Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόση ώρα παίζετε κάθε μέρα με το παιδί σας?


Παίζω και απασχολώ ευχάριστα καθημερινά το παιδί μου (κατά μέσο όρο)  

1.004

  1. 1. Παίζω και απασχολώ ευχάριστα καθημερινά το παιδί μου (κατά μέσο όρο)

    • ένα τέταρτο
      46
    • σχεδόν μία ώρα
      254
    • δύο - τρείς ώρες
      433
    • τέσσερις - πέντε ώρες
      224
    • πάνω απο πέντε ώρες
      215


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν εχω συγκεκριμενη ωρα που παιζω μαζι της,προσπαθω να την απασχολω οσο μπορω για να μην βαριεται.Εχω συνεχεια μουσικη για ν'ακουει εχω παντου κρεμασμενα παιχνιδια για να γυμναζετε,τραγουδαμε πολυ, και γενικα προσπαθω να της μιλαω για οτι κανουμε,και δεν τις εχω βαλει να δει τηλεοραση ουτε λεπτο.Γενικα ενα μωρακι θελει πολυ ωρα ν'ασχολησε μαζι του οσο ειναι ξηπνιο.Και ολα αυτα οχι με πολυ αγκαλια.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δεν θα έλεγα ότι δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος για το χρόνο που διαθέτω στην κόρη μου. Κατά μέσο όρο είναι 3 ώρες περίπου την ημέρα. Θα ήθελα να είναι περισσότερος. Είναι 11 μηνών και δεν θέλω να χάνω καμιά στιγμή. Είμαι αποφασισμένος να κάνω πολλές θυσίες, γιατί συνειδητοποιώ ότι αυτό δεν θα το ξαναζήσω στον ίδιο βαθμό. Πιστεύω ότι αξίζει να αφιερώνουμε πολλές ώρες με τα παιδιά γιατί η θετική ενέργεια που εισπράτουμε και η ψυχική ικανοποίηση δεν συγκρίνεται με τίποτα.

Όλοι με λένε χαζομπαμπά, αλλά πιστέψτε με είναι ο καλύτερος τίτλος που έχω πάρει στη ζωή μου!

Δεν μπορώ να σας περιγράψω με λόγια αυτό που αισθάνομαι.

Άκουγα από συγγενείς και φίλους οικογενειακές ιστορίες πολλές φορές με απορία, χωρίς να έχω βιώσει ο ίδιος μια ανάλογη εμπειρία. Τώρα που το ζω μπορώ να κατανοήσω και τους άλλους γονείς. Για το κάθε γονέα είναι μοναδικό συναίσθημα.

Πιστεύω πως τα παιδιά πρέπει να είναι με τον πατέρα και την μητέρα όσο το δυνατό περισσότερο χρόνο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνεις Χάρη, και ας σε λένε χαζομπαμπά... :) Θα πρέπει να μιλήσεις με τον δικό μου γιατί η δουλειά τον απασχολεί όλη την ημέρα με αποτέλεσμα τις καθημερινές να μην έχει ούτε ενα μισάωρο με το παιδί... :(

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Χαρη πολυ σε χαιρομαι!Εγω επειδη προς το παρον εχω και την αδεια μητροτητας παιζω με το μωρο μου...ολη μερα!!!Εκτος απο οταν κοιμαται που ευτυχως κοιμαται πολυ ακομη!!!Ακομη και οταν τον βαζω στο παρκο και παιζει μονος του καθε 10λεπτο περιπου πρει να πηγαινω γιατι μια θα θελει να γυρισει,μια θα εχει μπλεξει σε κανενα παιχνιδι και θα γκρινιαζει.Χθες επαιζε στο κρεβατι του μονος του μπρουμητα και ειχε χωθει μεσα στην παντα του και δε μπορουσε να βγει!!

 

Δε λεω τον χαιρομαι οσο μπορω γιατι ξερω οτι θα επιστρεψω στη δουλεια,απλα καμια φορα χρειαζομαι και λιγο χρονο για μενα...Ευτυχως ο συζυγος αναλαμβανει πολλα τα απογευματα και ξεκλεβω λιγο χρονο για ξεκουραση...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Πολλές!Είμαστε όλη τη μέρα και κάθε μέρα μαζί εκτός από 2-3 μέρες το μήνα που τη στέλνω στη γιαγιά για να κάνω καμιά δουλίτσα με την ησυχία μου!Οπότε παίζουμε συνέχεια! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την μικρή παίζουμε από την ώρα που θα γυρίσει από τον παιδικό δηλ. γύρω στις 4 μέχρι την ώρα του ύπνου που είναι περίπου στις 8.

Με την μεγάλη δεν έχουμε ώρα "παιχνιδιου" γιατί τρέχουμε ανάμεσα σε φτοντιστήρια και διαβάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις ώρες που λείπω για δουλειά, όλες τις υπόλοιπες είμαι μαζί της. Σπανίως μπορεί να μείνει με το μπαμπά για να κάνω καμιά δουλειά..... Πολύ σπάνια όμως. Είμαστε πέρα για πέρα αυτοκόλλητες!!!! :D:D:D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παίζουμε μέχρι εξαντλήσεως.....δικής του!!!(γιατι η δική μου δεν υφισταται κάν γι' αυτόν........) κάφε απόγευμα , κρυφο,κυνηγητο,ζωγραφιές, παζλ γενικώς ότι τραβάει η όρεξη του :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

μια και περνάμε όλη τη μέρα μαζί παίζουμε συνέχεια. βέβαια ανυπομονώ να μεγαλώσει και άλλο για να κάνουμε περισσότερα πράγματα μαζί!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και εμείς... όσο δεν δουλεύω και δεν κοιμάται παίζουμε.... μαζί μπουσουλάμε σε όλο το σπίτι και γελάμε... ανακαλύπτουμε τον κόσμο. Εκείνος βλέπει όλα τα καινούργια πράγματα γύρω του και εγώ του τα εξηγώ... Τώρα τελευταία βέβαια σκέφτομαι να τον τυλίξω και με κανένα σφουγγαρόπανο, έτσι ώστε να πέρνει και ένα πανάκι :wink::wink::wink:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτη την εποχή ντρέπομαι που το λέω αλλά δεν αφιερώνω πολύ χρόνο στα παιδιά μου με την έννοια του παιχνιδιού. Για το μωρό δεν συζητάω αφού για το καημένο ο μοναδικός χρόνος που του αφιερώνω είναι το ταϊσω και να του αλλάξω την πάνα.

 

Όταν είχα την μεγάλη μόνο, αφιέρωνα πάρα πολύ χρόνο, παίζαμε επιτραπέζια (monopoli, γκρινιάρη, φιδάκι και φτιάχναμε πολλά παζλ.), τώρα δυστηχώς εκ των πραγμάτων δεν γίνεται με τίποτα γιατί εκτός των άλλων έχουμε σχολείο, Αγγλικά και κολύμβηση.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Προσπαθώ όσο μπορώ να παίζω μαζί του. Όταν ήταν μικρότερος ομολογώ ότι παίζαμε περισσότερο. Τώρα λιγότερο γιατί πλέον, παίζει και μόνος του μια που είναι 6 χρονών. Παρ'ολα αυτά πηγαίνουμε και παίζουμε μαζί ποδόσφαιρο, μπάσκετ, αλλά παίζουμε και στο σπίτι διάφορα παιχνίδια, χτίζουμε με ξύλινα τουβλάκια, playmobil, και γενικά ότι βρίσκουμε καθημερινά από δραστηριότητα το κάνουμε μαζί. Αρκετό χρόνο περνάει και με τον πατέρα του και αυτό του αρέσει εξίσου πολύ. Γενικά, κάθε μέρα δεν είναι ίδια, αλλά τουλάχιστον 1-1.30 ώρα παίζουμε και την ώρα του ύπνου, διαβάζουμε και το παραμύθι μας.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω γυριζω απο την δουλεια 3.15(μαλλον ειμαι τυχερη!!) :lol::lol::lol:

απο εκεινη την ωρα μεχρι τις 8 που κανουμε μπανακι και παμε για νανι , παιζω με τα μπεμπακια μου!!

δεν τα χορταινω!!!!

αφου και τα ρουχα του παιχνιδιου (που λεω κι εγω-καθαρα για να παιζω μαζι τους)τα βαζω κατευθειαν με το που μπαινω σπιτι!!πλενουμε χερακια κι αρχιζουμε τις αγκαλιτσες!! :lol::lol::lol::lol:

εννοειται το σ/κ ολη την ημερα....διαλλειμα μονο για φαγητο και λιγο υπνο!!! :oops::oops:

ο μπαμπας μας παλι καθημερινες γυριζει 6 με 6.30 , μεχρι τις 8 ειναι στο πατωμα μαζι μας .....αλλα το σ/κ ειναι μονιμα κατω μαζι μετα μωρα-suiffer (ετσι τα λεει!! :lol::lol: )

θα ηθελα βεβαια να εχω ολη την ημερα μαζι τους, αλλα το οικονομικο ειναι δυσκολο και πρεπει να δουλεψω.................... :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι παιζω μαζι του ολη μερα λογω του οτι ειμαι στο σπιτι ολη μερα κι ειναι απο τα παιδακια που σε θελουν απο πανω τους συνεχεια τωρα εμαθε και το μαμαααα και οταν φευγω τσιριζει.....

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

απο τις 3 που ειμαι σπιτι μαζι της ειμαι...βεβαια θα κανω και καποιες δουλειες αλλα ουτως ή αλλως οπου και να μαι, ότι και να κανω μες τα ποδια μου ειναι συνεχεια :D:D νομιζω ότι ειμαι το αγαπημενο της παιχνιδι :D:D

αλλα σαν ωρες "καθαρου" παιχνιδιου μεταξυ μας θα ελεγα 2-3 ωρες

Link to comment
Share on other sites

απο τις 3 που ειμαι σπιτι μαζι της ειμαι...βεβαια θα κανω και καποιες δουλειες αλλα ουτως ή αλλως οπου και να μαι, ότι και να κανω μες τα ποδια μου ειναι συνεχεια :D:D νομιζω ότι ειμαι το αγαπημενο της παιχνιδι :D:D

αλλα σαν ωρες "καθαρου" παιχνιδιου μεταξυ μας θα ελεγα 2-3 ωρες

 

Μια από τα ίδια! :wink:

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σχολάω 13:00 μιση ωρα μετα το αργοτερο ειμαι σπιτι... απο εκεινη την στιγμη ειμαι συνεχως με το ζουζουνακι μου... παίζουμε, κανουμε τρελες, τρωμε...δεν ξερω ακριβως ποσες ωρες αλλα πολλες!!!!!

rrNh.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι ωραια να παιζεις με το παιδι σου .εγω πολλες φορες ξεχνιεμαι πανω στο παιχνιδι και η αλικη το παραταει πρωτη .μου λεει νανι ,κακα μαμ δικαιολογιες δηλαδη για να με ξεφορτωθει :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...