Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενική διαφάνεια κ κακεσ τιμεσ papp-a


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες σας ήθελα να με βοηθήσετε λέγοντας μου τισ ιστορίες σας σχετικά με το θέμα μου...!! Είμαι 26 χρόνων διανύω την 13 εβδομάδα και την ποιο ευτυχισμένη της ζωή μου αλλά πολύ αγχωμενη αφού οι εξετάσεις δεν ήταν τόσο καλεσ: αυχενική 2.90mm κεφαλουριαιο 68.5mm ρινικό ιστό ορατό φυσιολογικά όλα τα υπόλοιπα καρδιακή συχνότητα 155 παλμοί αν λεπτό όμως η papp-a μου ήταν κακή μου είπε ο γιατρός και πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση επίσης η πιθανότητα για τρισωμια21 βγήκε 1:212 αντί 1:908 που ήταν οι πιθανότητες με βάση την ηλικία μου κλπ. Φοβάμαι πολύ ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος όταν τον ρώτησα να μου πει ειλικρινά με βάση την εμπειρία του κ μου είπε άσχετα αν βγήκαν έτσι δεν σημαίνει πάντα ότι είναι παθογένεια κ έχουμε κ θετικά αφού είδαμε το μωράκι τα κόκκαλα του σωστά στις διαστάσεις την μύτη!!! Απλά μήπως τα είπε να με καθησυχάσει?? Είμαι πολύ περίεργα θέλω πολύ να ακούσω τις δικές σας ιστορίες κ πωσ εξελίχθηκαν!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες σας ήθελα να με βοηθήσετε λέγοντας μου τισ ιστορίες σας σχετικά με το θέμα μου...!! Είμαι 26 χρόνων διανύω την 13 εβδομάδα και την ποιο ευτυχισμένη της ζωή μου αλλά πολύ αγχωμενη αφού οι εξετάσεις δεν ήταν τόσο καλεσ: αυχενική 2.90mm κεφαλουριαιο 68.5mm ρινικό ιστό ορατό φυσιολογικά όλα τα υπόλοιπα καρδιακή συχνότητα 155 παλμοί αν λεπτό όμως η papp-a μου ήταν κακή μου είπε ο γιατρός και πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση επίσης η πιθανότητα για τρισωμια21 βγήκε 1:212 αντί 1:908 που ήταν οι πιθανότητες με βάση την ηλικία μου κλπ. Φοβάμαι πολύ ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος όταν τον ρώτησα να μου πει ειλικρινά με βάση την εμπειρία του κ μου είπε άσχετα αν βγήκαν έτσι δεν σημαίνει πάντα ότι είναι παθογένεια κ έχουμε κ θετικά αφού είδαμε το μωράκι τα κόκκαλα του σωστά στις διαστάσεις την μύτη!!! Απλά μήπως τα είπε να με καθησυχάσει?? Είμαι πολύ περίεργα θέλω πολύ να ακούσω τις δικές σας ιστορίες κ πωσ εξελίχθηκαν!!

 

Έχω ακούσει κάτι σχετικά παρόμοιο, δηλαδή είχε πει ο γιατρός στο ζευγάρι ότι το παιδί τους θα γεννηθεί με σύνδρομο Down αλλά εντέλη κάναν την αμνιοπαρακέντηση και ήταν όλα φυσιολογικά. Τι έγινε τελικά με εσένα; ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ είχα πολύ υψηλή την ελεύθερη χοριακή, 4 φορές ανώτερη του φυσιολογικού.

Συγκεκριμένα είχα ελεύθερη χοριακή 4.25ΜοΜ και pappA 1.86, 

έκανα αμνιοπαρακέντηση και βγήκαν όλα φυσιολογικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα 1:300 για σύνδρομο και έκανα τροφοβλάστη. τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά. ο γιατρός με είχε μαλώσει τότε, λέγοντας μου πως το παπ α δίνει μόνο ποσοστά και κακώς ανησύχησα. πως έχει δει ποσοστό 1:20 και να γεννιέται φυσιολογικό μωρό και 1:100000 και να γεννιεται άρρωστο μωράκι. οπότε μην ανησυχείς, κάνε την εξέταση που σου είπε ο γιατρός και όλα θα πάνε καλά! 

 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...