Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απεργία θηλασμού;;;;


Recommended Posts

Κορίτσια χρειάζομαι SOS τη βοήθειά σας!!!!

Το 13 μηνών μωράκι μου θηλάζει ακόμα. Δυστυχώς, αρρωστήσαμε αυτές τις μέρες με αμυγδαλίτιδα και από την Δευτέρα δεν παίρνει στήθος με τίποτα. Μόλις πάω να τον βάλω κλαίει σπαρακτικά και στρέφει το κεφάλι του από την άλλη. Ούτε κοιμισμένος δεν ξεγελιέται... Εκτός του ότι το στήθος μου πλέον πονάει (βγάζω γάλα με το χέρι, γιατί το δανεικό θήλαστρο το έχω επιστρέψει προ πολλού) έχει να πιει γάλα από την Κυριακή το βράδυ. Βέβαια, τη νύχτα κοιμάται σερί...

Έχετε καμία γνώμη, καμία εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπομονη..ευχομαι να περασει συντομα..εχει αρχισει να αναρρωνει τουλ;απο ορεξη για φαγητο πως παει;συνεχισε να του προσφερεις οταν ειναι αγουροξυπνημενος η μισοκοιμισμενος.οσο μπορεις επαφη δερμα με δερμα κ ας καθεται μονο αγκαλια.μην τον πιεζεις.μπορειτε να κανετε μπανακι μαζι η να δει αλλα παιδακια να θηλαζουν εστω σε εικονες.δ εχω προσωπικη εμπειρια.αυτα ειχα διαβασει για την αντιμετωπιση της απεργιας

Link to comment
Share on other sites

Σιγά, σιγά επανέρχεται η όρεξη για φαγητό. Δηλαδή την φρουτόκρεμα δεν την έχει φάει ακόμη, πέρα από λίγες κουταλιές, την φαρίν λακτέ επίσης. Το γιαούρτι τρώει καλά, επειδή είναι κρύο και τον ανακουφίζει και χθες έφαγε και αρκετό φαγητούλι.... Μακάρι να επανέλθει, γιατί θα ήθελα να θηλάσει λίγο ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις λίγο γάλα και να του το δώσεις με το ποτηράκι, να θυμηθεί την γεύση. Μου το έκανε και η μικρή μου πριν μερικούς μήνες, δεν κατάλαβα ποτέ γιατί, μόλις την έβαζα στο στήθος έκλαιγε και χτυπιόταν. Μετά από ένα 30ωρο, όπου είχα εγκαταλείψει και στεναχωρηθεί πολύ αφού έβγαλα που έβγαλα γάλα, λέω δεν της το δίνω κιόλας, το ήπιε μονορούφι, και μου ήρθε η έμπνευση και την ξανάβαλα αμέσως μετά στο στήθος και το πήρε επιτέλους.. σαν να είχε χαλαστεί με κάτι και είχε ξεχάσει ότι πίνουμε κάτι νόστιμο με το στήθος, κάπως έτσι το εξέλαβα :rolleyes:

 

ΕΛπίζω να επανέλθει, δε νομίζω ότι κόβουν έτσι ξαφνικά τον θηλασμό, κάτι τον έχει ενοχλήσει, αν δεν το είχα πάθει και γω δεν θα το περίμενα με τίποτα μετά από τόσους μήνες θηλασμού.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Ναι, το προσπάθησα κι αυτό, αλλά τίποτα ο μικρός. Ούτε το γάλα από το ποτηράκι ήπιε. Μίλησα με την παιδίατρο, μήπως να δώσω φρέσκο, αλλά μου είπε να κάνω υπομονή 2 - 3 μέρες ακόμη και αν δεν έχει επανέλθει τότε να μιλήσουμε. Ίσως, επειδή είναι στη μέση η αμυγδαλίτιδα πονάει όταν κάνει θηλαστική κίνηση ή πόνεσε κάποια στιγμή και τον έχει επηρεάσει. Από τη μιά λέω αν δεν επανέλθει δεν πειράζει, αλλωστε έχουμε ήδη 13 μήνες θηλασμού στην πλάτη, όμως δεν είχα σκοπό ακόμη να σταματήσω.... Μου είπε να συνεχίσω να προσφέρω στήθος, αλλά να μην επιμένω, όταν ο ίδιος θελήσει θα θηλάσει... Θα δείξει. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν μου έκανε καποια στιγμή κάτι τέτοιο, το είχα πάρει αγκαλίτσα και βολτάροντας και τραγουδώντας ξεχάστηκε και ξαναέπιασε. Χρειάστηκε να το κάνω για 2-3 γεύματα. Ήταν όμως μωρό της αγκαλιάς. Με μεγάλο μωράκι δεν ξέρω ουτε αν αντέχεις ούτε αν η ηλικία του παιδιού το κάνει να ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, φαίνεται ότι είναι απεργία θηλασμού. Σε εμένα ο μικρός το έκανε όταν ήταν κρυωμένος και με μπουκωμένη μύτη. Μετά επανερχόταν κανονικά. Συνήθως τα μωρά αυτά θηλάζουν όταν κοιμούνται, το δοκίμασες; Πάντως, νομίζω ότι θα επανέλθει στον θηλασμό, αν το θες κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τρελή το θέλω. Είμαι πολύ στενοχωρημένη. Ούτε αγκαλιά και βόλτα, ούτε τίποτα. Χθες τη νύχτα που ξύπνησε άνοιξε λίγο το στοματάκι και μόλις μπήκε η θηλή πριν ξεκινήσει θηλαστική κίνηση έφυγε πάλι με το κεφαλάκι του. Σκέφτομαι μήπως με την αμυγδαλίτιδα κάποια στιγμή κι ενώ θήλαζε πόνεσε και για αυτό τώρα δε θέλει. Μπήκαμε όμως ήδη στο 4ο 24ωρο χωρίς να έχει πιει γάλα. Θα περιμένω κανά - δυό μέρες ακόμη και μετά ίσως πάρω φρέσκο να του δώσω. Είναι κρίμα να μενει χωρίς γαλατάκι μια σταλιά μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ρε συ vivien και είμαι τόσο στενοχωρημένη. Τίγκα γάλα το στήθος να ταΐσεις 3 λόχους μωρά.... Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα. Λέτε να είναι έτοιμος να αποθηλάσει ο μικρούλης μου; Σήμερα το πρωί γδύθηκα από τη μέση και πάνω μήπως του κάνει το γυμνό ένα κλίκ, αλλά μόνο φιλάκι έδωσε το στήθος. Όταν του είπα έλα να κάνουμε μαμ γύρισε το κεφαλάκι του από την άλλη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε νιώθω, και γω ήμουν πολύ στεναχωρημένη, να σκάσω. Δεν πιστεύω όμως ότι θα αποθηλάσει, είναι απεργία θηλασμού. Αν θυμάμαι καλα, μπορεί να κρατήσει και 10 μέρες (ελπίζω όχι σε σας).

 

Μην ανησυχείς για το ότι δεν πίνει γάλα για λίγες μέρες, τρώει τυράκι ή γιαούρτι? Αφού έχεις τόσο γάλα, δοκίμασε να του ξαναδώσεις το δικό σου με το ποτηράκι, δεν έχει διαφορά από το φρέσκο, εννοώ ότι αν δεν πίνει το δικό σου δεν πρόκειται να προτιμήσει το αγελαδινό. Αλλά και να του δώσεις φρέσκο και να πιει είναι άσχετο με την απεργία θηλασμού. Εγώ τώρα που είναι 15 μηνών, της δίνω και πίνει και λίγο φρέσκο αγελαδινό, ωστόσω αυτό δεν σημαίνει ότι πλησιάζουμε καθόλου στον αποθηλασμό, το πίνει όπως τρώει και το γιαούρτι.

 

Αχ, υπομονή, συνέχιζε να προσφέρεις το στήθος και όποτε το δεχτεί (εγώ το πρόσφερα σχέδον κάθε μια ώρα από την απελπισία μου).

 

 

 


 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.κ το φιλακι που εδωσε θετικο ειναι.θελω να πιστευω σε κανα 2μερες θα θηλασει.εχουν υπαρξει κ πολυ μεγαλυτερες απεργιες σε διαρκεια.αλλα απιθανο μου ακουγεται να θελει να αποθηλασει μονος.εφοσον το θες κ συ θα ξαναθηλασετε μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κορίτσια μακάρι. Μου σπαράζει την καρδιά κάθε φορά που του προσφέρω το στήθος και αρχίζει να ουρλιάζει και να αποτραβιέται, μου λείπουν οι στιγμούλες μας τα βράδια που η μεγάλη έπεφτε για ύπνο και είχαμε το εικοσάλεπτό μας.... Με το ποτηράκι θα ξαναπροσπαθήσω να βγάλω, αλλά δεν καταφέρνω να βγάλω ποσότητα, γιατί το θήλαστρο το έχω επιστρέψει και βασίζομαι στο χέρι, οπότε είναι δύσκολο...

Έχω ήδη στο ενεργητικό μου έναν "βίαιο" αποθηλασμό της μεγάλης μου, λόγω άγνοιας και ήταν ιδιαίτερα ψυχοφθόρος για μένα, ήθελα ο αποθηλασμός του μικρού να γίνει πολύ πιο σταδιακά... Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά. Θα μιλήσω και με την παιδίατρο πάλι αύριο και θα δω τι θα με συμβουλέψει....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο αποθήλασε η μεγάλη σου? Άμα ήταν κάτω του έτους μην το συγκρίνεις δεν έχει καμία σχέση. Βίαιο εννοείς από την μεριά σου ή από την μεριά της?

 

Μήπως μπορείς να δανειστείς ένα οποιοδήποτε θήλαστρο από κάποια φίλη ή γνωστή, ακόμα και χειροκίνητο σε αυτή την φάση δεν πειράζει, για να μαζέψεις λίγη ποσότητα και να μην πονάει και το στήθος.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Η μικρή αποθήλασε στους 5 μήνες. Από μεριάς μου αποθήλασε καθότι μπήκε ξένο γάλα λόγω ιδιαίτερα μικρής πρόσληψης βάρους (δεν είχε εδραιωθεί ακόμη ο θηλασμός, απορυθμίστηκε τελείως το παιδί με το ξένο, τέλως πάντων από χαζομάρα και άγνοια αποφάσισα να σταματήσω το θηλασμό).

Δυστυχώς οι φίλες μου που είχαν θήλαστρο το έχουν δανείσει σε φρεσκομανούλες, συμπεριλαμβανομένης κι εκείνης που μου είχε δώσει το δικό της όταν έπιασα δουλειά.

Το στήθος παραδόξως από την Τρίτη δεν πονάει πια, παρόλο που είναι τούμπανο, βγάζω βέβαια λίγο - λίγοκάθε μέρα για να μη δημιουργούνται πετρώματα και για να μη φράξουν οι πόροι και μιλάμε πετιέται γάλα παντού, πήδακας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, καμία σχέση δεν έχει ο αποθηλασμός της μικρής σου με αυτό το τωρίνο.. Βγάζε γάλα έστω με το χέρι, για να διατηρηθεί κιόλας η παραγωγή και υπομονή λίγο ακόμα..

 

 

 


 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Vivien, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη στήριξη, την έχω πολύ ανάγκη!!!!!! Για μένα ο θηλασμός είναι η μόνη προσωπική στιγμή που έχω με τον μικρό και θεωρώ ότι εφόσον στερήθηκε την αποκλειστικότητα που έχει εξ αντικειμένου το πρωτότοκο παιδί του αξίζει αυτή η μοναδική επαφή για όσο κρατήσει!!!!!!

Σε ευχαριστώ και πάλι, και μόνο που ασχολήσε σημαίνει πολλά για μένα. Θα σε κρατάω ενήμερη!!!!!!!!!! Και ελπίζω αύριο να έχω καλά νέα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα, χαίρομαι που βοηθάω γιατί και γω έχω βοηθηθεί πολύ στο φόρουμ ειδικά σε θέματα θηλασμού.

Συμπάσχω γιατί το έχω περάσει και γω έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις και είχα φρικάρει!!! Και γω απολαμβάνω αυτές τις στιγμές , κι ας ξυπνάει 3 φορές μες στην νύχτα η δικιά μου.

Είμαι σίγουρη ότι θα πάνε όλα καλα, περιμένω νέα!

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

To έχουμε περάσει και μεις...ήμουν χάλια τότε, πίστευα ότι πραγματικά ο μικρός θα αποθηλάσει..μάλιστα δεν το πάθαμε μόνο 1 φορά, αλλά περισσότερες. Και απ' ότι θυμάμαι, είχαμε αμυγδαλίτιδα ή μπούκωμα. Το στήθος όπως τα λες, γεμάτο και πονούσε, αφού παρακαλούσα να είχα ένα μωράκι να πιει για να με ανακουφίσει. Για κακή μου τύχη είχε χαλάσει και το θήλασχτρο που είχα (swing medela), δνε μπορούσα να βγάλω με το χέρι και υπέφερα..έτσι έστειλα το σύζυγο στο τζάμπο, ήταν Σάββατο απόγευμα και πήρε ένα ...της κακιάς ώρας, το οποίο όμως με ανακούφισε προσωρινά. Ο μικρός όπως βλέπεις δεν αποθήλασε ποτέ, παρόλο που μου έχει κάνει σίγουρα 3 βαρβάτες απεργίες (το λιγότερο). Είχα μιλήσει με σύμβουλο θηλ., είχα στείλει μηνύματα εδώ στο forum και ημουν απαρηγόρητη...απορούσα γιατί το δικό μου παιδί θα αποθηλάσιε μόνο του τόσο σύντομα..αυτό μου έμαθα είναι ότι η μαυγδαλίτιδα και τα δόντια (έχε κι αυτό υπόψιν) ενοχλούν μερικά μικρά τόσο ώστε η θηλαστική κίνηση γίνεται επώδυνη. Επιστρέφουν όμως!!

Κάνε υπομονή, θα ξαναβεντουζάρει, εγγυημένα!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως τα πατε σημερα?

 

Μην ανησυχείς για αποθηλασμο. Δεν παιζει αυτο. Το παιδακι προφανως ποναει και δεν του ειναι ευχαριστο να θηλασει. Εμενα η μικρη μου που θηλαζουμε φουλ, εχοντας κατα διαστηματα μεγαλα προβληματα με παλλινδρομηση σταματαει να θηλαζει οταν κανει ισοφαγητιδα, γιατι ποναει. Δλδ εκλαιγε και αντιδρουσε και μονο στην θεα του στηθους. Μολις συνερχοταν επεστρεφε κανονικοτατα. Κανε προσπαθειες να προσφερεις χωρις πιεση και οταν νιωσει καλυτερα, θα πιει. Μεχρι τοτε ειναι πολυ σημαντικο να αποσυμφοριζεις το στηθος οσο μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές και τη στήριξη!!!!! Ευτυχώς από χθες το βράδυ επανήλθε ο μικρός και θηλάζουμε πάλι κανονικότατα!!!!! Εύχομαι να μην ξανασυμβεί γιατί είναι τρομερά ψυχοφθόρο!!!! Από χθες όμως χαμογελάω πάλι!!!!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...