Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπογονιμότητα μετά από καισαρική?


Recommended Posts

Θερμοί χαιρετισμοί σε όλοες τις κυρίες και κυρίους,

 

Είναι η πρώτη φορά που απευθύνομαι στην ομάδα με την ελπίδα να υπάρχει κάποια κοπέλα που ίσως να της είναι γνώριμη η καταστασή μου.

 

Θέμα: η (υπό)γονιμότητα μετά από καισαρική.

Είμαι μητέρα ενός αγοριού σχεδόν τριών ετών, ο οποίος γεννήθηκε με καισαρική τομή μετά από τετραήμερη πρόσκληση τοκετού. Η εγκυμοσύνη μου ήταν πολύ καλή, αν εξαιρεθεί το τελικό στάδιο. Η εγχείρηση ήταν πολύ καλή χωρίς πρόκληση επιπλοκών, αιμορραγία ή κάτι άλλο δηλαδή. Μόνο που χρειάστηκε να μου κάνουν απόξεση υπολειμμάτων στη μήτρα τις πρώτες 40 ημέρες μετά τον τοκετό, από όσο κατάλαβα. Γέννησα στην Γερμανία και κάποια λεγόμενα μου διέφευγαν παρότι μιλάω τη γλώσσα.Το τελευταίο διάστημα, του 1 και πλέον έτους, προσπαθούμε με τον σύζυγό μου να κάνουμε δεύτερο παιδί, χωρίς επιτυχία. Είμαι 35 ετών χωρίς προβλήματα υγείας, ελαφρώς καπνίστρια (4 ημερησίως). Έχω ήδη επισκεφτεί γυναικολόγο για check up όπου όλα βρέθηκαν φυσιολογικά. Η επίσκεψη έγινε πριν λίγες ημέρες και αφού είχε γίνει ωορρηξία.

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής.

 

Κατά τη διάρκεια του κύκλου μου έχω έντονους πόνους στην περιοχή της μήτρας κλπ αναπαραγωγικών οργάνων μετά την ωορρηξία, και μόνο τους μήνες που έχουμε προσπαθήσει να συλλάβω. Οι πόνοι είναι δυνατοί, μοιάζουν σαν κράμπες και συνοδεύονται από αδυναμία, σαν να πρόκειται δηλαδή να αδιαθετήσω μόνο που διαρκεί έως και δυο εβδομάδες, όποτε τελικά και αδιαθετώ. Συζήτησα το θέμα με τον γυναικολόγο, σημειωτέον δεν είναι ο "γιατρός" μου, μιας και τα τελευταία τρία χρόνια έχουμε αλλάξει πολλές φορές τόπο κατοικίας λόγω επαγγελματικών συνθηκών. Ο γιατρός δεν βρήκε τίποτα ανησυχητικό στο υπερηχογράφημα και το τεστ ΠΑΠ, δεν συστήνει ορμονολογικές εξετάσες, πόσο μάλλον υστεροσκόπηση. Υπάρχει πιθανότητα να έχω συμφύσεις, κάτι όμως που δεν μπορούσε να διαπιστωθεία από τον γιατρό, μιας και το check up έγινε κατόπιν ωορρηξίας, αυτολεξεί τα λεγόμενά του. Εμπιστεύομαι την γνωμάτευση, καθησυχάστηκα προσωρινά, αλλά τον τελευταίο μήνα συμβαίνει πάλι το ίδιο, κράμπες, αδυναμία ακόμα και φούσκωμα κοιλιάς/στήθους, μια ψευδαίσθηση αρχής εγκυμοσύνης, σύμφωνα με την εμπειρία μου.

 

Ποια είναι η γνώμη σας? Τι μπορεί να φταίει? Τι εξέταση να πρέπει ενδεχομένως να κάνω?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πιθανον να ειναι θεμα ορμονων καποιων κυκλων σου...ακομα και συμφυσεις να υπαρχουν απο την πρωτη σου καισαρικη,δεν νομιζω οτι δημιουργουν πονους...και φυσικα για να διαπιστωσεις αν οντως υπαρχουν, πρεπει να προβεις σε υστεροσκοπιση,με τον υπερηχο δεν φαινονται...θεωρω οτι καποιοι κυκλοι σου ειναι "πιο δυσκολοι" ορμονολογικα,οποτε ισως θα ηταν σκοπιμο να επιμεινεις στον γιατρο σου για αναλογες εξετασεις...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Θερμοί χαιρετισμοί σε όλοες τις κυρίες και κυρίους,

 

Είναι η πρώτη φορά που απευθύνομαι στην ομάδα με την ελπίδα να υπάρχει κάποια κοπέλα που ίσως να της είναι γνώριμη η καταστασή μου.

 

Θέμα: η (υπό)γονιμότητα μετά από καισαρική.

Είμαι μητέρα ενός αγοριού σχεδόν τριών ετών, ο οποίος γεννήθηκε με καισαρική τομή μετά από τετραήμερη πρόσκληση τοκετού. Η εγκυμοσύνη μου ήταν πολύ καλή, αν εξαιρεθεί το τελικό στάδιο. Η εγχείρηση ήταν πολύ καλή χωρίς πρόκληση επιπλοκών, αιμορραγία ή κάτι άλλο δηλαδή. Μόνο που χρειάστηκε να μου κάνουν απόξεση υπολειμμάτων στη μήτρα τις πρώτες 40 ημέρες μετά τον τοκετό, από όσο κατάλαβα. Γέννησα στην Γερμανία και κάποια λεγόμενα μου διέφευγαν παρότι μιλάω τη γλώσσα.Το τελευταίο διάστημα, του 1 και πλέον έτους, προσπαθούμε με τον σύζυγό μου να κάνουμε δεύτερο παιδί, χωρίς επιτυχία. Είμαι 35 ετών χωρίς προβλήματα υγείας, ελαφρώς καπνίστρια (4 ημερησίως). Έχω ήδη επισκεφτεί γυναικολόγο για check up όπου όλα βρέθηκαν φυσιολογικά. Η επίσκεψη έγινε πριν λίγες ημέρες και αφού είχε γίνει ωορρηξία.

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής.

 

Κατά τη διάρκεια του κύκλου μου έχω έντονους πόνους στην περιοχή της μήτρας κλπ αναπαραγωγικών οργάνων μετά την ωορρηξία, και μόνο τους μήνες που έχουμε προσπαθήσει να συλλάβω. Οι πόνοι είναι δυνατοί, μοιάζουν σαν κράμπες και συνοδεύονται από αδυναμία, σαν να πρόκειται δηλαδή να αδιαθετήσω μόνο που διαρκεί έως και δυο εβδομάδες, όποτε τελικά και αδιαθετώ. Συζήτησα το θέμα με τον γυναικολόγο, σημειωτέον δεν είναι ο "γιατρός" μου, μιας και τα τελευταία τρία χρόνια έχουμε αλλάξει πολλές φορές τόπο κατοικίας λόγω επαγγελματικών συνθηκών. Ο γιατρός δεν βρήκε τίποτα ανησυχητικό στο υπερηχογράφημα και το τεστ ΠΑΠ, δεν συστήνει ορμονολογικές εξετάσες, πόσο μάλλον υστεροσκόπηση. Υπάρχει πιθανότητα να έχω συμφύσεις, κάτι όμως που δεν μπορούσε να διαπιστωθεία από τον γιατρό, μιας και το check up έγινε κατόπιν ωορρηξίας, αυτολεξεί τα λεγόμενά του. Εμπιστεύομαι την γνωμάτευση, καθησυχάστηκα προσωρινά, αλλά τον τελευταίο μήνα συμβαίνει πάλι το ίδιο, κράμπες, αδυναμία ακόμα και φούσκωμα κοιλιάς/στήθους, μια ψευδαίσθηση αρχής εγκυμοσύνης, σύμφωνα με την εμπειρία μου.

 

Ποια είναι η γνώμη σας? Τι μπορεί να φταίει? Τι εξέταση να πρέπει ενδεχομένως να κάνω?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

 

Το πρώτο παιδί το συλλάβατε εύκολα; Μπορεί να είναι τυχαίο οτι δεν συλλαμβάνεις, εγώ θα σου έλεγα να τσεκάρεις τον θυροειδή σου που πολλές φορές ευθύνεται για υπογονιμότητα καθώς ειδικά μετά τον τοκετό σε πόλλες κοπέλες απορρυθμίζεται. Δηλαδή κάνε μια εξέταση TSH. Η ηλικία σίγουρα παίζει το ρόλο της και εγώ στα ίδια, πρώτο παιδί στα 33 και τώρα έγκυος στα 36 μετά όμως από μια αποβολή το καλοκαίρι. Το κάπνισμα θα σου έλεγα να το κόψεις εντελώς εφόσον προσπαθείς και όχι μόνο αλλά και για το παιδάκι που ήδη έχεις.

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Το πρώτο παιδί μας ήρθε πολύ έυκολα, μόλις στον δεύτερο μήνα προσπαθειων. Θα κανονίσω να κάνω εξετάσεις για θυροειδή.. ελπίζω να είναι μόνο ψυχολογικο...

 

Και πάλι σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...