Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή(;) χοριακη και αιμορραγία. .


chrysa_th

Recommended Posts

Κορίτσια Καλημέρα! Έχω ένα θέμα και θέλω την γνώμη σας. Οκτώβριο του 2015 γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου. Θηλάζω αποκλειστικά. Από τότε μέχρι σήμερα μου έχει έρθει περίοδος συνολικά 6 φορές. Συνεχόμενες όμως. Εννοώ Όχι μια τον Δεκέμβριο μια τον Ιούλιο κτλ. (Πρωτη 19 Ιουνίου του 2016 και τελευταια 23 Δεκεμβριου του 2016. Διαρκειας 6 ημερων, εκτος απο μια φορα που κρατησε 3 ημερες και το αιμα ηταν ελαχιστο).Εννοειται όμως ότι ακόμη δεν έχει σταθεροποιηθεί ο κύκλος μου ώστε να γνωρίζω που βαδίζω. Δηλαδή, ο πρώτος κύκλος κράτησε 50 μέρες, δεύτερος 30, μετά πάλι 38. Αυτά τώρα σαν έξτρα πληροφορίες!! Και έρχομαι στο θέμα, την περασμένη Πέμπτη (42η μέρα κύκλου) έχω μια χοριακη 31,11 και πολυυυυυ αίμα! Κανονικά περιόδου. Στην αρχή καφέ και αργότερα σκούρο κόκκινο. Το αίμα συνεχίσει κανονικά μέχρι κ Σήμερα. Και δεν είναι μόνο στο σκούπισμα. Τρέχει κανονικά. Σε συνεννόηση με τον γιατρό μου παίρνω 3 utrogestan την ημέρα και ξάπλα.Το πρόβλημα μου όσο κι αν φαίνεται παράξενο δεν είναι η αιμορραγία μονο διότι δεν συνοδεύεται από πονους κράμπες κτλ κ όσο να ναι συμβαίνει συχνά. Το θέμα μου είναι η χοριακη. Μα τόσο χαμηλη; Τι περιμενω ως την Δευτέρα; Γιατί να κάθομαι ξάπλα; Αφού το βλέπω να έρχεται. Πιθανόν ότι είχε ήδη ξεκινήσει η αποβολή. Ο γιατρός μου λέει να μην κάνω επαναληπτικη την Δευτέρα και να πάω την Πέμπτη στο γραφείο του κατευθείαν. Από το μικροβιολογικο μου λένε μικρή πολύ η χοριακη αλλά δεν γνωρίζουμε κύκλο, ποτέ έγινε η σύλληψη, όποτε δεν έχουν δικαίωμα να με αποθαρρύνουν και η γνώμη τους είναι να επαναλάβω χοριακη την Δευτέρα. Και με καταλαβαίνετε τώρα εμένα. Αυτές οι δύο μέρες ως την Δευτέρα μοιάζουν μήνες!! Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο με χαμηλή χοριακη, αιμορραγία και να συνεχιστεί η εγκυμοσυνη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ε αν δεν μαθεις την δευτερη χοριακη αν διπλασιαστηκε κτλ δεν μπορεις να ξερεις. Η αληθεια ειναι οτι οι αιμοραγιες στην αρχη της εγκυμοσυνης ειναι συνηθισμενες αλλα συνηθως σταματανε μετα απο την ληψη προγεστερονης ή τουλαχιστον μειωνονται. Βεβαια παιζει να χρειαζεσαι μεγαλητερη δοση προγεστερονης που συνηθως την δινουν με ενεση. Οκ τα πραγματα δεν δειχνοτν πολυ καλα αλλα αν δεν κανεις επαναληπτικη χοριακη δεν πρεπει να προδικαζεις. Υπομονη λοιπον κ ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε ότι με τα φάρμακα δεν θα πρέπει να περιμένω άμεση διακοπή της αιμορραγίας αλλά σταδιακά μια μείωση. Μήπως γνωρίζεις στην περίπτωση που όντως έχει ξεκινήσει η αποβολή με τι ρυθμούς μειώνεται η χοριακη; Δηλαδή σήμερα που έχουν περάσει δύο μέρες από την χοριακη πόσο θα πρέπει να έχει κατεβει;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι να μου έχει πει ο γιατρός, μειώνεται με υποδιπλασιασμό, κάπως αντίστροφα από τον ρυθμό που αυξάνεται δηλαδή.

 

Είχα κι εγώ μία εγκυμοσύνη ενώ θήλαζα και με άστατη περίοδο που δεν προχώρησε καλά, ήταν όμως αρκετά διαφορετική περίπτωση από αυτή που περιγράφεις. Καταλαβαίνω την αγωνία και την δυσκολία της αναμονής, μην χάνεις τις ελπίδες σου όμώς, στα αρχικά στάδια μίας εγκυμοσύνης μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε! Εύχομαι καλή συνέχεια.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστώ πολύ! Μπαίνω σε πειρασμό να κάνω τεστ εμπορίου Επειδή αυτά πιάνουν από 20 και πάνω λεω εγώ τώρα πως αν όντως μειώνεται θα πρέπει να βγει αρνητικό. . Από την άλλη αν βγει θετικό θα πάρω θάρρος και μετά θα προσγειωθω απότομα γι αυτό ας περιμένω καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην θέση σου θα τρωγόμουν με τα ρούχα μου. Ανυπόφορη η αναμονή. Μην πάρεις τεστ γιατί δεν είναι και τόσο ακριβείας. Μπορεί να έχει όριο το 20 και να σου βγάλει αχνή γραμμή στο 15 ή και στο 35 εξʼ ίσου. Δεν θα βγάλεις άκρη. Μόνο με χοριακή μπορείς να ξέρεις.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα έμεινε... Και η ροή επιτέλους μειώθηκε αισθητά. Για την ακρίβεια βλέπω μόνο στο σκούπισμα αίμα. Βέβαια αντιλαμβάνομαι ότι είναι αποτέλεσμα του φαρμάκου, προσπαθώ να ειμαι προσγειωμένη. .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα Χρύσα, είχες κάποια καλή εξέλιξη;

 

Καλησπέρα. Εγώ δυστυχώς εκεί που είχε σταματήσει λίγο η αιμορραγία και είχα αρχίσει να παίρνω θάρρος, ξύπνησα την Δευτέρα μούσκεμα πάλι. Έκανα χοριακη και το αποτέλεσμα 2.71 η κάπου εκεί δεν θυμάμαι καλά. Πήρα τον γιατρό ο οποίος μου είπε οτο δεν πρέπει να στεναχωριέμαι και καλύτερα που έγινε τώρα. Επειδή με παρακολουθεί χρόνια μου είπε οτι το σώμα μου λειτουργεί σωστά και ότι θα εντοπισε κάποια ανωμαλία στο γενετικό υλικό γι αυτό και το απέβαλε αμέσως. Έχω και μέρες να μπω και δεν θυμάμαι επ ακριβώς τα λόγια του. Πάντως μου έδωσε πολύ κουράγιο. Δεν μου έδωσε κάποιο φάρμακο ούτε χρειάστηκα καθαρισμό. Η αιμορραγία κράτησε 10 ημέρες. Ήταν έντονη και με πηγματα. Άσχημη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να συμπληρώσω πως μου έδωσε το οκ να ξεκινήσω αμέσως μετά προσπάθειες εννοείται αν αισθάνομαι άνετα. Είχαμε δύο ελεύθερες επαφές στις γόνιμες μέρες αλλά δεν ελπίζω και πολλά. Ξεκίνησα να κρατάω την θερμοκρασία μου 2-3 μέρες πριν από την ημέρα ωορρηξίας και μετά. Και δυστυχώς επειδή είμαι και γκαντεμο έχω κρυώσει πολύ άσχημα. 5η μέρα στο κρεβάτι με πυρετό 39+ πόνοι στα κόκαλα, πονοκέφαλος, γρίπη μου είπαν και άσχημη. Πάντως έχω να πω επειδή πάντα είχα θέμα με το να βρω ακριβώς το πότε έχω ωορρηξία ότι το μετανιώνω που δεν έκανα τον έλεγχο με την θερμοκρασία, όντως "λειρουργει".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χρύσα,

Ενθαρρυντικός και υποστηρικτικός ο γιατρός σου. Και μοιάζει να έχει εμπιστοσύνη στην «σοφία» του οργανισμού σου. Κρίμα που σου έτυχε κάτι τόσο δύσκολο στην αρχή των προσπαθειών.. Να έχεις κι εσύ εμπιστοσύνη στο σώμα σου και να συνεχίσετε έτσι!

 

Ωραία και που βρήκες άκρη με την θερμομέτρηση. Πάντως να μοιραστώ κι εγώ τις δικές μου σκέψεις, μπορείς για ένα μήνα να παρακολουθήσεις την ωορρηξία και με τεστάκια για να δεις αν συμπίπτει με την ωορρηξία που σου δίνει η θερμομέτρηση. Αν πιστεύεις ότι δεν θα σε αγχώσει βέβαια. Αν και ελοίζω να μην σου χρειαστεί βέβαια και να είσαι ήδη πάλι έγκυος!

 

Εγώ χρησιμοποιούσα μία άλλη φυσική μέθοδο παρακολούθησης των γόνιμων ημερών, το ferning, και πρόσεξα ότι μου έδειχνε την ωορρηξία δύο μέρες πριν την πραγματική, οπότε αν πήγαινα μόνο με βάση αυτό, θα έπεφτα έξω!

 

Περαστικά με την ίωση, δύσκολος ο χειμώνας με τις ιώσεις φέτος...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...