Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καφές - τσιγάρο (κανονικό/ηλεκτρονικό) : τι κάνετε;;;


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!! είμαι μια πολύ φρέσκια μέλλουσα μαμά. Μόλις δυο μέρες πριν έμαθα ότι είμαι έγκυος. Ακόμα δεν έχω καν πάει στο γιατρό, κάνω ακόμα χοριακές να δούμε αν προχωράμε κανονικά. Είναι πολύ νωρίς, το ξέρω, αλλά έχω αρχίσει να κοιτάω τι πρέπει να αλλάξω στην καθημερινότητά μου, για να υποδεχτώ όπως πρέπει το μωράκι μας. Η φοιτητική μου ζωή χαρακτηριζόταν από άπειρους καφέδες, ποτά και τσιγάρα τα οποία σιγά-σιγά μείωσα. και από την ώρα που ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για μωράκι το ποτό ούτε να το μυρίσω. Το πρόβλημα είναι με το τσιγάρο και τον καφέ. Ιδίως τον πολυαγαπημένο καφέ... :( Τσιγάρο, εδώ και μήνες κάνω 1 ως 3 την ημέρα. Το κατάφερα κυρίως χάρη και στο ηλεκτρονικό τσιγάρο που μου΄κοψε την πολλή ανάγκη. Αλλά καφέ πίνω στάνταρ 2 τη μέρα και μάλιστα με γερή δόση η κάθε κούπα. Δεν ήξερα καν ότι πολλές τον κόβετε!! οπότε μέχρι να πάω γιατρό να ρωτήσω, αναρωτιέμαι: τι κάνετε εσείς; τόσο οι μέλλουσες μαμάδες όσο κι όσες έχετε ήδη γίνει μανούλες. Ιδίως αν ξέρετε κάτι για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Με έχει απασχολήσει πολύ το αν είναι όντως μακράν καλύτερο του κανονικού όπως λένε πολλοί. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μανιώδης καπνίστρια και καφερουφήχτρα πριν το πρώτο παιδί: έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο μέχρι και να αποθηλάσω και έπινα 1 εσπρέσσο το πρωί κι έναν ντεκαφ το απόγευμα.

Στο δεύτερο παιδί casual smoker και 2 καφέδες τη μέρα: έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο (κι ακόμη δεν έχω καπνίσει καθώς θηλάζω) και πίνω 1 εσπρέσσο το πρωί κι έναν ντεκαφ το απόγευμα.

 

Πολύ σημαντικό να κόψεις το τσιγάρο....και το ηλεκτρονικό (απ' ότι ξέρω περιέχει νικοτίνη, εκτός κι αν είναι όντως αέρας κοπανιστός).

Link to comment
Share on other sites

Για το τσιγάρο εννοείται ότι πρέπει να το κόψεις. Και το κανονικό και το ηλεκτρονικό και δεν ξέρω σε τι άλλη μορφή βγαίνει...

 

Για τον καφέ ο γιατρός δεν μου είχε πει τίποτα... Δεν είμαι σίγουρη αν απαγορεύεται (ρώτα τον γιατρό σου). Αλλά επειδή είχα εμετούς, τον έκοψα από μόνη μου. Μόνο που τον έβλεπα αναγούλιαζα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καπνίζω (πια, κάπνιζα παλιά, και το έκοψα σε άσχετη φάση με την εγκυμοσύνη), αλλά κάθε πρωί μόλις ξυνπάω το καφεδάκι μου το πίνω.

Κατά έναν παράδοξο τρόπο με το που έμεινα έγκυος μου ήρθε αποστροφή για τον καφέ, και κόπηκε χωρίς να το καταλάβω.

Η γιατρός μου μου είχε πει μάξιμουμ 2 καφέδες και αυτοί όχι "τούρμπο".

Ό,τι μπορείς να κόψεις από τέτοια, πάντως, για καλό θα είναι

Link to comment
Share on other sites

Μανιώδης καπνίστρια και καφερουφήχτρα πριν το πρώτο παιδί: έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο μέχρι και να αποθηλάσω και έπινα 1 εσπρέσσο το πρωί κι έναν ντεκαφ το απόγευμα.

Στο δεύτερο παιδί casual smoker και 2 καφέδες τη μέρα: έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο (κι ακόμη δεν έχω καπνίσει καθώς θηλάζω) και πίνω 1 εσπρέσσο το πρωί κι έναν ντεκαφ το απόγευμα.

 

Πολύ σημαντικό να κόψεις το τσιγάρο....και το ηλεκτρονικό (απ' ότι ξέρω περιέχει νικοτίνη, εκτός κι αν είναι όντως αέρας κοπανιστός).

 

 

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορείς να το "γεμίσεις" με δυο ειδών υγρά. Με αυτά που περιέχουν νικοτίνη (ρυθμίζεις εσύ την ποσότητα νικοτίνης) και αυτά που δεν περιέχουν ΚΑΘΟΛΟΥ νικοτίνη. Επιπλέον, τα υγρά του ηλεκτρονικού ΔΕΝ περιέχουν πίσσα. Το αποτέλεσμα είναι ατμός και όχι καπνός. Λογικά να το δεις, είναι μακράν καλύτερο του κανονικού τσιγάρου μα σίγουρα όχι αθώο.

 

Επειδή μιλώ εκ πείρας, το τσιγάρο αν θες κόβεται μαχαίρι. Το κοψα έναν χρόνο πριν μείνω έγκυος. Ο σύζυγος πάλι έχει ηλεκτρονικό 4 χρόνια (με 0 νικοτίνη πλέον). Αν ήθελε θα το είχε κόψει και αυτό.

 

Ο καφές στην 1η εγκυμοσύνη (όπως αναφέρθηκε και από άλλα μέλη) κόπηκε επειδή ήταν το μόνο που με ανακάτευε άρα τον σταμάτησα ενώ στη 2η δε με ενοχλούσε και έπινα 1-2 κούπες την ημέρα (φίλτρου).

 

Όλα κόβονται και όλα γίνονται.

 

Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι τον καφέ ποτέ δεν τον έκοψα, απλώς εκεί που έπινα 2 φραπεδάκια, στην εγκυμοσύνη τον 2ο καφέ τον έκανα decaf. 'Οταν θήλαζα αποκλειστικά και τους 2 καφέδες decaf, όταν μπήκαν οι στερεές τον ένα decaf, τώρα που το παιδί δεν πίνει και πολύ από μένα επανήλθα στους κανονικούς καφέδες.

Αν η κατανάλωση γίνεται με μέτρο, δε φαντάζομαι να δημιουργεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αν και οχι μανιωδης καπνιστρια, εχω ακουσει οτι ο συνδυασμος ηλεκτρονικου τσιγαρου με κανονικο τσιγαρο απαγορευεται! οχι στην εγκυμοσυνη, γενικα... δεν εχω περισσοτερα στοιχεια να παραθεσω, μονο την εμπειρια ενος συναδελφου, οποτε θα σου ελεγα να το ψαξεις...

οσο για τον καφε, θα σου ελεγα να τον φτιαχνεις αρκετα αραιωμενο ωστε να μπορεις να πινεις 2 φλυτζανια... εγω πινω εναν καθε πρωι και επινα 3 προ εγκυμοσυνης. το μεσημερι λιγο ζοριζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυμοσύνη μου δεν κάπνιζα, το είχα κόψει χρόνια πριν (το ξανάρχισα πρόπερσι βέβαια αλλά τεσπα... ). Καφέ δεν έπινα το πρώτο τρίμηνο γιατί τον έβγαζα μαζί με ότι άλλο περιείχε το στομάχι μου. Αργότερα μπορεί να έπινα έναν που και που - στο τελευταίο 3μηνο κυρίως. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο πάντως δεν το θεωρώ αθώο. Τα υγρά που κυκλοφορούν στην αγορά περιέχουν ουσίες τις οποίες μόνο χημικός μπορεί να ελέγξει. Ξέρει κανείς ότι η νομοθεσία που αφορά την εμπορία ή την κατασκευή υγρών για ηλ. τσιγάρο υποχρεώνει την εκάστοτε εταιρεία να αναγράφει με ακρίβεια όλα τα περιεχόμενα στο υγρό? Εγώ δεν το ξέρω. Κι εφόσον δεν είμαι σίγουρη δεν το εμπιστεύομαι. Χώρια που μπορεί να μην έχουν πίσσα ή νικοτίνη αλλά δεν ξέρουμε αν αυτά που περιέχουν προκαλούν βλάβη στον οργανισμό μετά από μακροχρόνια χρήση τους. Για τα άλλα έχουν γίνει μελέτες, ξέρουμε τις επιπτώσεις, για αυτά? Τι μελέτες έχουν γίνει και από ποιόν?? Τεσπα.. Γνώμη μου είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου. Δεν πιστεύω πως θα συμφωνήσει με το κάπνισμα οποιουδήποτε τσιγάρου αλλά και πάλι, αυτός ξέρει καλλίτερα. Με το καλό να υποδεχθείς το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Οποιασδήποτε μορφής τσιγάρου καλύτερα να κοπεί. Τώρα σε ότι αφορά τον καφέ, εγώ δεν τον/τους έκοψα απλώς τους έφτιαχνα νερομπλουμ οπότε νομίζω τους τρεις τους έφτανα:oops:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! είμαι μια πολύ φρέσκια μέλλουσα μαμά. Μόλις δυο μέρες πριν έμαθα ότι είμαι έγκυος. Ακόμα δεν έχω καν πάει στο γιατρό, κάνω ακόμα χοριακές να δούμε αν προχωράμε κανονικά. Είναι πολύ νωρίς, το ξέρω, αλλά έχω αρχίσει να κοιτάω τι πρέπει να αλλάξω στην καθημερινότητά μου, για να υποδεχτώ όπως πρέπει το μωράκι μας. Η φοιτητική μου ζωή χαρακτηριζόταν από άπειρους καφέδες, ποτά και τσιγάρα τα οποία σιγά-σιγά μείωσα. και από την ώρα που ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για μωράκι το ποτό ούτε να το μυρίσω. Το πρόβλημα είναι με το τσιγάρο και τον καφέ. Ιδίως τον πολυαγαπημένο καφέ... :( Τσιγάρο, εδώ και μήνες κάνω 1 ως 3 την ημέρα. Το κατάφερα κυρίως χάρη και στο ηλεκτρονικό τσιγάρο που μου΄κοψε την πολλή ανάγκη. Αλλά καφέ πίνω στάνταρ 2 τη μέρα και μάλιστα με γερή δόση η κάθε κούπα. Δεν ήξερα καν ότι πολλές τον κόβετε!! οπότε μέχρι να πάω γιατρό να ρωτήσω, αναρωτιέμαι: τι κάνετε εσείς; τόσο οι μέλλουσες μαμάδες όσο κι όσες έχετε ήδη γίνει μανούλες. Ιδίως αν ξέρετε κάτι για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Με έχει απασχολήσει πολύ το αν είναι όντως μακράν καλύτερο του κανονικού όπως λένε πολλοί. :roll:

 

Γειά σου Υρώ και συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη σου! Είμαι κι εγώ λάτρης του καφέ παρόλα αυτά το 1ο τριπμηνο με τις ναυτίες δεν τον ήθελα καθόλου! Ο γιατρός μου μου επιτρέπει να πίνω έναν φρέντο ή καπουτσίνο τη μέρα. Μακριά από νες καφέ μου είπε! Αν θελεις οπωσδηποτε εναν δεύτερο μπορείς να επιλέξεις ντε καφεΐνέ υποθέτω! Τώρα το τσιγαράκι καλό είναι να το κόψεις για ευνόητους λόγους! Όσον αφορά το ηλεκτρονικό δεν εχουν γινει ακόμη αρκετές έρευνες ώστε να είναι γνωστές οι συνέπειες του στον οργανισμό πόσο μάλλον στην εγκυμοσύνη. Εξάλλου κάποια χημική ουσία υπαρχει και εκεί. Καλό ειναι να το αποχαιρετήσεις! Δε σου το λεω ελαφρά τη καρδία γιατί κι εγώ υπήρξα καπνίστρια παλιότερα! Μια απόφαση είναι και τώρα μάλιστα έχεις ισχυρό κίνητρό!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα!!! με το καλο τα μωράκια μας!!!

Πότε δεν έχω καπνίσει στη ζωή μου,όσο για τους καφέδες επινα 2 την ημέρα από τη στιγμή που έκανα εμβρυομεταφορα τους έκοψα μαχαίρι μέχρι να κάνω χοριακη και από τη στιγμή που ήταν θετικό! Εξακολουθώ να μην πινω.

Αν και ο γιατρός μου είχε πει αν θέλεις καφέ ένα φλιτζάνι την ημέρα φιλτρου

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Το τσιγάρο απαγορεύεται, για το ηλεκτρονικό δεν ξέρω αλλά προσωπικά δεν θα έκανα όσο είμαι έγκυος. Καφές επιτρέπεται μεχρι δύο την ημέρα και καλύτερα να είναι καφές που φιλτράρεται, γαλλικός/εσπρέσο. Εγώ έπινα έναν και καλό και στο τέλος της εγκυμοσύνης επινα έναν ντεκαφεινε γιατί ο ύπνος είχε γίνει γενικά δύσκολος. Όμως ο ντεκαφεινε δεν είναι και ότι καλύτερο μιας και έχει γίνει χημικη επεξεργασία, καλύτερα ο κανονικός καφες.

 

Μακρυά απ τα τσιγάρα πάντως, κρίμα τα μωράκια. .

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεχάσει ότι είχα ανοίξει αυτό το ποστ!! το είχα ανοίξει τις πρώτες μέρες που έμαθα για την εγκυμοσύνη μου κι αλλού πατούσα κι αλλού βρισκόμουν. Εκτοτε, πήγα στο γιατρό, ακούσαμε και καρδούλα και κάπως όλα αυτά που μου φαίνονταν βουνό έχασαν τη σημασία τους. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια! Εν τέλει ρωτησα και το γιατρό περί καφέ και τσιγάρου. Για το ηλεκτρονικό, δεν μπορούμε να πούμε γιατί είναι κάτι καινούριο. Για το κανονικό, εννοείται πως θα πρέπει να κοπέι αν και υπάρχει μια ταση των γιατρών να θεωρούν χειρότερη τη λαχτάρα για τσιγάρο απ'το ίδιο το τσιγάρο αν πρόκειται για ένα- δυο τη μέρα. (Πάντως η εμπειρία μου σε αυτό το σημείο είναι η εξής: το πρώτο 3μηνο δημιουργούνται τα πιο σημαντικά όργανα των μωρών μας με πρώτη και καλύτερη την καρδούλα. Η εικόνα του καπνού να κατεβαίνει και να κάθεται στην καρδιά του μωρού μου είναι αρκετή για μένα ωστε να μη θέλω ούτε να το πιάσω, πόσω μάλλον να το ανάψω). Τέλος, για τον καφέ μου είπε να μην ξεπερνάω τα 2 φλυτζάνια τη μέρα, αλλά δεν είπε κάτι παραπάνω π.χ. για ντεκαφεινέ, νες κλπ. θα τον ρωτήσω όταν ξαναπαω. Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ηθενα να μοιραστω κι εγω την εμπειρία μου, γιατι μου προκαλει κι ενα μειδιαμα! Πριν μεινω εγκυος καπνιζα οσο ηθελα, εκανα ως και 15 τσιγαρα την ημερα, επινα σιγουρα 2 καφεδες, απο τους αγαπημενους μου ο freddo espresso κι εννοειται με την καθε ευκαιρια τσιπουρακια, κρασια κτλ. Αναρωτιομουν τι στο καλο θα κανω αν μεινω εγκυος και τι εχει να τραβηξει το καημενο το εμβρυακι ( Να σημειωσω πως ειμαι παιδι μητερας που καπνιζε σε ολη της την εγκυμοσυνη κανονικα....)

Οταν εμεινα εγκυος, νομιζω απο τις πρωτες μερες της συλληψης, επαθα κατι...και δεν μπορουσα να καπνισω. Εκανα 2 υποθεσεις: α. ειχα μια πολλη σοβαρη ασθενεια στους πνευμονες β. ειχα μεινει εγκυος. Μετά απο μια εβδομάδα προσπαθειας να καπνισω! 2-3 τσιγαρα την ημερα, στις 2 μερες καθυστερησης, ημουν σιγουρη: υπάρχει κατι μεσα μου που απο τώρα κανει οτι θέλει, και χαρηκα τοσο πολυ με την αποφασιστικοτητα αυτου του πλασματος! Πηγα στο γιατρο χωρίς καν να εχω κανει τεστ, το επιβεβαιωσε και μου ειπε να παω την επομενη εβδομαδα να ακουσω την καρδια. Γυρισα σπιτι, καπνισα ενα τσιγαρο και απο τοτε δεν το ξανακουμπησα. Δεν μπορουσα να φανταστω να σχηματιζονται τα οργανα του κι εγω με παροιμιωδη γαιδουρια να το επιβαρυνω.

Αλκοολ εννοειται κομμενο.

Για καφε, ο γιατρος μου επετρεψε εναν ελληνικο ή ενα εσπρεσακι. Ακολουθησα πιστα τις οδηγιες τους, μεχρι τον 5ο μηνα. Τωρα πινω εναν βαρβατο ελληνικο. Και αφου αλλοι γιατροι επιτρεπουν και το freddo ή τον cappucino...:-D μια χαρα, γιατι εχω να πιω μηνες.

Βεβαια, μου λειπουν ολα αυτα. Απλά πειθαρχω για χαρη του μπεμπη.

Αυτά απο μένα! Ο, τι καλύτερο σε όλες ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...