Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

E COLI και εξωσωματικη


mujer

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και βοήθεια!!

Είμαι σε πρόγραμμα εξωσωματικής (4η μερα παιρνω τα φάρμακα) και σήμερα πήρα αποτελέσματα εξετάσεων και φάνηκε ότι έχω μπόλικο e coli!!

 

Πήρα των εξωσωματικό και δεν έδωσε σημασία ('ηταν και εκτός ωραρίου ιατρείου) κ μου ειπε να συνεχίσω τα φαρμακα και να τα πουμε αυριο..

 

Αλλά εγω φυσικα ανησυχώ γιατι έχω ήδη δυο αποτυχίες και σκέφτομαι ότι αν το e coli επηρρεάζει την εμφυτευση ή κάποιο άλλο στάδιο, τότε ποιός ο λόγος να βαράω ενέσεις;

 

Έχει κάποιος κάποια εμπειρία/γνώση/ιδέα;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσι καταρχας καλη συνεχεια κ επιτυχια στην προσπαθεια σου!!! Πριν την διεργεση ειχες κανει καποιες αλλες εξετασεις για να αποκλισεις διαφορους παραγοντες που να συντελεσαν στις προηγουμενες αποτυχιες??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι καταρχας καλη συνεχεια κ επιτυχια στην προσπαθεια σου!!! Πριν την διεργεση ειχες κανει καποιες αλλες εξετασεις για να αποκλισεις διαφορους παραγοντες που να συντελεσαν στις προηγουμενες αποτυχιες??

 

nai eixa kanei, ολες νομιζα, αλλά όχι αυτες για τα μικρόβια (που ειναι κολπικές) . Τις διάβασα εδω και το είπα στον γυναικολόγο μου (οχι τον εξωσωματικο) και του εκανε εντυπωση που δεν μ,ου τις ειχαν δώσει και μου τις εγραψε. Τις έκανα αλλά εντωμεταξύ μπήκα σε προγραμμα και μετα πηρα τα αποτελεσματα.

Κια τωρα δεν ξερω τι να κανω..

Link to comment
Share on other sites

nai eixa kanei, ολες νομιζα, αλλά όχι αυτες για τα μικρόβια (που ειναι κολπικές) . Τις διάβασα εδω και το είπα στον γυναικολόγο μου (οχι τον εξωσωματικο) και του εκανε εντυπωση που δεν μ,ου τις ειχαν δώσει και μου τις εγραψε. Τις έκανα αλλά εντωμεταξύ μπήκα σε προγραμμα και μετα πηρα τα αποτελεσματα.

Κια τωρα δεν ξερω τι να κανω..

 

Το e-coli δεν νομιζω οτι δημιουργει θεμα στην εμφυτευση ισως ομως μετα εχεις θεμα με ουρολοιμωξεις κτλ. Γενικα αν το βρουν περνουν αντιβιωση. Ομως μην σε ανχωνει αυτο συζητησε το με το γιατρο σου μηπως κανεις καταψηξη κ τα μεταφερεις στον επομενο κυκλο οτι εμβρυακια μαζεψεις. Λυσεις υπαρχουν. Συζητησε το ξανα με το γιατρο σου ισως επιτρεπετε να παρεις κ τωρα αντιβιωση κ να εχεις καθαρησει μεχρι την ετ. Αυριο ξαναρωτα τον. Εχεις κανει κ υστεροσκοπηση κτλ αν εκει ηταν ολα οκ δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις ευχές! Οπως φανταζεσαι ματι δεν θα κλείσω σημερα.. Βασικα μου ειπε ο γυναικολογος μου (αλλά όχι ο εξωσωματικος) οτι μπορω να παρω ceclor. Το θεμα που με φοβιζει ειναι με το σπέρμα και διαβαζω οτι το ecoli μπορει να χαλασει την ποιοτητα του και συνεπώς την ποιοτητα των εμβρυων..

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις ευχές! Οπως φανταζεσαι ματι δεν θα κλείσω σημερα.. Βασικα μου ειπε ο γυναικολογος μου (αλλά όχι ο εξωσωματικος) οτι μπορω να παρω ceclor. Το θεμα που με φοβιζει ειναι με το σπέρμα και διαβαζω οτι το ecoli μπορει να χαλασει την ποιοτητα του και συνεπώς την ποιοτητα των εμβρυων..

 

Μην ανχωνεσε ρωτα αυριο τον γιατρο σου. Μπορει ουτε καν να το εχει ο αντρας σου κ δεν επιρεαζει παντα το σπερμα κ σιγουρα στην εξωσωματικη με την μικρογονιμοποιηση πολλα απο αυτα ξεπερνιουνται ευκολα αλλιως θα καναν κ οι αντρες πριν ετ εξετασεις υποχρεωτικα. Μην διαβαζεις διαφορα απτο ιντερνετ. Ειναι πολυ κοινο μικροβιο ειμαι σιγουρη οτι το πιο πιθανο να εχετε καθαρισει μεχρι την ετ.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανχωνεσε ρωτα αυριο τον γιατρο σου. Μπορει ουτε καν να το εχει ο αντρας σου κ δεν επιρεαζει παντα το σπερμα κ σιγουρα στην εξωσωματικη με την μικρογονιμοποιηση πολλα απο αυτα ξεπερνιουνται ευκολα αλλιως θα καναν κ οι αντρες πριν ετ εξετασεις υποχρεωτικα. Μην διαβαζεις διαφορα απτο ιντερνετ. Ειναι πολυ κοινο μικροβιο ειμαι σιγουρη οτι το πιο πιθανο να εχετε καθαρισει μεχρι την ετ.

 

τι να πω. μακαρι.. Πιστευω οτι το έχει γιατι πολλες φορες μετα από επαφη ειχα παθει ουρολοίμωξη με ecoli. τελικα αρχισα να παιρνω καψουλες κρανμπερυ και δεν ξαναεπαθα. Τα ειχαμε πει ολα αυτα στον εξωσωματικο, αλλά δεν έδοσε σημασια. Εμενα με ετρωγε όμως γιατι αυτες οι συνεχόμενες μολυνσεις με ειχαν τρομαξει..Για αυτο ψαχνομουν για σχετικές εξετασεις. Τον εξωσωματικο τον ειχα ρωτησειτι αλλο πρέπει να κανω και μου ειπε τα εχεις κανει ολα, μονο η υστεροσκοπηση μενει, καν' την για να σου φυγει το άγχος. Ε την εκανα κ αυτη..

 

Τωρα αυτο που λες για τις εξετασεις στους αντρες και τη μικρογονιμοποιηση λογικο μου ακούγεται. αχ ευχομαι να εχεις δικιο! Ελπίζω να εχεις δικιο!!

 

Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις! Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να πανε ολα καλα!!! Πινε πολυ νερακι κ λογικα αυριο θα σου πει να ξεκινησεις αντιβιωση. Εξαλλου πριν την ωοληψια περνουν αντιβιωση οποτε νομιζω μια χαρα θα πανε ολα!!! Αντε με το καλο να ειναι η τυχερη σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμενο μικροβιο δινουν την ceclor. Μην ανησυχεις, αν ξεκινησεις πχ απο αυριο αντιβιωση, μεχρι την ετ θα χεις ξεμπερδεψει.

Καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...