Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γόη σείναι μωρό που θηλαζει


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια έχω ένα αγοράκι 4 μηνών και μιας εβδομάδας. Έχει γοπ σήμερα μίλησα με γιατρό καίτηση μου είπε να κάνουμε υπέρηχο να δούμε σε τι βαθμό είναι. Να κόψω γαλακτοκομικα μοσχάρι λαζάνια να δούμε τι τον πειράζει. Τα είχα κόψει οταν ήταν ακόμα ημερών αλλά δεν είχαμε δει διαφορα και τα ξανά άρχισα λοιπόν δεν διατιθεμαι να μπω πάλι σ αυτή τη διαδικασία να κόβω φαγητά τι μπορώ να κάνω?και ο μεγάλος μου ο γιος είχε γοπ αλλά δεν κάναμε ούτε υπέρηχο ούτε τπτ πέρασαν με το που μπήκαν οι στερεές. Δεν ξέρω κουραστικά και με θηλασμό νιώθω και τύψεις άμα το κόψω. Γεννήθηκε 3000 κιλά 35 εβδομάδες και είναι 8 κιλά ( 4 μηνων πάρα τέλευταια μετρηση)

hJyMp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Margi, η αποχή συστήνεται για πιθανή ψευδοαλλεργία που πιθανόν να προκαλεί εμετό και να δείχνει σαν ΓΟΠ. Και δεν αρκεί να κόψεις μοσχάρι και γαλακτοκομικά ή ζυμαρικά αλλά και όλα τα τρόφιμα που πιθανόν να περιέχουν ίχνη από αυτά (πχ μπισκότα που περιέχουν γάλα σκόνη). Πέρα από τη ΓΟΠ έχει κάποιο άλλο συμπτωμα (δυσκοιλιότητα ή το αντίθετο, εξανθήματα, πονάκια);

 

Τα κιλά του πάντως νομίζω ότι είναι καταπληκτικά, συνήθως πρέπει να έχουν διπλασιάσει το βάρος της γέννησης στους 6 μήνες, εσείς το πιάσατε ήδη. Αυτό πάντως δε συμβαίνει εύκολα αν το παιδί έχει κάποια αλλεργία.

 

Όπως και να έχει, δεν χάνετε τίποτα να κάνετε έναν υπέρηχο και να πάρετε και μια δεύτερη γνώμη από άλλο παιδίατρο ή παιδογαστρεντερολόγο.

 

Αν έχει κάποια ψευδοαλλεργία, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα από το να προσέξεις τη δική σου διατροφή. Και είναι και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις άλλωστε. Αλλιώς θα μπλέξεις με ειδικά γάλατα σκόνη, που και πανάκριβα είναι και μπορεί να μη τα δέχεται το παιδί ή να του βγάζουν άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα κιλά του είναι τέλεια και νοσηλευτικε λόγω προωρότας στη μενν 20 μερες.γεννήθηκε 35 εβδομάδες.κάνει κακά του κάθε 5 μέρες η και πιο νωρίς αλλά με δική μου βοήθεια βάζω λίγο λαδάκι και μπατονετα και κάνει αμέσως αλλιώς άμα τον αφήσω ίσως φτάσει τις 10 μέρες αλλά δυαανασχετει πολύ τα κακά του είναι σαν κρέμα όχι σκληρά καθόλου και στο τέλος ίσως λίγο πιο νερουλα οχι πολύ. Έχει πολλά αέρια ζορίζεται και έχει ως αποτέλεσμα να βγάζει γάλατα κι. Δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να κόψω όλα αυτά το έκανα μια φορά και δεν είδα αποτέλεσμα.

hJyMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις διαφορά από αλλαγές στη διατροφή, χρειάζεσαι αποχή απο όλα τα γαλακτοκομικά (κοινως διαβάζεις ετικέτες και για "κρυμμένα" συστατικα) και από ο,τι περιέχει σόγια, για τουλάχιστον 10 μέρες. Αν το έχεις κάνει αυτό και δεν άλλαξε κάτι, τότε δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια έχω ένα αγοράκι 4 μηνών και μιας εβδομάδας. Έχει γοπ σήμερα μίλησα με γιατρό καίτηση μου είπε να κάνουμε υπέρηχο να δούμε σε τι βαθμό είναι. Να κόψω γαλακτοκομικα μοσχάρι λαζάνια να δούμε τι τον πειράζει. Τα είχα κόψει οταν ήταν ακόμα ημερών αλλά δεν είχαμε δει διαφορα και τα ξανά άρχισα λοιπόν δεν διατιθεμαι να μπω πάλι σ αυτή τη διαδικασία να κόβω φαγητά τι μπορώ να κάνω?και ο μεγάλος μου ο γιος είχε γοπ αλλά δεν κάναμε ούτε υπέρηχο ούτε τπτ πέρασαν με το που μπήκαν οι στερεές. Δεν ξέρω κουραστικά και με θηλασμό νιώθω και τύψεις άμα το κόψω. Γεννήθηκε 3000 κιλά 35 εβδομάδες και είναι 8 κιλά ( 4 μηνων πάρα τέλευταια μετρηση)

 

 

Και ο πρώτος μου γιος είχε παλινδρόμηση αλλά έκανε μεικτή διατροφή μέχρι 2 μήνες μετά έπινε ξένο και μετά με τις στερεές τροφές σταμάτησε. Γιατί η παιδίατρος το κάνει τόσο θέμα? Υπάρχουν μέρες που δεν θα βγάλει πάρα μόνο λίγες φορές και αυτό λίγο που είναι και φυσιολογικο.δεν δυσανασχετεί στο φαγητό δεν γκρινιάζει δεν δείχνει να τον ενοχλεί κάτι όταν τρώει ίσα ίσα το απολαμβάνει.έως προβληματιστει μ αυτό το θέμα.

hJyMp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...