Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο γρίπης και κοκκύτη στο 3ο τρίμηνο


Recommended Posts

Κορίτσια, καλημέρα και χρόνια πολλά!

Θα ήθελα τα φώτα και την εμπειρία σας. Λοιπόν, η αδελφή μου είναι έγκυος και γεννάει με το καλό στα τέλη Φεβρουαρίου. Ο γιατρός της της πρότεινε στο τρίτο τρίμηνο να κάνει το εμβόλιο της γρίπης, καθώς και το εμβόλιο του κοκκύτη (Tdap), ώστε να έχει το παιδί αντισώματα ήδη από όταν θα γεννηθεί.

Ρώτησα τη δική μου παιδίατρο και συμφώνησε με τον γυναικολόγο, καθώς η συγκεκριμένη περίοδος που θα γεννηθεί είναι περίοδος έξαρσης της γρίπης και των ιώσεων.

 

Ψάχνοντας περαιτέρω στο ίντερνετ, διαπίστωσα ότι τα συγκεκριμένα εμβόλια συστήνονται τα τελευταία χρόνια από το αμερικανικό CDC, βάσει της απόφασης της Εθνικής τους Επιτροπής Εμβολιασμών. Θεωρούνται ασφαλή για τις εγκύους και το έμβρυο, ωστόσο δεν έχει αποδειχτεί με μελέτες αν προκαλούν κάποια βλάβη μακροχρόνια.

 

Και για να κλείσω, να αναφέρω ότι εγώ στο πρώτο μου παιδάκι είχα γεννήσει τέλη Οκτωβρίου 2015. Η μισή μου οικογένεια ήταν άρρωστοι (φορούσαν μάσκες και δεν πλησίαζαν καν το μωρό), αλλά δεν είχα κάνει κανένα εμβόλιο και, βασικά, πρώτη φορά τα άκουσα όλα αυτά από την αδελφή μου. Εσείς τι λέτε, κορίτσια;;; Έχετε κάνει εμβόλια;;

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω γεννησα οταν ηταν σε εξαρση η γριπη των χοιρων...φεβρουαριο ...ο γυναικολογος μου τοτε, δεν μου επετρεψε να κανω κανενα εμβολιο και για να πω την αληθεια,ακομα και να επεμενε να κανω,δεν θα εκανα...δεν ξερω γιατι προτεινει ο γιατρος της αδερφης σου εμβολια (αυτο για τον κοκκυτη κιολας δεν το καταλαβαινω γιατι),αλλα χωρις να υπαρχει ιατρικος λογος για ποιο λογο να γινουν??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ο κοκκυτης είναι επικίνδυνος σε ένα βρεφος μεχρι 6 μηνων...γι αυτό υποθετω ότι ο γιατρος το συστηνει.Προσωπικα δε θα το εκανα.Καλα εμας το εμβολιο που περιεχει την ουσια του κοκκυτη δημιουργησε πρόβλημα στο παιδι μου και ηταν και 20 μηνων...όχι εμβρυο.Βεβαια είμασταν μαλλον η εξαιρεση του κανονα αλλα δυστυχως και οι εξαιρέσεις υπαρχουν.Εγω αναρωτιέμαι..αν μια στο εκατομμυριο το εμβολιο δημιουργησει καποιο θεμα στο εμβρυο ο γιατρος πως θα το καταλαβει και πως θα το αντιμετωπισει?Εδω ντεπον πας να παρεις στην εγκυμοσυνη και το σκέφτεσαι...ποσο μαλλον να κανεις και 2 εμβολια.

Όταν με το καλο ερθει το μωρακι η αδερφη σου πρεπει να είναι πολύ προσεχτικη.Κι εγω Δεκεμβρη γεννησα.Το πρωτο τριμηνο το παιδι βγηκε ελάχιστες φορες εξω και δεν ηρθε σε επαφη με κανενα παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

Ο κοκκυτης είναι επικίνδυνος σε ένα βρεφος μεχρι 6 μηνων...γι αυτό υποθετω ότι ο γιατρος το συστηνει.Προσωπικα δε θα το εκανα.Καλα εμας το εμβολιο που περιεχει την ουσια του κοκκυτη δημιουργησε πρόβλημα στο παιδι μου και ηταν και 20 μηνων...όχι εμβρυο.Βεβαια είμασταν μαλλον η εξαιρεση του κανονα αλλα δυστυχως και οι εξαιρέσεις υπαρχουν.Εγω αναρωτιέμαι..αν μια στο εκατομμυριο το εμβολιο δημιουργησει καποιο θεμα στο εμβρυο ο γιατρος πως θα το καταλαβει και πως θα το αντιμετωπισει?Εδω ντεπον πας να παρεις στην εγκυμοσυνη και το σκέφτεσαι...ποσο μαλλον να κανεις και 2 εμβολια.

Όταν με το καλο ερθει το μωρακι η αδερφη σου πρεπει να είναι πολύ προσεχτικη.Κι εγω Δεκεμβρη γεννησα.Το πρωτο τριμηνο το παιδι βγηκε ελάχιστες φορες εξω και δεν ηρθε σε επαφη με κανενα παιδακι.

 

 

Tι προβλημα παρουσιασε?

Η πρωτη δοση που ηταν 2 μηνων δεν το πειραξε και το πειραξε η δοση στα 2 χρονια? Μας λες περισσοτερες λεπτομερειες?

 

Να αναφερω παραδειγμα, νεογεννητο που δεν ειχε προλαβει να κανει το εμβολιο, κολλησε κοκκυτη και κοντεψε να πεθανει. Ομως οι γονεις εφερναν το μωρο σε επαφη και με αλλα παιδια.

 

Rosali, η γνωμη μου ειναι, να μεινει κλεισμενη μεσα ενα τριμηνο, χωρις επισκεψεις και κυριως παιδια. Επισης να μην δεχτει ουτε στο μαιευτηριο γιατι γινεται λαικο προσκυνημα λες και οι ιοι μενουν εξω απο το μαιευτηριο. Το προβλημα ομως ειναι εαν εχει πρωτο παιδι που πηγαινει παιδικο η σχολειο. Τοτε θελει πολυ προσοχη. Μιλαω ως παθουσα, ευτυχως ομως απλων ιωσεων.

 

Μηπως υπαρχει παλι εξαρση με τον κοκκυτη λογω προσφυγγων?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έξι μηνών κόντεψα να πεθάνω από κοκκύτη, τον είχα κολλήσει από τον αδελφό της μαμάς μου, που τότε πήγαινε νηπιαγωγείο. Άλλα χρόνια όμως τότε. Τώρα όλα τα παιδιά εμβολιάζονται από 2 μηνών.

 

Γενικά είμαι πολύ υπέρ των εμβολίων. Ωστόσο, έγκυος δε θα έκανα κανένα απολύτως εμβόλιο. Σε καμία περίπτωση. Κι εγώ Φεβρουάριο γέννησα τον μεγάλο μου, μια χαρά τα πήγαμε και δεν αρρώστησε σαν βρέφος. Ειδικά αν είναι το πρώτο παιδί της αδελφής σου, από πού θα τον κολλήσει τον κοκκύτη; Εννοείται πως δε θα δέχεται επισκέψεις από μικρά παιδιά, μέχρι το καλοκαίρι. Όσο για τους ενήλικες, όποιος θα έρχεται σε επαφή με το μωρό, θα κάνει το αντιγριππικό από τώρα και θα είναι όσο καλυμμένοι μπορούν να είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχει αλλο παιδι. Ειναι το πρωτο της. Εγω εχω ενα ηδη που ειναι μικρο και δεν παει παιδικο σταθμο κλπ αλλα μπορω και να μην τον εμφανισω καν στο μωρο για παν ενδεχομενο.

Η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν θα τα εκανα αλλα δεν θελω να την επηρεασω τοσο απο τη στιγμη που 2 γιατροι της λενε καντα. Παντως δεν υπαρχει καποιος ιατρικος λογος, απλως επειδη συστηνεται απο τον Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ΠΟΥ συστήνει πολλά πράγματα, συστήνει και θηλασμό τουλάχιστον 2 έτη, πόσες το κάνουν; Αν ήταν δική μου αδελφή, θα προσπαθούσα να την επηρεάσω αρνητικά. Πάρε παράδειγμα από τον εαυτό σου: εσύ που έχεις και μεγαλύτερο παιδί, θα κάνεις αυτά τα εμβόλια πριν γεννήσεις; Εγώ δεν τα έκανα πάντως όταν γέννησα το 2ο, που γεννήθηκε Οκτώβριο κι είχαμε όλο τον χειμώνα μπροστά, ούτε και έχω ακούσει καμια άλλη να τα έχει κάνει. Αυτές οι υπερβολές των γιατρών είναι που κάνουν τον κόσμο να μην τους εμπιστεύεται, κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου Αγγελινα. Οπως ειπα ουτε κι εγω τα εκανα και τωρα για το δευτερο που θα γεννηθει Αυγουστο δεν τιθεται θεμα. Δεν θα τα κανω. Οπως μου ειπε και η αδελφη μου που διαβασε τις απαντησεις σας μαλλον κι αυτη τελικα δεν θα τα κανει. Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ κοριτσια!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, Μ πρότεινε κ εμένα η γιατρός το εμβόλιο του κοκκυτη,έχω κπ.αποριες το κάνουν όλες οι εγκυμονουσες??! Κ αν το έχεις κάνει στην προηγούμενη εγκυμοσύνη τκ κάνεις κ στην επόμενη??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...