Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε ποια ειναι πλεον τα επιδοματα που ισχυουν και τις 56 μερες πριν τον τοκετο πληρωνομαστε κανονικα μισθο σαν να δουλευαμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εφόσον έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια τότε ισχύουν τα εξής:

~Άδεια τοκετού, 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ για τις οποίες παίρνεις το επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ, σταματας να δουλεύεις και να πληρώνεσαι από τον εργοδότη. Το ύψος του εξαρτάται από το τρέχον ύψος του μεικτού σου μισθού

~Άδεια λοχείας 62 ημέρες μετά την ημέρα τοκετού για τις οποίες παίρνεις το επίδομα λοχείας από το ΙΚΑ (ισχύει ότι στο προηγούμενο σχετικά με το ύψος του)

~Συμπληρωματικό επίδομα τοκετού από τον ΟΑΕΔ (το παίρνεις καταθέτοντας στον ΟΑΕΔ τις βεβαιώσεις ότι έχεις πάρει τα παραπάνω επιδόματα και ότι άλλο σου ζητήσουν (βεβαίωση εργοδότη, τελευταία κατάσταση ενσήμων κα)

 

Σε περίπτωση που κάνεις χρήση της 6μηνης άδειας προστασίας μητρότητας του ΟΑΕΔ, για το διάστημα των 6 μηνών πληρώνεσαι από τον ΟΑΕΔ τον βασικό μισθό.

 

Ο εργοδότης θα ξεκινήσει και πάλι να σε πληρώνει όταν τελειώσουν οι παραπάνω άδειες.

 

Πρακτικά τα επιδόματα του ΙΚΑ και το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ είναι συνολικά τα χρήματα που θα έπαιρνες από τον εργοδότη αν δούλευες. Απλά καταβάλλονται συγκεντρωτικά και όχι ανά μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!!

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει για το συμπληρωματικό επίδομα του οαεδ;

Έκανα αίτηση τέλος Μαρτη κ ακόμα τίποτα.

Πληρώθηκα τη μισθοδοσία (πάλι καλα!) αλλά το επίδομα ακόμα :(

Στο κατάστημα Ν.Ιωνίας πήγα.

 

Ευχαριστω :?))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!!

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει για το συμπληρωματικό επίδομα του οαεδ;

Έκανα αίτηση τέλος Μαρτη κ ακόμα τίποτα.

Πληρώθηκα τη μισθοδοσία (πάλι καλα!) αλλά το επίδομα ακόμα :(

Στο κατάστημα Ν.Ιωνίας πήγα.

 

Ευχαριστω :?))

 

Είσαι σίγουρη ότι δικαιούσαι? Εγώ για παραδειγμα στην πρώτη εγκυμοσύνη από το ικα Πληρώθηκα παραπάνω από ότι είναι ο μισθός μου και δεν πήρα τίποτα. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη επειδή ήταν σχετικά σύντομα δεν είχα ακριβά ενσημα και πήρα τη διαφορά από τον ΟΑΕΔ.

Περίεργο αν τα δικαιούσαι να μην τα έχεις πάρει. Ο Οαεδ πληρώνει αρκετά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι δικαιούσαι? Εγώ για παραδειγμα στην πρώτη εγκυμοσύνη από το ικα Πληρώθηκα παραπάνω από ότι είναι ο μισθός μου και δεν πήρα τίποτα. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη επειδή ήταν σχετικά σύντομα δεν είχα ακριβά ενσημα και πήρα τη διαφορά από τον ΟΑΕΔ.

Περίεργο αν τα δικαιούσαι να μην τα έχεις πάρει. Ο Οαεδ πληρώνει αρκετά γρήγορα.

 

 

Καλησπερα!!!!

Ναι το δικαιούμαι!

Μου το είπαν και εκεί

Απλά καθυστερούν πολύ τα χρήματα!

Μάλλον θα πάρω να ρωτήσω :)

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...