Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιμετώπιση Ραγάδων


Recommended Posts

Κορίτσια Καλησπέρα!

Θέλω τα φώτα σας για την αντιμετώπιση των ραγαδων..

Εμένα μ εμφανιστικαν αργά, κάπου στον 8ο..Αλλά έκαναν μαζικά την εμφάνιση τους χαμηλά στη κοιλια κ έχω πανικοβληθει.Αρχικά χρησιμοποιούσα την sim..um αλλά μετά άκουσα πόσο καλό είναι το αμυγδαλελαιο κ το γύρισα σ αυτό. Όμως χθες μ πε η μαία ότι εκτός του ότι το αμυγδαλελαιο είναι για την πρόληψη κ οχι για την αντιμετώπιση, πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι σπανίως μπορεί να προκαλέσει έναρξη τοκετου νωρίτερα..Κ μου πρότεινε για την αντιμετώπιση των ραγαδων να παρω την reconstria της frez...rm.

Την έχει δοκιμάσει καμμια?Έχετε γνκ να προτείνετε κάποια που βοηθά στην μείωση των σημαδιών?

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια Καλησπέρα!

Θέλω τα φώτα σας για την αντιμετώπιση των ραγαδων..

Εμένα μ εμφανιστικαν αργά, κάπου στον 8ο..Αλλά έκαναν μαζικά την εμφάνιση τους χαμηλά στη κοιλια κ έχω πανικοβληθει.Αρχικά χρησιμοποιούσα την sim..um αλλά μετά άκουσα πόσο καλό είναι το αμυγδαλελαιο κ το γύρισα σ αυτό. Όμως χθες μ πε η μαία ότι εκτός του ότι το αμυγδαλελαιο είναι για την πρόληψη κ οχι για την αντιμετώπιση, πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι σπανίως μπορεί να προκαλέσει έναρξη τοκετου νωρίτερα..Κ μου πρότεινε για την αντιμετώπιση των ραγαδων να παρω την reconstria της frez...rm.

Την έχει δοκιμάσει καμμια?Έχετε γνκ να προτείνετε κάποια που βοηθά στην μείωση των σημαδιών?

Ευχαριστώ!!!

 

Καλησπερα..εγω χρησιμοποιουσα το bio-oi* ειναι λαδακι..το χρησιμοποιουσα σε ολη την εγκυμοσυνη και μετα ειναι καλο για μενα..εκανα ραγαδες..βεβαια ειχα και πλακα τελειως κοιλια λογικοτατο ειναι...και αφου γεννησα μετα απο 6 μηνες..μου ειπε μια φιλη να βαζω αλοη(το ζελε αυτο ακριβως πανω στις ραγαδες) και το εκανα και εχω δει ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ αποτελεσματα πανω μου..ΔΕΝ φαινεται ΤΙΠΟΤΑ!Το καλο ειναι οτι ειχα φυτο σπιτι μου το εκοβα και το εβαζα(λενε θελει ειδικο τροπο να την κοψεις) εγω δεν ηξερα τι τροπο..την εκοβα στη μεση εβγαζα το ζελε και το απλωνα!ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ σχεδον ολες...κι ηταν και βαθιες..αυτο μου εκανε εντυπωση...σε ενα σημειο στο πλαι κατω απο τα πλευρα μου που εβγαλα μια μικρη..ξεχνουσα να βαλω κι ειναι ακομη εμμφανες και λιγο κοκκινη..οι αλλες στον αφαλο γυρω-γυρω και κατω που εκανα χρηση αλοης..δεν φαινονται καν!Και εβαλα 3-4 φορες οχι παραπανω....φανταζομαι πιο πολλες φορες τοσο καλυτερα!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα!

Θέλω τα φώτα σας για την αντιμετώπιση των ραγαδων..

Εμένα μ εμφανιστικαν αργά, κάπου στον 8ο..Αλλά έκαναν μαζικά την εμφάνιση τους χαμηλά στη κοιλια κ έχω πανικοβληθει.Αρχικά χρησιμοποιούσα την sim..um αλλά μετά άκουσα πόσο καλό είναι το αμυγδαλελαιο κ το γύρισα σ αυτό. Όμως χθες μ πε η μαία ότι εκτός του ότι το αμυγδαλελαιο είναι για την πρόληψη κ οχι για την αντιμετώπιση, πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι σπανίως μπορεί να προκαλέσει έναρξη τοκετου νωρίτερα..Κ μου πρότεινε για την αντιμετώπιση των ραγαδων να παρω την reconstria της frez...rm.

Την έχει δοκιμάσει καμμια?Έχετε γνκ να προτείνετε κάποια που βοηθά στην μείωση των σημαδιών?

Ευχαριστώ!!!

Εγώ χρησιμοποιούσα την sim..um από την αρχή έως στο τέλος της εγκυμοσύνης μου και δεν έβγαλα ούτε μία ραγάδα, νομίζω πως όλα αυτά είναι για πρόληψη και όχι για αντιμετώπιση.

Όταν με το καλό γεννήσεις μίλησε ΄με κάποιον δερματολόγο να σε καθοδηγήσει στο τι πρέπει να κάνεις. Νομίζω πως αν το καταπολεμήσεις άμεσα μετά την γέννα φεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα!

Θέλω τα φώτα σας για την αντιμετώπιση των ραγαδων..

Εμένα μ εμφανιστικαν αργά, κάπου στον 8ο..Αλλά έκαναν μαζικά την εμφάνιση τους χαμηλά στη κοιλια κ έχω πανικοβληθει.Αρχικά χρησιμοποιούσα την sim..um αλλά μετά άκουσα πόσο καλό είναι το αμυγδαλελαιο κ το γύρισα σ αυτό. Όμως χθες μ πε η μαία ότι εκτός του ότι το αμυγδαλελαιο είναι για την πρόληψη κ οχι για την αντιμετώπιση, πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι σπανίως μπορεί να προκαλέσει έναρξη τοκετου νωρίτερα..Κ μου πρότεινε για την αντιμετώπιση των ραγαδων να παρω την reconstria της frez...rm.

Την έχει δοκιμάσει καμμια?Έχετε γνκ να προτείνετε κάποια που βοηθά στην μείωση των σημαδιών?

Ευχαριστώ!!!

 

Την συγκεκριμένη που σου είπε η μαία την χρησιμοποιω εγώ από την 5 εβδομάδα μέχρι τώρα που είμαι στην 12!!!Πολύ καλή αλλά από ότι ξέρω είναι για πρόληψη! !!Εμένα μου την σύστησαν για πρόληψη και η φαρμακοποιός μου είπε ότι είναι για να μην βγαλω ραγαδες κ ότι όπου έχω κάνει δεν τις αντιμετωπιζει! !!!Με το καλο να αγκαλιασεις το μπεμπάκι σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα!

Θέλω τα φώτα σας για την αντιμετώπιση των ραγαδων..

Εμένα μ εμφανιστικαν αργά, κάπου στον 8ο..Αλλά έκαναν μαζικά την εμφάνιση τους χαμηλά στη κοιλια κ έχω πανικοβληθει.Αρχικά χρησιμοποιούσα την sim..um αλλά μετά άκουσα πόσο καλό είναι το αμυγδαλελαιο κ το γύρισα σ αυτό. Όμως χθες μ πε η μαία ότι εκτός του ότι το αμυγδαλελαιο είναι για την πρόληψη κ οχι για την αντιμετώπιση, πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι σπανίως μπορεί να προκαλέσει έναρξη τοκετου νωρίτερα..Κ μου πρότεινε για την αντιμετώπιση των ραγαδων να παρω την reconstria της frez...rm.

Την έχει δοκιμάσει καμμια?Έχετε γνκ να προτείνετε κάποια που βοηθά στην μείωση των σημαδιών?

Ευχαριστώ!!!

 

Καλησπερα κορίτσι! Κι εγώ χρησιμοποιούσα το αμυγδαλέλαιο αρχικά για βαθιά ενυδάτωση αλλά επειδή μου φανηκε αρκετά λιπαρό μετά από πολύμηνη χρήση τωρα πήρα την prevenstria της frezyderm και τη θεωρώ πολύ καλή επιλογή! Γενικά η συγκεκριμένη εταιρία έχει καλά προιοντα. Η αλήθεια ειναι πως μέχρι ωρας δεν εχω δει ραγάδες αλλά ειμαι ακόμη στον 6ο... Ποιος ξερει τι θα γινει στη πορεία; Πάντως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και ο τύπος και η ελαστικότητα του ίδιου του δέρματος. Αν είναι να κανουμε, δυστυχώς θα κανουμε!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Νομίζω θα πάω μ αυτή της frez...M για τις επόμενες 5 βδομάδες μέχρι να γεννήσω κ μετα θα ρωτήσω δερματολόγο για σιγουρια.Πάντως αλόη έχω κ εγώ στο μπαλκόνι οπότε θα τη δοκιμάσω σίγουρα! ! :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Νομίζω θα πάω μ αυτή της frez...M για τις επόμενες 5 βδομάδες μέχρι να γεννήσω κ μετα θα ρωτήσω δερματολόγο για σιγουρια.Πάντως αλόη έχω κ εγώ στο μπαλκόνι οπότε θα τη δοκιμάσω σίγουρα! ! :)

 

Με το καλο καταρχην κοπελα μου να γεννηθει το παιδακι σας!!Ολα καλα να πανε!

Εγω την αλοη την εβαλα μετα τη γεννα στο τονιζω...αν θελεις να βαλεις τωρα ΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ τον γιατρο...αν και ηδη προσεχτικη εισαι και μπραβο σου το λεω μην εχουμε "παρεξηγησεις"..δεν ξερω αν επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη!

Με το καλο και με εναν πονο...λιγο εμεινε κουκλα μου και το θαυμα ερχεται!:D:D

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο καταρχην κοπελα μου να γεννηθει το παιδακι σας!!Ολα καλα να πανε!

Εγω την αλοη την εβαλα μετα τη γεννα στο τονιζω...αν θελεις να βαλεις τωρα ΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ τον γιατρο...αν και ηδη προσεχτικη εισαι και μπραβο σου το λεω μην εχουμε "παρεξηγησεις"..δεν ξερω αν επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη!

Με το καλο και με εναν πονο...λιγο εμεινε κουκλα μου και το θαυμα ερχεται!:D:D

 

Ενοείται την αλόη μετά! Αν κ δεν νομίζω να δημιουργει πρόβλημα. ..Θα πάω όμως σε πιο safe λύσεις μέχρι τη γέννα, λίγο έμεινε!!!:D

Link to comment
Share on other sites

ellie λυπαμαι που θα στο πω αλλα δεν καλυτερευουν ιδιαιτερα οι ραγαδες.. Ξεκινησα να κανω απτον 6ο και μεχρι να γεννησω τα διδυμα μου γεμισε η κοιλια μου μονο μπροστα αλλα γεμισε.. Εβαζα εξαρχης αμυγδαλελαιο και μετα την prevenstria της frezyderm αλλα τζιφος. Μαλλον θα εκανα ετσι κ αλλιως. Αφου γεννησα χρησιμοποιησα κ την reconstria που λες αλλα τιποτα. Τωρα βαζω ακομα την reform abdomen της ιδιας εταιρειας μπας και σφιξει γενικα το δερμα...ειναι 10 μηνες που γεννησα και πιστευω εχει γινει λιγο καλυτερη οπτικα με το περασμα του χρονου κ οχι με τις κρεμες...χρωματικα εχει φτιαξει. Για μειωση ραγαδων καιτου βαθους τους ουτε λογος.

Με το καλο το μωρακι σου - ολες αυτες οι ραγαδες δεν πολυεχουν σημασια, απλα μας "τη δινουν"!!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην και εγω πιστευω οτι παιζει σημαντικο ρολο η ποιοτητα του δερματος.

Να σς πω κ εγω τιχρησιμοποιουσα. Με τριδυμα κ πολυ μεγαλη κοιλια απο τον 4ο δεν εκανα ουτε μια. Μετα το ντους εβαλα baby oil μετα μπουρνουζι για να απορροφα το εξτρα λαδι. Στη συνεχεια εβαλα bio oil, της frezyderm αυτη που αναφετατε, μια που λεγοταν salba mama uno που μου την ειχε πει μια φιλη κ τη simulcium ελαχιστα γιατι νομιζω ειχε parabens στα συστατικα της. Τις εβαζα εναλλαξ. Κ δυο τρεις φορες την ημερα.

 

 

 

 

ellie λυπαμαι που θα στο πω αλλα δεν καλυτερευουν ιδιαιτερα οι ραγαδες.. Ξεκινησα να κανω απτον 6ο και μεχρι να γεννησω τα διδυμα μου γεμισε η κοιλια μου μονο μπροστα αλλα γεμισε.. Εβαζα εξαρχης αμυγδαλελαιο και μετα την prevenstria της frezyderm αλλα τζιφος. Μαλλον θα εκανα ετσι κ αλλιως. Αφου γεννησα χρησιμοποιησα κ την reconstria που λες αλλα τιποτα. Τωρα βαζω ακομα την reform abdomen της ιδιας εταιρειας μπας και σφιξει γενικα το δερμα...ειναι 10 μηνες που γεννησα και πιστευω εχει γινει λιγο καλυτερη οπτικα με το περασμα του χρονου κ οχι με τις κρεμες...χρωματικα εχει φτιαξει. Για μειωση ραγαδων καιτου βαθους τους ουτε λογος.

Με το καλο το μωρακι σου - ολες αυτες οι ραγαδες δεν πολυεχουν σημασια, απλα μας "τη δινουν"!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Isis !!!!!!

Τριδυμα κι ουτε μια ραγαδα!!!!???!!! Μα αυτο ειναι σκανδαλο!!!!

πολυ χαιρομαι μπραβο ;);)

Τα φιλια μου και αγωνιστικους χαιρετισμους απο μια μανα διδυμων! Δεν μπορω να φανταστω πως ειναι με τρια- να σου ζησουν!!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...