Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλινδρόμιση μετά από προσπάθεια με δανεικά ωάρια


Recommended Posts

Γειά σας και από μενα...Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου..

Πρώτη εξωσωματικη με δανεικα λόγω ΠΩΑ...χοριακη 180..δεύτερη χοριακη 485..τρίτη 3000..τεράστια χαρά όπως φαντάζεστε..δεν πίστευα στην τύχη μου! (Χαρακτηριστικα ο γιατρος μου είπε μετά την πρώτη χοριακη "είδες τι κάνουν τα καλά ωάρια !")

Προγραματιζουμε πρώτο υπερηχο στις 7w 1d!

Στις 5 w 3dκαι ενώ είμαι στη δουλειά αρχίζει αιμοραγια αρχικά με καφε και μέσα σε λίγα λεπτά κόκκινο αίμα.

Μένω ξάπλα και με βλέπει μετά από 3 μερες όπου διαπιστώνει την ενδομητριο κυηση ενός εμβρυου (2 είχαμε βαλει )με αδύναμο παλμο...Λέει μπορεί να έπεσε το ενα εμβρυο γιαυτό έμεινε κ το άλλο πισω..

Με βλέπει μετά από μια εβδομαδα. .Ούτε παλμος ούτε ανάπτυξη. ..:(Οπότε πάμε για αποξεση

Γιατί συνέβη αυτό βρε κοριτσια...;Έχω τύψεις γιατί δουλευα..μήπως φταίω εγω..εκείνες τις μέρες είχα πολύ αγχος και νεύρα στη δουλεια και τη μέρα της αιμορραγίας είχα κοιμηθεί μόνο 4 ώρες γιατί δούλευα πρωί πρωί..Είναι δυνατόν με τέλεια ωαρια και εμβρυα και τόσο καλή εξέλιξη στις χοριακες να σταματήσει ετσι;;Τι μπορεί να φταιει;Μήπως έπρεπε να κάνουμε κ άλλες εξετάσεις πριν την εμβρυομεταφορα; (πχ υστεροσκοπηση;):confused:Είμαι τόσο στενάχωρημενη δεν πρόλαβα να χαρω..και περιμένω την αποξεση. ..

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο μνμ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Παρόμοια είναι και η δική μου εμπειρία. Είχα μία παλίνδρομη και μετά στο καπάκι μία βιοχημική με δανεικά ωάρια, από διαφορετικές δότριες. Τώρα βρισκόμαστε σε φάση εξετάσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ευχαριστώ που απαντησες...παρόμοια η περίπτωση μας..

Εγώ περιμένω τον καρυοτυπο του εμβρυου (ο γιατρος θεώρησε σωστό να γίνει καρυοτυπος ώστε να αποκλεισθεί η περίπτωση χρωμοσωμικης ανωμαλίας του εμβρύου )

Ανάλογα το αποτέλεσμα θα δούμε πως θα προχωρησουμε..προς το παρόν δεν μου έχει πει για εξετασεις..Εσένα τι σου είπε ο γιατρός σου για την παλλινδρομη; Απο εξετάσεις τι θα κανεις;

Η επόμενη προσπάθεια θα είναι με τα κατεψυγμένα που έχουμε κρατησει!

Αντε καλή μας επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μενα...Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου..

Πρώτη εξωσωματικη με δανεικα λόγω ΠΩΑ...χοριακη 180..δεύτερη χοριακη 485..τρίτη 3000..τεράστια χαρά όπως φαντάζεστε..δεν πίστευα στην τύχη μου! (Χαρακτηριστικα ο γιατρος μου είπε μετά την πρώτη χοριακη "είδες τι κάνουν τα καλά ωάρια !")

Προγραματιζουμε πρώτο υπερηχο στις 7w 1d!

Στις 5 w 3dκαι ενώ είμαι στη δουλειά αρχίζει αιμοραγια αρχικά με καφε και μέσα σε λίγα λεπτά κόκκινο αίμα.

Μένω ξάπλα και με βλέπει μετά από 3 μερες όπου διαπιστώνει την ενδομητριο κυηση ενός εμβρυου (2 είχαμε βαλει )με αδύναμο παλμο...Λέει μπορεί να έπεσε το ενα εμβρυο γιαυτό έμεινε κ το άλλο πισω..

Με βλέπει μετά από μια εβδομαδα. .Ούτε παλμος ούτε ανάπτυξη. ..:(Οπότε πάμε για αποξεση

Γιατί συνέβη αυτό βρε κοριτσια...;Έχω τύψεις γιατί δουλευα..μήπως φταίω εγω..εκείνες τις μέρες είχα πολύ αγχος και νεύρα στη δουλεια και τη μέρα της αιμορραγίας είχα κοιμηθεί μόνο 4 ώρες γιατί δούλευα πρωί πρωί..Είναι δυνατόν με τέλεια ωαρια και εμβρυα και τόσο καλή εξέλιξη στις χοριακες να σταματήσει ετσι;;Τι μπορεί να φταιει;Μήπως έπρεπε να κάνουμε κ άλλες εξετάσεις πριν την εμβρυομεταφορα; (πχ υστεροσκοπηση;):confused:Είμαι τόσο στενάχωρημενη δεν πρόλαβα να χαρω..και περιμένω την αποξεση. ..

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο μνμ

Καλησπέρα, λυπαμαι πολυ για την εξέλιξη! Η πλειοψηφία αυτών των περιπτωσεαων( αποβολών κλπ) οφείλονται σε χρωμοσωματικες ανωμαλίες του εμβρύου. Γι αυτο, μην ψάχνεις τι έκανες λαθος, μην κατηγορείς τον εαυτό σου για τιποτα! Δεν έκανες τιποτα λαθος! Και εγω δούλευα και τοςες αλλες γυναίκες. Δεν σημαίνει κατι αυτο. Και συνηθως οι γιατροί το ψάχνουν μετα απο 2-3 αποβολές. Ευχομαι καλη επιτυχια στην επόμενη, να ειναι και η τυχερη!!!!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μενα...Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου..

Πρώτη εξωσωματικη με δανεικα λόγω ΠΩΑ...χοριακη 180..δεύτερη χοριακη 485..τρίτη 3000..τεράστια χαρά όπως φαντάζεστε..δεν πίστευα στην τύχη μου! (Χαρακτηριστικα ο γιατρος μου είπε μετά την πρώτη χοριακη "είδες τι κάνουν τα καλά ωάρια !")

Προγραματιζουμε πρώτο υπερηχο στις 7w 1d!

Στις 5 w 3dκαι ενώ είμαι στη δουλειά αρχίζει αιμοραγια αρχικά με καφε και μέσα σε λίγα λεπτά κόκκινο αίμα.

Μένω ξάπλα και με βλέπει μετά από 3 μερες όπου διαπιστώνει την ενδομητριο κυηση ενός εμβρυου (2 είχαμε βαλει )με αδύναμο παλμο...Λέει μπορεί να έπεσε το ενα εμβρυο γιαυτό έμεινε κ το άλλο πισω..

Με βλέπει μετά από μια εβδομαδα. .Ούτε παλμος ούτε ανάπτυξη. ..:(Οπότε πάμε για αποξεση

Γιατί συνέβη αυτό βρε κοριτσια...;Έχω τύψεις γιατί δουλευα..μήπως φταίω εγω..εκείνες τις μέρες είχα πολύ αγχος και νεύρα στη δουλεια και τη μέρα της αιμορραγίας είχα κοιμηθεί μόνο 4 ώρες γιατί δούλευα πρωί πρωί..Είναι δυνατόν με τέλεια ωαρια και εμβρυα και τόσο καλή εξέλιξη στις χοριακες να σταματήσει ετσι;;Τι μπορεί να φταιει;Μήπως έπρεπε να κάνουμε κ άλλες εξετάσεις πριν την εμβρυομεταφορα; (πχ υστεροσκοπηση;):confused:Είμαι τόσο στενάχωρημενη δεν πρόλαβα να χαρω..και περιμένω την αποξεση. ..

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο μνμ

 

Nenaki προγεστερόνη έπαιρνες; Σε τι δοσολογία; Λυπάμαι πάρα πολύ. Τύψεις να μην εχεις διότι εσύ δε φταις καθόλου... Σίγουρα ο καρυότυπος θα δώσει απαντήσεις. Εξάλλου και τα ωάρια δότριας δεν είναι πανάκεια. Πάντα μπορεί να παρουσιασθεί κάποια ανωμαλία. Όσον αφορά την υστεροσκοπηση θα σου ελεγα να τη κανεις πριν την επόμενη εμβρυομεταφορά για να είστε 100% σίγουρη ότι προσφέρεται το κατάλληλο "σπίτι" στα εμβρυακια σας... Για θρομβοφιλία εχεις ελεγχθεί; Ευχομαι μέσα από τη καρδιά μου την επόμενη φορά όλα να πάνε τέλεια από την αρχή ως το τέλος!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, λυπαμαι πολυ για την εξέλιξη! Η πλειοψηφία αυτών των περιπτωσεαων( αποβολών κλπ) οφείλονται σε χρωμοσωματικες ανωμαλίες του εμβρύου. Γι αυτο, μην ψάχνεις τι έκανες λαθος, μην κατηγορείς τον εαυτό σου για τιποτα! Δεν έκανες τιποτα λαθος! Και εγω δούλευα και τοςες αλλες γυναίκες. Δεν σημαίνει κατι αυτο. Και συνηθως οι γιατροί το ψάχνουν μετα απο 2-3 αποβολές. Ευχομαι καλη επιτυχια στην επόμενη, να ειναι και η τυχερη!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Η αλήθεια είναι ότι τα έβαλα λιγο με τον εαυτό μου γιατί πιστεύω ότι δεν πρόσεξα όσο θα επρεπε..και η δουλειά μου είναι αρκετά δύσκολη έως επικινδυνη.Είμαι κ αγχωδης άνθρωπος..Θέλω να είμαι εντάξει στη δουλειά μου...και τα αφεντικά απαιτητικά έως αναισθητα.

Από την άλλη λέω ότι μπορεί να συνέβαινε έτσι κ αλλιως...ήταν για να γινει.

Μακάρι η επόμενη να είναι και η τυχερη για μένα και για όλες όσες το επιθυμουν..

Link to comment
Share on other sites

Nenaki προγεστερόνη έπαιρνες; Σε τι δοσολογία; Λυπάμαι πάρα πολύ. Τύψεις να μην εχεις διότι εσύ δε φταις καθόλου... Σίγουρα ο καρυότυπος θα δώσει απαντήσεις. Εξάλλου και τα ωάρια δότριας δεν είναι πανάκεια. Πάντα μπορεί να παρουσιασθεί κάποια ανωμαλία. Όσον αφορά την υστεροσκοπηση θα σου ελεγα να τη κανεις πριν την επόμενη εμβρυομεταφορά για να είστε 100% σίγουρη ότι προσφέρεται το κατάλληλο "σπίτι" στα εμβρυακια σας... Για θρομβοφιλία εχεις ελεγχθεί; Ευχομαι μέσα από τη καρδιά μου την επόμενη φορά όλα να πάνε τέλεια από την αρχή ως το τέλος!

Ναι έπαιρνα προγεστερονη 3 utrogestan την ημέρα και ένεση proluteχ μέρα παρά μέρα και μετά την αιμορραγία κάθε μερα.

Επίσης έπαιρνα κορτιζόνη κάθε πρωι.

Μακάρι να βρεθεί απάντηση στον καρυοτυπο...Αυτό περιμένουμε για να δουμε πως θα προχωρησουμε

Για θρομβοφιλια δεν έχω ελεγχθεί ούτε έπαιρνα κατι (ήταν η πρώτη εξωσωματικη )

Ο γιατρός είπε ότι στην επόμενη θα μου δώσει αντιπηκτικη αγωγή καθώς και intralipids...(προληπτικα)αλλά κ εγω σκοπεύω να κάνω και εξετάσεις θρομβοφιλιας και να του ζητήσω και υστεροσκοπηση για να είμαι σιγουρη.Έχω μια απορια...δεν πρέπει ούτως ή άλλως να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας για να δουμε την δόση της αντιπηκτικηΣ η γενικά δίνουν προληπτικα κάποια δοση;μήπως πρέπει να ψάξω και αιματολογο;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...να σαι πάντα καλα!:-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από μία παλίνδρομη και μία βιοχημική, έκανα εξετάσεις και βρέθηκε ότι έχω ήπιας μορφής θρομβοφιλία. Βέβαια, τόσο ο αιματολόγος, όσο και ο γιατρός δε θεωρούν πιθανό να φταίει η θρομβοφιλία για τις παραπάνω εκβάσεις... Τι να πω; Κι εμείς την επόμενη φορά θα πάμε με βλαστοκύστεις που έχουμε στην κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έπαιρνα προγεστερονη 3 utrogestan την ημέρα και ένεση proluteχ μέρα παρά μέρα και μετά την αιμορραγία κάθε μερα.

Επίσης έπαιρνα κορτιζόνη κάθε πρωι.

Μακάρι να βρεθεί απάντηση στον καρυοτυπο...Αυτό περιμένουμε για να δουμε πως θα προχωρησουμε

Για θρομβοφιλια δεν έχω ελεγχθεί ούτε έπαιρνα κατι (ήταν η πρώτη εξωσωματικη )

Ο γιατρός είπε ότι στην επόμενη θα μου δώσει αντιπηκτικη αγωγή καθώς και intralipids...(προληπτικα)αλλά κ εγω σκοπεύω να κάνω και εξετάσεις θρομβοφιλιας και να του ζητήσω και υστεροσκοπηση για να είμαι σιγουρη.Έχω μια απορια...δεν πρέπει ούτως ή άλλως να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας για να δουμε την δόση της αντιπηκτικηΣ η γενικά δίνουν προληπτικα κάποια δοση;μήπως πρέπει να ψάξω και αιματολογο;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...να σαι πάντα καλα!:-)

 

Καλημέρα! Δε γνωρίζω τι γινεται με τον καθορισμό της δόσης αλλά εγώ κατόπιν σύστασης του γιατρού μου πήγα προληπτικά σε αιματολογο, στον Αναγνώστου συγκεκριμένα, έκανα τις εξετασεις της θρομβοφιλίας, βρέθηκα αρνητική σε ολες τις μεταλλάξεις κι έτσι γλίτωσα τζάμπα τρυπήματα και ενεσεις! Εννοειται θα σε δει αιματολόγος και αν χρειαστεί αυτός θα σου ορίσει την αγωγή και πηγαίνεις μετά τα αποτελεςματα και τη διάγνωση στον εξωσωματικό. Πρεπει να το ψάξεις γιατι η θρομβοφιλια προκαλεί αποβολές και μάλιστα, αν κρίνω από φίλες μου, σε αρχικά στάδια της εγκυμοσυνης.

 

Τώρα όσον αφορά στις αιμορραγίες γενικα κι εγώ ειχα κατά διαςτήματα από αρχή της εγκυμοσυνης έως την 9η εβδομάδα... Ακόμη να ξεπεράσω το αρχικό σοκ και βλεπω εφιάλτες. Έπαιρνα κι εγώ εξ αρχής utrogestan & prolutex καθημερινά. Υπάρχει και μια άλλη ενεση προγεστερονης που λέγεται lentogest. Αυτή την εκανα τη μέρα που έβλεπα αίμα αλλά επειδή είναι τούρμπο γινεται εβδομαδιαία μονο! Στο καπάκι το αιμα κοβόταν. Όταν με το καλό μείνεις έγκυος -γιατί θα μείνεις στο υπογράφω- ρώτα το γιατρό σου αν τη γνωρίζει και ΑΝ τη συνιστά ως επείγουσα βοήθεια μηπως τις προμηθευτείς προληπτικά κι ας σου είναι αχρείαστες!!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ κοριτσι μου...μου έδωσε δύναμη αυτό το "θα μείνεις στο υπογράφω "Από το στομα σου και στου Θεού το αυτι!!Να σαι πάντα καλά και με το καλό τα μωρακια σου!! (Τώρα το είδα ότι περιμένεις δυδυμακια!!!:-P)

Και εγώ είμαι αρκετά αισιόδοξη για την επόμενη προσπαθεια...αν και περισσότερο αγχωμένη από την πρώτη λόγω της ατυχίας που είχα

Όμως παίρνω δύναμη διαβάζοντας τις ιστορίες των γυναικών εδω..βλέπω ότι αυτό που μου συνέβη είναι συνηθες!

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου..θα επισκεφτώ αιματολογο για τις εξετάσεις θρομβοφιλιας συντομα...γιατί περίπου στα μέσα Οκτωβρίου θα ξεκινησουμε..Επίσης θα αναφέρω στον γιατρό μου την lentogest...να δω τι θα μου πει...Αχ πόσο θέλω να ξεκινήσουμε την επόμενη και να πάει καλα!!υπολόγιζα 20-25 σεπτεμβρη αλλά δεν έχει βγει ο καρυότυπος οπότε περιμενουμε.....2-3 οκτωβρη θα μου ξανάρθει περίοδος και μετά βουρρρρρ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ μετά από μία παλίνδρομη και μία βιοχημική, έκανα εξετάσεις και βρέθηκε ότι έχω ήπιας μορφής θρομβοφιλία. Βέβαια, τόσο ο αιματολόγος, όσο και ο γιατρός δε θεωρούν πιθανό να φταίει η θρομβοφιλία για τις παραπάνω εκβάσεις... Τι να πω; Κι εμείς την επόμενη φορά θα πάμε με βλαστοκύστεις που έχουμε στην κατάψυξη.

 

Σου έδωσε αγωγή για την ήπια θρομβοφιλία; πότε λες για την επόμενη κοριτσι μού; έχει περάσει καιρός από την προηγούμενη προσπάθεια σου;

Με το καλό όλα σου ευχομαι...δεν μασαμε μανουλες θα γινουμε!!;)

Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσε αγωγή για την ήπια θρομβοφιλία; πότε λες για την επόμενη κοριτσι μού; έχει περάσει καιρός από την προηγούμενη προσπάθεια σου;

Με το καλό όλα σου ευχομαι...δεν μασαμε μανουλες θα γινουμε!!;)

 

Δεν ξέρω πότε θα προχωρήσουμε... Είμαι κάπως φοβισμένη μετά από δύο επιτυχημένες εξωσωματικές, αλλά αποτυχημένες εγκυμοσύνες. Πραγματικά δεν ξέρω ακόμα.

 

Ο αιματολόγος μου σύστησε filicine και neurobion, γιατί η μετάλλαξη που βρέθηκε ανεβάζει την ομοκυστεϊνη. Όντως η δική μου ήταν ελαφρώς αυξημένη. Μετά από μία προσωπική έρευνα, βρήκα ότι οι συνθετικές μορφές του φυλλικού οξέος δε συστήνονται σε ανθρώπους με τη συγκεκριμένη μετάλλαξη. Έτσι, τώρα παίρνω metafolin της Solgar και B Complex της Life Extension. Μόλις ολοκληρωθεί ένας μήνας θεραπείας, θα ξανακάνω εξετάσεις για την ομοκυστεϊνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πότε θα προχωρήσουμε... Είμαι κάπως φοβισμένη μετά από δύο επιτυχημένες εξωσωματικές, αλλά αποτυχημένες εγκυμοσύνες. Πραγματικά δεν ξέρω ακόμα.

 

Ο αιματολόγος μου σύστησε filicine και neurobion, γιατί η μετάλλαξη που βρέθηκε ανεβάζει την ομοκυστεϊνη. Όντως η δική μου ήταν ελαφρώς αυξημένη. Μετά από μία προσωπική έρευνα, βρήκα ότι οι συνθετικές μορφές του φυλλικού οξέος δε συστήνονται σε ανθρώπους με τη συγκεκριμένη μετάλλαξη. Έτσι, τώρα παίρνω metafolin της Solgar και B Complex της Life Extension. Μόλις ολοκληρωθεί ένας μήνας θεραπείας, θα ξανακάνω εξετάσεις για την ομοκυστεϊνη.

 

Δεν σου κρύβω ότι και εγώ νιώθω ετσι...φοβισμένη για την επόμενη προσπαθεια ενώ στην πρώτη ήμουν μες στην καλή χαρα..όμως λέω θα προχωρήσω πάλι με την ίδια θετική ενέργεια που ειχα..Μόνο έτσι αντιμετωπιζεται..

Πολύ καλά κάνεις κοριτσι μου και ψάχνεσαι και ενημερωνεσαι..Αυτό που μου είπες για το φυλικο πρώτη φορά το ακουω..Εγώ έπαιρνα filicine στην πρώτη προσπαθεια.Αν επιτρέπεται τις εξετάσεις που τις έκανες και πόσο κοστισαν;Σε ρωτάω γιατί και εγώ θα τις κάνω σύντομα αλλά δεν το έχω ψάξει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Βγήκε και ο καρυότυπος του εμβρυου...Δεν έδειξε καμιά χρωμοσωμικη ανωμαλια..:|

Ο γιατρος μου πρότεινε υστεροσκοπηση με ταυτόχρονη λήψη pcr(για χλαμυδια,μυκοπλασμα καί ουρεοπλασμα) καθως και καμπύλη σακχαρου,ΝΚ,καρδιολιπινη IgG-IgM,λιποπρωτεινη Α και Ομοκυστεϊνη ορου.

Όσον αφορά τις εξετάσεις για θρομβοφιλια μου εξήγησε ότι είναι περιτες αφού έτσι κ αλλιως θα κάνω αντιπηκτικες στην επόμενη προσπαθεια.

Ξέρει καμιά σας πόσο κοστίζει η υστεροσκοπηση;

Επίσης οι υπόλοιπες εξετάσεις ξέρετε αν γράφονται η τις πληρώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και ο καρυότυπος του εμβρυου...Δεν έδειξε καμιά χρωμοσωμικη ανωμαλια..:|

Ο γιατρος μου πρότεινε υστεροσκοπηση με ταυτόχρονη λήψη pcr(για χλαμυδια,μυκοπλασμα καί ουρεοπλασμα) καθως και καμπύλη σακχαρου,ΝΚ,καρδιολιπινη IgG-IgM,λιποπρωτεινη Α και Ομοκυστεϊνη ορου.

Όσον αφορά τις εξετάσεις για θρομβοφιλια μου εξήγησε ότι είναι περιτες αφού έτσι κ αλλιως θα κάνω αντιπηκτικες στην επόμενη προσπαθεια.

Ξέρει καμιά σας πόσο κοστίζει η υστεροσκοπηση;

Επίσης οι υπόλοιπες εξετάσεις ξέρετε αν γράφονται η τις πληρώνουμε;

 

Pcr 200 ευρώ στον γιατρο μου.

Νκ νομίζω οτι τα είχα γράψει και απο 90 ευρώ πλήρωσα συμμετοχή στο Έλενα.

Καρδιολιπινες λιποπρωτεΐνες κλπ ηταν σε μεγάλο πακέτο όταν τις εκανα 130 στο Έλενα

Η θρομβοφιλια εχει ουσία να την κανεις γιατι αν βγεις θετική αλλάζουν οι δόσεις. Περιπου 200 ευρώ στο λήτω.

Υστεροσκοπηση εκανα μαζί με λαπαροσκόπηση επομένως δεν μπορώ να σου πω μονη της ποσο κανει.

Καλή επιτυχία στην συνέχεια σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βγήκε και ο καρυότυπος του εμβρυου...Δεν έδειξε καμιά χρωμοσωμικη ανωμαλια..:|

Ο γιατρος μου πρότεινε υστεροσκοπηση με ταυτόχρονη λήψη pcr(για χλαμυδια,μυκοπλασμα καί ουρεοπλασμα) καθως και καμπύλη σακχαρου,ΝΚ,καρδιολιπινη IgG-IgM,λιποπρωτεινη Α και Ομοκυστεϊνη ορου.

Όσον αφορά τις εξετάσεις για θρομβοφιλια μου εξήγησε ότι είναι περιτες αφού έτσι κ αλλιως θα κάνω αντιπηκτικες στην επόμενη προσπαθεια.

Ξέρει καμιά σας πόσο κοστίζει η υστεροσκοπηση;

Επίσης οι υπόλοιπες εξετάσεις ξέρετε αν γράφονται η τις πληρώνουμε;

 

Καλησπέρα, νομιζω σε κάλυψε η καντι.

Διαγνωστική υστεροσκοπηση ρωτησα στο λητω αυτη τη βδομαδα και μου ειπαν 200? συν την αμοιβή του γιατρου σου.

Επεμβατική υστεροσκοπηση που ειχα κανει παλιοτερα ξεφεύγει αλλα δε νομιζω οτι εννοούσε ο γιατρος σου επεμβατική.

 

Οσο αφορά τη θρομβοφιλια επειδη τυχαίνει να εχω συμφωνω με καντι οτι χρειαζεται για να δεις δοσολογία.επισης καλυτερα να σε δει αιματολόγος για το συγκεκριμένο θεμα.

 

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νομιζω σε κάλυψε η καντι.

 

Οσο αφορά τη θρομβοφιλια επειδη τυχαίνει να εχω συμφωνω με καντι οτι χρειαζεται για να δεις δοσολογία.επισης καλυτερα να σε δει αιματολόγος για το συγκεκριμένο θεμα.

 

Καλη επιτυχια!

 

Η ύπαρξη ή μη θρομβοφιλίας ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ τη δόση της αντιπηκτικής αγωγής (τουλάχιστον στο βαθμό που αφορά τα αποτελέσματα του ελέγχου θρομβοφιλίας, όπως τον εννοείτε οι περισσότερες γυναίκες).

 

Διαφωνώ, όμως, με το γιατρό σας στο "έτσι κι αλλιώς ενέσεις ηπαρίνης". Τονίζω -για άλλη μια φορά- ότι σε γυναίκες που δεν έχουν ένδειξη, οι ενέσεις ηπαρίνης δεν αλλάζουν την έκβαση της κύησης: ότι είναι να γίνει, θα γίνει με ή χωρίς ενέσεις. Το μόνο που προσφέρουν σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ψυχολογική θεραπεία!

Άρα -αν θέλετε να κάνετε κάτι οπωσδήποτε- καλύτερα να κάνετε τις εξετάσεις θρομβοφιλίας -αν και αχρείαστες για μια και μόνη παλινδρόμηση στο 1ο τρίμηνο- παρά να κάνετε άσκοπα τις ενέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κυριε χατζηαντωνιου θα ηθελα να σας ρωτησω ποια ειναι η γνωμη σας για τα intralipids κ για την πιθανοτητα να υπαρχει το λεγομενο" κρυφο" αντιφοσπολιπιδικο.ειναι δυνατον να υπαρχει κ να μην φαινεται στις καθιερωμενες εξετασεις? το πρωτο με το δευτερο που ρωταω φυσικα δεν συσχετιζοναι,απλα ειναι δυο αποριες μου.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε χατζηαντωνιου θα ηθελα να σας ρωτησω ποια ειναι η γνωμη σας για τα intralipids κ για την πιθανοτητα να υπαρχει το λεγομενο" κρυφο" αντιφοσπολιπιδικο.ειναι δυνατον να υπαρχει κ να μην φαινεται στις καθιερωμενες εξετασεις? το πρωτο με το δευτερο που ρωταω φυσικα δεν συσχετιζοναι,απλα ειναι δυο αποριες μου.

 

Λίγο άσχετες ερωτήσεις με τη συζήτηση - ελπίζω να μη δημιουργούμε παρεμβολή!

 

Θα ξεκινήσω από το "κρυφό" Αντιφωσφολιπιδικό (ή οροαρνητικό πιο σωστά). Θα σας πω λοιπόν ότι η δασκάλα μου στο Λονδίνο, η Beverley Hunt (που έχει το μεγαλύτερο ιατρείο αντιφωσφολιπιδικού στον κόσμο, με περίπου 30 ασθενείς κάθε εβδομάδα!), έλεγε ότι δεν υπάρχει! Και γενικά, όμως, κανένας εμπειρογνώμονας και καμία διεθνής οδηγία δεν το αναφέρει: ακόμα και αν η κλινική εικόνα δείχνει "αντιφωσφολιπιδικό", αν οι εξετάσεις είναι αρνητικές, τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ και πρέπει να ψάξει κανείς αλλού τη σωστή διάγνωση.

 

Αυτό, όμως, που πρέπει να επισημάνω για τα ελληνικά δεδομένα, είναι ότι το 90% των κέντρων που κάνουν τις σχετικές εξετάσεις, δεν ξέρουν πώς μετριούνται σωστά τα αντισώματα- και ειδικά το αντιπηκτικό του Λύκου. Άρα σε πολλές περιπτώσεις, μπορεί να βγαίνει αρνητικό αποτέλεσμα, αλλά να φταίει το ότι δεν έγινε σωστός έλεγχος.

 

Όσον αφορά τα Intralipids, αυτά αποτελούν μια αγωγή που έχει κερδίσει έδαφος, αν και δεν υπάρχουν ισχυρά επιστημονικά δεδομένα που να τεκμηριώνουν την αποτελεσματικότητά τους. Θα μπορούσα να τη χαρακτηρίσω πειραματική. Εγώ προσωπικά δεν έχω αντίρρηση να δοκιμάζουν τέτοιες θεραπείες (που δε βασίζονται στο evidence based medicine και δεν τις υποστηρίζει καμία επίσημη επιστημονική κοινότητα) γυναίκες που έχουν απογοητευτεί από τις υπάρχουσες θεραπείες, αλλά υπό μια σημαντική προϋπόθεση: να ενημερώνονται ότι αυτές είναι πειραματικές θεραπείες με μη εγγυημένη αποτελεσματικότητα και όχι καλά μελετημένες επιπλοκές (ώστε να ξέρει καλά η γυναίκα για τι πληρώνει και τι ρίσκα αναλαμβάνει).

 

Επειδή εγώ απαρέγκλιτα βασίζω την πρακτική μου στο evidence based medicine (δηλαδή τεκμηριωμένη -βάσει στοιχείων- ιατρική), δεν ασχολούμαι με ανάλογες θεραπείες, αλλά ούτε και ζητάω εξετάσεις για αντιπατρικά αντισώματα, επίπεδα ΝΚ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κυρις Χατζιαντωνιου κατ αρχην να σας ευχαριστησω πολυ για την απαντηση.οντως ειναι ακαιρη η ερωτηςη μου αλλα δεν ηξερα σε ποιο σημειο να την θεςω.ημουν βεβαιη για την απαντηση σας ,ομως ηθελα να το επιβεβαιωσω.για το οτι εχει γινει σωστα η εξεταση αυτη ειμαι βεβαιη γιατι την εχω αφενος επαναλαβει τεσσερις φορες κ αφετερου την εχω κανει μια φορα στο αρεταιειο κ τρεις στο λαικο,οποτε κ δεν τιθεται θεμα εγκυροτητας.τωρα για τα αντιπατρικα εννοειται οτι εχουν μεινει στο παρελθον κ οποιος ασχολειται με αυτα ειναι ξεκαθαρα εκμεταλευτης του πονου μας.τα νκ τωρα ξερουμε οτι δεν ξερουμε τι σχεση εχουν με την πυελο.οσο για τα intralipids τα οποια τα εχω κανει πολλες φορες κ ειναι φαινομενικα ακινδυνα,αναρωτιεμαι μηπως σε καποιον που δεν τα χρειαζεται κοιμησουν το ανοσοποιητικο κ εχουμε το αντιθετο αποτελεσμα.αν θεωρησουμε οτι εχουν μια πολυ πιο light επιδραση απο την κορτιζονη,ετσι τουλαχιστον το αντιλαμβανομαι εγω η αδαης,φοβαμαι μηπως δυσκολευσουν την εμφυτευση.ακουω να δινουν αφειδως κορτιζονη κ μαλιστα κ εισπνεομενη κ σε χαπι κ τρομαζω.θελοντας λοιπον να δοκιμασω την επιδραση της επανω μου αποφασισα να κανω μια δοκιμη κ να παρω medrol.10 mg για μια εβδομαδα,απο την ωορηξια εως την υποτιθεμενη ημερα εμφυτευσης.εδωσα λοιπον ιστο ενδομητριου για ηλεκτρονικη μικροσκοπιση κ τα αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο.ανυδρη γη χαραχτηριστηκε το ενδομητριο.ειχε καταστραφει η υποδεκτικοτητα του ενδομητριου.τα λεω ολα αυτα γιατι εμπειρικα η διαδρομη μου προς το δρομο της μητροτητας με εκανε να αμφιβαλλω για πολλα κ να σκεφτομαι τελικα οτι η λιγοτερο δυνατη παρεμβαση ειναι η ασφαλεστερη ολων.

Link to comment
Share on other sites

Pcr 200 ευρώ στον γιατρο μου.

Νκ νομίζω οτι τα είχα γράψει και απο 90 ευρώ πλήρωσα συμμετοχή στο Έλενα.

Καρδιολιπινες λιποπρωτεΐνες κλπ ηταν σε μεγάλο πακέτο όταν τις εκανα 130 στο Έλενα

Η θρομβοφιλια εχει ουσία να την κανεις γιατι αν βγεις θετική αλλάζουν οι δόσεις. Περιπου 200 ευρώ στο λήτω.

Υστεροσκοπηση εκανα μαζί με λαπαροσκόπηση επομένως δεν μπορώ να σου πω μονη της ποσο κανει.

Καλή επιτυχία στην συνέχεια σου εύχομαι!

 

Καντι σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...με βοηθησες!Τέλος της εβδομάδας έχω ραντεβού για την υστεροσκοπηση,θα την κάνω στο κεντρο...και ψάχνομαι για το που θα κάνω τα υπολοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νομιζω σε κάλυψε η καντι.

Διαγνωστική υστεροσκοπηση ρωτησα στο λητω αυτη τη βδομαδα και μου ειπαν 200? συν την αμοιβή του γιατρου σου.

Επεμβατική υστεροσκοπηση που ειχα κανει παλιοτερα ξεφεύγει αλλα δε νομιζω οτι εννοούσε ο γιατρος σου επεμβατική.

 

Οσο αφορά τη θρομβοφιλια επειδη τυχαίνει να εχω συμφωνω με καντι οτι χρειαζεται για να δεις δοσολογία.επισης καλυτερα να σε δει αιματολόγος για το συγκεκριμένο θεμα.

 

Καλη επιτυχια!

 

Γειά σου κοριτσι και σε ευχαριστώ πολυ!

Έκλεισα ραντεβού για την υστεροσκοπηση. .θα μου την κάνει ο εξωσωματικος μου στο κεντρο!350? κοστίζει εκει (διαγνωστική )+170 οι εξετάσεις pcr...Ακριβά μου φάνηκαν να σου πω την αλήθεια αλλά τι να κανω...αναγκαστικά θα τα δώσω και ο θεός βοηθος..

Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη ή μη θρομβοφιλίας ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ τη δόση της αντιπηκτικής αγωγής (τουλάχιστον στο βαθμό που αφορά τα αποτελέσματα του ελέγχου θρομβοφιλίας, όπως τον εννοείτε οι περισσότερες γυναίκες).

 

Διαφωνώ, όμως, με το γιατρό σας στο "έτσι κι αλλιώς ενέσεις ηπαρίνης". Τονίζω -για άλλη μια φορά- ότι σε γυναίκες που δεν έχουν ένδειξη, οι ενέσεις ηπαρίνης δεν αλλάζουν την έκβαση της κύησης: ότι είναι να γίνει, θα γίνει με ή χωρίς ενέσεις. Το μόνο που προσφέρουν σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ψυχολογική θεραπεία!

Άρα -αν θέλετε να κάνετε κάτι οπωσδήποτε- καλύτερα να κάνετε τις εξετάσεις θρομβοφιλίας -αν και αχρείαστες για μια και μόνη παλινδρόμηση στο 1ο τρίμηνο- παρά να κάνετε άσκοπα τις ενέσεις!

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!Είστε πολύ βοηθητικος!

Και εγω είχα την εντύπωση ότι αλλάζει η δόση της αντιπηκτικης αγωγής ανάλογα τα αποτελέσματα των εξετασεων...Δηλαδή αν βρεθώ θετική σε θρομβοφιλια θα κάνω την ίδια αγωγή που θα παίρνω και προληπτικα. ..Αυτό εννοειτε;

Πάντως θα ακολουθήσω την συμβουλή σας και αύριο κιόλας έκλεισα ραντεβού με αιματολογο για να με κατευθύνει σε αυτό το κομματι!

Αν σας είναι εύκολο πείτε μου τις εξετάσεις που θα προτεινατε (γιατί ακούω καποια"πακέτα θρομβοφιλιας")ώστε να είμαι λίγο ενημερη

Σας ευχαριστώ και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!Είστε πολύ βοηθητικος!

Και εγω είχα την εντύπωση ότι αλλάζει η δόση της αντιπηκτικης αγωγής ανάλογα τα αποτελέσματα των εξετασεων...Δηλαδή αν βρεθώ θετική σε θρομβοφιλια θα κάνω την ίδια αγωγή που θα παίρνω και προληπτικα. ..Αυτό εννοειτε;

Πάντως θα ακολουθήσω την συμβουλή σας και αύριο κιόλας έκλεισα ραντεβού με αιματολογο για να με κατευθύνει σε αυτό το κομματι!

Αν σας είναι εύκολο πείτε μου τις εξετάσεις που θα προτεινατε (γιατί ακούω καποια"πακέτα θρομβοφιλιας")ώστε να είμαι λίγο ενημερη

Σας ευχαριστώ και παλι!

 

Υποθέτω πως δεν καταλάβατε την απάντησή μου- και δεν έγραψα πουθενά ότι χρειάζεται να δείτε αιματολόγο!

 

ΑΝ βρεθείτε θετική σε κάποια από τις εξετάσεις θρομβοφιλίας ΙΣΩΣ να χρειάζεστε ενέσεις (το δε πιθανότερο είναι ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ καν). Αν οι εξετάσεις θρομβοφιλίας είναι αρνητικές σίγουρα δε χρειάζεστε ενέσεις. Άρα οι εξετάσεις δεν καθορίζουν τη δόση, αλλά το ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ (και πάλι υπό προϋποθέσεις).

 

Για αυτό το λόγο σας έγραψα ότι ΑΝ θέλετε οπωσδήποτε να κάνετε κάτι σχετικό με τη θρομβοφιλία, είναι καλύτερα να κάνετε τον έλεγχο (μήπως και γλυτώσετε τις ενέσεις), παρά να πάτε κατευθείαν στις ενέσεις, χωρίς καν έλεγχο. Η σύστασή μου θα ήταν να αποφύγετε κάθε παρέμβαση και να προχωρήσετε χωρίς να φοβάστε τη θρομβοφιλία.

 

Θέλω να ξαναγράψω κάτι που έχω γράψει πολλές πολλές φορές και που φαίνεται ότι είναι δύσκολο να περάσει ως μήνυμα. Ο έλεγχος θρομβοφιλίας δε χρειάζεται να γίνεται σε όλες τις γυναίκες, ούτε σε αυτές με ελάχιστο ιστορικό (όπως εσείς). Ο λόγος είναι ότι ο έλεγχος βρίσκεται θετικός πολύ συχνά (1 στις 20 γυναίκες περίπου), ενώ οι γυναίκες αποβάλουν λόγω θρομβοφιλίας με πιθανότητα 1 στις 250. Αυτό σημαίνει ότι μόνο 1 στις 12 γυναίκες με θετικό έλεγχο πράγματι αποβάλει λόγω θρομβοφιλίας. Οι υπόλοιπες 11 κάνουν ενέσεις επί 270 μέρες χωρίς λόγο (και φυσικά μπαίνουν στα έξοδα παρακολούθησης κλπ). Καταλαβαίνετε, φυσικά, ότι αν μόνο ελάχιστες γυναίκες με θετικό έλεγχο χρειάζονται ενέσεις, εξυπακούεται ότι οι γυναίκες με αρνητικό έλεγχο προφανώς δε χρειάζονται ενέσεις, κάτι που έχει αποδειχθεί σε πολλές μεγάλες και απόλυτα αξιόπιστες ιατρικές μελέτες: σε αυτές τις περιπτώσεις, ότι είναι να γίνει, θα γίνει με ή χωρίς ενέσεις. Αυτό είναι σημαντικό να το κατανοήσετε πριν πληρώσετε τα απαιτούμενα χρήματα και ακόμα σημαντικότερο να το κατανοήσετε πριν αρχίσετε τις ενέσεις.

 

Από εκεί και πέρα, δε θα πω ποιες εξετάσεις θα κάνετε. Είναι προφανές ότι θα κάνετε όποιες σας πει ο συνάδελφος που θα επισκεφθείτε, γιατί αυτός θα έχει και την ευθύνη σας.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και ο καρυότυπος του εμβρυου...Δεν έδειξε καμιά χρωμοσωμικη ανωμαλια..:|

Ο γιατρος μου πρότεινε υστεροσκοπηση με ταυτόχρονη λήψη pcr(για χλαμυδια,μυκοπλασμα καί ουρεοπλασμα) καθως και καμπύλη σακχαρου,ΝΚ,καρδιολιπινη IgG-IgM,λιποπρωτεινη Α και Ομοκυστεϊνη ορου.

Όσον αφορά τις εξετάσεις για θρομβοφιλια μου εξήγησε ότι είναι περιτες αφού έτσι κ αλλιως θα κάνω αντιπηκτικες στην επόμενη προσπαθεια.

Ξέρει καμιά σας πόσο κοστίζει η υστεροσκοπηση;

Επίσης οι υπόλοιπες εξετάσεις ξέρετε αν γράφονται η τις πληρώνουμε;

Υστεροσκόπηση έκανα τον Ιούνιο στο νοσοκομείο του Ρίου στην Πάτρα και δεν πλήρωσα τίποτα. Μου έκαναν μέθη και μου έκαναν επεμβατική, αφού όταν μίλησα μια βδομάδα πριν με το γιατρό και του είπα ότι στην εμβρυομεταφορά τινάχτηκα στον αέρα, σιγουρεύτηκε ότι θα χρειαστεί να επέμβει. Όντως είχα συμφήσεις στον τράχηλο.

Χλαμύδια, μυκόπλασμα, τριχομονάδες και μύκητες έκανα πριν 2 βδομάδες πάλι στο νοσοκομείο, όπου επίσης δεν πλήρωσα τίποτα. Μόνο έκανα έξω ουρεόπλασμα, γιατί δεν την έκαναν αυτή την εξέταση στο νοσοκομείο και πλήρωσα 15 Ευρώ.

Σίγουρα και στα δημόσια νοσοκομεία της πόλης σου θα μπορούσες να κάνεις κάποιες από τις εξετάσεις, χωρίς να χρεωθείς

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...