Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη εξωσωματική


Recommended Posts

Μετά από τρεις παλλίνδρομες, καταλήγουμε σε εξωσωματική. Επισκέφθηκα τον Κανακά στο Embryoland και μου έκανε άριστη εντύπωση. Σκέφτομαι όμως και τον Πάντο λόγω ονόματος. Τί να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά από τρεις παλλίνδρομες, καταλήγουμε σε εξωσωματική. Επισκέφθηκα τον Κανακά στο Embryoland και μου έκανε άριστη εντύπωση. Σκέφτομαι όμως και τον Πάντο λόγω ονόματος. Τί να κάνω?

 

Καλημέρα!

 

Ο Πάντος είναι όντως όνομα και όχι τυχαία, αλλά εγώ που είμαι στο κέντρο του, (με τον Σφακ.) , δεν θα πήγαινα σε αυτόν, εκτός αν δεν σε πειράζει να τον δεις μια φορά στο ραντεβού, και μία στο τέλος στη μεταφορά. Αν δεν έχεις πρόβλημα οκ. Εγώ θα πήγαινα σε κείνον που μου έκανε άριστη εντύπωση.

Λυπάμαι για τις παλλινδομες, και ήθελα να σε ρωτήσω. Έχετε βρεί που οφείλονται? Και η εξωσωματικ'η σε τι θα σε βοηθήσει? Θα κάνεις προεμφυτευτικό έλεγχο? Γιατί προφανώς έγκυος μένεις και μόνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δυστυχώς ενώ συλλαμβάνω με την πρώτη, για κάποιο λόγο τα μωράκια παλλινδρομούν και τα χάνω στην 6η εβδομάδα. Το ένα δηλαδή στο οποίο ακούσαμε καρδούλα, γιατί στα άλλα δύο δεν την ακούσαμε ποτέ. Ο προηγούμενος καρυότυπος εμβρύου έδειξε τρισωμία, μας είπανε, τυχαίο γεγονός. Στο πρώτο δεν είχαμε κάνει. Τώρα περιμένω τον καρυότυπο του 3ου να δούμε αν ηταν και αυτό αρρωστούλι. Ο γυναικολόγος με συμβούλεψε, εξωσωματική με προεμφυτευτικό...Θρομβοφιλία δεν έχω και γενικά είμαστε καλά..Στο κέντρο όμως του κ. Κανακά που πήγα, μας πήραν αίμα για καρυότυπο ζεύγους που δεν είχαμε κάνει..Ίσως έχουμε κάτι στο αίμα, τι να πω...Περιμένω αποτελέσματα. Πάντως, με το φυσιολογικό τρόπο μάλλον τελείωσα. 3 αποξέσεις πάνε πολλές...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δυστυχώς ενώ συλλαμβάνω με την πρώτη, για κάποιο λόγο τα μωράκια παλλινδρομούν και τα χάνω στην 6η εβδομάδα. Το ένα δηλαδή στο οποίο ακούσαμε καρδούλα, γιατί στα άλλα δύο δεν την ακούσαμε ποτέ. Ο προηγούμενος καρυότυπος εμβρύου έδειξε τρισωμία, μας είπανε, τυχαίο γεγονός. Στο πρώτο δεν είχαμε κάνει. Τώρα περιμένω τον καρυότυπο του 3ου να δούμε αν ηταν και αυτό αρρωστούλι. Ο γυναικολόγος με συμβούλεψε, εξωσωματική με προεμφυτευτικό...Θρομβοφιλία δεν έχω και γενικά είμαστε καλά..Στο κέντρο όμως του κ. Κανακά που πήγα, μας πήραν αίμα για καρυότυπο ζεύγους που δεν είχαμε κάνει..Ίσως έχουμε κάτι στο αίμα, τι να πω...Περιμένω αποτελέσματα. Πάντως, με το φυσιολογικό τρόπο μάλλον τελείωσα. 3 αποξέσεις πάνε πολλές...

 

Καλημερα.Ευχομαι συντομα να τελειωνει ολη αυτη η ταλαιπωρια σου και να μην ξαναβιωσεις κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ. Αλήθεια ήταν πολύ ψυχοφθόρα όλα όσα πέρασα, η σωματική ταλαιπωρία δεν είναι τίποτα μπροστά στην ψυχική..Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθώ με την εξωσωματική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Δυστυχώς ενώ συλλαμβάνω με την πρώτη, για κάποιο λόγο τα μωράκια παλλινδρομούν και τα χάνω στην 6η εβδομάδα. Το ένα δηλαδή στο οποίο ακούσαμε καρδούλα, γιατί στα άλλα δύο δεν την ακούσαμε ποτέ. Ο προηγούμενος καρυότυπος εμβρύου έδειξε τρισωμία, μας είπανε, τυχαίο γεγονός. Στο πρώτο δεν είχαμε κάνει. Τώρα περιμένω τον καρυότυπο του 3ου να δούμε αν ηταν και αυτό αρρωστούλι. Ο γυναικολόγος με συμβούλεψε, εξωσωματική με προεμφυτευτικό...Θρομβοφιλία δεν έχω και γενικά είμαστε καλά..Στο κέντρο όμως του κ. Κανακά που πήγα, μας πήραν αίμα για καρυότυπο ζεύγους που δεν είχαμε κάνει..Ίσως έχουμε κάτι στο αίμα, τι να πω...Περιμένω αποτελέσματα. Πάντως, με το φυσιολογικό τρόπο μάλλον τελείωσα. 3 αποξέσεις πάνε πολλές...

 

Όντως έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ. Εάν πρόκειται για κάποιο νόσημα, ή για επαναλαμβανόμενες χρωμοσωμικές ανωμαλίες, τότε η ivf με προεμφυτευτικό είναι μια λύση. Μην προχωρήσεις όμως πριν ανακαλύψετε το πρόβλημα, γιατί είναι κρίμα να κάνεις εξωσωματικές άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό με αγχώνει πολύ! Να πληρώσω τόσα λεφτά και τόσα φάρμακα ενώ μένω πανεύκολα και μόνη μου! Ο καρυότυπος ζεύγους θα δείξει..αν είναι καθαρός μας είπε ο εξωσωματικός, προχωράμε σε εξωσωματική με προεμφυτευτικό..και ο Θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το τρια στα τρια πάει πολύ, ο γυναικολόγος ήταν κάθετος ότι κάτι συμβαίνει και ότι δεν είναι τυχαία γεγονότα. Και η απόξεση που έκανα την Τρίτη που μας πέρασε, το κύημα από πρώτη εικόνα του φάνηκε με χρωμοσωμική ανωμαλία, περιμένουμε όμως τον καρυότυπο εμβρύου. Το σίγουρο είναι ότι έχω δρόμο μεγάλο μπροστά μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...