατί δεν πήγα όσο θήλαζα και μετά μπήκε ο χειμώνας οπότε...

 

 

Σοφιά τώρα είδα το δικό σου το post

:lol::lol:λες να το βρούμε ποτέ?????

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε σε κάποιο μηνυμα ότι το στήθος μεγαλώνει κατα τη διάρκεια του θηλασμού. Επομένως είναι καλύτερα να αγοράσω σουτιέν θηλασμού αφότου γεννησω ή πριν πάω στο μαιευτήριο. Είναι πολυ χρήσιμα αυτά τα σουτιέν?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ χρησιμα και χρειαζονται αρκετα γιατι λερωνονται συνεχεια.Οσο για το μεγεθος εγω πηρα ενα πριν γεννησω αφου ομως ειχα μπει στον 9ο μηνα ωστε το μεγεθος του στηθους να ειναι περιπου οσο θα ειναι και στη γεννα.Υπολογισε οτι θα χρειαστεις ετσι κι αλλιως ενα σουτιεν θηλασμου ηδη απο την κλινικη αν θηλαζεις.Μετα εστειλα τη μαμα μου και πηρε αλλα 2 οσο ημασταν στην κλινικη να σκεφτεις!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ένα κακό πράγμα να μη μπορώ να φορέσω σουτιέν με τίποτα τώρα στην εγκυμοσύνη ?! Δεν το θέλω καθόλου νιώθω σαν φασκιωμένηηηη :cry:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

χμ, κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεσαι πολλά - εγώ είχα δύο. ένα έπλενα κι ένα φορούσα. φρόντισα να είναι ακριβά ώστε να στηρίζουν πολύ σωστά το στήθος. όσο για το λέρωμα, απλά φορούσα επιθέματα κι έτσι 'ημουν μια χαρά.

 

 

να φοράς στηθόδεσμο 24 ώρες το 24ωρο, γλυκιά μου, αν θες να έχεις ένα καλό στήθος αργότερα. εγώ έκανα την εξυπνάδα να μην φοράω και κάποια στιγμή γέμισα κάτι μπορτνώ γραμμές σαν ουλές που δεν ήταν ραγάδες...αλλά κάτι κακό σε σχέση με τους γαλακτοφόρους αδένες. ο γιατρός μου τότε κατάλαβε ότι δεν φορούσα!

 

επίσης, δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν και στηθοδεσμοι για ύπνο για την εγκυμοσύνη. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...