Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο γρίπης (κ κοκκύτη)


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. είμαι έγκυος (21 εβδομάδων) κ μένουμε στην Ολλανδία. Ο γιατρός μου είναι στο Βέλγιο (μεγάλη ιστορία) κ το πλάνο λέει πως θα γεννήσω επίσης στο Βέλγιο.

 

κατά την διάρκεια της τελευταίας μου επίσκεψης μου είπε ο γιατρός (ο οποίος παρεπιπτόντως είναι προφεσορας) οτι θα πρέπει να εμβολιαστώ μετά τις 20 εβδομάδες κατά της γρίπης κ μετά τις 24 (γύρω στις 30) να βάλω το εμβόλιο του κοκκύτη. Το εμβόλιο του κοκκύτη δεν με απασχολει τόσο πολύ, γνωρίζω οτι στις Κάτω χώρες τα περιστατικά είναι πολλά (τα περισσότερα κρούσματα στην Ευρώπη) κ γι αυτό εμβολιάζουν τις έγκυες στην εβδομάδα 30 περίπου, έτσι ώστε να περάσουν αντισώματα στο μωρό κ να είναι καλυμένο μέχρι να βάλει το εμβόλιο.

 

Το θέμα μου είναι με το εμβόλιο της γρίπης. Διαβάζω τόση ώρα ένα θρεντ εδώ στο φόρουμ, το οποίο βέβαια ήταν από το 2009 κ άκρη δεν έβγαλα.

 

Δεν έχω κάποια ιδιαίτερα προβλήματα υγείας εκτός του οτι έχω ενδομητρίωση κ το μωράκι το κάναμε με πολλή προσπάθεια (6 σπερματεγχύσεις, 3 εξωσωματικές). Κατά τα άλλα, είμαι υγιής. Δεν εργάζομαι, κ δεν συνωστίζομαι. Εργάζεται όμως ο σύντροφός μου ο οποίος κανονικά θα έπρεπε να βάλει κ εκείνος το εμβόλιο. Το θέμα είναι όμως πως το 2007 είχε παράλυση προσωπικού νεύρου Bell's Palsy (στα Αγγλικά) κ έπεσε στην αντίληψή μου πως άτομα που καν δεν είχαν πρόβλημα, έτυχε να παρουσιάσουν παράλυση Μπελ μετά από εμβόλιο γριπης. Τα περιστατικά δεν είναι πολλά κ είναι μια σπάνια παρενέργεια αλλά όταν ο άνθρωπος ήδη το έχει περάσει κ την έχει γλυτώσει ξυστά από το να του μείνει κουσούρι, δεν το ρισκάρεις.

 

Οπότε, ποιός απομένει να εμβολιαστεί; Εγώ...Το θέμα είναι οτι διαβάζω διάφορα τρομακτικά, ο δε γιατρός επιμένει πως το εμβόλιο γίνεται στανταρ στο Βέλγιο στις έγκυες 2ου/3ου τριμήνου. Προσπαθώ να αποφασίσω τι να κάνω κ τα χω παίξει, όπως, απ οτι είδα, τα έχουν παίξει οι περισσότερες μέλλουσες μαμάδες σχετικά με το θέμα αυτό.

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία. ΥΓ. Δεν είμαι κατά των εμβολίων γενικώς απλά το συγκεκριμένο μου γεννά ερωτήματα....:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...